Nordhallands Filatelistförenings auktion nr 24
lördagen den 10 november 2018
Nr Beskrivning Utrop
Bältespännarmaterial, Mynt och Sedlar
1 Stämpelmärken ett ark 30
2 TYSKLAND. 10 st "Sorgemärken" 50
3 Lokalmynt Kungsbacka Kommun 150 år. 15
4 Inlämningsbevis. Stämplat STOCKHOLM 22/3 1911 20
5 Kungliga bröllopet 1976. FDC med medalj. Begränsad upplaga. 100
6 Liten lot med lättklädda damer. OBS! Ej vykort. 10
7 Helgmärken med mera på 4 Visirblad 30
8 Bältespännarmaterial + kuvert med REK-etiketter 20
9 Julfrimärkskatalog (1973) inkl lösa märken 20
Partier, samlingar m.m.
10 Visirpärm full med stämplat HV på Visirblad. En del bra stämplar, en del perfins. 150
11 Fint album 32 sid med märken från Syd- och Nordamerika. Välbesatt 75
12 Mindre album 24 sid med blandat ITALIEN. Välbesatt 50
13 16 sid bra album med blandat från ASIEN. 30
14 32 sid bra album med blandat från EUROPA 50
15 2 mindre album om 26 sid med blandat från EUROPA 30
16 24 sid mindre album med blandat från EUROPA 30
17 16 sid mindre album med blandat från EUROPA 20
18 Hela Världen. Postfriska märken i svart mindre insticksalbum 40
19 Hela Världen. Mycket ISLAND** i blått insticksalbum 50
20 Hela Världen i grått insticksalbum. Allt postfriskt 30
21 Hela Världen i grönt insticksalbum. Allt stämplat, fin kvalitet 40
22 Hela Världen i rött album (skadat). Stämplat. 40
23 Album Schaubek Hela Världen t o m 1930-talet 250
24 Bra album 16 sidor, glest besatt Hela Världen 20
25 2 st album på vardera 16 sidor med Hela Världen, glest besatt 30
26 3 st mindre album med Hela Världen 20
27 Mindre ringpärmsalbum Hela Världen, glest besatt 30
28 King insticksalbum om 30 sid. Ungdomssamling HV 40
29 Fyndlåda med mest Sverige. Mycket att plocka 1. 50
30 Fyndlåda med album, lösa märken, m.m. 50
31 Liten fyndlåda med lösa märken HV, Maximikort, minnespoststämplar, m.m. 40
32 Fyndlåda med div album, lösa märken, m.m. 50
33 Fyndlåda med album, brev, vykort, m.m. 50
34 Sverige frimärken 1855-1950 i förtrycksalbum 400
35 Sverige stämplat 1981-86 i grönt Leuchtturmalbum. 100
36 Viking bladsats Sverige 1855-1988 i 2 st svarta Lembitalbum 150
37 Mindre insticksalbum, halvbesatt med bl.a. medaljongmärken. Stämpelfynd?? 40
38 Blått insticksalbum SVERIGE och NORGE dubletter 75
39 Leuchtturm grönt album med bladsats Sverige 1966-1985 med fickor. Komplett postfriska märken inkl 24
st rabattmärken utgåva I - VII. Nom ca 1250:- 500
40 SVERIGE. 2 st A4-pärmar med egengjorda försättsblad med stämplat år 1903-1994 100
41 SVERIGE. SAFE-album med stämplat 1881-1959. Besatt 60-70%, många bra stämplar 350
42 SVERIGE. SAFE-album med stämplat 1960-70. Besatt 60-70% inkl BB-par 150
43 SVERIGE. SAFE-album med stämplat 1970-talet. Besatt 60-70% inkl BB-par 150
44 SVERIGE. SAFE-album med stämplat 1980-talet. Besatt 60-70% inkl BB-par 150
45 SVERIGE. SAFE-album med stämplat 1990-talet. Besatt 60-70% inkl BB-par 150
46 SVERIGE. SAFE-album med stämplat 2000-talet, glest besatt 100
47 SVERIGE. Förtrycksalbum Facit S60 1855-1993. Välfyllt (inga BC/CB-par) 150
48 Sverige stämplat i insticksalbum. Bl.a. Vapen, Ringtyp t o m 1940-talet. 300
49 Facitpärm med ca 45 Visirblad stämplat Medaljong/Bandmärken. En del bra stämplar. Plus 3 Visirblad
postfriskt. 200
50 Insticksalbum med stämplat Sverige 1970-1790. Plus nom ca 200:- 200
51 Leuchtturmalbum Sverige 1855-1977. Knappt halvbesatt stämplade märken 100
52 Insticksalbum med svarta blad och dubbla mellanlägg. Halvbesatt stämplat Sverige 75
53 2 mindre album (ett def) med stämplat SVERIGE 40
54 Sverige postfriskt i SAFE-album med fickor, glest besatt 1855-1959 200
55 Sverige postfriskt i SAFE-album med fickor, halvbesatt.1960-1972. Nom ca 250:- 250
56 Sverige postfriskt i SAFE-album med fickor, nästan komplett 1973-1983. Nom ca 800:- 500
57 Sverige postfriskt i SAFE-album med fickor, nästan komplett 1984-1997. Nom ca 2600:- 1200
58 Album med Visirblad. Nom Sverige ca 350:- + Danmark, Norge, Sverige stämplat. 200
59 Norge/Danmark/Grönland stämplat i insticksbok 20
60 Album Esselte "Nordens Frimärken för ungdom" fram till 1962. 500
61 DANMARK, FÄRÖARNA, GRÖNLAND och ISLAND förtrycksblad i Facitalbum. Både stämplat och ostämplat.300
62 Låda med dubletter i pergamynkuvert 1900-1950 30
63 Fyndlåda med lösa stämplade märken m.m. 40
64 Kilovara 1963. Plomberad 200
Tillbehör
65 30 st svarta A4 plastfickor för brev/vykort 30
66 25 st blad plastfickor svart bakgrund för brev/vykort 25
67 12 st glasklara blad Leuchtturm för häften 15
68 Leuchtturm Sverigealbum med fickor 1960-1989. Tomt 150
69 Tom Leuchtturmpärm brun 20
70 Lindner Sverigealbum med fickor. 1855-1945. Tomt 150
71 Tre st Verbisalbum Sverige med fickor 1951-1987. Tomma 200
72 Facit bladsats ISLAND I 60 i röd pärm SP7. 1873-1982. Tomt 50
Sverige ostämplat
73 F 7* utan gummi. Kv 1700:- 150
74 F 14BN* Liggande Lejon. Nytryck. 100
75 F 42**. Ringtyp. Kv 750:- 100
76 F 44**. Ringtyp. Kv 500:- 75
77 F 45* OII utan gummering- Kv 700:- 50
78 F 50** Provisorier 10
79 F 55**. O II. Kv 700:- 90
80 F 75** Medaljong 20
81 F 76** par. Medaljong 50
82 F 84**. "Medaljong". 20
83 F 88**. "Medaljong". Kv 500:- 60
84 F 90**. "Medaljong". Kv 600:- 70
85 F 91**. "Medaljong". Kv 1500:- 200
86 F 97-104** Provisorier på medaljong, kompl 8 st 20
87 F 110**. Landstorm I 12
88 F 111**. Landstorm I 12
89 F 126-135** Landstorm III. Kompl 10 st 100
90 F 126cx** Landstorm 50
91 F 133** Landstorm III 10
92 F 133** Landstorm III, par med kantremsa 20
93 F 138b*. Flygpost. Spår av fastsättare. 15
94 F 142 A**. St Lejon. Kv 150:- 18
95 F 142 A**. St Lejon. Kv 150:- 18
96 F 143Acc** 5-strip. Kv 1300:-. St Lejon. 150
97 F 144Ecx**. St Lejon. 10
98 F 144Ecx**. St Lejon. 10
99 F 146A**. St Lejon. 10
100 F 146A**. St Lejon. 10
101 F 150** 5-strip Gustaf V en face 10
102 F 151 A*. Gustaf V. kv 250:-. Spår av fastsättare. 25
103 F 151 C**. Gustaf V. Kv 700:- 90
104 F 151C** Gustaf V en face. Kv 650:- 60
105 F 152 C**. Gustaf II Adolf. 20
106 F 153**. Gustav Vasa. 35
107 F 155** Gustav Vasa. Kv. 800:- 80
108 F 155**. Gustav Vasa. Kv 800:- 100
109 F 156**. Typ I. Postemblem. Kv 1000:- 130
110 F 156**. Typ I. Postemblem. Kv 1000:- 130
111 F 158*. Typ I. Postemblem. Kv 300.-. Spår av fastsättare. 30
112 F 162** Typ I Postemblem. Kv 550:- 65
113 F 162**. Postemblem. Kv 550:- 70
114 F 171*. Postemblem. Kv 400:-. Rest av fastsättare 50
115 F 172**. Postemblem. 50
116 F 189** Gustaf V profil v. Kv 1400:- 120
117 F 190*. Gustaf V. Rest av fastsättare 30
118 F 191**. Gustaf V. 12
119 F 196-210** Kongressen. Kompl välcentrerade. Kv 11000:- 1100
120 F 203**. Världspostkongressen. Kv 500:- 60
121 F 212-225** Föreningen. Kompl välcentrerade. Kv 13500:- 1300
122 F 219*. Världspostföreningen. Kv 300:-. Spår av fastsättare. 35
123 F 226-230** Gustaf V 70 år. Kompl serie. 30
