neg gishuunt

13
СБ сумын II бүрэн дунд сургууль Нэгж хөтөлбөр -4 цаг Математик 2011-2012 оны хичээлийн жил

Upload: can-can

Post on 05-Jul-2015

1.196 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Neg gishuunt

СБ сумын II бүрэн дунд сургууль

Нэгж хөтөлбөр -4 цаг

Математик

2011-2012 оны хичээлийн жил

Page 2: Neg gishuunt

Хамрах хүрээ: 8 анги

Хэрэгцээ шаардлага:

Алгебрийн анхны суурь мэдлэг олгох

Амьдралын өдөр тутмын хэрэглээний тооцоо хийж сурах

Хялбар илэрхийллийг хялбарчлах

Зорилго:

Рациональ тоон илэрхийлэл болон зэргийн үндсэн чанаруудыг хэрэглэн

илэрхийллийн утгыг олох, хялбарчлах

Зорилт:

Зэргийн чанар хэрэглэн илэрхийллийн утгыг олох

Илэрхийллийн хялбарчлах

Тоог хураангуй дүрсээр бичих, унших

Үржүүлэхийн хураангуй томъѐонуудыг зураг дүрслэлээр илэрхийлэх

Агуулга:

Гишүүнчлэн үржүүлэх хууль

Төсөөтэй гишүүдийг эмхэтгэх

Page 3: Neg gishuunt

Цаашид судлах агуулга

Олон гишүүнт, гишүүнчлэх үржүүлэх, ерөнхий үржигдэхүүн хаалтнаас гаргах

Анги Цаг Нэгж хичээл Судлагдахуун Ур ухаан

8

1 Натурол илтгэгчтэй

зэрэг

Зэргийн үндсэн

чанаруудыг сэргээн

санаж түүнийг

жишээгээр тайлбарлах

Зэргийн чанаруудыг

таних түүнийг бодлого

бодохдоо хэрэглэх

2 Нэг гишүүнт Нэг гишүүнийн

бичигдэх хэлбэр түүний

зэрэг стандарт хэлбэрт

шилжүүлэх

an* a

m=a

n*m гэх мэт бусад

чанаруудыг бодлогонд

ашиглах, түүний

шийдийг олох

3 Нэг гишүүнтийг нэг

гишүүнтээр үржүүлэх

Хувьсагчийн зэргийн

илтгэгчүүд нт харгалзан

тэн цүү байх нэг

гишүүнтүүдийг

төсөөтэй гэнэ.

Зэргийн чанар ашиглан

түүнийг стандарт дүрсэд

шилжүүлж сурна. 4 Бататгал дасгал

Арга зүй:

Боловсролын түвшинд хичээлийг багаар болон бие даан ажиллах

боломжтойгоор зохион байгуулна.

Суралцагчид өөрсдийн бүтээлч үйл ажиллагаагаар мэдлэгээ бүтээнэ.

Хэрэглэгдэхүүн:

Page 4: Neg gishuunt

ТӨМ, Үзүүлэн, жишиг даалгавар, сурах бичиг, сураглтын материал, тест,

компьютер, болон бусад хэрэглэгдэхүүн

Үнэлгээний шалгуур:

Зэрэг түүний чанаруудыг нэг бүрчлэх мэдэх

Хууль хамаарал, нэг гишүүнтийг нэрлэх үг хэллэг, тэмдэглэл бичиглэлийг

ухаарч, тэдгээрийг эх хэлээрээ товч тодорхой өгүүлэх харьцах

Амьдрал ахуйн асуулт бодлогын агуулгыг нэг гишүүнтээр загварчлахтай

холбогдсон нэр томъѐо тэмдэглэгээ бичиглэлийг ойлгон эх хэлээрээ

илэрхнийлэн ярилцах

Нэг гишүүнтийг бодох аргуудыг эх хэлээрээ учирлан тайлбарлах

АМьдрал ахуйн асуулт бодлогыг нэг гишүүнтийн хэлд хөрвүүлсэн

математик загварыг эх хэлээрээ учирлан тайлбарлах,

Товч бичиглэл, зураг тмэдэглэгээг алгебрын хэлд хөрвүүлж асуудлын

математик дүр зураг гаргах

Математик загварын дотоод холбоог алгебрийн аргаар тооцоолон асуудлыг

шийдвэрлээд дүнг шалгаж шинжлэх

Батлав: сургалтын менежер .................../ Б.Эрдэнэтуул /

Сэдэв: Натурал илтгэгчтэй зэрэг

Page 5: Neg gishuunt

Зорилго: Зэргийн чанар түүнийг бодлого бодоход хэрэглэж сурах

Зорилт:

Сурагчдад хичээлд идэвхитэй оролцох сонирхол төрүүлэх

Зэрэг, түүний чанаруудытай танилцах

Илэрхийллийг унших, бичих, жишээ бодох

Агуулга:

