opȚionalul transdisciplinar ”trĂistuȚa cu · pdf fileca să fie opere de artă,...

Download OPȚIONALUL TRANSDISCIPLINAR ”TRĂISTUȚA CU · PDF fileCa să fie opere de artă, scrierile pentru copii trebuie să intereseze şi pe oamenii maturi, instruiţi. A ieşi din lecturi

If you can't read please download the document

Upload: ngotu

Post on 05-Feb-2018

219 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

  • OPIONALUL TRANSDISCIPLINAR TRISTUA CU POVETI. Proiect didactic Alb-ca-zpada de Fraii Grimm

    Profesor nvmnt primar UNGUREANU FLORINA

    coala Gimnazial Plosca, judeul Teleorman

    Motto : Copilul se nate curios n lume i nerbdtor de a se orienta n ea.Literatura care i satisface aceast pornire l ncant. Ca s fie opere de art, scrierile pentru copii trebuie s intereseze i pe oamenii maturi, instruii. A iei din lecturi cu stim sporit pentru om, acesta e secretul marilor literaturi pentru copii. (George Clinescu)

    Abordarea transdisciplinar ofer posibilitatea tratrii unei teme din mai multe perspective, pstrnd ns caracterul ei unitar. Aceasta ofer posibilitatea de a rspunde dorinei asidue de cunoatere a elevilor,n domenii care i fascineaz. Am ales a studia la clas acest opional ce are menirea s acopere necesitatea de lectur a micilor colari , viznd parcurgerea i nelegerea unor valoroase opere literare - n proz sau lirice, populare sau culte , atractive i accesibile ca mesaj vrstei elevilor. Dei nu tie s citeasc bine, elevul de clasa I n primul semestru poate descoperi frumuseea i nelepciunea textului literar prin intermediul nvtorului, al familiei, al colegilor care tiu deja s citeasc , pe msur ce nva s citeasc, acesta fiind ncurajat s citeasc singur. Prin acest opional am dorit atragerea spre carte a copiilor pentru a descoperi misterele ascunse n aceasta. Literatura pentru copii este o surs de mbogire spiritual, ea dispunnd de valene multiple estetice i morale sigure, cultivndu-le copiilor sentimentele alese prin modelele oferite de textele selectate sau nvndu-i pe acetia s dezaprobe modelele negative ntlnite , lrgindu - le aria de cunoatere. Am ales ca prin lumea fascinant a povetilor, prin personajele att de ndrgite elevilor, s-i ajut pe acetia s-i nving sentimentele de team i inhibiie, s gndeasc logic, dezvoltnd n acest mod, ct mai mult posibil, capacitatea de exprimare oral. Elevii dobndesc deprinderi de receptare corect a textului audiat, de folosire precis i nuanat a cuvintelor, de formulare clar i personal a unor mesaje proprii, de argumentare a unui punct de vedere.

    Proiectul propus este al unei lecii de consolidare a povetii Alb-ca-zpada de Fraii Grimm, desfurat n cadrul opionalului trandisciplinar Tristua cu poveti.

  • CLASA : I

    PROF. NV. PRIMAR : Ungureanu Florina

    o DISCIPLINA :

    TRISTUA CU POVETI - opional transdisciplin

    o TEMA:

    ALB CA ZPADA de Fraii Grimm

    o TIPUL LECIEI : mixt

    Scopul leciei: formarea deprinderii de a expune o povestire exprimndu-i ideile, sentimentele fa de anumite personaje i fa de aciunile acestora; descoperirea nsuirilor Albei ca Zpada i ale mprtesei ;

  • dezvoltarea deprinderilor de a deosebi si selecta personajele pozitive de cele negative din povesti dezvoltarea gndirii critice, a vocabularului, a imaginaiei. dezvoltarea capacitii de exprimare a unor sentimente prin micare scenic, mimic i/sau gestic

    Competene vizate :

    comunicare n limba romn - Stimularea capacitii de receptare a textelor literare ; - Dezvoltarea capacitii de exprimare oral i scris ; - Dezvoltarea interesului pentru lectur ; - Cultivarea expresivitii limbii, folosirea mimico- gesticulaiei n exprimare, socializarea prin intercomunicare; - Formarea i consolidarea deprinderii de a transpune scenic, ntr-o manier artistic, scenariul; - Stimularea originalitii n interpretarea rolurilor; - Educarea dragostei si a interesului pentru art i cultur;

    matematic i explorarea mediului - Dezvoltarea interesului i a motivaiei pentru studiul i aplicarea matematicii n contexte variate - Sistematizarea, consolidarea, fixarea cunotinelor i exersarea deprinderilor dobndite de copii cu privire la algoritmul adunrii i

    scderii n limitele 1-10, cu i fr suport intuitiv; - Dezvoltarea i activizarea operaiilor gndirii, inteligenei i creativitii, formarea raionamentului - Dezvoltarea dragostei pentru natur dar i a gustului pentru o alimentaie sntoas ( fructele);

    muzic i micare - Intonarea cntecului , respectnd poziia corect, tonul i semnalul de nceput, dicia, respiraia n cnt i emisia corect.

    arte vizuale i abiliti practice - Obinerea efectelor plastice prin tehnici i elemente de limbaj plastic, corect executate ; - Dezvoltarea capacitii de realizare a unui produs finit

    Obiective operaionale:

    COGNITIVE -s transpun scenic ntr-o manier artistic rolul ce i l-a asumat; -s se exprime clar, corect i coerent in timpul recitrii; -s contientizeze c el nu se comport ca orice personaj din jocurile-dramatizari ci este un adevrat,,interpret de rol; -s dramatizeze textul povestirii utiliznd vorbirea dialogat, nuanarea vocii, intonaia i respectnd micarea scenic; -s-i exprime liber prerea asupra personajelor (pozitive / negative) din sceneta interpretat;

  • -s redea continutul povestii prin mijloace de exprimare proprii; -s-i exprime sentimente de dragoste fa de personajele pozitive, urmandu-le exemplul in viata de zi cu zi; -s enumere cel puin trei dintre personajele povetii Alb ca Zpada; -s descopere ct mai multe trsturi caracteristice Albei ca Zpada sau mprtesei -s se exprime corect n propoziii clare i concise; -s contribuie la rezolvarea joculeului propus depirea obstacolelor date de mprteas n scopul elibrrii piticilor din poveste transformai n pitici de grdin printr-o vraj a mprtesei; -s citeasc corect cuvintele propuse la Obstacolul nr.1(sunt cuvinte simple,elevii nu au nvat dect literele a, m, u, n, i); -s scrie corect dup dictare un cuvnt, respectnd spaiile liniaturii tip 1(Obstacolul nr.2); -s intoneze corect cntecul Noi suntem piticii respectnd poziia corect, tonul i semnalul de nceput, dicia, respiraia n cnt i emisia corect (Obstacolul nr.3); -s rezolve corect cerinele pentru disciplina Matematic din Obstacolul nr. 4 : precizarea numrului piticilor, numrarea cresctor i descresctor pn la 7, vecinii lui 7, descompunerea numrului 7; -s efectueze corect pe fia de lucru scderea prin care se rezolv problema propus; -s recunoasc fructele din prezentare; (Obstacolul nr.5) - s coloreze un piticu dat; (Obstacolul nr.6) -s precizeze felul culorii dreptunghiului colorat din plicule (primar- binar, cald rece) - s lipeasc corect i estetic pe dreptunghiul din carton colorat piticul pentru a obtine un semn de carte; (Obstacolul nr.7) - s realizeze lucrarea propus respectnd etapele i modul de realizare; AFECTIVE:

    - s aprecieze obiectiv lucrarea proprie ; - s pstreze ordinea i disciplina pe tot parcursul activitii;

    PSIHO-MOTORII:

    - s mnuiasc corect ustensilele de lucru; - s i reprime tendina de efectuare a unor aciuni inutile n timpul activitii.

    METODE I PROCEDEE:

    Dramatizarea Conversaia Explicaia Problematizarea Exerciiul(matematic, muzical etc.) Munca independent, activitatea practic

  • MATERIALE DIDACTICE: Costumaii pentru Alb ca Zpada, mprteas / Vrjitoare,oglinda, cei 7 pitici, vntorul, prinul cingtori, pieptene, co cu mere, etc. Ecusoane pentru povestitori Plan cu rezolvarea corect pentru obstacolul de la Scriere i problema de la Matematic; Plic cu mesajul Albei ca Zpada pentru elevii clasei I B; Plicuri care conin un jeton cu pitic, dreptunghiuri din carton colorat Fie Carioci , creioane colorate,lipici Prezentri n Power Point : - Jocule : Salvai-i pe pitici! - Alb-ca-Zpada feerie muzical Calculator Videoproiector FORME DE ORGANIZARE:

    Frontal Individual

    LOC DE DESFURARE:

    Sala se clas (Pentru scenet, n partea din fa se va aranja un decor pentru csua piticilor. Prezentatorii vor sta n bncue iar piticii , mprteasa, oglinda , vntorul i prinul vor st n afara clasei , intrnd n clas doar la momentul potrivit. )

    PERSONAJELE SCENETEI: Alb-ca Zpada,mprteasa, oglinda, vntorul , printul, cei 7 pitici, unsprezece copii- prezentatori.

  • DEMERS DIDACTIC

    Momentele Leciei

    Elemente de coninut

    Resurse Evaluare

    *Metode *Mijloace

    Moment Organizatoric

    Crearea condiiilor psiho-ergonomice n vederea asigurrii unui climat propice nvrii

    Captarea ateniei Se va prezenta o scenet Alb ca Zpada interpretat de elevii clasei I B. *Dramatizarea *Costumaii, decoruri

    *continu

    Anunarea temei i obiectivelor

    O activitate transdisciplinar Alb-ca-Zpada n care vom verifica att coninutul povetii dar i cunotinele acumulate n cele 2 luni de cnd suntem colari sub forma unui jocule propus i cu personaje din ndrgita poveste.

    Dirijarea

    nvrii

    Vor fi adresate copiilor o serie de ntrebri cum ar fi: -De cine este scris povestea Alb-ca-zpada i cei 7 pitici? -Care sunt personajele din poveste? -Ce a poruncit Regina vntorului? De ce? -Ce se ntmpl n pdure? -Unde gsete Alb ca Zpada adpost? -Ci pitici erau n poveste? -Cum i-a rspltit Alb ca Zpada pe pitici? - Care sunt personajele pozitive din poveste? -Care sunt personajele negative din poveste? -Cum era Alb ca Zpada? -Cum era Regina? -Cu ce personaj din poveste ai dori s v asemnai? De ce? -Ce concluzie putem trage din aceast poveste? -Ce proverb cre