124 F 233**. Stockholms slott I. Kv 1250:- 175
125 F 233b* u g. Stockholms slott I. Kv 1300:- 100
126 F 234-237**. Lützen. 6 st kompl. 80
127 F 235 C**. Lützen 15
128 F 235C** Lützen 20
129 F 238** typ I. Postsparbanken. Kv 350:- 50
130 F 238-239** Postsparbanken. 4 olika 60
131 F 240-245** Riksdagen. Kompl 9 st 120
132 F 245** Riksbanken 500 år 50
133 F 246-257** Postverket 15 st kompl. 300
134 F 252**. Postverket 300 år. 15
135 F 254** Postverket 300 år 35
136 F 257** Postverket 300 år 30
137 F 257**. Postverket 300 år. 30
138 F 258** Bromma 15
139 F 258**. Bromma 10
140 F 259-260**Swedenborg. Kompl inkl BC/CB-par 70
141 F 261-265** Nya Sverige. Kompl inkl BC/CB-par 400
142 F 262CB** Nya Sverige 50
143 F 265** Delaware. 150
144 F 266 BC**. Gustav V 80 år. 30
145 F 266 CB**. Gustav V 80 år. 30
146 F 266-268 Gustaf V 80 år. Kompl inkl BC/CB-par 400
147 F 266CB**. Gustaf V 80 år. 50
148 F 266CB**. Gustaf V 80 år. 50
149 F 267 BC**. Gustav V 80 år. Kv 750:- 100
150 F 267 CB**. Gustav V 80 år. Kv 750:- 100
151 F 268**. Gustav V 80 år 30
152 F 269-283** Gustaf V profil I och II. Kompl inkl BC/CB-par 300
153 F 284-317** Tre Kronor. Kompl 34 st. 200
154 F 284-317**. Tre Kronor kompl 34 st. 100
155 F 318 CB**. Ling. Kv 400:- 50
156 F 318-319** P H Ling. Kompl inkl BC/CB-par 100
157 F 320-323** Kungl Vetenskapsak. Kompl inkl BC/CB-par 800
158 F 323** Kungl Vetenskap (Linné) 50
159 F 324 BB**. Bellman. Kv 400:- 50
160 F 324 BC**. Bellman. Kv 700:- 100
161 F 324 CB**. Bellman. Kv 700:- 100
162 F 324-325** Bellman. Kompl inkl BC/CB-par 200
163 F 332Ba** skuret vänster. Stockholms slott II 40
164 F 332Ba** skuret vänster. Stockholms slott II 40
165 F 332C**. Stockholms skott II 60
166 F 336**. Sancta Birgitta 35
167 F 337 BB**. Flygande svanar 35
168 F 337C**. Flygande svanar. Kv 600:- 75
169 F 343**. Scheele 18
170 F 348-50**. Montelius. Kompl sats 4 st 15
171 F 350** Montelius 20
172 F 358BB** Röda Korset med dubbelprägling 50
173 F 399-413** Blandat. Kv cirk 170:- 15
174 F 406 A, DD1, DD2**. G VI A, typ I. 20
175 F 413 A, BB, SX1, SX2**. G VI A, typ II. 15
176 F 416 A, SX1, SX2, DD1, DD2, BB**. G VI A typ II. Kv 610:- 75
177 F 416 DD1 + DD2**. Kv 235:- 40
178 F 425 SX1 - SX6**. Kv 190:- 30
179 F 428 DD1 + DD2, BB, SX3+4+5**. Kv 240:- 40
180 F 456-466**. Hällristningar kompl 9 st 15
181 F 458-66**. Hällristningar. Kompl sats 9 st. 15
182 F 471-475** Stockholmia 55. Kompl 5 st 10
183 F 471-475** Stockholmia 56. Lösa märken + Block. Kv 1000:- 150
184 F 471-475**. Stockholmia 55. Kompl sats 5 st. 15
185 Stora Tjänste T13**/*, 6 olika 20
186 Lilla Tjänste VM krona**. Fyra olika 10
187 Lilla Tjänste VM våglinje**. 11 stycken 10
188 F L 11a 3-strip. 2 st v2* 100
189 F L 20* pos 31. Svagt märke efter fastsättare 400
190 F SS2** Frimärket 150 år. Cyls 1 + KN 70
191 F SS3** Greta Garbo 100
192 F SS6** Alla Tides Barnprogram. Souvenirark. 30
193 F SS8** Mode med cyls + kn 60
194 F SS9** Samisk Kultur 40
195 F SS14** Svenska Höjdpunkter. Souvenirark 30
196 F SS16** Svenska Slott. Souvenirark. 30
197 F H96** Gustav VI 45
198 F H99** Stockholms slott II. Kv 600:- 100
199 F H523**. Cyls 1. Autograf av Lasse Åberg 40
200 Lot om tre häften med markeringar. Nom 75:- 40
201 Landstorm I. 32 st postfriska märken i olika valörer. Kv 2800:- 200
202 Låda med automathäften. 50
203 SVERIGER. 4 Visirblad med postfriska märken. 50
204 SVERIGE. 37 st ostämplade märken med fastsättarspår från 1900-1950 30
205 SVERIGE. Insticksblad 2 sid med postfriska märken från 1900-1940 100
206 SVERIGE. Insticksblad 2 sid med postfriska märken från 1940-1960 50
207 SVERIGE. Insticksblad 2 sid med postfriska märken från 1955 > 30
208 SVERIGE. A4-pärm med monterat **. Nom 300:-. Många kompletta serier 100
209 Insticksblad med postfriskt från 1950-talet 25
210 Insticksblad 2 st med postfriskt från 1950-talet 100
211 Insticksblad 2 st med postfriskt från 1920-50-talet 100
Frimärken Norden
212 DANMARK. F 1004-1007** Flora Danica 5
213 DANMARK. F 11 Stor ovaltyp 65
214 DANMARK. F 121. Del av andrastämpel. Kv 1400:- 125
215 DANMARK. F 135 Christian X 1918. Stämplat Kv 80:- 25
216 DANMARK. F 144 Christian X 80
217 DANMARK. F 1627 Lilla riksvapnet 2010. Stämplat Kv 40:- 12
218 DANMARK. F 1635 Frimärkskonst 2011. Stämplat Kv 25:- 10
219 DANMARK. F 1638-1639 Campingliv 2011. Fina stämplar Kv 25:- 10
220 DANMARK. F 241-255. Kv 400:- 25
221 DANMARK. F 246-255 stämplade. 10 st kompl. 50
222 DANMARK. F 34 öre-valör 45
223 DANMARK. F 539-542** Sport 1971. Kv 18:- 10
224 DANMARK. F 575-579** Kyrkmålningar 1973. Kv 50:- 15
225 DANMARK. F 598-599** VM i orientering 1974. Kv 5:- 5
226 DANMARK. F 636-639** Fartyg Danmark-Amerika 1976. Kv 25:- 12
227 DANMARK. F 898-902** Fåglar 1986. 5-strip Kv 70:- 20
228 DANMARK. F 926** Hafnia 87 15
229 DANMARK. F BL 2 Hafnia 76 stämplat 5
230 DANMARK. F BL 2** Hafnia 76 5
231 DANMARK. F BL 3** (F 654) Hafnia 76 10
232 DANMARK. F BL 5 Hafnia 87 stämplat 10
233 DANMARK. F BL 6** Hafnia 87 10
234 DANMARK. F BL 8** Nordia 94 5
235 DANMARK. F H 17** Rödakorsetfrimärken 1940 15
236 DANMARK. F H 56** Dr Margrethe + riksvapnet 15
237 DANMARK. F H 5O** (F 803) Dr Margrethe + Riskvapnet 15
238 DANMARK. F HA 10** 15
239 DANMARK. F HA 20** x 2 Dr Margrethe + våglinjer 1968 10
240 DANMARK. F HA 24** Dr Margrethe + våglinjer 1991 15
241 DANMARK. F HA 24** Dr Margrethe + våglinjer 1991 15
242 DANMARK. F HS 29** Europa VIII Hist. Händelser 10
243 DANMARK. F HS 30** Andelsmejerierna 100 år 10
244 DANMARK. F HS 36** Postfågel 5
245 DANMARK. F HS 38** Faröbroarnas invigning 10
246 DANMARK. F HS 43** Ribe Domkirke 10
247 DANMARK. F HS 46** Christian IV 10
248 DANMARK. F HS 48** Kvarnar 10
249 DANMARK. F HS 50** DBU 100 år 10
250 DANMARK. F HS 53** Konstindustrimuseet 10
251 DANMARK. F HS 57** Lokomotiv 15
252 DANMARK. F HS 58** Norden IX Turism 15
253 DANMARK. F HS 69** Spara på vatten 10
254 DANMARK. F HS47** Odense Kyrka 10
255 DANMARK. FDC 1961-74 i Visirpärm SP12 blå. Ca 100 försändelser 75
256 DANMARK. Bunt FDC 25
257 DANSKA VÄSTINDIEN. 4-block** 150
258 DANSKA VÄSTINDIEN. F 7 Tvåfärgad typ 30
259 FINLAND. **/*/° i Davoalbum med fickor 1856-1989. Ej komplett 400
260 FINLAND. 2 st A5-ark med stämplade märken. 20
261 FINLAND. A5-ark med postfriska märken. Kv ca 490:- 30
262 FINLAND. Bunt FDC 25
263 FINLAND. F 1149-1151**BL 7 Barnteckningar 1991. Kv 24:- 12
264 FINLAND. F 1152-1155** BL 8 Ungdomens fritidsintressen 1991. Kv 28:- 15
265 FINLAND. F 121 och 133 (Saarinen) 90
266 FINLAND. F 572-574** Röda Kors 10
267 FINLAND. F 782** VM i segelflygning 1976. Kv 9:- 5
268 FINLAND. F 987** Europa XX 1986. Kv 40:- 15
269 FINLAND. Förtrycksalbum utan fickor. Stämplade märken. Kat.v ca 6000:- 375
270 FINLAND. Liten lot med stämplade märken. Mest RK. 180
