modul ii - příprava lektora na výuku

20
Modul II - Příprava lektora na výuku VYPRACOVAL: Ing. Vladimír Mareš, CSc. Vzdělávací program Lektorských dovedností a aplikace vhodných metod lektorské výuky prostřednictvím vzdělávacího programu Manažerských dovedností pro nižší a střední management, registrační číslo projektu CZ.1.07/3.2.13/03.0010 Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 1

Upload: matana

Post on 07-Jan-2016

32 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

Modul II - Příprava lektora na výuku. VYPRACOVAL: Ing. Vladimír Mareš, CSc. - PowerPoint PPT Presentation

TRANSCRIPT

Page 1: Modul II - Příprava lektora  na výuku

Modul II - Příprava lektora na výuku

VYPRACOVAL: Ing. Vladimír Mareš, CSc.

Vzdělávací program Lektorských dovedností a aplikace vhodných metod lektorské výuky prostřednictvím vzdělávacího programu Manažerských

dovedností pro nižší a střední management, registrační číslo projektu CZ.1.07/3.2.13/03.0010

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

1

Page 2: Modul II - Příprava lektora  na výuku

Program• Identifikace vzdělávacích potřeb• Logika výstavby školicí jednotky • Didaktika a metodika z pohledu profesního vzdělávání• Vyučovací metody, druhy a volba • Metody tzv. problémového vyučování - případové

metody• Vizualizace a práce s didaktickou technikou• Tvorba učebních pomůcek pro účastníky• Scénář (plán) lektorského vystoupení a jeho příprava

2Vypracoval: Ing. Vladimír Mareš, CSc.

Page 3: Modul II - Příprava lektora  na výuku

Metody výuky • přednáška s diskusí• práce ve dvojicích a skupinách• případové studie zaměřené na profesní vzdělávání• simulace a výukové hry• nácvik vystupování před skupinou vč. záznamu na

kameru a následný rozbor• řízená diskuse• cca 60% výuky je realizováno dialogickými metodami.

3Vypracoval: Ing. Vladimír Mareš, CSc.

Page 4: Modul II - Příprava lektora  na výuku

Cíle

• zlepšíte si své lektorské schopnosti a dovednosti a budete je vhodně aplikovat v oblastech, kterým se běžně při své lektorské činnosti věnujete (tzn. zejména v oblasti manažerských dovedností);

• v průběhu tvorby vzdělávacích programů budete mít možnost uplatnit svůj názor a praktické zkušenosti a tím ovlivnit výsledný produkt.

4Vypracoval: Ing. Vladimír Mareš, CSc.

Page 5: Modul II - Příprava lektora  na výuku

Alexandre Dumas

5Vypracoval: Ing. Vladimír Mareš, CSc.

Člověk, který mnoho mluví,

řekne nakonec hloupost.

Page 6: Modul II - Příprava lektora  na výuku

Příprava = 9 / 10 úspěchu

• Cíle

• Posluchači

• Čas

• Vizuální pomůcky

• Materiály

6Vypracoval: Ing. Vladimír Mareš, CSc.

Page 7: Modul II - Příprava lektora  na výuku

Analýza vzdělávacích potřeb

7Vypracoval: Ing. Vladimír Mareš, CSc.

A CB

Page 8: Modul II - Příprava lektora  na výuku

Učební jednotka

8Vypracoval: Ing. Vladimír Mareš, CSc.

Cíl

Hodnocení výkonu

Vstupní chování

Učební proces

Page 9: Modul II - Příprava lektora  na výuku

Analýza posluchačů

• hodnoty• potřeby• zábrany• vědomosti• dovednosti

9Vypracoval: Ing. Vladimír Mareš, CSc.

Page 10: Modul II - Příprava lektora  na výuku

Určete prvky obsahu - úvod

• uvádí přehled

• vyvolává očekávání

• vysvětluje cíle a racionální podstatu

• stimuluje zájem

10Vypracoval: Ing. Vladimír Mareš, CSc.

Page 11: Modul II - Příprava lektora  na výuku

Obsah - hlavní část (5P) • poradit

informace pro účastníky• ptát se

zjistit úroveň dovedností a stimulovat myšlení a zájemdát účastníkům čas na kladení otázek

• přizpůsobit srovnávat informace s předcházející výukou

• použít deduktivní přístup: úč. aplikují informace na příkladechinduktivní přístup: úč. dělají závěry z příkladů

• posouditvyhodnotit, zda jsou cíle dosažitelné vzdělávacím programem

11Vypracoval: Ing. Vladimír Mareš, CSc.

Page 12: Modul II - Příprava lektora  na výuku

Obsah - závěr• rekapitulace hlavních bodů• příprava plánu činnosti, jak účastníci v

budoucnosti využijí to, co se naučili • prostor pro účastníky, vyjádření jejich

zpětných vazeb • příprava přechodu do dalšího kurzu,

modulu, školení...

12Vypracoval: Ing. Vladimír Mareš, CSc.

Page 13: Modul II - Příprava lektora  na výuku

Didaktika a metodika z pohledu profesního vzdělávání

• Metody = strategie pro podporu obsahu (např. přednáška, diskuse, práce v malé skupině, atd.)

• Prostředky = fyzické prvky pro podporu metod (např. o flipcharty, materiály rozdávané účastníkům, snímky pro dataprojektor, počítače, videofilmy, atd.)

13Vypracoval: Ing. Vladimír Mareš, CSc.

Page 14: Modul II - Příprava lektora  na výuku

Vizualizace a práce s didaktickou technikou umožní lektorovi a

účastníkům:• připravit• vypracovat• oživit• opravit• zpracovat• odkázat (na co)

14Vypracoval: Ing. Vladimír Mareš, CSc.