Өмнө судалсан агуулга

Рациональ тооны нэмэх хасах, хуваах, үржих

Цаашид судлах агуулга

Нэг гишүүнтийн чанар

Зэргийн стандарт хэлбэрт шилжүүлэх

Түүнийг эмхэтгэх

Судлагдахуун

Нэг гишүүнт

Зэргийн чанар

Тэдгээрийг эмхэтгэх

Ур ухаан

Нэг гишүнтийг таних

Нэг гишүүнтийг хэмхэтгэх

Стандарт дүрсэд шилжүүлэх

Арга зүй:

Үе шат Сурагчийн үйл ажиллагаа Багшийн үйл

ажиллагаа

Анхаарах

үнэлэх зүйл

Зохион

байгуулах- 2

минут

Багштай мэндэлж багаар

ажиллах бэлтгэл хангана.

Сэдэлжүүлэх

асуудал

шийдвэрлэх – 10

минут

Сурагчид самбарт гарч

зэргийн чанар ашиглан

рациональ тон дээр үйлдэл

хийнэ.

Сурагчдын бодох

бодлогуудыг

бэлтгэж

сурагчидтай

ярилцаж үнэлэлт

өгнө.

Сурагчдын

хийж байгаа

үйлдэлд хяналт

тавина

Шинэ мэдлэг

бүтээх – 10

минут

Зэргийн чанаруудыг дахин

ярилцаж үг хэлэг болон

томъѐог дахин ярилцаж

an

am

=an+m

an: a

m=a

n-m

(a b)

m=a

m b

m

Сурагчдын

хийж байгаа

үйлдлүүдийг

Page 6: Neg gishuunt

хэрэглэх (a/ b)

m=a

m /b

m

a0=1

(am

)n=a

nm

анхаарах

Зөвөлгөө өгөх

Сурагчдын бие

даасан үйл

ажиллагаа - 15

минут

Зааврын дагуу өгсөн

материалтай ажиллах

Нэмэлт материалыг

сурагчдад тарааж

өгөн даалгавар

гүйцэтгүүлэх

Сурагч бүрийн

хийэ байгаа

зүйлд хяналт

тавьж

гүйцэтгэж

байгаа эсэхийг

хянах

Дүгнэлт -10

минут

Багуудын

бодлогонд тайлбар

хийж дүгнэлт өгнө.

Батлав: сургалтын менежер ................... / Б.Эрдэнэтуул /

Сэдэв: Нэг гишүүнт

Зорилго: нэг гишүүнт түүнийг нэрлэх томъѐолох

Зорилт:

Сурагчдад хичээлд идэвхитэй оролцох сонирхол төрүүлэх

Нэг гишүүнтийн чанаруудытай танилцах

Агуулга:

Өмнө судалсан агуулга

Зэргийн чанар түүнийг хэрэглэх

Цаашид судлах агуулга

Нэг гишүүнтийн чанар

Зэргийн стандарт хэлбэрт шилжүүлэх

Түүнийг эмхэтгэх

Судлагдахуун

Нэг гишүүнийг нэг гишүүнтээр үржүүлэх хуваах

Тэдгээрийг эмхэтгэх

Ур ухаан

Нэг гишүнтийг таних

Page 7: Neg gishuunt

Нэг гишүүнтийг хэмхэтгэх

Стандарт дүрсэд шилжүүлэх

Арга зүй:

Үе шат Сурагчийн үйл ажиллагаа Багшийн үйл

ажиллагаа

Анхаарах

үнэлэх зүйл

Зохион

байгуулах- 2

минут

Багштай мэндэлж багаар

ажиллах бэлтгэл хангана.

Сэдэлжүүлэх

асуудал

шийдвэрлэх – 10

минут

Сурагчид самбарт гарч

зэргийн чанар ашиглан

рациональ тон дээр үйлдэл

хийнэ.

Сурагчдын бодох

бодлогуудыг

бэлтгэж

сурагчидтай

ярилцаж үнэлэлт

өгнө.

Сурагчдын

хийж байгаа

үйлдэлд хяналт

тавина

Шинэ мэдлэг

бүтээх – 10

минут

Тоо хувьсагч эсвэл тоон

болон хувьсагч суурьтай

зэргийн үржвэрийг нэг

гишүүнт гэнэ.

Хувьсагчийн зэргийн

илтгэгчүүдийн нйи лбэрийг

нэг гишүүнтийн зэрэг гэнэ.

Хувьсагчдын зэргийн

илтгэгчүүд нь харгалзан

тэнцүү байх нэг

гишүүнтүүдийг төсөөтэй

гишүүд гэнэ.

-2а3в

4 Хувьсагчдын

зэргийн илтгэгчдийг

нэмвэл 3+4=7

зэргийн илтгэгч

нь 7 болно.