271 FINLAND. Två automathäften** 10
272 FÄRÖARNA. F 127-131** HA4 Flygplan 1985. Kv 125:- 40
273 FÄRÖARNA. F 205-208** Valar 1990. Kv 70:- 30
274 FÄRÖARNA. F 213-216** Växter & djur 1991. Kv 55 :- 18
275 FÄRÖARNA. F 217-218 Europa i Rymden. Stämplade 32
276 FÄRÖARNA. F 223-224 Fåglar III. Stämplade 25
277 FÄRÖARNA. F 252-255** Fjärilar 1993. Kv 60:- 20
278 FÄRÖARNA. F 332-333**H12 Fåglar V 1998. Kv110:- 40
279 FÄRÖARNA. F 345-346** H13 Julfrimärken 1998. Kv 110 :- 40
280 FÄRÖARNA. F 557-559 Samhällen på Esturoy. Kompl serie stämplad 30
281 FÄRÖARNA. F 584-585 Kyrka. Stämplade 18
282 FÄRÖARNA. F 647+648 Historiska Kors. Stämplat TORSHAVN 45
283 FÄRÖARNA. F 81-83** Gamla ångfartyg 1983. Kv 30:- 12
284 FÄRÖARNA. F 84-85** HA2 Schack 1983. Kv 150 :- 45
285 FÄRÖARNA. Visirblad med postfriska märken. 25
286 GRÖNLAND. 14 st stämplade, några bättre. Kv ca 700:- 90
287 GRÖNLAND. 6 block nom DKR 90:- + 2 svartavdrag 20
288 GRÖNLAND. D 461 Vetenskap. Stämplat 20
289 GRÖNLAND. F 140**. 4-block med övre marg.nr. Kv 600:- 40
290 GRÖNLAND. F 1-6* Christian X. 15
291 GRÖNLAND. F 201-202 Drottning Margrethe. Stämplade 10
292 GRÖNLAND. F 34** par. Fartyg framför isberg 40
293 GRÖNLAND. F 34, 36** 30
294 GRÖNLAND. F 445 PAKKE-PORTO märket 100 år. Stämplat 15
295 GRÖNLAND. F 445b Pakke-Porto 100 år. Stämplat 60
296 GRÖNLAND. F 474 PAKKE-PORTO märket 100 år. Stämplat 30
297 GRÖNLAND. F 475 SEPAC 2007. Stämplat 10
298 GRÖNLAND. F 485-487 Samtida konst II. Stämplade 50
299 GRÖNLAND. F 487 Samtida konst. Stämplat 40
300 GRÖNLAND. F 7-8** + F 37**. Kv 670:- 100
301 GRÖNLAND. F 8** Isbjörn 80
302 GRÖNLAND. F 8-9* Isbjörn 20
303 GRÖNLAND. F BL 5 Danmarks befrielse. Stämplat TASILAQ 5/5 1995 15
304 GRÖNLAND. F BL 7 Danmarks befrielse. Stämplat TASILAQ 5/5 1995 20
305 GRÖNLAND. F BL 8 Danmarks befrielse. Stämplat 1995 20
306 GRÖNLAND. F BL 8 Danmarks befrielse. Stämplat 2012 10
307 GRÖNLAND. F H3** Drottning + krabbor 95
308 GRÖNLAND. F P12* Lätt spår av fastsättare. Kv 900:- 50
309 GRÖNLAND. F P17* Lätt spår av fastsättare. 20
310 GRÖNLAND. F P7°. Kv 550:- 60
311 GRÖNLAND. F P8°. Kv 2200:- 175
312 GRÖNLAND. FDC 1963-1975 i Facit-pärm SP8. Ca 45 försändelser 50
313 GRÖNLAND. Bunt FDC 25
314 GRÖNLAND. Leuchtturm grönt album med bladsats t o m 1992. OBS! 4 blad saknas 100
315 GRÖNLAND. Visirblad med postfriska märken. 25
316 ISLAND. 2 st A5-blad med postfriska märken 10
317 ISLAND. 2 st A5-blad med postfriska märken. 10
318 ISLAND. 4-block** + div lösa märken** i rött SAFE insticksalbum. Kv ca € 260:- 200
319 ISLAND. 6 st läderbrev 1970-80-talet 20
320 ISLAND. 6 st nya block**. Kv 450:- 30
321 ISLAND. 7 st REK.-brev 1970-talet 30
322 ISLAND. A5-ark med ostämplade märken, fastsättarspår. Kv 1520:- 60
323 ISLAND. A5-ark med ostämplade märken, fastsättarspår. Kv 1535:- 60
324 ISLAND. Bunt FDC 50
325 ISLAND. F 111. Jon Sigurdsson 25
326 ISLAND. F 112** 4-block med vänster och övre arkmarginal. Kv 960:- 50
327 ISLAND. F 113**. Kv 600:- 40
328 ISLAND. F 1132-1134 Trafikanläggningar 2005. Stämplad serie. Kv 94:- 25
329 ISLAND. F 1141 BL47B** Frimärkets Dag 2005. Kv 55:- 20
330 ISLAND. F 1142** Motorcykel 2005. Kv 12:- 8
331 ISLAND. F 125**. Kv 375:- 25
332 ISLAND. F 1290-94. Renoveringstrålare. Komplett stämplat 25
333 ISLAND. F 1451-54 Trålare. Stämplade REYKJAVIK 8/5 2014. Komplett 50
334 ISLAND. F 16*. Kv 900:- 50
335 ISLAND. F 160-161**. Kv 1800:- 150
336 ISLAND. F 170**. Kv 1000:- Vackert ex. 125
337 ISLAND. F 174 v1** (vita strålar). Kv 2200:- 140
338 ISLAND. F 177** Altinget 15 öre 10
339 ISLAND. F 18°. Kv 900:- 80
340 ISLAND. F 186**. Kv 1000:- 120
341 ISLAND. F 187**. Kv 1000:- 120
342 ISLAND. F 21**. 20
343 ISLAND. F 212, 6-block. Stämplat BERGEN 30
344 ISLAND. F 227-236**. Kv 1900:- 160
345 ISLAND. F 237-39** Universitet. Komplett 40
346 ISLAND. F 248** Fiskar 100
347 ISLAND. F 312-314. Flygplan över jöklar. Stämplade. Kompl serie 40
348 ISLAND. F 315-318 Sveinn Björnsson. Stämplat 60
349 ISLAND. F 321-325**. 4-block. Kv 1400:- 90
350 ISLAND. F 350-352**. 4-block. Kv 560:- 40
351 ISLAND. F 353, 356** som 4-block + F 244** par. Kv 960:- 50
352 ISLAND. F 369-373**. Kv 200:- 15
353 ISLAND. F 42**. 4-block med nedre arkmarginal. Kv 1000:- 70
354 ISLAND. F 435** Nationaldräkt 1965. Kv 80:- 20
355 ISLAND. F 436** Havsörn 50 kr 20
356 ISLAND. F 493** Tryggvi Gunnarsson 20
357 ISLAND. F 66 Christian IX. 6 aur stämplat 20
358 ISLAND. F 705-08** Fåglar. Komplett serie 20
359 ISLAND. F 711-14. Landvättare. Kn 2. Stämplade 20
360 ISLAND. F 721-24 Landvättare. Stämplat 20
361 ISLAND. F 74**. Kv 675:- 50
362 ISLAND. F 75°. Kv 2200:- 250
363 ISLAND. F 79** med vänster och nedre arkmarginal. Kv 3200:- 250
364 ISLAND. F 799-800B** BL14B Europa 1992. Kv 120:- 40
365 ISLAND. F 80* "håret i ram". Kv 800:- 50
366 ISLAND. F 80**. Kv 3200:- 250
367 ISLAND. F 83** sc. Kv 300:- 15
368 ISLAND. F 84** 4-block med höger arkmarginal. Kv 1120:- 90
369 ISLAND. F 878, 888 Två stämplade högvalörer 10
370 ISLAND. F 88** med vänster arkmarginal. Kv 600:- 50
371 ISLAND. F 978 Island kristnat i 1000 år. Stämplat 15
372 ISLAND. F 98-100**. Kv 700:- 50
373 ISLAND. F BL**, F 1310-16 stämplade. Kv 150:- 20
374 ISLAND. F G2**. Greislumerki. 10-block med höger arkmarginal. Kv 500:- 40
375 ISLAND. F Tj 13**. Kv 1700:- 140
376 ISLAND. F Tj 22**. 9-block snett övertryck, sc. 15
377 ISLAND. F Tj 41** 5-strip, sc med nedre arkmarginal. Kv 2000:- 90
378 ISLAND. F Tj 45**. Kv 1200:- 90
379 ISLAND. F Tj 50**. Kv 1500:- 125
380 ISLAND. F Tj 53°. Kv 500:- 40
381 ISLAND. F Tj 58° 20
382 ISLAND. F Tj 7** sc. Kv 950:- 75
383 ISLAND. F Tj 72**. Kv 800:- 90
384 ISLAND. Öppnat 1/4-kilopaket 1984 50
385 NORGE, FINLAND och ÅLAND i Schaubek klämfjäderpärm. Stämplat 300
386 NORGE. F 1209-1212** BL 21 Frimärkets Dag 1994. Kv 80:- 20
387 NORGE. F 1262-1269** H93 NORWEX97 Posten 350 år 1996. Kv 100:- 25
388 NORGE. F 1288-1296 ** H96 NORWEX97 Posten 350 år 1997. Kv 125:- 30
389 NORGE. F 1311-1312** H100a Julpost 1997. Kv 90:- 25
390 NORGE. F 1574-1576** Skværiggerne 2005. Kv 62:- 20
391 NORGE. F 21. 5 st ortstämplat. Kv 500:- + 50
392 NORGE. F 324-326** Skeppsbrott 1944. Kv 36:- 12
393 NORGE. F 3a lilagrå. Kv 750:- 60
394 NORGE. F 742-744** Svalbard 1975. Kv 30:- 10
395 NORGE. F 819** Musikinstrument Bockhorn 1978. Kv 40:- 12
396 NORGE. F 851-854** BL 3 NORWEX 80 1980. Kv 45:- 15
397 NORGE. F 907-908** Grafiska Förbundet 1982. Kv 16:- 8
398 NORGE. F 986-989** BL6 Frimerkets Dag 1986. Kv 100:- 30
399 NORGE. F H85a** 20
400 NORGE. F H90a**. Kontrollnummer 15
401 NORGE. FDC 1862-74 i Visir SP10-pärm. Även några minnespost. Ca 95 försändelser 90
402 NORGE. Bunt FDC 20
403 THULE. F T1-5*. 5 st kompl serie 20
404 ÅLAND. ** i Davoalbum med fickor och kassett 1984-2010. Bestt till ca 75% 400
