organizarea administrativ teritoriala
DESCRIPTION
RomaniaTRANSCRIPT
PROIECT DE LECŢIE 3
DATA:29.03.2011 metodist:PESCĂRUȘ DANIELAInstituţia:Școala Generală clasele I-VIII Batoş dir.BUMBU IULIANA CORNELIAClasa : a IV-a AÎnvăţătoare: NAGY IRINADisciplina: GeografieOra:1110-1200
Durata lecţiei:45 minute + 5 minute explicarea temei de casăLocul desfăşurării: sala de clasăTema:Unitatea de învăţare 6:”Elemente de geografie a României-Oameni şi locuri”Subiectul lecţiei: Organizarea administrativ-teritorială a RomânieiTipul activităţii:însuşire de noi cunoştinţeObiective specifice:
informativ:-familiarizarea elevilor cu harta administrativă a României,cu harta judeţului şi cu alte hărţi utile în procesul de învăţare
-însuşirea şi utilizarea în vocabularul propriu a noţiunilor de :judeţ,oraş,municipiu şi eventual altele conexe -familiarizarea elevilor cu regiunile istorice ale ţării noastre şi cu principalele judeţe aferente acestora -identificarea unităţilor administrativ-teritoriale de apartenenţă a localităţii în care trăiesc
formativ:-consolidarea deprinderilor de lucru cu harta României ,judeţului sau a regiunilor istorice din ţara noastră -consolidarea deprinderilor de muncă în echipă prin cooperarea direct în vederea îndeplinirii sarcinilor de învăţare
educativ:-dezvoltarea spiritului de observaţie şi a memoriei ,cu precădere cea vizuală prin folosirea repetată a hărţilor
-educarea dragostei pentru geografie în general şi pentru geografia României în specialObiective operaţionale:
cognitiv:Oc1 –să citească expresiv textul de la pagina 65-66 din manual în vederea definirii corecte a noţiunilor de : unitate administrativ-teritorială;județ,municipiu ,oraș,comună,reședință de județ etcOc2 –să lipească corespunzător hărţii model regiunile istorice ale României Oc3 – să observe judeţele aferente fiecărei regiuni istorice în parte pe harta datăOc4 – să descrie judeţul primit folosind elemente de orientare specifice geografiei şi precizând:poziţia ,regiunea istorică din care face parte,forma de relief,oraşe principale ,municipiu reşedinţă de judeţ,comune etcOc5 – să lucreze fişa de lucru colectivă respectând cerinţele formulate la fiecare exerciţiuOc6 – să precizeze unitatea administrativ-teritorială pe raza căreia se află localiatatea Batoş ,respectiv regiunea istoricăOc7 – să indice la harta judeţului oraşul reşedinţă de judeţ precum şi localitatea natalăOc8 – să observe cu atenţie harta judeţului dat în vederea identificării elementelor solicitate de fişa de lucru a grupei
afectiv:Oa1-să prezinte interes vizibil pentru modalitatea de expunere a imaginilor utilizată,mai exact pentru utilizarea hărţilor şi fişelor de lucruOa2 -să participe cu interes şi curiozitate la îndeplinirea sarcinilor propuse în cadrul lecţiilorOa3 -să manifeste spirit de observaţie în studiul hărţilor puse la dispoziţie colaborând cât mai eficient cu grupul pentru a afla răspunsul potrivit în timp cât mai scurt
psiho-motor:Op1 -să respecte regulile de muncă în echipă pentru a evita situaţiile de deranjare a celor din jurOp2 -să mânuiască eficient fişele de lucru şi materialele didactice puse la dispoziţie Metode didactice :
M1- instruirea programatăM2 - exerciţiulM3- conversaţia
M4- jocul didacticM5-puzzle educativM6-explicaţia M7-problematizarea
M8-descriereaM9-observaţiaM10-învăţarea prin descoperire
Mijloace didactice:m1-calculatorm2-hărţi diversem3-atlase
m4-planşem5-tablam6-caietele de clasă
m7-foi cartonatem8-lipicim9-fişe de lucru
Forma de organizare: F 1 -frontală ,F 2-pe grupe şi F 3- individuală Tipul de învăţare:inteligibilă şi interactiv -operaţionalăStrategii didactice: - cognitive; - inductive; - semi-algoritmice;
Tipuri de interacţiuni: - învăţător – elev; - elev – elev ; - elev – învăţător;
Sistem de evaluare:forme:evaluare continuămetode:observarea sistematică,chestionarea orală ,aprecieri verbale asemănătoare calificativelor(bravo,foarte bine, bun, bine ,etc)
SCHEMA LECTIEI
