ТЕМАТСКИ ДАН- ЧАС, МИНУТ · 2016-03-29 · 2015 . oШ „Јосиф...

14
ТЕМАТСКИ ДАН- ЧАС, МИНУТ Математика, Српски језик, Свет око нас,Физичко васпитање Кључне речи:огледни час, припрема, прилози Споменка Сенка Кочиш 2015

Upload: others

Post on 27-May-2020

16 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: ТЕМАТСКИ ДАН- ЧАС, МИНУТ · 2016-03-29 · 2015 . oШ „Јосиф Маринковић“, Нови Бечеј ... дан,) и уме да претвара из

ТЕМАТСКИ ДАН- ЧАС, МИНУТ Математика, Српски језик, Свет око нас,Физичко

васпитање

Кључне речи:огледни час, припрема, прилози

Споменка Сенка Кочиш

2015

Page 2: ТЕМАТСКИ ДАН- ЧАС, МИНУТ · 2016-03-29 · 2015 . oШ „Јосиф Маринковић“, Нови Бечеј ... дан,) и уме да претвара из

OШ „Јосиф Маринковић“, Нови Бечеј

ТЕМАТСКИ ДАН:

Интеграција 4 предмета:Српски језик, Математика, Свет око нас и Физичко васпитање

Корелација: Музичка култура

РАЗРЕД: II/3

Учитељица: Споменка Кочиш

Наставна јединица (тема дана): Време. Мерење времена. Час и минут

ТИП ЧАСА: утврђивање

ЦИЉ ЧАСА: Утврђивање појмова: час, минут; aктивно користити јединице за време: час, минут; научити

користити мерни инструмент (часовник), исправно записивати исходе мерења.

Оперативни задаци:

Образовни:

- оспособити ученике да читају време и решавају задатке са јединицама за мерење времена,

- утврђивање и обнављање старог кроз добро осмишљене и вођене активности,

- увођење иновација у наставни процес,

-отварање простора и стварање могућности за разноврсне активности ученика у настави.

Функционални:

- оспособљавање ученика да самостално користе часовник- да мере време,

- развијање и јачање самопоуздања и задовољства у настави,

- коришћење постојећих дечијих интересовања да би се настава приближила ученицима и учинила смисленијом

и занимљивијом,

- подржавање активности и самосталности,

- ученика и њихово брижљиво усмеравање,

- развијање креативности,

- развијање способности за јавно наступање пред разредом,

- развој саморегулисаног учења.

Васпитни:

- развијање осећања одговорности у смислу извршавања обавеза у тачно одређено време,

- васпитавање одговорности у раду,

- васпитавање сарадничких односа.

НАСТАВНА СРЕДСТВА: PPT презентацијe, модели часовника, наставни листићи.

ОБРАЗОВНИ СТАНДАРДИ:

1МА. 1.4.4. уме да чита једноставније табеле

1МА.2.4.2. зна јединице за време (секунда, минут, сат, дан, ) и уме да претвара веће у мање и пореди

временске интервале у једноставним ситуацијама

1МА.3.4.1. зна јединице за време (минут, сат, дан,) и уме да претвара из једне јединице у другу и пореди

временске интервале у сложенијим ситуацијама.

Page 3: ТЕМАТСКИ ДАН- ЧАС, МИНУТ · 2016-03-29 · 2015 . oШ „Јосиф Маринковић“, Нови Бечеј ... дан,) и уме да претвара из

АКТИВНОСТИ УЧЕНИКА

Очекиване: разговора,посматра, слуша, говори, закључује, презентује, излаже, организује, испитује, пита,

процењује, сарађује.

