mövzu: qs d...7. statue of zeus-the olympic games were held to honour this god. t f drsin bu m rh...
TRANSCRIPT
![Page 1: Mövzu: qs d...7. Statue of Zeus-the Olympic games were held to honour this God. T F Drsin bu m rh lsind şagirdl rl qrup i şlrin ba şlayıram. Şairdl ri iki qrupa bölür m v onları](https://reader034.vdocuments.pub/reader034/viewer/2022051906/5ff83307a644c960160fdf9e/html5/thumbnails/1.jpg)
240 saylı orta məktəbin ingilis dili müəllimi Abbaaova Təranə
Seven wonders of the world
(9-cu sinif)
Mövzu: Seven wonders of the world.
Məqsəd:
Dərsin sonunda şagird:
-Dünyanın köhnə və yeni möcüzələri haqqında məlumat verəcək;
-Lüğət tərkibini zənginləşdirəcək
Resurslar: Dünyanın yeni və köhnə möcüzələrinə aid şəkillər, kompyuter,
proyektor, krosvord və s.
Dərsin gedişi
Şagirdlərlə salamlaşdıqdan sonra onlara təbiət möcüzələrinə aid şəkillər göstərib
müraciət edirəm.
- Which is the biggest lake in the world?
- Which is the longest river in the world?
- Where is the Grand Canyon?
- Which is the largest desert in the world?
- Which is the smallest ocean in the world?
- Where is the largest bay in the world?
- Which is the highest mountain in the world?
- Which is the largest waterfall in the world?
Şagirdlər suallara cavab verdikdən sonra onlardan soruşuram.
![Page 2: Mövzu: qs d...7. Statue of Zeus-the Olympic games were held to honour this God. T F Drsin bu m rh lsind şagirdl rl qrup i şlrin ba şlayıram. Şairdl ri iki qrupa bölür m v onları](https://reader034.vdocuments.pub/reader034/viewer/2022051906/5ff83307a644c960160fdf9e/html5/thumbnails/2.jpg)
- What about did we speak ? What are these? : Grand Canyon , Arctic ocean, the
Nile river, the Sahara desert and so on?
Şagirdlər cavab verirlər:
- We spoke about the nature wonders of the world .
Sonra şagirdlərə yeni mövzu haqqında məlumat verirəm.
Our lesson today is about “ Seven old and new wonders of the world”
The world around us is amazing! It’ s beautiful and we have the opportunity to do
whatever we desire. We have got a lot of amazing wonders in our world: nature
wonders and man-made objects in the world that were made many centuries ago.
All of them have attracted people in every period of time.
Verilən məlumatdan sonra şagirdlərin nəzərinə aşağıdakı slaydı təqdim edirəm.
- Can you help me to name them?
Şagirdlər dünyanın yeddi köhnə möcüzələrinin adını dedikdən sonra aşağıdakı
suallarla onlara müraciət edirəm. Bu suallar əsasında şagirdlər möcüzələr
haqqında bildiklərini danışır.
- By whom these wonders were built?
![Page 3: Mövzu: qs d...7. Statue of Zeus-the Olympic games were held to honour this God. T F Drsin bu m rh lsind şagirdl rl qrup i şlrin ba şlayıram. Şairdl ri iki qrupa bölür m v onları](https://reader034.vdocuments.pub/reader034/viewer/2022051906/5ff83307a644c960160fdf9e/html5/thumbnails/3.jpg)
- When were the wonders built?
- What was the purpose of building these wonders?
- Where were these wonders?
- Do these wonders still stand ?
Sonra şagirdlərə əlavə məlumat vermək məqsədi ilə onlardan soruşuram:
- Have you ever thought about why did people choose only seven wonders?
Şagirdlər suala müxtəlif cavablar verirlər. Sualın doğru cavablarını slaydda
nümayiş etdirirəm.
�The original list of world wonders was created by tourists in Ancient Greece.
�They chose only 7 wonders to be on the list because the number 7 had special meaning for them.
�7 represented perfection and plenty.
Dərsə aşağıdakı məlumatla davam edirəm:
-The list of seven wonders of the world has been changing throughout the
centuries. Both old and new wonders of the world are unique creations that got this
name owing to their magnificence and historical importance.
Şadirdləri köhnə və yeni möcücələr haqqında slaydşouya baxmağa dəvət edirəm.
Slaydda sizi cəlb edən nə oldu sualına şagirdlər cavab verirlər:
- There were pictures about the old and new wonders of the world. The
pyramids are only remaining of the old seven wonders. The rest of them
don’t stand now.