405 Top of the World of Stamps. Nr 2/3 år 2006. 8 postfriska block Nordisk Mytologi 50
406 Top of the World of Stamps. Nr 3/3 år 2008. 8 postfriska block Nordisk Mytologi 50
Frimärken Övriga Världen
407 AUSTRALIEN. Schaubek förtrycksalbum 1913-1985. Glest besatt stämplat. 150
408 GRENADA. Mi Bl 251-252** OS 1992. Kv 150:- 30
409 ISLE OF MAN. Mi 220-231** Sjöfåglar, ej komplett (endast utgåva 1). 30
410 ISLE OF MAN. Mi 351-362 + 381-384** Gamla tåg. Kompl 16 st 50
411 ISRAEL. Mi BL 69, x, 83 ** 15
412 KINA Mapp 1971-1973 stämmplat i kompletta serier. Katalog > € 400:- 300
413 MEXICO. Mi BL 28** Extil 85 5
414 MONACO. BL Mi 2046-49** (16-BLOCK). Sköldpaddor. Kv 180:- 40
415 POLEN. 16-sid bra album med, välbesatt 35
416 POLEN. 16-sid bra album stämplat, glest besatt 35
417 POLEN. 32-sid mindre album stämplat. 30
418 POLEN. Bra 30-sid album med stämplat, välbesatt 50
419 POLEN. Mi 2354-61** Kompl serie FÅGLAR 15
420 PORTUGAL. Mi BL 238** Europa 2006 5
421 RUMÄNIEN. 16-sid bra album, halvbesatt 30
422 SACHSEN. Mi 6 stämplat 60
423 SCHWEIZ. Mi 550 554 Pro J. 1950 45
424 STORBRITANNIEN och områden** 1950 till 1970. Enstaka stämplade. 100
425 STORBRITANNIEN. Brunt (trasigt) inst.album med stämplat, blandad kval, stor variation 100
426 STORBRITANNIEN. Mi 1174-1177**. Slott. 4 st kompl serie. Kv € 40:- 100
427 STORBRITANNIEN. Mi 1230-1234**. 5 st kompl 15
428 STORBRITANNIEN. Mi 15b. 1 sh gul. Kt nere. Katv € 180:- 150
429 TYSKLAND - BERLIN. Insticksalbum med övervägande stämplat 100
430 TYSKLAND - DDR. 1949-1990 i 4 st ringpärmar med förtrycksblad. Mest ** men även °. Ca 90% besatt. 1500
431 TYSKLAND (Berlin). Mi 660-63**. Kompl serie BIlAR 10
432 TYSKLAND (Berlin). Mi 96,98-99 stämplade 70
433 TYSKLAND (Bund). Mi 1123-26** Kompl serie BILAR. 10
434 TYSKLAND (Bund). Mi BL 30+36 stämplade 15
435 TYSKLAND (Reich). Mi 138 stämplat 30
436 TYSKLAND (REICH). Mi 543. Stämplat 25/8 1934. 30
437 TYSKLAND (Reich). Mi 61-63 stämplade BERLIN. Kompl sats. Kv € 200:- 150
438 UNGERN. 30-sid album med stämplat, välbesatt 40
439 UNITED NATION. Stämplat 4-block 5
440 USA. Välfyllt Schaubek förtrycksalbum 1847-1992. Välfyllt stämplat. Även något ost. 500
441 TYSKLAND (Bund). Mi 274-275 på Minnespoststämplat brev, Fotboll Sverige-Tyskland 1957 20
442 BÅTAR. 10 frimärken + 1 block stämplat/ostämplat 10
Brev
443 Censurbrev från ENGLAND till ISLAND 40
444 Bågstämpel typ 2. GÖTEBORG 1833. Kv 600:- 50
445 Sex brev förfilateli Båg- och Fyrkantstämplar: STOCKHOLM, BORÅS, CARLSTAD, SÄTHER 90
446 F 32 på brev, 2 st. stämplade OROUST (O) resp TJÖRN (O) 50
447 4-kantstämpel typ V. BORÅS. Kv 500:- 50
448 Pärm med 17 brev från förfilateli till modernt 150
449 Bunt brev. Förfilateli (1 st), stämplade 1860-70-tal (4 st) 50
450 F 230 på brev. Minnespoststämplat STOCKHOLM 1940 20
451 F 302 Tre Kronor singel på luftpostbrev till USA 30
452 Specialstämpel HALMSTAD UTSTÄLLNING 1929 (M34) på vykort från KARLSKRONA (Stortorget). Sent datum.10
453 ÖRSLÖSA (R). Stämplat 30/10 1911 på vykort. 20
454 Låda med minnespost från 1986-1987 20
455 Skokartong med brev och FDC 30
456 Skokartong full med minnespost 20
457 USA. Indian Woman making Basskets. Postgånget 1902 till Sverige. 15
458 USA. Brev till Sverige. Avsändare Arne Thorén 10
FDC Sverige
459 FDC. GUSTAF V 80 ÅR 16-6 1938 REK PFFS. F 266-268. Kv 100:- 20
460 FDC. LUNDS KOMKYRKA 800-årsjubileum. 28 maj 1946. F 365-367. Kv 80:- 15
461 FDC. SVENSKA FRIMÄRKET 100 ÅR. STOCKHOLM 16.5.1955. F 467-468. Kv 150:- 25
462 Två enkla album med svenska FDC. Några REK-försändelser 30
463 FDC-album med SVERIGE 1983-86 30
464 FDC-album PFA innehållande ca 65 FDC 1986-1991 med mera 75
465 FDC-album PFA innehållande ca 100 FDC 1992-2000. 75
466 Skolåda full med svenska FDC 30
467 Välvårdat blått brevalbum med 24 svarta Varioblad. Fylld med svenska FDC från 1980-talet 100
468 Välvårdat brunt brevalbum med 25 svarta Varioblad. Fylld med svenska FDC från 1990-talet 100
469 Välvårdat blått brevalbum med 22 svarta Varioblad. Fylld med svenska FDC från 1970-talet 100
470 Välvårdat blått brevalbum med 20 svarta Varioblad. Fylld med svenska FDC från 1970-80-talet 100
471 Välvårdat blått brevalbum med 17 svarta Varioblad. Fylld med svenska FDC från 1980-talet 75
472 SVERIGE. FDC 1950/60-tal i Visirpärm SP12 röd. Ca 100 försändelser 100
473 SVERIGE. FDC 1970-talet i Visirpärm SP12 blå. Ca 90 försändelser 70
474 Låda full med svenska FDC 30
475 Lindner brevalbum med svenska FDC 30
476 Ringpärm med FDC 30
Vykort topografi Sverige
477 ARVIKA (S). Fyrbilds kort. Nytt Harry Lange-kort i färg. 12
478 BERGA (H). Motiv med järnvägsspår 21/7 1904. Kv 8 20
479 BERGA (H).2 vykort med vy av järnvägsspår 40
480 BERGHEM (P). Stämplat 5/1 1915 på vykort 15
481 BLIDSBERG (P). Stämplat 22/6 1951 på vykort 10
482 BODEN (BD). Post- & Telegrafhuset. Gamla formatet, svartvitt med vit kant. Nytt kort. 15
483 BOHUSLÄN (O). Svinesundsbron. Pressbyrån. Postgånget 10
484 BÅSTAD (L). Översikt, ca 1940-talet. Pressbyrån. 10
485 EKSHÄRAD (S). Kyrkan. Nytt kort, färg. ULTRA 10
486 ESKILSTUNA (D). Stadshuset med skarpskyttekåren. Före 1906. 10
487 FALKENBERG (N). Lasarettet. Obeg. 1950-tal 10
488 FALKENBERG (N). Strandbaden. Stämplat HALMSTAD 1 2/9 1950 10
489 FALKENBERG (N). Tullbron. Postgånget, stämplat 25/8 1959. 10
490 FEGEN (N). Semesterhemmet Solvik. Postgånget 1950-tal 10
491 GRUNDSUND (O). Hamnen. T-Foto.Gamla formatet, svartvitt. Stämplat Grundsund 29.8.43 15
492 GÄVLE/GEFLE (X). Grand Hotell. Gamla formatet utan vit kant. Postgånget. 12
493 GÖTEBORG (O). Jubileumsutställningen 1923. Officiella Brevkort.Axel Eliassons Kontstförlag nr 147.
Nytt kort. 25
494 GÖTEBORG (O). Allmänna och Sahlgrenska Sjukhuset, Änggården. Ca 1910-talet 10
495 GÖTEBORG (O). Gustav Adolfs Torg. Postgånget 15
496 GÖTEBORG (O). Hamnbild med Amerikabåten Gripsholm. 1930-talet. Förlag: Alga 10
497 GÖTEBORG (O). Hamnparti. Bl.a. Munin lossar. Färg. Utg före 1906. Ocirkulerat 20
498 GÖTEBORG (O). Linnégatan. CA 1910-talet 10
499 GÖTEBORG (O). M/S Kungsholm. Minnespoststämplat 1953 Första Hemgående Resa NY - Gbg. Pressbyrån10
500 GÖTEBORG (O). M/S Kungsholm. Minnespoststämplat 1953 Maiden Voyage. Pressbyrån 10
501 GÖTEBORG (O). M/S Kungsholm. Minnespoststämplat 1953 Maiden Voyage. Pressbyrån. Veck 10
502 GÖTEBORG (O). Mariaplan. Med bl.a. spårvagn. Förlag: Pressbyråm. Minnespoststämplat Frimärkes Dag 1949.10
503 GÖTEBORG (O). Motiv från Träsdgårdsföreningen. Postghånget 1906 15
504 GÖTEBORG (O). Näckrosdammen vid Lorensbergsområdet. Postgånget 10
505 GÖTEBORG (O). Panorama över Göteborg. Plundrat 15
506 GÖTEBORG (O). S/S Suecia - S/S Britannia at the London Pier, Gothenburg. Minnespoststämplat
Älvsborgsleden 1966 10
507 GÖTEBORG (O). Sex st kort A6 10
508 GÖTEBORG (O). Sjömanshemmet. Fyrkantstämpel M/S Stockholm 1sta turen, från Göteborg 21/2 1948. 15
509 GÖTEBORG (O). Slottskogsvallen. Ocirkulerat. 15
510 GÖTEBORG (O). Spårvagnshälsning från Göteborg. Ringlinjen. Carla-förlaget. Ocirkulerat. 12
511 GÖTEBORG (O). Stadsteatern. Postgånget 10
512 GÖTEBORG (O). Stampgatan. Gamla formatet utan vit kant. Stämplat 1910 20