Активности учитеља:

организује час, упућује, инструира, помаже, подстиче, уводи иновације у наставни процес,контролише рад

ученика

СТРУЧНИ ПОДАЦИ О ЧАСУ:

Наставни

предмети,

наставне

јединице, тип

часа:

1. Српски језик-Писање писаним словима латинице, понављање

2. Свет око нас-Час, минут и секунда– обрада

3. Математика- Мерење времена. Час и минут – утврђивање

4. Физичко васпитање - Дечја музичка игра ''Коларићу панићу'', понављање

Облик рада: индивидуални, фронтални, групни, у пару

Наставне

методе:

текстуална, илустративна, интерактивна, метода разговора, кооперативна, метода практичног рада,

демонстративна,

Наставна

средства:

Текст песме и бајке, уџбеници из света око нас, наставни листићи за групни рад и рад у пару

Специјални

облик

наставе:

Интегративна настава

Временска

артикулација

часа:

Трајање 180 минута.

Уводни део око 30', Главни део120', а завршни 30'.

Корелација; Музичка култура

ЦИЉ

ТЕМАТСКОГ

ДАНА:

ЦИЉ ЧАСА: утврђивање и обнављање савладаног градива из српског језика, математике и света око

нас кроз интеграцију сродних садржаја из различитих наставних предмета где се свим предметима

посвећује иста пажња.

Page 4: ТЕМАТСКИ ДАН- ЧАС, МИНУТ · 2016-03-29 · 2015 . oШ „Јосиф Маринковић“, Нови Бечеј ... дан,) и уме да претвара из

Садржај рада: Уводни део часа:

Провера домаћих задатака. Веома је важно да су сатови залепљени на картон како би могли, свако за

себе да направи и прикаже задато време. Дорадити их у уводном делу док понављамо: јединице за

мерење времена, дане у седмици, месеце и остале појмове.

Тачност урађених задатака ћемо проверити употребом истих часовника.

Главни део:

Увежбавање читања сата. Час у хладовини школског парка.( око 45')

а)Учитељица задаје време, они га ''праве''на својим часовницима;

б)ученик задаје, остали праве;

в)ученици постављају проблем, питају и прозивају;

г)својим телом ''праве'' задато време, задају и читају сате и минуте.

Домаћи задатак: Довршити НЛ (прилог 1.)

Слике са часа:

Наше тело сат, а руке казаљке.

Следећа активност нам је Математичка басна (прилог 2.)

Рад у учионици.

Групни рад:

Page 5: ТЕМАТСКИ ДАН- ЧАС, МИНУТ · 2016-03-29 · 2015 . oШ „Јосиф Маринковић“, Нови Бечеј ... дан,) и уме да претвара из

Понављање појма басна. Читање, записивање на разредном плакату и на НЛ(прилог 3.)

Домаћи задатак: Одговоре на питања записати у свескама за српски језик писаним словима латинице.

Слике са часа:

Плакат је готов (маске израђене за Ја сам...)

Свет око нас почети фронталним обликом рада. Подсетити се шта се све налази на календару и како

се он ''чита''. Упознати се са садржајем уџбеника. Издвојити најважније и објаснити како треба

учити. Поделом на парове урадити НЛ (прилог 4.) .

Page 6: ТЕМАТСКИ ДАН- ЧАС, МИНУТ · 2016-03-29 · 2015 . oШ „Јосиф Маринковић“, Нови Бечеј ... дан,) и уме да претвара из

Игра у четворо, баци коцку и одговори на питање:

Домаћи задатак: Научити све оно што ниси сигугуран и што знаш да не знаш ☺!

Увежбавање читања и писања тачног времена за рад у пару,РР презентација на следећем

линку:C:\Users\User\Documents\Колико је сати.pptx. Овако се можете дружити и код куће.

Ако преостане времена ево материјала:

https://spomenkakocis.files.wordpress.com/2015/04/d0b7d0b0d0b4d0b0d186d0b8-d0b7d0b0-

d183d0b2d0b5d0b6d0b1d0b0d0b2d0b0d19ad0b5-d0b3d0bbd0b5d0b4d0b0d19ad0b5-d183-

d181d0b0d182.pdf

И још идеја:

http://www.bgfl.org/bgfl/custom/resources_ftp/client_ftp/ks2/maths/time/index.htm

Page 7: ТЕМАТСКИ ДАН- ЧАС, МИНУТ · 2016-03-29 · 2015 . oШ „Јосиф Маринковић“, Нови Бечеј ... дан,) и уме да претвара из

Прилог 1.

