ogólnopolski #uczymydzieciprogramować program # ... · wiek: edukacja przedszkolna, edukacja...

7
1 Temat : Oto ja Wiek: edukacja przedszkolna, edukacja wczesnoszkolna Autor: Anna Świć Czas trwania: 30 - 60 min (uzależniony od wieku, możliwości rozwojowych grupy oraz jej liczebności) Ogólnopolski program UCZYMY DZIECI PROGRAMOWAĆ #UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie www.uczymydzieciprogramować.pl | www.edu-sense.pl | kontakt: [email protected] Początek września to często czas adaptacji do nowych warunków, poznawanie nowych miejsc, kolegów i koleżanek, opowiadanie o letnich wyjazdach i wakacyjnych wspomnieniach. To czas radości, ale i lekkiego niepokoju jak ta przedszkolna czy szkolna przygoda będzie wyglądać. Zaproponowany scenariusz zajęć podzielony jest na aktywności o różnym stopniu trudności: dla dzieci/uczniów, którzy dopiero zaczynają pracę z robotem Ozobot i dla tych, którzy podstawy mają już opanowane. W obydwu zaproponowanych wersjach elementy kodowania będą łączyły się z tematyką z zakresu edukacji społecznej. Cele ogólne · Wzajemne poznanie się uczniów; · Kształtowanie umiejętności swobodnej wypowiedzi; · Kształtowanie umiejętności kodowania informacji przy pomocy sekwencji barw; · Rozwijanie miękkich kompetencji (umiejętność pracy zespołowej, logiczne, algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów. Cele operacyjne Dziecko: · Stara się płynnie wypowiadać; · Wie, jakie znaczenie mają wybrane sekwencje kolorów; · Planuje swoje działania, sprawdza ich efekt; · Stara się uzupełniać kody starannie; · Stara się pracować w parach lub w zespołach. Metody: poszukujące, podające, praktycznego działania. Formy: grupowe, zespołowe, indywidualne. Pomoce dydaktyczne: KARTA PRACY 01 lub KARTA PRACY 01A lub KARTA PRACY 02, roboty, karty kodów (tradycyjne lub graficzne), flamastry, duża kartka papieru, kredki.

Upload: ngohanh

Post on 27-Feb-2019

229 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Ogólnopolski #UczymyDzieciProgramować program # ... · Wiek: edukacja przedszkolna, edukacja wczesnoszkolna ... To czas radości, ale i lekkiego niepokoju jak ta przedszkolna czy

1

Temat : Oto ja

Wiek: edukacja przedszkolna, edukacja wczesnoszkolnaAutor: Anna ŚwićCzas trwania: 30 - 60 min (uzależniony od wieku,możliwości rozwojowych grupy oraz jej liczebności)

Ogólnopolskiprogram UCZYMY DZIECI PROGRAMOWAĆ

#UczymyDzieciProgramować#ZadanieWprogramie

www.uczymydzieciprogramować.pl | www.edu-sense.pl | kontakt: [email protected]

Początek września to często czas adaptacji do nowych warunków, poznawanie nowych miejsc, kolegów i koleżanek, opowiadanie o letnich wyjazdach i wakacyjnych wspomnieniach. To czas radości, ale i lekkiego niepokoju jak ta przedszkolna czy szkolna przygoda będzie wyglądać. Zaproponowany scenariusz zajęć podzielony jest na aktywności o różnym stopniu trudności: dla dzieci/uczniów, którzy dopiero zaczynają pracę z robotem Ozobot i dla tych, którzy podstawy mają już opanowane. W obydwu zaproponowanych wersjach elementy kodowania będą łączyły się z tematyką z zakresu edukacji społecznej.

Cele ogólne· Wzajemne poznanie się uczniów;· Kształtowanie umiejętności swobodnej wypowiedzi;· Kształtowanie umiejętności kodowania informacji przy pomocy sekwencji barw;· Rozwijanie miękkich kompetencji (umiejętność pracy zespołowej, logiczne, algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów.

Cele operacyjneDziecko:· Stara się płynnie wypowiadać;· Wie, jakie znaczenie mają wybrane sekwencje kolorów;· Planuje swoje działania, sprawdza ich efekt;· Stara się uzupełniać kody starannie;· Stara się pracować w parach lub w zespołach.

