Математика - 45minut · web view2) Сабақтың ұйымдастыру түрі:...

7
Жанпейісова Айқын Өтежанқызы Шона Смаханұлы атындағы №62 гимназияның бастауыш сынып мұғалімі Қазақстан Республикасынының құрметті қызметкері атағының иегері

Upload: others

Post on 09-Mar-2020

16 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Математика - 45minut · Web view2) Сабақтың ұйымдастыру түрі: білім- біліктерін тиянақтау арқылы өткен сабақтарды

Жанпейісова Айқын ӨтежанқызыШона Смаханұлы атындағы

№62 гимназияныңбастауыш сынып мұғалімі

Қазақстан Республикасынының құрметті қызметкері атағының иегері

Page 2: Математика - 45minut · Web view2) Сабақтың ұйымдастыру түрі: білім- біліктерін тиянақтау арқылы өткен сабақтарды

Математика 2-сынып

Сабақтың тақырыбы: Қайталау Сабақтың мақсаты:А) Білімділік: Есепті әртүрлі тәсілмен шығару, кестелік қосу және азайтуды тиянақтау. Б)Дамытушылық: Амалдардың орындалу ретін анықтауға машықтандырып, кестеден тыс жағдайларда ауызша қосуға және азайтуға байланысты біліктерін, геометриялық фигуралар жайлы түсінікті қалыптастыру. В) Тәрбиелік: оқушылардың математикаға деген қызығушылығын арттырып, ұқыптылық пен тиянақтылыққа тәрбиелеу. 1) Сабақтың түрі: қайталау сабағы.2) Сабақтың ұйымдастыру түрі: білім- біліктерін тиянақтау арқылы өткен сабақтарды қайталау сабағы3) Сабақтың көрнекілігі: Кезеңдер, жұмыс дәптері, шығармашылық жұмыс, тест тапсырмалар, үлестірме фигуралар, интнрактивті тақта.

Сабақтың өту барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі:Психологиялық дайындық жүргізу. Оқушылардың көңілін сабаққа аудару.

- Біз білгендерімізді көрсете білу үшін, өзімізді сабақ барысында қалай ұстауымыз керек балалар?

- Ынталы, байқампаз, ұқыпты, көреген, сыныптас достарымызға көмектесе білуіміз керек.II. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі: Оқушылардың бұрын білетіндерін орындауларын

тексеру. Іс–әрекеттегі кемшіліктерді анықтау. (1-слайд)III. Оқушының субъекті тәжірибесін өзектілеу кезеңі:I. Қызығушылықты ояту

Математикалық диктант (2-слайд)

3 – 2=1 5 – 3=2 2+1=3 7 – 3=4 2+3=5 16 – 10=6 15 – 8=7 2+6=81 2 3 4 5 6 7 8

Оқушылар жазып болған соң, диктантты ойын ойнату арқылы тексеру. Ойын: “ Кім жылдам? ”Мақсаты:аңғарымпаздық пен жылдамдыққа үйрену.

Бірнеше оқушыларды тақтаға шығарып, үстел үстінде жатқан (бір бетіне диктант жауабы жазылған шаршы, тік төртбұрыш, төртбұрыш, дөңгелек, үшбұрыш, шеңбер) геометриялық фигураларды қолдарына алып, тақтаға ретімен тұрғызып, диктант жауабын салыстырып тексеру. (қателерін жәй карандашпен жөндеу) (3-слайд)

67 1

48 325

Page 3: Математика - 45minut · Web view2) Сабақтың ұйымдастыру түрі: білім- біліктерін тиянақтау арқылы өткен сабақтарды

IV. Жаңа сабақты оқып білу кезеңі: Геометриялық фигуралардың келесі бетін аударып көрсету. Фигуралардың келесі

бетінен «Қайталау» деген сөз шығады. (4-слайд)

Қ а й т а л а у- Яғни бүгінгі сабағымызда соңғы үйренген білім- біліктерімізді тиянақтау арқылы

өткен сабақтарды қайталаймыз. (5-слайд)- Олай болса, осы геометриялық фигуралардың ішінен «тік төртбұрыш» және

«шаршы» ұстап тұрғандар кім екен? Алға шығып, фигураларды көтереміз жоғары. (Бұл фигуралардың ұқсастығы мен айырмашылығын айту.)