Page 8: ТЕМАТСКИ ДАН- ЧАС, МИНУТ · 2016-03-29 · 2015 . oШ „Јосиф Маринковић“, Нови Бечеј ... дан,) и уме да претвара из
Page 9: ТЕМАТСКИ ДАН- ЧАС, МИНУТ · 2016-03-29 · 2015 . oШ „Јосиф Маринковић“, Нови Бечеј ... дан,) и уме да претвара из
Page 10: ТЕМАТСКИ ДАН- ЧАС, МИНУТ · 2016-03-29 · 2015 . oШ „Јосиф Маринковић“, Нови Бечеј ... дан,) и уме да претвара из

Прилог 2.

Математичка басна

ПАС, ЛЕОПАРД И МАЈМУН

Стари пас овчар је свакога јутра између 7:45 и 8:30 јурио зечеве по шуми. Једнога јутра је трчећи забасао дубоко у шуму и изгубио се.

Нашао се поред гомиле старих костију, када је зачуо кораке неке дивље животиње… Био је то леопард који се опрезно приближавао…

Било је тачно 8:35.

-Шта ћу сад, – мислио је у себи… и онда је брзо дохватио оне коске које су стајале крај њега да би тренутак пре него што га је леопард

опазио рекао наглас:

– Баш је укусан овај лепард, да ми је да нађем још једног. Чувши то леопард устукну и повуче се преплашен у шуму.. Псу се учинило

као да је прошла читава вечност, а било је тек 8:44 минута.

Све то је гледао један мајмун са гране, који реши да оцинкари сарог пса код леопарда… Скочио је са дрвета и пожурио да леопарду

саопшти превару. Видевши мајмуна како негде жури стари пас посумња у његове намере и пожури за њим. Било је 9:30 када је мајмун

напокон нашао леопарда. Саопштио је леопарду како је насамарен, а леопард је љутито зарежао… Љутио и режао читавих 23 минута, а

онда је кренуо да се освети старом псу.

Стари пас схвати да не може да побегне од љутитог леопарда , па се окрете и мирно леже на земљу пажљиво ослушкујући сваки шум.

Лежао је тако читавих 7 минута, а онда је чуо пригушен шум леопардових корака. Леђима окренут леопарду више за себе рече:

– Ама, где ли је тај мајмун већ једном, послао сам га пре сат времена да ми набави леопарда и још га нема…

Леопард помисли да је мајмун покушао да га намами како би га пас појео, па се окрете и поче да бежи колико га ноге носе.

Трчао је тако до 14:14 минута.

Page 11: ТЕМАТСКИ ДАН- ЧАС, МИНУТ · 2016-03-29 · 2015 . oШ „Јосиф Маринковић“, Нови Бечеј ... дан,) и уме да претвара из

Прилог 3.

Наставни листић 1.У колико сати је

стари пас по шуми

јурио зечеве?

2. Колико је минута је

пас јурио зечеве?

3.У колико сати је

пас спазио

леопарда?

4.Колико минута је

пас чекао да га

леопард спази?

5.Време док је чекао

да му се леопард

приближи се старом

псу учинило као

вечност. У колико

сати је леопард

спазио пса?

6. У колико сати је

цинкарош мајмун

нашао леопарда?

7. Колико минута је пас пратио мајмуна?

8.Ако је леопард режао и љутио се 23 минута

колико је било сати када је пронашао пса?

9.Колико времена је леопард трчао бежећи од

старог пса?

10.У колико сати леопард напокон зауставио?

Наравоученије:

Не качи се са старим псима, знање и мудрост се стичу годинама...

: :

: :

Page 12: ТЕМАТСКИ ДАН- ЧАС, МИНУТ · 2016-03-29 · 2015 . oШ „Јосиф Маринковић“, Нови Бечеј ... дан,) и уме да претвара из

Прилог 4.

Дан, седмца, месеци - вежбе:

1) Данас је ___________ месец.

Пре 2 месеца био је _____ .

