ne reci lažna svjedočanstva
DESCRIPTION
deset Bozijih zapovestiTRANSCRIPT
PRIPREMA ZA IZVOĐENJE NASTAVNE JEDINICE
ŠKOLA: RAZRED: 4
VJEROUČITELJ/ICA: NADNEVAK:
NASTAVNA CJELINA: S BOGOM NA PUTU ŽIVOTA
METODIČKA NASTAVNA JEDINICA: Ne reci lažna svjedočanstva
KLJUČNI POJMOVI: istina, iskrenost, laž
AKTIVNOSTI: čitati tekstove na temu ove Božje zapovijedi napisati "novinski članak" na temu: Tko istinu ne govori i ne čuje ju.
CILJ: prepoznati značenje, važnost i ulogu osme Božje zapovijedi
ODGOJNO OBRAZOVNI ZADACI: obrazovni: razumjeti važnost 8 Božje zapovijedi za život odgojni: motivirati učenike na poštivanje 8 Božje zapovijedi funkcionalni: poticati učenike na poštivanje i razumijevanje 8 zapovijedi
METODIČKI SUSTAV: interpretacijsko - analitički
ARTIKULACIJA METODIČKE JEDINICE: molitveni početak, motivacija, najava teme, prvi susret s tekstom, interpretacija u užem smislu, sinteza s aktualizacijom.
OBLICI RADA: 1. FRONTALNI 3. RAD U SKUPINAMA 2.INDIVIDUALNI 4. RAD U PAROVIMA
NASTAVNE METODE: 1. USMENO IZLAGANJE 6. RASPRAVE2. RAZGOVOR 7. MEDITACIJA3. ČITANJE I RAD NA TEKSTU 8. USMENO IZRAŽAVANJE4. PRAKTIČNI RADOVI 9. PISMENO IZRAŽAVANJE5. SCENSKI PRIKAZ 10. MOLITVENO IZRAŽAVANJE______________________ 11. LIKOVNO IZRAŽAVANJE______________________ 12. GLAZBENO IZRAŽAVANJE______________________ ______________________________
NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA: 1.PLOČA, KREDA 7. GRAFOSKOP, PROZIRNIC 2. UDŽBENIK 8. CD PLAYER, CD3. 3. BIBLIJA 9. TV, DVD, BLUE RAY4. 4. PRIRUČNIK 10. LAPTOP5 5. CRTEŽI, SLIKE 11. BILJEŽNICA, BOJICE6. 6. KARTE 12.VJEŽBENICA
KORELACIJA:1. HJ 7. GLAZBENA KULTURA2. PRIRODA 8._____________________3. LIKOVNA KULTURA 9. _____________________4. ZEMLJOPIS5. POVIJEST6. NJEMAČKI JEZIK
IZVORI ZA PRIPREMANJE NASTAVNIKA:
Udžbenik: «Na putu vjere»Biblija; KKC; RBT; internet
IZVORI ZA PRIPREMANJE UČENIKA:
Udžbenik: «Na putu vjere»Radna bilježnica
PLAN PLOČE: NE RECI LAŽNA SVJEDČANSTVA DOMAĆI URADAK:
TIJEK IZVOĐENJA NASTAVNE JEDINICE
1. MOLITVENI POČETAK
Oče naš...
2. MOTIVACIJA
Pozivam učenike da pažljivo poslušaju slijedeći tekst. Interpretativno čitam tekst "Tri sita" iz udžbenika na 39 str.Koja je poruka i pouka ove pripovijesti?
3. NAJAVA TEMEOva nas pripovijest poučava da osim što trebamo paziti kako govorimo, također trebamo paziti i što govorimo, odnosno da su naše riječi i informacije vrijedne, istinite i da služe dobru. Ovaj tekst uvodi nas u današnju temu, a ona je osma Božja zapovijed – Ne reci lažna svjedočanstva.
4. PRVI SUSRET S TEKSTOM
Učenici čitaju tekst iz udž. Na str.37 i 38.
5. INTERPRETACIJA U UŽEM SMISLU
Zašto trebamo govoriti istinu? Koja je snaga istine? Može li se živjeti na lažima? Ako lažem, što osjećam u svojoj savjesti? Što trebamo činite kada o drugome iznesemo neku laž?
6. SINTEZA S AKTUALIZACIJOM
Biblija uvijek podsjeća ljude da trebaju govoriti istinu taku u jedno dijelu Bog kaže: Mrske su Gospodinu usne lažljive, a mili su mu oni koji zbore istinu (Izr 12, 22). Bog koji je sama istina voli istinoljubive ljude. Istina bi trebala biti iznad svega, istina i Istina odnosno Bog.Učenici u svoje bilježnice prepisuju naslov s ploče te pišu novinski članak na temu : Tko istinu ne govori, i ne čuje ju.
Prilog 1.
8. NE RECI LAŽNA
SVJEDOČANSTVA
8. NE RECI LAŽNA
SVJEDOČANSTVA
8. NE RECI LAŽNA
SVJEDOČANSTVA
8. NE RECI LAŽNA
SVJEDOČANSTVA.
8. NE RECI LAŽNA
SVJEDOČANSTVA
8. NE RECI LAŽNA
SVJEDOČANSTVA
8. NE RECI LAŽNA
SVJEDOČANSTVA
8. NE RECI LAŽNA
SVJEDOČANSTVA