513 GÖTEBORG (O). Södra Allén med Dicksonska Villan. Postgånget 1903 15
514 GÖTEBORG (O). Södra Vägen. Med spårvagn. Förlag ALGA. Ocirkulerat 10
515 GÖTEBORG (O). Tunnel vid Anten. Gammalt oskrivet brefkort. Axel Eliassons Konstförlag. 15
516 GÖTEBORG (O). Utsikt från Kampanilen. Fyrkantstämpel M/S Stockholm 1sta turen, från Göteborg
21/2 1948. 15
517 GÖTEBORG (O). Utsikt från Slottskogen. Tre ryttare till häst. 10
518 GÖTEBORG (O). Änggårdens sjukhus. Ca 1910-talet 10
519 HALLAND. 14 äldre och 2 nyare kort med kyrkor 25
520 HALLAND. 90 st nya kort 50
521 HALMSTAD (N). Rådjhuset (obeg) och Vallgatan (postgånget 1940-tal) 15
522 HALMSTAD (N). Slottet.Gammalt brefkort. PKXP No81A. 8.1.1906 20
523 HAVSTENSSUND (O). Flygfoto över. Ca 1950-talet 10
524 HELSINGBORG (M). Kärnan 10
525 HELSINGBORG (M). Staden/hamnen från Kärnan. Gamla formatet utan vit kant. Postgånget 1930 15
526 HENÅN (O). Vy ca 1920-talet. 10
527 HENÅN (O). Vy. Ca 1920-talet 10
528 KALMAR (H). Vy från vattentornet. 23/12 1901. Kv 8 20
529 KARLSTAD (S). ESSO Motorhotell. Förlag Herman Andersson. Nytt ULTRA-kort 10
530 KARSEFORS. Stämplat SKOGABY (N) 28/7 1929 15
531 KIRUNA (BD). Kiirunavaara i belysning. Fin stämpel Nst21 Kiruna Lbr 6 8 1907. Förlag F G
Landströms Bokh. 15
532 KIRUNA (BD). Lokstallarna. 1930-talet 10
533 KRISTINEHAMN (S). Stadshotellet och kyrkan. Stämplat Nst21 5.2.1921 15
534 LAHOLM (N). Forskarlen i Lagafontänen. Obeg. 10
535 LEKSAND (W). Vy.Färg, ca 1910-talet. Ocirkulerat. 10
536 LINKÖPING (E). Järnvägsparken. Färgkort ca 1920-talet. 10
537 LUND (M). Monument Slaget vid Lund 1676. Pressbyrån. Stämpel LUND 1, 8.7.48, Gamla formatet,
svartvitt 12
538 LYCKORNA (O). Flygfoto över. Ca 1940-talet 10
539 LYSEKIL (O). Gamla Staden. Pressbyrån. Postgånget. Har varit inklistrat 10
540 MALEN (L). Strandparti med badande. Gammalt kort utan vit kant. Stämplat Malen. 15
541 MALMÖ (M). Baltiska utställningen 1914. Gamla formatet, svartvitt. Officiella brevkort. Postgånget. 20
542 MARIESTAD (R). Järnvägsstationen. Handkolererat. C A Träff. Ocirkulerat. 10
543 MARKARYD (G). Järnvägsstationen. Med motorvagn. Ocirkulerat men har varit lätt inklistrat. Förlag: Pressbyrån10
544 MÖLLE (M). Hotel Corfitzon. Brevkort.Imp Axel Martins, Helsingborg. Gamla formatet, svartvitt.
Postgånget. 15
545 NORBERG (U). Parti från Klackberg. Stämplat Norberg 1904 & stämpel Trelleborg-Sassnitz & stämpel
West-Hartlepool 15
546 NORRKÖPING (E). Idrottsparken. Ca 1920-talet, färg. Ocirkulerat. 10
547 NORRKÖPING (E). Oskar Fredriks bro. Med bl.a. spårvagnar. 1930-talet 10
548 ONSALA (N). Meryts badbrygga. Postgånget 1939 10
549 OSKARSTRÖM (N). Nissan vid Oskarström. Stämplat ÖFVERSELÖ (D) 20
550 RESÖ (O). Motiv från Resö. Svartvitt, gamla formatet. Stämplat Kragenäs 17.7.54 12
551 SMÖGEN (O). Hållö fyr. Förlag R. Hjortsfeldt. Svartvitt, gamla förmatet. Nytt kort. 15
552 SOTENKANALEN (O). Båt i kanalen. Svartvitt, gamla formatet. Postgånget 1948. 15
553 SPENSHULT (N). Spenshults Reumatiska Sjukhus. Stämplat 9/5 1961 15
554 STOCKHOLM (A). LO-utställningen 1951 med minnespoststämpel. Kv 8 20
555 STOCKHOLM. Norrbro med Vaktparade. Ca 1930-talet 10
556 STRÖMSTAD (O). Utsikt från. Ca 1940-talet 10
557 STRÖMSTAD (O). Vy. Ca 1940-talet. 10
558 STYRSÖ (O). Gammalt Brefkort. Ofrankerat,skrivet. Hamnen med båtar och bryggor. 15
559 SUNVÄRA (N). Väderkvarn. Arkivbild Sövde. Nytt kort, färg. 12
560 SÄRÖ (N). 7 st äldre kort, 1930/40-tal 30
561 SÄRÖ (N). Lokmännens Rekreationshem. Ca 1940-talet. Förlag: C A Träff 10
562 SÄVEDALEN (O). Vyparti från Sävedalen. Tidig 2-bildskort. Förlag: Träff. Ocirkulerat 10
563 TOREKOV (L). Vid bryggan. Ocirkulerat, ca 1950-talet. 10
564 TORTUNA (U). Järnvägsstationen. Ca 1920-tal 20
565 TRELLEBORG (M). Tågfärjan "DrottningVictoria". 23/6 1956. Kv 8 30
566 TYLÖSAND (N). 3 st äldre kort 1930/40-tal 15
567 UDDEVALLA (O). Söder från Klocktornsberget. Gammalt brefkort. Stämplat PKXP No… 2.7.1908 12
568 ULRICEHAMN (P). Järnvägsstationen och Hotellet. 1910-talet 10
569 VADSTENA (E). Vadstena Slott. Handkolorerat. Stämpel VADSTENA 2.1.59 12
570 VADSTENA (E). Vadstena Slott. Nytt brefkort utan vit kant. G. Petersons Pappershandel, Vadstena 20
571 VARBERG (N). Parti av torget. 1920-talet. Obeg 15
572 VARBERG (N). Socitetsrestaurangen. 1940-talet. Postgånget 10
573 ÅHUS (L). Vy av hamnen. 14/5 1905. Kv 8 20
574 ÅMOTFORS (S). Centrum. Bl.a. bilar, mopeder, ca 1950-talet. Ocirkulerat. 10
575 ÅSBRO (T). Flygfoto över Estabo. Ca 1950-talet 10
576 ÄNGELHOLM (L). Järnvägsgatan. Ca 1940-talet 10
577 ÖREBRO (T). Länslasarettet. Brefkort. Bergslagens Boktryckeri, Nora. Stämplat Örebro, NST21 12
578 ÖRMEVALLA (N). Kyrkan. Svartvitt, gamla formatet. C.A.Träff. Nytt kort. 12
579 ÖSTERSUND (Z) Frösö kyrka 10
580 30 st Svenska vykort gamla formatet. Blandat topo m.m. 30
581 Låda med moderna vykort, brev, minnespost 20
582 Skokartong med vykort, mest modernt 30
Vykort övrigt
583 6 olika kort NORELIUS. Ej postgångna 40
584 Sveriges fotbollslandslag 1990. Herr. Nytt kort. Stort format. 20
585 Fotboll VM-truppen 2006. Herr. Nytt kort. Stort format. 20
586 Svenska VM-truppen 2003. Dam. Nytt kort. Stort format. 20
587 Svenska fotbollslandslaget 1991-1992. Herr. Nytt kort. Stort format. 20
588 GRIPSHOLMS vinterkryssning 1934. Frankerat och stämplat Sjöpostexpedition70 M/F Gripsholm
24.2.34 50
589 M/S Stockholm. Fyrkantstämpel M/S Stockholm 1sta turen, från Göteborg 21/2 1948. 15
590 FINLAND. ÅLAND vykort . Råseglare i Mariehamns hamn. 15
591 M/S Kungsholm, Göteborg. Ca 1920-30-talet 10
592 M/S Stockholm. Ca 1940-talet. Pressbyrån. Minnespoststämplat Frimärkets Dag 1949. 10
593 M/S Saga. Minnespoststämplat Medicinteknisk forskning 1955. 10
594 Allan R.M. Line "Victorian" and "Virginian". Ocirkulerat 20
595 På väg till Amerika. Fartyg i Göteborgs hamninlopp. Ocirkulerat. 20
596 S/S Britannia och Suecia, Swedish Lloyd Line. GÖTEBORG 20
597 Segelfartyg. Färgkort. Förlag T.S.N. Ca 1910-talet 20
598 Segelfartyg i docka. Färgkort. Förlag T.S.N. Stämplat SKÖFDE 1910 20
599 Flottan i strid (??). Stämplat MARSTRAND 1906 20
600 Ostindieskeppet Wasa. Oljemålning av J Hägg. Förlag: Föreningen Sveriges Flotta 20
601 Dansk Ridende Post. Lantbruksutställningen på Bellahöj 1938. Minnespoststämplat 10
602 PANAMA. The Swimming Pool, Colon. Ocirkulerat. Färg. 10
603 FRANKRIKE. Mulhouse - La rue du Sauvage. Bl.a. spårvagn, ca 1920-talet 10
604 STORBRITANNIEN. Bank of England, London. Gatumiljö, ca 1910-talet 10
605 4 st skämtkort. Edgren, Beskow, Caramba, Sundius-Dahlström 10
606 FRANKRIKE. Nice. Bl.a. spårvagnar, ca 1920-talet 10
607 40 st A6-kort med frimärksmotiv 25
608 BERTIL A. 10 st Kartkort 1950-talet 40
609 ELVIS PRESLEY. Två obeg vykort och ett postgånget 20
610 Broderskyssen. Stämplat LIDKÖPING (R)19/8 1915 10
611 En sommarafton vid sjön. Stämplat LILLA EDET (P) 24/1 1919 10
612 God Jul-kort. Stämplat TIDAN (R) 21/12 1911 20
613 Båtmotiv. Stämplat Sköfde (R) 27/3 1906 10
614 Familjeidyll. Vuykort stämplat i BORÅS (P) 27/7 1906 15
615 Trevligt julkort. Stämplat TROLLHÄTTAN (P) 23/12 1911 5
616 RUMÄNIEN. Gelatz Biserica Caledrala. 12/10 1908. Kv 7 10
617 STORBRITANNIEN. HULL, King Edvard Street, gatuvy med spårvagnar. Kv 8 20