![Page 4: Mövzu: qs d...7. Statue of Zeus-the Olympic games were held to honour this God. T F Drsin bu m rh lsind şagirdl rl qrup i şlrin ba şlayıram. Şairdl ri iki qrupa bölür m v onları](https://reader034.vdocuments.pub/reader034/viewer/2022051906/5ff83307a644c960160fdf9e/html5/thumbnails/4.jpg)
Şagirdlərin cavabından sonra dünyanın yeddi yeni möcüzəsinin necə yaranması
haqqında qısa məlumat verirəm:
- On July 7, 2007 (7-7-07) an organization announced a "new" set of the Seven
Wonders of the World based on online voting from around the world... They are :
1. Great Wall of China
2. Petra
3. Christ the Redeemer Statue
4. Machu Picchu
5. The Roman Colosseum
6. Taj Majal
7. Chichen Itza
Sonra şagirdlərə yeni möcüzələrə aid məlumatlar olan vərəqlər paylayıram və
onlara bu məlumatları oxumağa 2 dəqiqə vaxt verirəm.
![Page 5: Mövzu: qs d...7. Statue of Zeus-the Olympic games were held to honour this God. T F Drsin bu m rh lsind şagirdl rl qrup i şlrin ba şlayıram. Şairdl ri iki qrupa bölür m v onları](https://reader034.vdocuments.pub/reader034/viewer/2022051906/5ff83307a644c960160fdf9e/html5/thumbnails/5.jpg)
Great Wall of
China
PetraChrist the Redeemer
Statue
Machu Picchu
Chichen Itza
The Roman
ColosseumTaj Majal
Şagirdlər məlumatları oxuduqdan sonra bütün siniflə iş aparıram. Yeni möcüzələrə
aid suallar verərək şagirdlərin sual-cavabda fəal olmasını tapşırıram.
- Who built the Taj- Mahal?
- When was Taj – Mahal built?
- What was the purpose of its building ?
- Where was Petra?
- Who built Petra?
- When was The Great Wall of China built?
- What was the purpose of its building ?
- Who built Christ the Redeemer Statue?
- Where is it?
- When was Christ the Redeemer Statue build?
- When was Chichen Itza built?
- Where is it?
- Do these new wonders stand?
Öyrəndiklərini möhkəmləndirmək üçün şagirdlərə belə bir iş aparıram.
![Page 6: Mövzu: qs d...7. Statue of Zeus-the Olympic games were held to honour this God. T F Drsin bu m rh lsind şagirdl rl qrup i şlrin ba şlayıram. Şairdl ri iki qrupa bölür m v onları](https://reader034.vdocuments.pub/reader034/viewer/2022051906/5ff83307a644c960160fdf9e/html5/thumbnails/6.jpg)
Hər bir şagirdə iki rəngli stiker (mavi və qırmızı) paylayıram. İzah edirəm ki,
onlarda olan mavi stiker “ köhnə möcüzələri” qırmızı stiker isə “yeni möcücələri”
ifadə edir. Onlar əvvəlcədən löhvədə asılmış möcücələrə aid şəkilləri stikerlərlə
müəyyən etməli ( köhnə və ya yeni olduğunu ) və onlar haqqında
bildiyi və öyrəndiyi məlumatları danışmalıdırlar.
Daha sonra şagirdlərə “Do you think these statments are True or False” adlı
vərəqləri paylayıram və onları cütlərə bölür, iş apararıram .
Do you think these statements are true (T), or false (F).
Guess as many answers as you can.
1. The Taj Mahal was build 700 years ago.
2. The Great Wall of China was built to keep people from
escaping to the North.
3. The Cheops pyramid is only remaining of the 7 Wonders
of the Modern World.
4. Gustave Eiffel built bridges before he created the Eiffel
Tower.5. The Taj Mahal is a monument of a symbol of love of India.
6. The Long Wall is amazing monument & the most
celebrated symbol of Greek.
7. Statue of Zeus- the Olympic games were held to honour
this God.
T F
Dərsin bu mərhələsində şagirdlərlə qrup işlərinə başlayıram. Şairdləri iki qrupa
bölürəm və onları adlandırıram .“Group Priamids” və “Group Liberty”. Sonra
şagirdlərə qrup işlərini təqdim edirəm.
Priamidlərin 1 - ci işi: verilən məkan adlarından şagirdlər özlərinin yeni
möcüzələrini təyin edib , onların yaranma səbəbini və yerləşdiyi yeri yazmalıdır. 2-
ci işdə şagirdlər “The Hanging Gardens of Babylon” adlı paraqrafda buraxılmış
yerlərə verilən sözləri qoymaq və altından xətt çəkilmiş cümlələri məchul növə
çevirib yazmalıdırlar.
![Page 7: Mövzu: qs d...7. Statue of Zeus-the Olympic games were held to honour this God. T F Drsin bu m rh lsind şagirdl rl qrup i şlrin ba şlayıram. Şairdl ri iki qrupa bölür m v onları](https://reader034.vdocuments.pub/reader034/viewer/2022051906/5ff83307a644c960160fdf9e/html5/thumbnails/7.jpg)
Here are some wonders of the modern world. Choose which seven you think should
be in the list of the modern world and write the places and purpose of the chosen
wonders.