Оқулықтағы жаттығуларды орындау. Тапсырмалар бойынша жұмыс жасау. Дәптермен жұмыс жасау

ІІ. Мағынаны тану: №1 есепті әртүрлі тәсілмен шығарып, шешуін түсіндіру.Келді -10қыз, 20 ұл 32 оқушыКелмей қалғаны-? 30 Шешуі: 1) 32 – (10+20) =2 22

V. (32 – 10) – 20=2 Жауабы: Келмей қалғаны- 2 оқушы

VI. Жаңа білім және іс - әрекет амалдарын алғашқы тексеру кезеңі:Сұрақтар мен тапсырмалар бойынша жұмыс жүргізу.

№2 есепті әртүрлі тәсілмен шығарып, шешуін түсіндіру.Қобыз -2 оқушыСырнай -4 оқушы 16 оқушыДомбыра -? оқушы 6Шешуі: 1) 16 – (2+4) =10 14

2) (16 – 2) – 4 =10

Сергіту сәті (6-слайд)

Page 4: Математика - 45minut · Web view2) Сабақтың ұйымдастыру түрі: білім- біліктерін тиянақтау арқылы өткен сабақтарды

«Иә» мен «жоқты» айтпаймыз , біз тек қана сыпайы сөйлейміз.- Сендер 2 «Ә» сыныбында оқисыңдар ма?- Әрине- Сіздерге математика сабағы ұнай ма?- Әлбетте- Отанымыздың «Тәуелсіздік» мерекесін тойлаймыз ба?- Әрине- Жаңа жылда Аяз Атадан сыйлық алған сіздерге ұнай ма?- Әрине

VII. Жаңа білім және іс - әрекет амалдарын бекіту кезеңі:

№3 жақшаларды қою (7-слайд)

19 15 10(13+6)-2=17 (17-2)+3=18 (19-9)+2=12

5 4 217-(2+3)=12 16-(2+2)=12 15-(1+1)=13 №4 амал таңбаларын және жақшаларды қою оқулық бойынша ауызша орындау. 90 10(50+40)-20=70 (20-10)+80=90 33 79(30+3)+60=93 (75+4)-30=49 59 60 (96-40)-6=50 78-(50+10)=18

VIII. Жаңа білім және іс әрекет амалдарын қорытындылау жүйелеу кезеңі:Тапсырмалар бойынша жұмыс жасау.

№6 оқулық бойынша ауызша орындау.9+5=14 14-5=919+5=24 24-5=1929+5=34 34-5=29

39+5=44 44-5=3949+5=54 54-5=4959+5=69 69-5=59

IX. Бақылау және өзіне өзі бақылау кезеңі:

ІІІ. Ой толғаныс: Оқу, жазу және салыстырумен байланысты білімді тиянақтай түсу: шығармашылық жұмыс Біз нені білдік? Не үйрендік? (9-слайд)

Page 5: Математика - 45minut · Web view2) Сабақтың ұйымдастыру түрі: білім- біліктерін тиянақтау арқылы өткен сабақтарды

X. Үй тапсырмасы жайында мәлімет беру кезеңі: №5 санының құрамын табу15 9 7

6 8

XI. Сабақты қорытындылау кетзеңі: Біз нені білдік? Не үйрендік? Сұрағына оқушылар өз ойын айту суретін сала отырып шарларды орнына қою.

XII. Рефлекция кезеңі: «фигуралар құрастырайық» ойынын ойнау. Дұрыс жауаптарға

геометриялық фигуралардың әр бөлігі біртіндеп шығу арқылы (шаршы, тік төртбұрыш) тақтадан көрінеді. (10-слайд)

Мақсаты:Оқушылардың ой-өрісін кеңейту,логикалық ойлауын дамыту.Есептеу дағдыларын жетілдіру;

Page 6: Математика - 45minut · Web view2) Сабақтың ұйымдастыру түрі: білім- біліктерін тиянақтау арқылы өткен сабақтарды

Математикалық тілде сөйлеуге,ұқыптылыққа баулу.

1) Екі адам шахматты 2 сағат ойнады.Бір адам неше сағат ойнайды? (2 сағат)2) 2 кг мақта ауыр ма, 2кг темір ауыр ма? (тең)3) Теректің әр бұтағында 5 алма бар. Теректе барлығы неше алма бар? (Теректе алма өспейді)4) Есепте барлығын табу үшін, қай амалды қолданамыз? (қосу амалын)5) Қалғанын табу үшін ше? (азайту амалы)6) Қанша артық, қанша кем екенін табу үшін ше? (азайту амалы)