ORGANIZAREA ADMINSTRATIV TERITORIALA Teritoriul Romaniei este organizat in judete, municipii, orase si comune.Comuna – este unitate de baza a organizarii administrativ teritoriale este alcatuita din mai multe sate unele dintre acestea cu functie de comuna si un anumit teritoriu. sunt in numar de 2686 si au o medie de 4000 loc Orasul – sunt asezari complexe cu functii diverse si un numar mai mare de locuitori in prezent sunt 86 de municipii Judetele – sunt forme de organizare administrativ care cuprind un anumit teritoriu cu localitatile, populatia si activitatile economice care se desfasoara pe intinderea sa Teritoriul tarii este impartit in 41 de judete la care se adauga Municipiu Bucuresti care statut similar cu acestea Judetele se pot clasifica: - dupa marimea teritoriului ( suprafata) -dupa numar de locuitori -dupa unitatile geografice in care se afla ( munte, deal, podis,campie) -resurse naturale -dezvoltare economica Clasificarea judetelor dupa marimea suprafetei ocupate Judetele - au in medie o suprafata 5800km2
Cel mai intins judet al tarii este Timis 8697km2 Cel mai putin intins judet este Ilfov -1593km2
Clasificarea judetelor dupa nr de locuitori In medie judetele au cca 550 000 locCel mai populat judet este Prahova – 862 460 locCel mai putin populat judet este Covasna 231 270 loc. Cea mai populata resedintra de judet este Iasi- 349 550 loc Cea mai putin populata resedinta de judet este Buftea 19 810 locClasificarea judetelor dupa unitatile geografice in care sunt Judete montane – Covasna Judete de podis – Botosani, Iasi, Constanta Judete de campie – Braila, Ialomita, Calarasi,Giurgiu, CalarasiCele mai multe judete au in cuprinsul lor doua sau chiar toate unitatile de relief Judete care au toate unitatile de relief: Buzau, Valcea, Dambovita, Arges, Bihor.
FIȘA DE LUCRU INDIVIDUALĂORGANIZAREA ADMINISTRATIV-TERITORIALĂ A ROMÂNIEI
1. Utilizând Harta fizică a României, rezolvă cerinţele următoare:a) Identifică şi descrie denumirile pentru:localitatea natală;.............................................................................................................................judeţul tău;.............................................................................................................................cele mai apropiate oraşe din jurul localităţii tale;
.............................................................................................................................judeţele vecine judeţului tău...........................................................................................................................................b) Scrie judeţele care au ca reşedinţă oraşele:Deva ............................. Miercurea Ciuc ..............................Târgovişte ...................... Focşani ..........................................Botoşani ........................ Alexandria ....................................
2. Completează corespunzător afirmaţiile de mai jos: Cea mai mare formă de organizare administrativă a României este......... Numărul judeţelor de pe teritoriul României (fără Municipiul Bucureşti)
este ......... Principalul oraş în care se află prefectura unui judeţ se numeşte.............
3. Identifică, utilizând Harta fizică a României:judeţele străbătute de râul Prut;.............................................................................................................................judeţele străbătute de râul Siret;.............................................................................................................................judeţele din partea de vest a ţării..............................................................................................................................
4. Alege răspunsul corect: Care sunt unităţile administrativ-teritoriale ale ţării noastre?
a) sate; b) comune; c) oraşe; d) municipii; e) zone; f) judeţe Ce este un municipiu?
a) un sat foarte mare; b) un oraş oarecare; c) un oraş important; c) o reşedinţă de judeţ. Cine răspunde de conducerea satelor, oraşelor, municipiilor?
a) capitala; b) primăriile.
NRCRT
OBIEC-TIVE
TIMP ACTIVITATEA CADRULUI DIDACTIC COMPORTAMENTUL AȘTEPTAT LA ELEVI
STRATEGII DIDACTICE
M m F me1 3 min MOMENT ORGANIZATORIC.