• zvětšit nebo zmenšit• poskytnout a získat zpětnou

vazbu• sumarizovat• učit se na dálku• ukládat materiály k programu.

Page 15: Modul II - Příprava lektora  na výuku

15Vypracoval: Ing. Vladimír Mareš, CSc.

Podávejte své myšlenky přitažlivým způsobem

Dale Carnegie

Page 16: Modul II - Příprava lektora  na výuku

16Vypracoval: Ing. Vladimír Mareš, CSc.

než 1000 slov

Lepší jeden obrázek

Page 17: Modul II - Příprava lektora  na výuku

17Vypracoval: Ing. Vladimír Mareš, CSc.

Page 18: Modul II - Příprava lektora  na výuku

18Vypracoval: Ing. Vladimír Mareš, CSc.

Porovnání parametrů kol

Nevhodný snímekČís. Model Typ Značka Rám Vidlice Řazení Měnič Převodník Brzdy Váha Cena

1 Basic MTB Author simoly hi-ten ESP 5.0 ESP 5.0 Acera v 12,90 9 9902 Mystic Shock MTB Author simoly RST-281 Acera Acera Altus v 14,00 10 5903 Mystic MTB Author simoly hi-ten Acera Acera Altus v 13,20 8 7904 Solution MTB Author dural hi-ten Altus Acera Altus v 12,90 8 9905 Profile / Spectra MTB Author hi-ten hi-ten Altus Acera Ty-30A v 14,10 / 13,60 6 9906 Stratos Cross Author trimoly Cr-Mo ESP 7.0 ESP 7.0 Nexvare v 11,80 12 5907 Classic Cross Author simoly hi-ten Nexvare Acera Nexvare apse 12,90 9 5908 Horizon / Linea Cross Author simoly hi-ten Altus Acera Ty-30A apse 13,00 / 12,90 7 9909 Compact / Thema Cross Author hi-ten hi-ten Ty-40 Altus Ty-30A apse 13,60 / 13,60 6 890

10 Maxima MTB Amulet Cr-Mo Cr-Mo Alivio Alivio Alivio v 12,20 14 85011 Trapper MTB Amulet Alloy Cr-Mo Acera Acera Acera v 12,10 12 19012 Fanatic MTB Amulet Cr-Mo Cr-Mo Acera Acera Acera v 12,70 10 12013 Synchro Jump MTB Amulet Cr-Mo RST 280 Altus Altus Altus v 13,80 10 82014 Synchro MTB Amulet Cr-Mo Cr-Mo Altus Altus Altus v 12,86 8 95015 Country / Paloma MTB Amulet hi-ten hi-ten SRAM Altus Ty-30 v 14,30 / 13,58 7 28016 Reflex / Niagara MTB Amulet hi-ten hi-ten MRX 170 TY-22 TY-22 apse 13,50 / 13,60 6 49017 Elite Cross Amulet Cr-Mo Cr-Mo ESP 7.0 ESP 7.0 Alivio v 11,70 14 84018 Husky Cross Amulet Cr-Mo Cr-Mo Alivio Alivio Alivio v 12,00 14 59019 Sherpa Cross Amulet Cr-Mo Cr-Mo Altus Altus Altus v 12,64 8 74020 Farmer Jump Cross Amulet Cr-Mo RST 700 Acera Acera Acera v 13,12 12 19021 Farmer Cross Amulet Cr-Mo Cr-Mo Acera Acera Acera v 12,50 10 12022 Strateg / Fiera Cross Amulet hi-ten hi-ten SRAM Altus Ty-30A v 13,60 / 13,30 7 27023 Tomahawk / Rio Grande Cross Amulet hi-ten hi-ten EZ fire Ty-30 TY-22 apse 14,26 / 13,90 6 18024 Wildcat MTB RockM dural hi-ten MRX 200 Acera Acera v 10 69025 Fantasy MTB RockM hi-ten ocel RS 40 ty-32A MR 40 v 7 09026 Challenger MTB RockM hi-ten ocel EF 28 Altus ty-32A v 7 69027 Master MTB RockM hi-ten hi-ten EF 28 Acera Altus v 9 39028 Rainbow MTB RockM simoly hi-ten Alivio Alivio Alivio v 12 69029 Highlander MTB RockM Cr-Mo hi-ten Alivio STX RC Alivio v 15 59030 DandyBoy Cross RockM hi-ten ocel EF 18 MR 40 ty-32A v 6 49031 Fantasy Cross Cross RockM hi-ten ocel RS 40 MR 40 ty-32A v 7 09032 Master Cross Cross RockM hi-ten hi-ten EF 28 Acera Altus v 9 39033 Rainbow Cross Cross RockM simoly hi-ten Alivio Alivio Alivio v 12 69034 Highlander Cross Cross RockM Cr-Mo hi-ten Nexvare Nexvare Nexvare v 15 390

Page 19: Modul II - Příprava lektora  na výuku

Usměrňujte pozornost posluchačů

• Vypnutí obrazu projektoru (černá plocha)

• Otočení archu s informacemi

• Smazání tabule

• Odkrytí a zakrytí předmětu

• Nedáte předměty nebo informační materiály kolovat

19Vypracoval: Ing. Vladimír Mareš, CSc.

Page 20: Modul II - Příprava lektora  na výuku

20Vypracoval: Ing. Vladimír Mareš, CSc.

Kroky, akce, změny Začátek akce Cílový termín Kdo mi může pomoci

Hodnota školenízávisí výhradně na věcech,

které udělám, až školení skončí= zlepšený pracovní výkon