Metody:poszukujące, podające, praktycznego działania.

Formy:grupowe, zespołowe, indywidualne.

Pomoce dydaktyczne:KARTA PRACY 01 lub KARTA PRACY 01A lub KARTA PRACY 02, roboty, karty kodów (tradycyjne lub graficzne), flamastry, duża kartka papieru, kredki.

Page 2: Ogólnopolski #UczymyDzieciProgramować program # ... · Wiek: edukacja przedszkolna, edukacja wczesnoszkolna ... To czas radości, ale i lekkiego niepokoju jak ta przedszkolna czy

Przygotowanie do zajęć:· Przygotuj wszystkie potrzebne do zajęć materiały;· Sprawdź, czy roboty są naładowane i skalibrowane;· Przygotuj markery (sprawdź przed zajęciami czy mają właściwy odcień, dobierz taki, który będzie prawidłowo odczytany przez robota).

2www.uczymydzieciprogramować.pl | www.edu-sense.pl | kontakt: [email protected]

#UczymyDzieciProgramować#ZadanieWprogramie

Oto ja

Przebieg aktywności na zajęciach· Przywitaj się z dziećmi; · Przeznaczcie krótki odcinek zajęć na wakacyjne wspomnienia (2, 3 chętne osoby mogą opowiedzieć o swoich przygodach, podróżach, wakacyjnych zabawach) lub zróbcie krąg i przekazując muszlę z ręki do ręki, słuchajcie przez chwilę jej odgłosów (chętne osoby opowiadają o czym szumiała muszla);· Powiedz uczniom, że na dzisiejszych zajęciach spróbujecie się lepiej poznać, dowiedzieć się czegoś o sobie (możesz krótko opowiedzieć o swoich zainteresowaniach, żeby ośmielić i zachęcić do wypowiadania się dzieci/uczniów);· Dalszy przebieg zajęć wybierz kierując się wiekiem, możliwościami uczniów, oraz tym czy jest to ich pierwsze spotkanie z robotem Ozobot, czy kontynuacja ubiegłorocznych zajęć.

Wersja łatwiejsza:· Powiedz uczniom, że na dzisiejszych zajęciach stworzą swoje portrety, w taki sposób, żeby mówiły o nich jak najwięcej, o ich zainteresowaniach, o tym co lubią robić, co ich cieszy;· Portrety będą miały jeszcze dodatkową funkcję, ich ramki to będą trasy dla robotów ozobot, jakich kolorów użyją malując ramki, zależy wyłącznie od nich. Zwróć uwagę dzieci na to, że ozobot jest robotem, który podąża za linią, ale linia musi spełniać określone warunki (wspomnij o odpowiedniej szerokości trasy, starannym wypełnieniu jej kolorem i zachowaniu odstępu między trasą a innymi kolorowymi elementami, pozostałe kwestie takie jak odczyty-wanie kolorów przez robota i możliwość wydawania mu komend w postaci sekwencji kolorów omówicie podczas prezentacji portretów i tworzenia z nich wspólnej pracy grupowej);· Rozdaj uczniom karty PRACY 01 LUB KARTY PRACY 01A i poproś dzieci/uczniów, aby w środku narysowali siebie, swój avatarek lub to co bardzo lubią. Następnie, żeby wypełnili tunel pomiędzy liniami w ramce. Stworzy on trasę dla robotów Ozobot;· Kiedy portrety będą gotowe zaproś uczniów do koła. Wytnijcie swoje portrety, pozostawiając dodatkową przestrzeń wokół, aby robot mógł swobodnie się poruszać po ramce na portrecie;

Przebieg zajęć

Ogólnopolskiprogram UCZYMY DZIECI PROGRAMOWAĆ

Page 3: Ogólnopolski #UczymyDzieciProgramować program # ... · Wiek: edukacja przedszkolna, edukacja wczesnoszkolna ... To czas radości, ale i lekkiego niepokoju jak ta przedszkolna czy

3www.uczymydzieciprogramować.pl | www.edu-sense.pl | kontakt: [email protected]