Învăţătoarea pregăteşte cele necesare pentru buna desfăşurare a lecţiei,mai exact se ocupă de aranjarea mobilierului,de pregătirea materialelor didactice necesare şi de primirea elevilor din pauză
Elevii sunt în pauză şi se pregătesc pentru ora de limba română
- - - -
2 3 min ACTUALIZAREA CUNOȘTINȚELOR DOBÂNDITE ANTERIOR ȘI VERIFICAREA TEMEI DE CASĂ
Învăţătoarea anunţă elevii că urmează ora de geografie pentru a se asigura că elevii au pregătite manualele,caietele şi penarul. Urmează o serie de întrebări cu rol de a reactualiza cunoştinţele acumulate în ora anterioară: Cum s-a numit lecția de ora trecută? Ce anume am parcurs în legătură cu această lecție? Ce reprezintă populația?care este populația României? De câte feluri este populația? Unde trăiește populația urbană?Dar cea rurală? De câte feluri sunt satele?Dar orașele?
Elevii se asigură că sunt pregătiţi pentru lecţie
...populaţia şi aşezările umane...
...totalitatea locuitorilor....aprox.2 milioane locuitori ......rurală și urbanăLa oraș sau municipii....la sate și în comune........................................................................
MM
m
m
F meme
3 1 min ENUNȚUL TEMEI ȘI AL OBIECTIVELORÎn această oră vom încerca să aflăm mai multe despre modul în care sunt dispuse
așezările omenești pe teritoriul țării noastre și despre care este organizarea administrativ teritorială a României.
Elevii ascultă indicaţiile învăţătoarei şi intuiesc o competiţie şi o activitate interesantă.
MM
m
m
F meme
4
5min
5 min
DIRIJAREA ÎNVĂȚĂRIISperând că cu toții ne vom comporta frumos și vom fi harnici eu zic să începem
prin a alege un nume grupelor pe care le avem deja constituite prin poziționarea băncilor.
Elevilor li se va solicita să -şi aleagă un nume şi aleagă şi un lider şi să-şi pregătească creioane colorate ,carioci şi lipici
a)regiunile istorice ale RomânieiÎnvăţătoarea va face o prelegere pentru a arăta faptul că teritoriul României nu a
arătat dintotdeauna astfel ci de-a lungul istoriei a suferit multiple modificări.Cu toate acestea oamenii mai folosesc uneori în comunicările lor numele unor foste regiuni istorice ale României precum: Crişana ,Banat,Maramureş,Bucovina,Transilvania,etc
Din acest motiv vom încerca să descoperim aceste regiuni printr-un joc de puzzle pe grupe.Pentru a nu se încurca elevilor li se oferă o fişă cu harta regiunilor istorice
Elevii vor fi curioşi să vadă despre ce este vorba.
Îşi vor pregăti cele necesare activităţii
Liderul echipei primeşte materialele şi începe activitatea
MM
m
m
F meme
3 min
3 min
5 min
10 min
10 min
drept suport.GRUPA:__________________ 29 martie 2011
FIȘA 1:REGIUNI istorice
FIȘA 2:jocRecompune harta ţării utilizând puzzle-ul primit .Identifică apoi regiunea marcată prin
steluţă şi descri-o în faţa clasei spunând despre ea unde se află şi din ce judeţe este compusă
FIȘA 3:JUDEȚELE
Priviți harta județului pe care ați primit-o,apoi completați tabelul:Nume județ Reședință de județ Regiunea unde se află județulOrașe Comune Observații
Ulterior li se cere elevilor să formuleze o scurtă prezentare a regiunii marcate prin steluţa roşie pe harta nou creată.(FIȘA 2)
b)organizarea administrativ-teritorială a RomânieiÎn continuare învăţătoarea va prezenta elevilor unităţile administrativ-teritoriale
ale României utilizând schema lecţiei tipărită pentru fiecare elev.Astfel elevii vor afla mai multe despre judeţe ,oraşe ,comune ,municipii ,etc.
c)judeţele RomânieiÎnvăţătoarea va vorbi despre judeţele ţării ca unitate administrativ-teritorială a
de organizare a activităţii pentru completarea corectă şi rapidă a puzzle-ului geograficElevii vor lipii pe foaia cartonată harta regiunilor istorice şi vor studia apoi poziţia regiunii indicate prin steluţăElevii vor ieşi pe rând în faţa clasei pentru a spune câteva lucruri despre regiunea grupei
Elevii vor asculta prelegerea învăţătoarei urmărind schema lecţiei
Elevii rezolvă în echipă sarcinile de lucru în limita timpului disponibil
MMM
MM
MM
M
M
m
m
m
m
m
m
m
m
meme
meme
meme
meme
meme
României
România este împărțită în 41 de județe și municipiul București, capitala țării.Acestea pot fi clasificate după poziția geografică,după forma de relief dominantă,după tipul de resurse ,după activitatea economică principală etc.