618 STORBRITANNIEN. LONDON, Old House in Holborn. Gatuvy med folkliv. Kv 7 20
619 STORBRITANNIEN. Barry Docks. Vy med båtar. Kv 8 15
620 STORBRITANNIEN. LONDON, Royal Exchange Bank of England. Kv 7 10
621 STORBRITANNIEN.LONDON, Royal Exchange Bank of England. Kv 6 10
622 STORBRITANNIEN. Market Place, South Shields. Folkliv. Kv 7 10
623 STORBRITANNIEN. LIVERPOOL, Central station, Renelagh Street. Kv 7 10
624 MALTA. Napoli, vy med spårvagn, folkliv. Kv 6 10
625 ÖSTERRIKE. WIEN, Hönenstrasse, Leopoldsberg. Kv 8 10
626 Liten lot med moderna vykort 30
627 38 st vykort A6, blandade motiv Europa 10
628 34 st vykort gamla formatet. Blandade motiv Europa 20
Litteratur
629 Atlas Handbok över Svenska Maskintillverkade Posthäften. Häfte H52 - H 422 i 2 pärmar. Utgivna 1989 100
630 Varianthandboken för Svenska Frimärken utgivna 1938-1949 100
631 Håndbok over Norges Frimarker Del 1-2 100
632 Håndbok over Norska Filatelistika. Utgiven 1969. 50
633 Bok Sveriges Frankotecken 1855-1963. Utgiven av Sveriges Filatelist-Förbund 100
634 Luftpostens historia i Sverige. Skriven av Örjan Lüning 100
635 Katalog AFA DK 2003 20
636 Frimärken som hobby. Forum förlag 10
Årsböcker
637 Årsbok Svenska frimärken berättar 2010 100
638 Årsbok Svenska frimärken berättar 2009 100
639 Årsbok Svenska frimärken berättar 2008 100
640 Årsbok Svenska frimärken berättar 2007 100
641 Årsbok Svenska frimärken berättar 2006 100
642 Årsbok Svenska frimärken berättar 2005 100
643 Årsbok Svenska frimärken berättar 2004 100
644 Årsbok Svenska frimärken berättar 2003 100
645 Årsbok Svenska frimärken berättar 2002 100
646 Årsbok Svenska frimärken berättar 2001 100
647 Årsbok Svenska frimärken berättar 2000 100
648 Årsbok Svenska frimärken berättar 1999 100
649 Årsbok Svenska frimärken berättar 1998 100
650 Årsbok Svenska frimärken berättar 1997 100
651 Årsbok Svenska frimärken berättar 1996 100
652 Årsbok Svenska frimärken berättar 1995 100
653 Årsbok Svenska frimärken berättar 1994 100
654 Årsbok Svenska frimärken berättar 1993 100
655 Årsbok Svenska frimärken berättar 1992 100
656 Årsbok Svenska frimärken berättar 1991 100
657 Årsbok Svenska frimärken berättar 1990 100
658 Årsbok Svenska frimärken berättar 1989 100
659 Årsbok Svenska frimärken berättar 1988 100
Nominalvara
660 Diverse svenska häften, nom 100:- 40
661 Diverse svenska häften + lite lösa märken. Nom 159:- 60
662 Diverse svenska häften, nom 154:- 60
663 Diverse svenska häften, nom 236:- 100
664 Diverse svenska häften, nom 130:- 50
665 Diverse svenska häften, nom 117:- 50
666 Diverse svenska häften, nom 106:- 40
667 Diverse svenska häften, nom 177:- 80
668 Diverse svenska häften, nom 218:- 100
669 Sverige postfriskt. Nom 200:-, låga valörer 100
670 Sverige postfriskt. Nom 200:-, låga valörer 100
671 Sverige postfriskt. Nom 200:-, mellanvalörer 100
672 Sverige postfriskt. Nom 200:-, mellanvalörer 100
673 Sverige postfriskt. Nom 200:-, mellanvalörer 100
674 Sverige postfriskt. Nom 200:-, mellanvalörer 100
675 Sverige postfriskt. Nom 200:-, mellanvalörer 100
676 Sverige postfriskt. Nom 200:-, mellanvalörer 100
677 Sverige postfriskt. Nom 200:-, mellanvalörer 100
678 Sverige postfriskt. Nom 200:-, mellanvalörer 100
679 Sverige postfriskt. Nom 200:-, mellanvalörer 100
680 Sverige postfriskt. Nom 200:-, valörer mellan 2 - 6:- 100
681 Sverige postfriskt. Nom 200:-, valörer mellan 2 - 6:- 100
682 Sverige postfriskt. Nom 200:-, valörer mellan 2 - 6:- 100
683 Sverige postfriskt. Nom 200:-, valörer mellan 0,75 - 6:- 100
684 Sverige postfriskt. Nom 200:-, valörer mellan 0,30 - 6:- 100
685 Sverige postfriskt. Nom 210:-, valörer mellan 0,30 - 5,50 inkl block 110
686 Sverige postfriskt. Nom 260:-. Block valörer mellan 4 - 20:- 150
687 Facit SP6-pärm full med nominalvara på Visirblad. Nom > 500:- 200
688 Postens Årssats Svenska Frimärken 1989. Nom 195:- 130
689 Postens Årssats Svenska Frimärken 1990. Nom 243:- 140
690 Postens Årssats Svenska Frimöärken 1991. Nom 230:- 140
691 Postens Årssats Svenska Frimärken 1986 inkl 4 rabattmärken. Nom 127:- 80
692 Postens Årssats Svenska Frimärken 1987 inkl 10 rabattmärken. Nom 145:- 140
693 Postens årssats 1985. Öppnad men komplett. Nom. 123:- 70
694 Postens årssats 1991. Nom 231:- 120
Sverige stämplat
695 F 2. Vapen I. 3 stämplar, sc 30
696 F 7 Vapentyp II. Stämplat 40
697 F 9 v16 ("Ängeln"). Stämplat. Kv 600:- 90
698 F 9 Vapentyp II. Lot om 35 märken, några bra stämplar. Nyanser etc. 150
699 F 9 Vapentyp II. Plåtsår i "R". Stämplat MALMÖ (M) 20
700 F 9 Vapentyp II. Praktstämplat STOCKHOLM (A) 9/9 1868 10
701 F 9j. 4-kantstämpel RÅNEÅ (BD) 23/5 186? 20
702 F 9v13 (fotsteget) Vapentyp II. Stämplat 40
703 F 9v9 Vapentyp II 50
704 F 10 Vapentyp II. Stämplat HALMSTAD (N) 1867 50
705 F 12 Vapentyp II. Stämplat HALMSTAD (N) 150
706 F 12. Vapen II. Kv 1300:- 90
707 F 12g. Stämplat UMEÅ (AC). Vc, kv 850:- 70
708 F 14B Liggande lejon. Stämplat HELSINGBORG (M) 20
709 F 14B Liggande lejon. Stämplat OSKARSHAMN (H) 20
710 F 16 Liggande Lejon. LYX-stämplat ULRICEHAMN (P) 7/10 1873 40
711 F 16 Liggande lejon. Stämplat ARVIKA (S) 23/7 1874 40
712 F 16 Praktstämplat LIDKÖPING (R) 17/9 1873 50
713 F 17 Ringtyp. 2 st stämplade. 20
714 F 19 Ringtyp. LYX-stämplat STRENGNÄS (D) 25/10 1877 20
715 F 19 Ringtyp. Stämplat GÖTEBORG (O) 30/10 1875 10
716 F 19 Ringtyp. Stämplat STOCKHOLM C (A) 6/5 1879 10
717 F 20 Ringtyp. 35
718 F 20 Ringtyp. Stämplat 40
719 F 20 Ringtyp. Stämplat 40
720 F 20. Stämplat GÖTEBORG (O) 13/4 1877 100
721 F 20b/c Ringtyp t 14. Stämplat MALMÖ ((M) 10/1 1874 80
722 F 20d. Ringtyp. Stämplat STOCKHOLM 5.TUR 45
723 F 20g ? Ringtyp t 14. Stämplat SUNDSVALL (Y) 3/8 1874 50
724 F 20g Ringtyp. Stämplat HELSINGBORG (M). Kv 750:- 100
725 F 21 Ringtyp. Fyrkantstämpel "WÄRDE" 10
726 F 21v3 Ringtyp. Lyxstämplat WEXIÖ 19/6 1877 50
727 F 22 Ringtyp. Stämplat 10
728 F 22c. Stämplat GÖTEBORG (O) 9/9 1876 50
729 F 23 Ringtyp t 14. Snedcentrerat. Lyxstämplat FURUSUND (B) 15/8 1877 90
730 F 25 Ringtyp. LYX-stämplat WEXIÖ (G) 6/4 1875 20
731 F 25 Ringtyp. Stämplat 15
732 F 26g Ringtyp. Stämplat 50
733 F 27c. Stämplat 50
734 F 28 Ringtyp. Lot om 4 stämplade märken, bl.a. STOCKHOLM (A) 40
735 F 28 Ringtyp. Praktstämplat KALMAR (H) 8/4 1888 15
736 F 29 Ringtyp. Stämplat STOCKHOLM (A) 10
737 F 29 Ringtyp. Två märken stämplade STOCKHOLM (A) 20
738 F 29, 31, 43 Ringtyp. Alla LYX-stämplade STOCKHOLM 40
739 F 29c. Stämplat STOCKHOLM L:L 9/12 1881 50
740 F 29e Ringtyp. Stämplat STOCKHOLM 6/5 1884 15
741 F 30 Ringtyp t 13. Lyxstämplat STOCKHOLM 19/5 1882 30
742 F 30 Ringtyp. Stämplat LINKÖPING (E) 13/2 1879 10
743 F 31 Ringtyp. Lot om 4 stämplade märken 40
744 F 31 Ringtyp. Praktstämplat HVETLANDA (F) 15
745 F 31g. Stämplat KARLSKRONA (K) 17/4 1883 75
746 F 32 Ringtyp. Stämplat ARBRÅ (X) 8/3 1880 30
747 F 32 Ringtyp. Stämplat BERFENDAL (O) 20
748 F 32 v4 t 13 (Spegeltryck). Stämplat 25
749 F 33 Ringtyp t 13. Praktstämplat STOCKHOLM 11/9 1882 15
750 F 33 Ringtyp. Lot om 5 stämplade märken 20
751 F 34 Ringtyp 40
752 F 34 Ringtyp. Stämplat GÖTEBORG (O) 40
753 F 34. Ringtyp. Praktstämplat KLIPPAN (L) 26/3 1881. 20