The Statue of Liberty
Big Ben
Charters Cathedral
The Taj Mahal
The Sydney Opera House
The Panama Canal
The Eiffel Tower
Cristo Redemeer
The Great Wall of China
The Burj Al Arab
The Channel Tunnel
places purpose
1
2
3
4
5
6
7
Read the text about 7 Wonders of the Ancient World. Then
choose the suitable verbs for each gap. Use the Simple Past
or Simple Present Tenses.
Build: About 605 B.C.
Location: Irag,
Baghdad
The Hanging Gardens
of Babylon King Nebuchadnezzar II ………………. it for
one of his wives. They………………………..
approximately 400 feet square and 75 feet above
the ground. Slaving working shifts ………………
screws to lift water from the Euphrate Rivers to
irrigate the trees, shrubs and flowers. This water
irrigates the whole garden saturating the roots of
plants and keeping the whole area moist.
There ………no physical evidence of the
gardens, but many people still ………….. for
them.
Note: Write the underlined sentences in the Passive Voice.
were
search
is
Liberty grupunun 1- ci işi: verilən məkan adlarının sırasını şagirdlər şəkillərin
üzərində təyin etməli , iş vərəqinin sağ tərəfimdə verilmiş məlumatların hansı
möcüzələrə aid olduğunu yazmalıdırlar. 2- ci işdə şagirdlər “The Statue Zeus of
Olympia ” adlı paraqrafda buraxılmış yerlərə verilən sözləri qoymaq və altından
xətt çəkilmiş cümlələri məchul növə çevirib yazmalıdırlar.
![Page 8: Mövzu: qs d...7. Statue of Zeus-the Olympic games were held to honour this God. T F Drsin bu m rh lsind şagirdl rl qrup i şlrin ba şlayıram. Şairdl ri iki qrupa bölür m v onları](https://reader034.vdocuments.pub/reader034/viewer/2022051906/5ff83307a644c960160fdf9e/html5/thumbnails/8.jpg)
Read the text about 7 Wonders of the Ancient World. Then choose
the suitable verbs for each. Use the Simple Past or Simple Present.
The Statue Zeus
of Olympia
Build: about 435 B.C.
Location: the Ancient
Greek City of Olympia
In about 435 B.C. the city of
Olympia………… a temple to honour the
god Zeus. Athenian sculptor
Phidias………….. an ivory Zeus seated on
a throne. Eventually, wealthy
Greeks……………… to move the statue to
a place in Constantinople. However, a
severe fire ………………the Statue in 462
A.D. The tools which…………… Phidias
to craft the statue
………….. safely in a museum for the
future
generation to see.
Note: Write the underlined sentences in the Passive Voice.
created
Şagirdlərə verilən vaxt ( 6-7 dəqiqə) bitdikdən sonra işlər təqdim olunur, əgər varsa
səhvləri birlikdə düzəldirik. Sonda grupları sözlə qiymətləndirirəm.
Sonra “Klaster” üsulundan istifadə edərək şagirdlərə belə bir sualla müraciət
edirəm:
Match the names of famous landmarks to the pictures. Then read the information about some of them and write their names on the line .
1 Statue of Zeus
2 Cristo Redemptor
3 Eiffel Tower
4 Taj Mahal
5 White House
6 Hanging Gardens
7 The Colosseum
8 Statue of Liberty
9 Big Ben
10 Niagara Falls
11 Wall of China
12 The Burj Al Arab
The bel l in the clock tower of the British Houses of Parl iament:
_______________________
The home and office of the US painted white: President at 1600 Pennsylvania Avenue in Washington DC. It is buil t of stone
__________________________
Build by King Nebudchadnezzar, II for his homesick wife in 605-562 BCE
____________________________
It was the fourth oldest wonder. It was built in Olympia in 433 BCE. It was 40 feet high and represented Zeus seated elegant ly on his throne :
![Page 9: Mövzu: qs d...7. Statue of Zeus-the Olympic games were held to honour this God. T F Drsin bu m rh lsind şagirdl rl qrup i şlrin ba şlayıram. Şairdl ri iki qrupa bölür m v onları](https://reader034.vdocuments.pub/reader034/viewer/2022051906/5ff83307a644c960160fdf9e/html5/thumbnails/9.jpg)
-Imagine that there are a lot of tourists in our country. You are asked to design tour
for them. What places of interest , new or old wonders would you like to show
them?
Löhvədə klaster çəkir və cavabları alaraq orada qeyd edirəm.
Our Our Our Our
AzerbaijanAzerbaijanAzerbaijanAzerbaijan
Gobustan RocksAteshgah Maiden
Tower
Shaki Khan
Palace
Shirvanshah’s
Palace
Momina Khatun
Icheri
sheher
Dərsin sonunda şagirdləri qiymətləndirirəm və ev tapşırığı verirəm.
At home : Design a “fantasy tour” to a country which there is a one of the seven wonders of the world