Сурагчдын

хийж байгаа

үйлдлүүдийг

анхаарах

Зөвөлгөө өгөх

Сурагчдын бие

даасан үйл

ажиллагаа - 15

минут

Зааврын дагуу өгсөн

материалтай ажиллах

Нэмэлт материалыг

сурагчдад тарааж

өгөн даалгавар

гүйцэтгүүлэх

Сурагч бүрийн

хийэ байгаа

зүйлд хяналт

тавьж

гүйцэтгэж

байгаа эсэхийг

хянах

Дүгнэлт -10

минут

Багуудын

бодлогонд тайлбар

хийж дүгнэлт өгнө.

Батлав: сургалтын менежер ................... / Б.Эрдэнэтуул /

Сэдэв: Нэг гишүүнтийг нэг гишүүнтээр үржүүлэх

Page 8: Neg gishuunt

Зорилго: нэг гишүүнт ийн чанарыг хэрэглэх

Зорилт:

Сурагчдад хичээлд идэвхитэй оролцох сонирхол төрүүлэх

Нэг гишүүнтийн чанаруудытай танилцах

Агуулга:

Өмнө судалсан агуулга

Нэг гишүүнт

Цаашид судлах агуулга

Нэг гишүүнтийн чанар

Зэргийн стандарт хэлбэрт шилжүүлэх

Түүнийг эмхэтгэх

Судлагдахуун

Нэг гишүүнийг нэг гишүүнтээр үржүүлэх хуваах

Тэдгээрийг эмхэтгэх

Ур ухаан

Нэг гишүнтийг таних

Нэг гишүүнтийг хэмхэтгэх

Стандарт дүрсэд шилжүүлэх

Арга зүй:

Үе шат Сурагчийн үйл ажиллагаа Багшийн үйл

ажиллагаа

Анхаарах

үнэлэх зүйл

Зохион

байгуулах- 2

минут

Багштай мэндэлж багаар

ажиллах бэлтгэл хангана.

Сэдэлжүүлэх

асуудал

шийдвэрлэх – 10

минут

Сурагчид самбарт гарч

зэргийн чанар ашиглан

рациональ тон дээр үйлдэл

хийнэ.

Сурагчдын бодох

бодлогуудыг

бэлтгэж

сурагчидтай

ярилцаж үнэлэлт

өгнө.

Сурагчдын

хийж байгаа

үйлдэлд хяналт

тавина

Шинэ мэдлэг

бүтээх – 10

минут

Хувьсагчийн зэргийн

илтгэгчүүдийн нйи лбэрийг

нэг гишүүнтийн зэрэг гэнэ.

3а7в

4 с

5

Хувьсагчдын

зэргийн илтгэгчдийг

Сурагчдын

хийж байгаа

үйлдлүүдийг

Page 9: Neg gishuunt

Хувьсагчдын зэргийн

илтгэгчүүд нь харгалзан

тэнцүү байх нэг

гишүүнтүүдийг төсөөтэй

гишүүд гэнэ.

нэмвэл 7+4+5=16

зэргийн илтгэгч

нь 16 болно.

анхаарах

Зөвөлгөө өгөх

Сурагчдын бие

даасан үйл

ажиллагаа - 15

минут

Зааврын дагуу өгсөн

материалтай ажиллах

Нэмэлт материалыг

сурагчдад тарааж

өгөн даалгавар

гүйцэтгүүлэх

Сурагч бүрийн

хийж байгаа

зүйлд хяналт

тавьж

гүйцэтгэж

байгаа эсэхийг

хянах

Дүгнэлт -10

минут

Багуудын

бодлогонд тайлбар

хийж дүгнэлт өгнө.

Батлав: сургалтын менежер ................... / Б.Эрдэнэтуул /

Сэдэв: Бататгал ласгал

Зорилго: Сурагчдын мэдлэгийг дээшлүүлэх

Зорилт:

Сурагчдад хичээлд идэвхитэй оролцох сонирхол төрүүлэх

Нэг гишүүнтийн чанаруудытай танилцах

Агуулга:

Өмнө судалсан агуулга

Нэг гишүүнтийн чанар

Цаашид судлах агуулга

Олон гишүүнтийн чанар

Зэргийн стандарт хэлбэрт шилжүүлэх

Түүнийг эмхэтгэх

Судлагдахуун

Нэг гишүүнийг нэг гишүүнтээр үржүүлэх хуваах

Тэдгээрийг эмхэтгэх

Ур ухаан

Page 10: Neg gishuunt

Нэг гишүнтийг таних

Нэг гишүүнтийг хэмхэтгэх

Стандарт дүрсэд шилжүүлэх

Арга зүй:

Үе шат Сурагчийн үйл ажиллагаа Багшийн үйл

ажиллагаа

Анхаарах

үнэлэх зүйл

Зохион

байгуулах- 2

минут

Багштай мэндэлж багаар

ажиллах бэлтгэл хангана.