754 F 35 Ringtyp. LYX-stämplat SUNDSVALL (Y) 12/10 1993 10
755 F 35 Ringtyp. Stämplat LINKÖPING (E) 1/11 1884 10
756 F 35 Ringtyp. Stämplat MAJORNA (O) 28/11 1883 30
757 F 35. Stämplat STOCKHOLM 12/6 1883 20
758 F 36 Ringtyp t 13. Praktstämplat STALLARHOLMEN (D) 20/12 1879 30
759 F 36 Ringtyp. LYX-stämplat LIDKÖPING (R) 8/1 1885 15
760 F 36a Ringtyp. Stämplat GÖTEBORG paket exp (O) 11/10 1879 30
761 F 36h. Stämplat STOCKHOLM Söd. 30/12 1885 50
762 F 38 Ringtyp t 13. Praktstämplat WADSTENA (E) 24/2 1885. 30
763 F 38 Ringtyp. Stämplat STOCKHOLM STADEN PAKET (A) 18/6 1866 25
764 F 38 Ringtyp. Stämplaty STOCKHOLM STADEN PAKET 23/6 1886 100
765 F 39 OII. Lysxstämplat NÄSSJÖ (F) 8/3 1885 15
766 F 39 OII. LYX-stämplat HAGFORS (S) 26/5 1886. 15
767 F 39 OII. Stämplat GEIJERSHOLM (S) 7/3 1890 25
768 F 39 OII. Stämplat GÖTEBORG FILIAL (O) 1/9 1885 10
769 F 40 Ringtyp. Lot om 2 märken stämplade STOCKHOLM (A) 30
770 F 41 Ringtyp. Stämplat ENKÖPING (C) 1/7 1892 50
771 F 42 Ringtyp. Lot om 3 märken stämplade HELSINGBORG, KALMAR, STOCKHOLM 20
772 F 42** Ringtyp. Ljusgrå. Vc. Kv 1500:- 175
773 F 43. 46, 47 Ringtyp. Stämplade STOCKHOLM, LINDESBERG (T), HELSINGBORG (M) 15
774 F 43+46 på klipp. Stämplat GÖTEBORG FILIAL (O) 25
775 F 44**. Ringtyp. 50
776 F 44b Ringtyp. Stämplat 20/6 1889 100
777 F 45 OII. Lyxstämplat LYSEKIL (O) 25/7 1894 10
778 F 45 OII. Lyxstämplat NÄSSJÖ (F) 19/9 1886 10
779 F 45 OII. Lyxstämplat SALA (U) 21/4 1890 5
780 F 45 OII. Praktstämplat KARLSHAMN (K) 22/4 1891 10
781 F 45 OII. Stämplat NORRKÖPING (E) 30/6 1889 10
782 F 45 OII. Stämplat PKXP No 23A 9/2 1889 10
783 F 45 OII. Stämplat PKXP No 32 16/11 1888 10
784 F 45 OII. Stämplat SUNDSVALL (Y) 16/5 1891. LYX 25
785 F 45v5 OII. Praktstämplat GÖTEBORG (O) 30/9 1889 30
786 F 45v5 OII. Praktstämplat VINGÅKER (D) 2/8 1886 30
787 F 46 Ringtyp. Stämplat FINSPONG (E) 1891 10
788 F 46 Ringtyp. Stämplat HALMSTAD (N) 1889 10
789 F 46 Ringtyp. Stämplat STOCKHOLM CARLAVÄGEN (A) 1889 15
790 F 47 Rintyp. Lot om 2 märken stämplade, bl.a. ROCKNEBY (H) 30
791 F 48 Ringtyp. Lot om två märken stämplade, bl.a. LUCKSTA (Y) 1888 50
792 F 48 Ringtyp. LYX-stämplat SÄRNA (W) 3/12 1891 25
793 F 50 Provisorier. Stämplat SKENINGE (E) 18/12 1889? 40
794 F 50 Provisorier. LYX-stämplat KLEFSHULT (F) 75
795 F 50 v2 ("kula") Provisorier. 50
796 F 51 Provisorier. Praktstämplat LINKÖPING (E) 18/2 1891 60
797 F 51* Provisorier. Fastsättarspår 15
798 F 52 OII punkt i övre marginal. Stämplat 15
799 F 52 OII. Stämplat GUNNARSBYN (BD) 28/2 1912 25
800 F 52 OII. Stämplat PLK 160 7/10 1907 10
801 F 52. Stämplat NYKÖPING (D) 10
802 F 52. Sår v E + kommatecken. Stämplat 20
803 F 54 OII. Lyxstämplat FREMMESTAD (R) 3/1 1894 30
804 F 54 OII. Lyxstämplat HELSINGBORG (M) 13/12 1910 10
805 F 54 OII. Lyxstämplat HUDIKSVALL (X) 1/3 1897 10
806 F 54 OII. Lyxstämplat HVETLANDA (F) 8/2 1903 10
807 F 54 OII. Lyxstämplat LINKÖPING (E) 10/10 1891 10
808 F 54 OII. Lyxstämplat LJUNGSKILE (O) 16/10 1895 20
809 F 54 OII. Lyxstämplat WESTERVIK (H) 12/8 1892 10
810 F 54 OII. Praktstämplat JÖNKÖPING (F) 27/5 1904 10
811 F 54 OII. Praktstämplat KRISTINEHAMN (S) 3/10 1890 10
812 F 54 OII. Praktstämplat OSKARSTRÖM (N) 21/10 1903 25
813 F 54 OII. Stämplat KOSTA (G) 17/12 1896 40
814 F 54 OII. Stämplat MARSTRAND (O) 12/8 1895 15
815 F 54 OII. Stämplat RÅDA (S) 8/6 1886 15
816 F 54 OII. Stämplat SMEDJEBACKEN (W) 1/3 1893 15
817 F 54 v11 (plåtspricka över "i". OII. Stämplat KÖPING (U). 25
818 F 54. Stämplat HOLMSUND (AC) 10
819 F 55 OII. Lyxstämplat JÖNKÖPING (F) 6/10 1911 10
820 F 55 OII. Lyxstämplat LJUNGSKILE (O) 9/9 1903 25
821 F 55 OII. Stämplat GREBBESTAD (O) 22/11 1903 10
822 F 55 OII. Stämplat KOLBÄCK (U) 10
823 F 55 OII. Stämplat LANDSKRONA (M) 26/5 1902 10
824 F 55. Stämplat BOLMSÖ (G) 1/1 1908 20
825 F 55. Stämplat GELLIVARE (BD) 10
826 F 56 OII. Stämplat STRÖMSTAD (O) 22/9 1903 15
827 F 57 OII. Praktstämplat JÖNKÖPING (F) 13/12 1897 10
828 F 57** OII. Kv 950:- 80
829 F 57. Stämplat LOCKNEVI (H) 23/11 1908 15
830 F 58 OII. Stämplat GÖTEBORG FILIAL (O) 21/8 1913 15
831 F 59 v6 (plåtsår). OII stämplat 40
832 F 61 "Oletikett". Stämplat KARLSTENS FÄSTNING (O) 9/7 1904 på klipp 15
833 F 64 vm1 Siffertyp 40
834 F 65 Posthuset. Praktstämplat ESKILSTUNA (D)11/4 1917 40
835 F 69. Stämplat JOKKMOKK (BD) 28/3 1955 40
836 F 71cx Lilla Riksvapnet. 40
837 F 73cxz Lilla Riksvapnet. 40
838 F 74 Lilla Riksvapnet. Stämplat DONSÖ (O). 20
839 F 76 vm1. Gustaf V medlajong. Stämplat KRISTIANSTAD (L) 40
840 F 86 Medaljong. Praktstämplat SALADAMM (U) 30/11 1916 10
841 F 98 cm2. 4-strip med kantremsa (med KPV). Stämplat ROMAKLOSTER (I) 12/12 1946 80
842 F 107cz Landstorm I 40
843 F 140C (agrg) Stående lejon. Stämplat 50
844 F 140Ccx Stående Lejon 45
845 F 141bz Stående Lejon 50
846 F 141v2 St Lejon. Stämplat GÖTEBORG (O). Kv 900:- 100
847 F 142bz par St Lejon. Stämplat SÄLLINGE (T). Kv 800:- 100
848 F 142Ecc** St Lejon 100
849 F 144Ccx Stående Lejon 150
850 F 144cx St Lejon. Stämplat. Kv 900:- 120
851 F 146Ea Stående Lejon 55
852 F 148A. Stämplat LOMMARYD (F) 16/10 1922 10
853 F 151. Stämplat ODENSJÖ (G) 3/9 1920 10
854 F 152cx Gustaf II Adolf. Stämplat. Kv 300:- 50
855 F 153b Gustav Vasa 40
856 F 155** Gustav Vasa. Kv 800:- 80
857 F 165 cx Postemblem 25
858 F 169cxz Postemblem. Stämplat MALMÖ 45
859 F 179A. Två vita prickar över "P" i POST. Stämplat 20
860 F 179Av Par. Spricka i v märke, först "E". Stämplat STOCKHOLM 3/4 1922 50
861 F 187** Gustaf V. Kv 375:- 50
862 F 189 I Gustav V 45
863 F 196, 197, 107 Världspostkongressen. Stämplade. 45
864 F 196, 197, 198, 201 Världspostkongressen. Stämplade. 30
865 F 196-199 Världspostkongressen. Stämplade. 30
866 F 201a. Stämplat 40
867 F 202 Kongress. Stämplat 40
868 F 203 Kongress stämplat 40
869 F 205 Kongress stämplat 50
870 F 207 Kongress. Stämplat 60
871 F 207* Kongress. Rest av fastsättare. 40
872 F 208. Världspostkongressen. Stämplat. Kv 750:- 120
873 F 211 Världspostföreningen. Stämplat NORBYVALLDA (N) 16/10 1924 20
874 F 211 Världspostföreningen. Stämplat. 5
875 F 211, 213 Världspostföreningen. Stämplade 10
876 F 223. Världspostföreningen. Stämplat. Kv 800:- 125
877 F 226-230** Gustaf V 70 år. Kompl serie 50
878 F 228 + 2 st 229 + 230 stämplat 15
879 F 238** Postsparbanken. Kv 350:- 50
880 F 256** Postverket 120
881 F 259 CB. Swedenborg. Stämplat. 55
882 F 261-264 Nya Sverigeminnet. Stämpad dubblettsamling på 2 Visirblad. En del bra stämplar 300
883 F 261CB. Nya Sverige, stämplat GÖTEBORG (O) 50
884 F 262BC. Nya Sveige, stämplat 100
885 F 262CB. Nya Sverige, stämplat 50
886 F 262CB. Nya Sverige, stämplat 50
887 F 262CB. Nya Sverige, stämplat KARLSTAD (S) 100
888 F 266 BC Stämplat 50
889 F 271BB. Stämplat ELDSBERGA (N) 11/8 1943 10
890 F 320B PII Vetenskapsakademien. 70
891 F 321. Stämplat KUNGSBACKA (N) 9/4 1950 10
892 F 322** Kungl Vetenskapsakademin 40
893 F 324V DP1 (dubbelkontur i Sverige). Stamplat ÖREÄLV (AC) 9/4 1941 50
894 F 325 Bellman. Ett löst + ett klipp. Stämplat GLÄBORG (O) 25
895 F 337BB** Flygande Svanar. Kv 240:- 30
896 F 347BB Skytte. Stämplat 10
897 F 349BB Montelius. Stämplat 10
898 F 357** Svenska Flottan 20
899 F 450 Hällristning. Stämplat VIGGBYHOLM (B) 12/10 1960 15