#UczymyDzieciProgramować#ZadanieWprogramie

Oto ja

· Przyklejcie wszystkie portrety na dużym papierze, puśćcie po ramkach - trasach roboty i spróbujcie wyciągnąć wnioski z tego co się z nimi dzieje (zwróćcie uwagę na zależność pomiędzy kolorem linii, po której przemieszcza się robot a jego wyglądem);· Zaprezentuj dzieciom/uczniom kody „pauza 3 sekundy” i „zawróć na końcu linii” (możesz w tym celu narysować linię, którą z dwóch stron zakończysz kodami ,,zawróć na końcu linii” a na środku uzupełnić kodem ,,pauza 3 sekundy” lub użyć do zademonstrowania puzzli do ozobota);

Ogólnopolskiprogram UCZYMY DZIECI PROGRAMOWAĆ

Page 4: Ogólnopolski #UczymyDzieciProgramować program # ... · Wiek: edukacja przedszkolna, edukacja wczesnoszkolna ... To czas radości, ale i lekkiego niepokoju jak ta przedszkolna czy

4www.uczymydzieciprogramować.pl | www.edu-sense.pl | kontakt: [email protected]

#UczymyDzieciProgramować#ZadanieWprogramie

Oto ja

Ogólnopolskiprogram UCZYMY DZIECI PROGRAMOWAĆ

· Porozmawiaj z dziećmi o tym, czym jest pętla i po co jej można używać w kodowaniu;· Narysujcie trasę przebiegającą obok wszystkich portretów, przy każdym z nich wstawcie kod ,,pauza 3 sekundy”, na początku i końcu trasy dodajcie kody ,,zawróć na końcu linii”;· Puśćcie po trasie Ozobota, podczas przejazdu obok danego portretu robot na chwilę się zatrzyma, właściciel portretu może się wtedy przedstawić, powiedzieć coś o sobie (tylko chętni, to początek roku, czas adaptacji, jeśli ktoś nie chce się wypowiadać na swój temat, to niech tego nie robi);· Podziękuj dzieciom/uczniom za aktywny udział w zajęciach.

Wersja trudniejsza (kodowanie za pomocą komend w postaci sekwencji kolorów):· Powiedz uczniom, że na dzisiejszych zajęciach zakodują kilka informacji dotyczących swojej osoby;· Zaprezentuj KARTĘ PRACY 02, powiedz, że jedna karta przeznaczona jest na dwójkę uczniów.Na karcie znajdują się dymki, w które każda osoba z pary wpisze informacje o sobie (informacje mogą być oznaczone za pomocą jednej litery, całego wyrazu lub symbolu graficznego). Każda z osób wybiera ile chce takich informacji umieścić. Przykładowo 3: imię, ulubioną potrawę i ulubiony sposób spędzania wolnego czasu. Następnie należy w parach przeanalizować, w których dymkach umieścić te informacje, aby możliwe było zakodowanie dwóch ozobotów, startujących z dwóch oddzielnych startów na taki ruch aby przejechały nad polami z informacjami dotyczącymi danej osoby (roboty startują równocześnie, więc należy przeanalizować ich trasę i poprowadzić ją w taki sposób, żeby nie doszło do kolizji), nad dymkiem z ostatnią informacją możemy umieścić kod ,,pauza 3 sekundy”

· Poproś uczniów o zaprezentowanie swoich prac;· Podziękuj uczniom za aktywny udział w zajęciach.

Page 5: Ogólnopolski #UczymyDzieciProgramować program # ... · Wiek: edukacja przedszkolna, edukacja wczesnoszkolna ... To czas radości, ale i lekkiego niepokoju jak ta przedszkolna czy

Karta pracy 01 | Oto ja#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Ogólnopolskiprogram UCZYMY DZIECI PROGRAMOWAĆ

Page 6: Ogólnopolski #UczymyDzieciProgramować program # ... · Wiek: edukacja przedszkolna, edukacja wczesnoszkolna ... To czas radości, ale i lekkiego niepokoju jak ta przedszkolna czy

Karta pracy 01A | Oto ja#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Ogólnopolskiprogram UCZYMY DZIECI PROGRAMOWAĆ

Page 7: Ogólnopolski #UczymyDzieciProgramować program # ... · Wiek: edukacja przedszkolna, edukacja wczesnoszkolna ... To czas radości, ale i lekkiego niepokoju jak ta przedszkolna czy

Karta pracy 02 | Oto ja#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Ogólnopolskiprogram UCZYMY DZIECI PROGRAMOWAĆ