Fiecare județ are un oraș foarte mare care este municipiu și care poartă denumirea de reședință de județ.Pe lângă acestea într-un județ mai există și alte orașe ,dar și comune
JOC:Analizează judeţele ţării tale(FIȘA 3)Elevilor li se vor distribui hărţile unor judeţe pentru o activitate de observare
dirijată a componenţei acestora ,a poziţiei lor geografice ori a altor elemente care se regăsesc în fişa grupei
d) să folosim cunoştinţele individualÎn limita timpului disponibil elevilor li se va înmâna o fişă de lucru individuală care
conţine următorii itemi:
FIȘA DE LUCRU INDIVIDUALĂORGANIZAREA ADMINISTRATIV-TERITORIALĂ A ROMÂNIEI
1. Utilizând Harta fizică a României, rezolvă cerinţele următoare:a) Identifică şi descrie denumirile pentru:localitatea natală;.............................................................................................................................judeţul tău;.............................................................................................................................cele mai apropiate oraşe din jurul localităţii tale;.............................................................................................................................judeţele vecine judeţului tău...........................................................................................................................................b) Scrie judeţele care au ca reşedinţă oraşele:Deva ............................. Miercurea Ciuc ..............................Târgovişte ...................... Focşani ..........................................Botoşani ........................ Alexandria ....................................
2. Completează corespunzător afirmaţiile de mai jos: Cea mai mare formă de organizare administrativă a României este......... Numărul judeţelor de pe teritoriul României (fără Municipiul Bucureşti)
este ......... Principalul oraş în care se află prefectura unui judeţ se numeşte.............
3. Identifică, utilizând Harta fizică a României:
Elevii rezolvă în individual sarcinile de lucru în limita timpului disponibil
Elevii rezolvă în individual sarcinile de lucru în limita timpului disponibil
Elevii rezolvă în individual sarcinile de lucru în limita timpului disponibil
Elevii rezolvă în individual sarcinile de lucru în limita timpului disponibil
M1
judeţele străbătute de râul Prut;.............................................................................................................................judeţele străbătute de râul Siret;.............................................................................................................................judeţele din partea de vest a ţării..............................................................................................................................
4. Alege răspunsul corect: Care sunt unităţile administrativ-teritoriale ale ţării noastre?
a) sate; b) comune; c) oraşe; d) municipii; e) zone; f) judeţe Ce este un municipiu?
a) un sat foarte mare; b) un oraş oarecare; c) un oraş important; c) o reşedinţă de judeţ.
Cine răspunde de conducerea satelor, oraşelor, municipiilor?a) capitala; b) primăriile.
Pentru elevii harnici pe spatele fişei vor fi suplimentate şi alte exerciţii pe aceeaşi temă:
5 2 min FIXAREA CUNOȘTINȚELOR Elevii vor fi solicitaţi să repete chestiunile esenţiale referitoare la organizarea
administrativ teritorială a României şi sunt trimişe la lecturarea lecţiei din manual de la pagina 65-66
Vor răspunde cât mai exact la întrebări .Vor deschide manualul pentru a localiza lecţia.
M
M
6 3 min EVALUAREA ȘI ASIGURAREA TRANSFERULUIActivitatea elevilor va fi apreciată şi eventual notată,iar pentru exersarea pentru
evaluarea sumativă viitoare li se recomandă elevilor terminarea exerciţiilor de pe fişă Elevii ascultă recomandările şi îşi notează ca temă terminarea fişei
M
GRUPA:_____________________________ 29 martie 2011
FIȘA 1:REGIUNI istorice
FIȘA 2:jocRecompune harta țării utilizând puzzle-ul primit .Identifică apoi regiunea marcată prin
steluță și descri-o în fața clasei spunând despre ea unde se află și din ce județe este compusă
FIȘA 3:JUDEȚELE
Priviți harta județului pe care ați primit-o,apoi completați tabelul:Nume județ Reședință de județ Regiunea unde se află județulOrașe Comune Observații