900 F 460 Hällristningar. Stämplat JÄRVSÖ (X) 18/12 1959 25
901 F 464 Hällristningar. Stämplat HALMSTAD (N) 10/11 1957 25
902 F 518. Stämplat NÖTTJA ( G) 15/12 1961 10
903 F 806 Samuel Owen. Stämplat KUNGÄLV (O) 25/4 1974 15
904 F 874-878 Västkust. Minnespoststämplat VARBERG (N) 7/6 1974 20
905 F 1166 Carl XVI Gustaf. Stämplat ANGERED (O) 19/4 1983 15
906 F 1341. Stämplat LINDOME (O/N) 10/2 1989 10
907 F 1444. Stämplat FALKENBERG 4 (N) 5/5 1988 10
908 F 2259 SX2 Ivar Lo Johansson. Stämplat VARBERG (N) 28/6 2001 25
909 F 2264 SX1 Nobels fredspris. Stämplat VARBERG (N) 2001 25
910 F 2282SX. Julen. Stämplat VARBERG 2 (N) 2002-10-23 25
911 F 2292 Dansare. Stämplat VARBERG (N) 8/3 2011 25
912 F 2331-23338 HBL 1+2 ur H544 Motorcyklar. Stämplat VARBERG (N) 2003-03-18 (båda) 75
913 F 2394 (3 st) + 2396. Samtliga stämplade HALMSTAD ÖSTER (N) 20
914 F 2588-2589 BL 20 Int. Polaråret. Cyls 2, kn 07168. Stämplat 40
915 F 2613-2614 Choklad. Stämplat HALMSTAD (N) 21/1 2008 15
916 F 2683-2684 BL 25 Nobeldiplom. Stämplat VARBERG 2008-11-28 35
917 F 2698 Kultbilar (Volkswagen). Stämplat SUNDBYBERG (B) 26/1 2011 20
918 F 2716 Rovfågel. Stämplat VÄXJÖ (G) 21/7 2009 15
919 F 2728+2730 ur SH2. Stämplat VARBERG (N) 20/2 2009 30
920 F 2766-2767 BL 28 Norden vid havet. Stämplat VARBERG (N) 2010-05-11 40
921 F 2790-2792 BL 30. Kn 066520 cyls 2. Stämplat VARBERG (N) 50
922 F 2835-2836 BL 31. Värdsarvet 8. Kn 53347. Stämplat VARBERG (N) 2014-01-02 45
923 F 2943-2944 BL 36. Post på väg. Stämplat VARBERG (N) 2013 35
924 F SS7 Sjöräddningen Block. Stämplat VARBERG (N) 2007-03-22 75
925 F SS16 Läckö Slott. Stämplat VARBERG (N) 4/8 2010 75
926 F SS24 Korsstygnsbroderi. Stämplat VARBERG (N) 26/10 2012 75
927 F BL35 Gustav III. Stämplat VARBERG (N) 27/11 2013 25
928 F L 10cv2 (kartongpapper). Kort hörn. Praktcentrering. Stämplat 150
929 F L 13*. Pos 21. Fastsättarspår 25
930 F L 13a. Lösen pos 3. Stämplat GUNNILBO (U) 28/8 1886. 75
931 F L 14. Stämplat STOCKHOLM ANK 25
932 F L 16b2. Stämplat WENDELSBY (B) 1/1 1889 50
933 F L 17d Lösen. Stämplat FLODAFORS (D) 27/4 1891. Katv 2500:- 250
934 F L 18 Lösen pos 7. Stämplat STENSELE (AC) 23/1 1892 100
935 F L 18c2 Lösen. Stämplat ÅLEM (N) 20/11 1890 100
936 F L 19 Lösen. Stämplat HÖGBY (H) 21/12 1883 100
937 F L 19 Lösen. Stämplat NÄSÅKER (Y) 20/8 1891 50
938 F L 1a2 Lösen gråsvart. Stämplat 80
939 F L 20, pos 17. Stämplat 250
940 F L 20b Lösen. Stämplat WESTERÅS (U) 10/10 1882 100
941 F L 20d. Stämplat, bra centrering. 100
942 F L 5b. Stämplat LEKERYD (F) 1/7 1883 50
943 F L 6 Lösen. K ht. 45
944 F L 7c Lösen. Stämplat SÖDERKÖPING (E) 24/10 1881 200
945 F L13e. Stämplat ESTUNA (B) 28/11 1891 75
946 F L17b Lösen. Stämplat GREBBESTAD (O) 22/10 1890 100
947 F L18e2 (grön) 1884 års papper. Stämplat 30
948 F L19b v2 (kartongpapper). Stämplat GRÅNSTA (C) 2/7 1881 75
949 F Tj 11. Stämplat VARBERG (N) 10
950 F Tj 12, 13B, 14, 18, 23 stämplade STOCKHOLM (A) 10
951 F Tj 13B. Praktstämplat SKEDE (F) 22/8 1891 20
952 F Tj 14 Stämplat STRÖMSNÄS BRUK (G) 15/4 1909 10
953 F TJ 14. Praktstämplat LJUSDAL (X) 1/10 1906 10
954 F Tj 14. Stämplat MUNKEDAL (O) 20/5 1908 10
955 F Tj 16B. Lyxstämplat LJUNGSKILE (O) 20/10 1892 20
956 F Tj 16B. Stämplat KRISTINEHAMN (S) 5/11 1903 10
957 F Tj 16B. Stämplat MULSERYD (F) 11/2 1885 30
958 F Tj 16B. Stämplat SÖLVESBORG (K) 8/1 1890 5
959 F Tj 17v3. Stämplat 50
960 F Tj 18. Praktstämplat JÖNKÖPING (F) 5/1 1889 15
961 F Tj 20. Stämplat HALMSTAD (N) 80
962 F Tj 20. Stämplat HEDEMORA (W) 23/4 1894 40
963 F Tj 21. Stämplat MMALMÖ 1 PAK 7 (M) 1/9 1887 10
964 F Tj 21. Stämplat MÖNSTERÅS (H) 14/12 1904 10
965 F Tj 21. Stämplat NYKÖPING (D) 4/5 1894 10
966 F Tj 23. Stämplat SÖDERKÖPING (E) 10/1 1905 10
967 F Tj 5. Stämplat NORRKÖPING (E) 26/4 1881 10
968 F Tj 7. Stämplat MALMÖ (M) 6/9 1879 på klipp 60
969 F Tj 8. Stämplat PKXP No 017 ned (?) 55
970 F Tj 16B. Stämplat FINJA (L) 25/3 1895 10
971 F M2. Stämplat OSKARSTRÖM (N) 28/9 1928 100
972 Sverige. Tjänste Lilla formatet vm krona + vågl. Ett ark amed stämplade märken. Kv 735:- 75
973 Sverige. Lösen T13 + T14 samt Militär. Ett ark med stämplade märken. Kv 5145:- 500
974 Oscar II. 13 Visirblad. Ca 700 märken, en del bra stämplar. 300
975 BOHUSLÄN (O). 90 stämplar på lösa märken eller klipp 1909-1998 70
976 GÖTEBORG (O). 82 stämplar på lösa märken eller klipp 1932-1996 50
977 HALLAND (N). 96 stämplar på lösa märken eller klipp 1906-1994 70
978 GÖTEBORG (O). Fem stämplar på parkombinationer 10
Visning:
Tisdagen den 6/11 kl 18.00 i ABF-huset, Kungsbacka
Måndagen den 5/11 08.30 hos Göteborgs Pensionärers Frimärksförening, Dalheimers Hus, Göteborg
Auktionsdagen från kl 09.30 i ABF-huset
Bilder
Bilder med information finns på www.samlamera.sff.nu/auktioner
Där kan du även lägga bud.
Budgivning
Enklaste sättet att lägga bud är via www.samlamera.sff.nu/auktioner. Då är du hela tiden
uppdaterad om senaste budgivning.
Skriftliga bud sändes till:
Kent Jiresjö. Kullevägen 31, 439 34 Onsala
tel 0707-750825
e-post: [email protected]
Bud till auktion nr 24 skall vara oss tillhanda senast 09/11 kl 17.00
Auktionsvillkor
Auktionen är offentlig och hålls i eget namn för inlämnarens räkning. Angivna priser är minipriser,
och underbud godtages ej.
Objekten säljes till högstbjudande för näst högsta bud + en fast höjning. Finns endast ett
bud säljes objektet till minipris. Vid lika bud gäller det först inkomna.
Vid auktionen tillämpas fasta höjningar enligt nedan
På klubbat pris tillkommer slagavgift om 8%.
Vid postbefordran tillkommer dessutom porto, emballage och eventuella försäkringsavgifter till
självkostnadspris.
Angivet bud är bindande och innebär godkännande av auktionsvillkoren.
Vid bud för annans räkning ansvarar budgivaren för att auktionsvillkoren följs, som vore det eget bud.
Auktionären äger rätt att återuppta budgivningen vid missförstånd.
Likvid skall erläggas inom 10 dagar från auktionsdatum om annat ej överenskommits.
Vid senare betalning debiteras ränta med 2% per månad samt kravavgift kr 50:-.
Äganderätten till inropat objekt övergår inte på köparen förrän full likvid inklusive eventuella
kostnader erlagts.
Om full likvid ej erlagts inom 15 dagar äger NORDHALLANDS FILATELISTFÖRENING rätt att häva
köpet och att erhålla ersättning för utebliven säljarprovision.
Eventuell reklamation mot inköpt objekt skall meddelas Nordhallands Filatelistförening inom skälig
tid efter leverans. Såsom skälig tid räknas normalt två veckor.
Reklamationer av samlingar och partier beaktas endast om objektet väsentligt avviker från
katalogbeskrivningen.
Information till skriftliga budgivare
Ett skriftligt bud bevakas av oss på för budgivaren förmånligaste sätt.
Vid flera skriftliga bud, bjuder vi näst högsta bud + den fasta höjningen.
Skulle endast ett bud föreligga, börjar budgivningen vid minipriset. Om någon i
salen sedan bjuder, bjuder vi med i fasta höjningar upp till högsta angivna bud, om så behövs.
Fasta höjningar vid budgivning i salen:
- 25:- 2:-
26 - 100:- 5:-
101 - 300:- 10:-
301 - 500:- 20:-
501 - 1000:- 25:-
1000:- - 50:-
Nästa auktion blir den 16 november 2019.
Inlämning till den pågår.
SLUT