ogólnopolski #uczymydzieciprogramować program # ... · · stwórzcie prosty skrypt, składający...
TRANSCRIPT
1
Temat : Flaga na platformie ozoblockly zaprogramowana
Wiek: edukacja Wczesnoszkolna, zajęcia komputeroweAutor: Anna ŚwićCzas trwania: ok. 60 min (uzależniony od wieku,możliwości rozwojowych grupy oraz jej liczebności)
Ogólnopolskiprogram UCZYMY DZIECI PROGRAMOWAĆ
#UczymyDzieciProgramować#ZadanieWprogramie
www.uczymydzieciprogramować.pl | www.edu-sense.pl | kontakt: [email protected]
Platforma Ozoblockly.pl idealnie sprawdzi się podczas nauki programowania również w przypadku najmłodszych jej użytkowników. Intuicyjność, polski język i 4 poziomy trudności, to jej ogromne atuty. Na zajęciach przeprowadzonych według tego scenariusza, uczniowie zaprogramują robota w taki sposób, aby sposób jego poruszania odzwierciedlił kształt i barwy flagi.
Cele ogólne· Zapoznanie uczniów z kategorią komend: ,,ruch”, ,,efekty świetlne”, ,,czas”;
· Zwrócenie uwagi na bezpieczne korzystanie z zasobów dostępnych w internecie.
Cele operacyjneUczeń:· Potrafi stworzyć program na platformie Ozoblockly.pl, uwzględniając podane warunki;
· Chętnie pracuje w parach lub zespołach;
· Zachowuje bezpieczeństwo podczas pracy w sieci.
Metody:poszukujące, podające, praktycznego działania.
Formy:grupowe, zespołowe, indywidualne.
Pomoce dydaktyczne:roboty, sprzęt komputerowy z dostępem do internetu (komputer stacjonarny, laptop, tablet)
Przygotowanie do zajęć:· Sprawdź, czy roboty są naładowane, upewnij się, że urządzenia komputerowe mają dostęp do internetu.
2www.uczymydzieciprogramować.pl | www.edu-sense.pl | kontakt: [email protected]
#UczymyDzieciProgramować#ZadanieWprogramie
Flaga na platformie ozoblockly zaprogramowana
Przebieg aktywności na zajęciach· Przywitaj się z uczniami, powiedz, że na dzisiejszych zajęciach zaprogramujecie ozobota na platformie internetowej Ozoblockly.pl, w taki sposób, żeby jego sposób przemieszczania się kształtem przypominał flagę Polski;
· Przypomnij z uczniami zasady, które należy zachować, aby bezpiecznie poruszać się po internecie;
· Pokaż uczniom jak uruchomić platformę ozoblockly.pl, wybierzcie drugi poziom trudności, przyjrzyjcie się, jakie występują w nim kategorie komend (ruch, efekty świetlne, czekaj, pętle);
Przebieg zajęć
Ogólnopolskiprogram UCZYMY DZIECI PROGRAMOWAĆ
3www.uczymydzieciprogramować.pl | www.edu-sense.pl | kontakt: [email protected]
#UczymyDzieciProgramować#ZadanieWprogramie
Flaga na platformie ozoblockly zaprogramowana
Ogólnopolskiprogram UCZYMY DZIECI PROGRAMOWAĆ
4www.uczymydzieciprogramować.pl | www.edu-sense.pl | kontakt: [email protected]
#UczymyDzieciProgramować#ZadanieWprogramie
Flaga na platformie ozoblockly zaprogramowana
Ogólnopolskiprogram UCZYMY DZIECI PROGRAMOWAĆ
· Stwórzcie prosty skrypt, składający się z kilku komend, następnie zaprezentuj w jaki sposób należy skalibrować robota przed wgraniem programu;
· Kiedy robot zostanie poprawnie skalibrowany, zaprezentuj sposób wgrania programu i jego uruchomienia.
Warto zapoznać się wcześniej ze scenariuszem wprowadzającym dostępnym tu:https://edu-sense.com/pl/user/pages/02.lessons/02.poznajemy-ozoboty-i-srodowisko-ich-pracy/.downloads/poznajemy-ozoboty-i-srodowisko-ich-pracy.pdf
· Przedstaw uczniom zadanie, które wykonają w parach. Robot porusza się po kształcie przypominającym flagę.
Możesz wskazać wymiary (liczbę kroków) lub zostawić tą decyzję uczniom. Poruszający się robot, swoją kolorystykę dopasowuje do wyglądu flagi. W skrypcie możecie wykorzystać kategorię komend ,,pętla”. Warto przypomnieć uczniom, w jaki sposób korzysta się z powtórzeń,
· Przykładowy skrypt może wyglądać następująco:
5www.uczymydzieciprogramować.pl | www.edu-sense.pl | kontakt: [email protected]
#UczymyDzieciProgramować#ZadanieWprogramie
Flaga na platformie ozoblockly zaprogramowana
Ogólnopolskiprogram UCZYMY DZIECI PROGRAMOWAĆ
· Ten sam skrypt, tylko z wykorzystaniem pętli:
· Poproś uczniów o zaprezento- wanie efektów swojej pracy;
· Podziękuj uczniom za aktywny udział w zajęciach.