За 4 месеца биће ________ .

2) Колико укупно трају прва три месеца ове године?_______________________________

3) Колико укупно дана имају мај, септембар и октобар?____________________________

4) Колико дана трају новембар и децембар?_____________________________

5) Колико трају:

3 седмице ______ дан

28 дана _________ седмице

42 дана _________ седмица

2 седмице ________ дана

6 ) Колико дана има у 5 седмица?_____________________________

7) Колико седмица има у 35 дана? ________________________________

8) Милош тренира фудбал понедељком, средом, петком и суботом. Којим данима Милош

не тренира фудбал?

О:

_____________________________________________________________________________

9) Аца дневно штеди по 5 динара. Колико ће уштедети за 2 седмице?

Р: ___________________________ О: ____________________________________________

10) Милена иде у школу плеса уторком, четвртком и суботом. Колико ће часова плеса

имати овог месеца? (календар)

11) Поређај следеће датуме по редоследу у календару:

17.01. 01. 09. 13. 09. 29. 12.

29.06. 30. 10. 05. 10. 07. 09.

______________________________________________________________________________

Page 13: ТЕМАТСКИ ДАН- ЧАС, МИНУТ · 2016-03-29 · 2015 . oШ „Јосиф Маринковић“, Нови Бечеј ... дан,) и уме да претвара из

_12) Користећи календар одреди који је дан ове године:

- 8. 5. ____________________

- 17. 1. ____________________

- 28. јун ___________________ .

13) Прецртај датуме који нису могући:

15. 9. 30. 2. 31. 11.

22. 6. 10. 8. 31. 4.

14. Воз је из Ниша кренуо у 7 часова и стигао у Београд у 12 часова. Колико је путовао?

Р: _________________________________________________________________

О: _________________________________________________________________

15. Аутобус је кренуо у 20 часова и путовао 8 часова. У колико часова је стигао?

Р: _________________________________________________________________

О: _________________________________________________________________

16. Авион је кренуо на пут у 22 часа и стигао у 3 часа. Колико је путовао?

Р: _________________________________________________________________

О: _________________________________________________________________

17. Летилица је до Месеца путовала 9 часова. На Месец је стигла у 20 часова. У колико

часова је полетела?

Р: _________________________________________________________________

О: _________________________________________________________________

18. Марко до школе путује 20 минута. Од куће је кренуо у 7часова и 5 минута. Да ли ће

Марко стићи на време у школу, ако настава почиње у 7 и 30?

Р: ________________________________________________________________

О: _____________________________________________________________

Page 14: ТЕМАТСКИ ДАН- ЧАС, МИНУТ · 2016-03-29 · 2015 . oШ „Јосиф Маринковић“, Нови Бечеј ... дан,) и уме да претвара из

Евалуација тематског дана: 1.Оцени часове од 1-5 СРПСКИ СВЕТ ОКО НАС МАТЕМАТИКА ФИЗИЧКО ВАСПИТАЊЕ 2. Највише ми се допао час _________________________, зато што _____________________________________________________________ _______________________________________________________________________________________________________________________ 3.Заокружи оцену коју би дао учитељици за данашњи дан: 1 2 3 4 5 Зашто си се одлучио за ту оцену? ________________________________________________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________ 4. Наведи ствари које ти се нису допале на часовима (то се односи на целокупан рад на часовима-избор часова,наставних јединица, сарадња у пару и групи, тежина задатака, понашање учитеља, понашање деце) _________________________________________________________________________________________________________________________ _________________________________________________________________________________________________________________________ ДЕЦО ХВАЛА НА САРАДЊИ! ОВЕ ВАШЕ ПРИМЕДБЕ УЗЕЋЕМО У ОБЗИР КАДА БУДЕМО ОРГАНИЗОВАЛИ СЛЕДЕЋИ ТЕМАТСКИ ДАН. ЦИЉ НАМ ЈЕ ДА НАШИ ТЕМАТСКИ ДАНИ БУДУ ШТО УСПЕШНИЈИ, А ВИ ЗАДОВОЉНИЈИ.