Сэдэлжүүлэх

асуудал

шийдвэрлэх – 10

минут

Сурагчид самбарт гарч

зэргийн чанар ашиглан

рациональ тон дээр үйлдэл

хийнэ.

Сурагчдын бодох

бодлогуудыг

бэлтгэж

сурагчидтай

ярилцаж үнэлэлт

өгнө.

Сурагчдын

хийж байгаа

үйлдэлд хяналт

тавина

Сурагчдын бие

даасан үйл

ажиллагаа - 25

минут

Зааврын дагуу өгсөн

материалтай ажиллах

Нэмэлт материалыг

сурагчдад тарааж

өгөн даалгавар

гүйцэтгүүлэх

Сурагч бүрийн

хийж байгаа

зүйлд хяналт

тавьж

гүйцэтгэж

байгаа эсэхийг

хянах

Дүгнэлт -10

минут

Багуудын

бодлогонд тайлбар

хийж дүгнэлт өгнө.

Даалгавар 1 Дараах тестийг бодож үг бүтээ

1. Зэргийг ол.

-3а4в

2

2. Гишүүнчлэх үржүүл

2а5в

6 (-12а

3)=

3.Тэгшитгэлийг бод

4х=8

4. Зэргийн ол.

Page 11: Neg gishuunt

-45х42

у25

z24

=

Үсэг Г Э Н

1 Бодолго 8 5 6

2 Бодолго -24а12

в13

-24а13

в9 -10а

12в

13

3 Бодолго 2 -4 12

4 Бодолго -45 -91 91

Нэмэлт материал 1

1. -21х2у

5z

4 *45 х

51z

48=

2. (-8)3=

3.

4. =

5.

Нэмэлт материал 2

1. -21х2у

5z

4 *45 х

51z

48=

2. (-8)3=

3.

4. =

5.

Бодлого: 1

Мэдээлэл дах тоог хураангуй бичиглэлээр бичнэ үү.

а) Гэрэл нэг жилд 9461000000000000 км зам туулдаг.

б) 22,4л хийн молекулын тоо 602000000000000000000000 байдаг. Үүнийг Авгодрыг тоо

гэдэг.

Бодлого: 2

Мэдээлэл дах тоог хураангуй бичиглэлээр бичнэ үү.

а) Дэлхийн хуурай гадаргын талбай 57500000 квадрат миль байдаг

б) Дэлхий, далай тэнгисийн талбай 139400000 квадрат миль байдаг

Бодлого: 3

Улсын наадамд 1024 бөх барилджээ.

Page 12: Neg gishuunt

а) Хэд давсан бөх түрүүлэх вэ?

б) 5 давсан бөх хэдэд үлдэх вэ?

в) Үзүүрлэсэн бөх хэд давах вэ?

г) Шөвгийн 8-д үлдсэн бөх хэд давах вэ?

Бодлого: 1

Мэдээлэл дах тоог хураангуй бичиглэлээр бичнэ үү.

а) Гэрэл нэг жилд 9461000000000000 км зам туулдаг.

б) 22,4л хийн молекулын тоо 602000000000000000000000 байдаг. Үүнийг Авгодрыг тоо

гэдэг.

Бодлого: 2

Мэдээлэл дах тоог хураангуй бичиглэлээр бичнэ үү.

а) Дэлхийн хуурай гадаргын талбай 57500000 квадрат миль байдаг

б) Дэлхий, далай тэнгисийн талбай 139400000 квадрат миль байдаг

Бодлого: 3

Улсын наадамд 1024 бөх барилджээ.

а) Хэд давсан бөх түрүүлэх вэ?

б) 5 давсан бөх хэдэд үлдэх вэ?

в) Үзүүрлэсэн бөх хэд давах вэ?

г) Шөвгийн 8-д үлдсэн бөх хэд давах вэ?

ДҮГНЭЛТ

Page 13: Neg gishuunt

1. Тавьсан зорилгодоо хүрсэн хөтөлбөар байна

2. Хичээлийнг залгамж холбоо нь зохицож байна.

3. Хичээлийн цагийн хуваарилалтыг өөрчлөх хэрэгтэй байна. Нэг гишүүнт шинэ

хичээлийн минутыг 5 минутаар ихэсгэх хэрэгтэй байсан. Учир нь сурагчид энэ

хугацаанд хичээлийг сайн ойлгохгүй цаг их шаардаж байсан.

4. Харин бусад сэдвийн хичээлийн цагийн хуваарийлалт нь сайн тохирч байлаа

5. Дүгнэх хувилбарыг илүү оновчтой тестийн хэлбэрээр авбал илүү оновчтой болох

юм байна.