pelaksanaan & penilaian mata pelajaran
TRANSCRIPT
PENGURUSAN KURIKULUM BILIK DARJAH
KPF 5023PELAKSANAAN & PENILAIAN MATA
PELAJARAN KEMAHIRAN HIDUP BERSEPADU
(KEMAHIRAN TEKNIKAL)
MAKLUMAT UMUM MATA PELAJARAN
KHB ( KEMAHIRAN TEKNIKAL)
Pengenalan
• Kemahiran Hidup Bersepadu (KHB) merupakan satu mata pelajaran amaliyang berunsurkan teknologi.
• Mata pelajaran wajib untuk pelajarmenengah rendah iaitu Tingkatan 1, 2 dan 3.
• Terbahagi kepada 2 bahagian iaituTeras dan Pilihan.
Pengenalan
• Teras – Reka Bentuk dan Teknologi
• Pilihan:
– Kemahiran Teknikal*
– Ekonomi Rumah Tangga
– Pertanian
– Perdagangan dan Keusahawanan
Pengenalan
• Matlamat mata pelajaran KemahiranHidup Bersepadu:– melahirkan insan yang berdikari.
– kenal faham teknologi dan ekonomi.
– kreatif, berinisiatif dan yakin diri.
• Masa yang diperuntukkan adalah 3 waktu seminggu (1 waktu = 40minit).
• Jumlah pengajaran adalah 40 mingguuntuk setahun.
Tajuk yang terkandung dalamTingkatan 2
Teras
• Reka Bentuk danPenghasilan Projek
• Elektronik
• Masakan
• Lukisan Teknik
• Tanaman Hiasan
Kemahiran Teknikal
• Lukisan Teknik
• Elektronik
• Perniagaan danKeusahawanan
Reka bentuk penyusunan kandungan
• Skop kandungan– Dari khusus kepada umum
• Kesepaduan kandungan– Merangkumi pelbagai bidang
• Imbangan– Peruntukan masa kurang sesuai berbanding topik
pembelajaran
• Turutan– Pembelajaran Tingkatan 1 lebih mudah berbanding
Tingkatan 3
• Kesinambungan– Topik dari Tingkatan 1 hingga 3 adalah berkaitan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran : Kemahiran Hidup Bersepadu Tingkatan 2
Kelas : 2 Gemilang
Tarikh : 30 Mac 2010
Masa : 2 waktu (8.50-10.10 a.m)
Bilangan Pelajar : 30/33
Tajuk : Elektif Pilihan 1- Kemahiran Teknikal (Bab 2-Elektronik)
Sub Tajuk : Membaca dan Menterjemahkan Lukisan Skematik
Kemahiran : Pelajar dapat mengikuti langkah-langkah untuk menterjemah
lukisan skematik kepada lukisan bergambar.
Pengetahuan Sedia Ada : Pelajar telah mengenalpasti jenis-jenis nama, simbol dan fungsi
komponen elektronik.
Hasil Pembelajaran : Mengenalpasti nama, simbol dan komponen elektronik yang terlibat
dalam lukisan skematik.
Menyatakan langkah-langkah membaca dan menterjemahkan
lukisan skematik kepada lukisan bergambar dengan sistematik dan
teratur.
Menterjemah lukisan skematik satu projek kepada lukisan
bergambar.
Nilai-nilai murni : Bekerjasama, berhati-hati dan mematuhi peraturan bengkel.
Kemahiran Berfikir : Membuat inferens, membuat gambaran mental, mengingat kembali,
membaca dan menterjemah.
Bahan Bantu Mengajar : Lukisan Skematik litar L.D.R sebagai suis, pensel, pemadam, rajah
bod litar.
PELAKSANAAN
KAEDAH 1: OBJEKTIVIS
CONTOH : KAEDAH
MASTERI
Langkah/
Masa
Isi kandungan/ kemahiran Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Sumber/ Nilai/Kaedah
Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar
Set
Induksi
(5 minit)
Pengenalan kepada tajuk
membaca dan menterjemah
lukisan skematik
1. Guru menunjukkan
gambar pembinaan
sesuatu peralatan
elektronik yang
didasarkan pada lukisan
skematik (Rujuk lampiran
2).
2. Guru bertanyakan soalan
berkaitan gambar yang
ditunjukkan.
3. Guru memperkenalkan
bahawa tajuk ini yang
perlu dikuasai oleh
pelajar.
1. Pelajar melihat gambar
yang ditunjukkan oleh
guru dengan tekun.
2. Pelajar menjawab
soalan yang di tanya
oleh guru.
3. Pelajar dapat
mengaitkan apa yang
disampaikan oleh guru
dengan tajuk yang
akan di pelajari.
BBM:
Gambar peralatan
elektronik yang
berkaitan dengan
lukisan skematik.
KBKK:
Membuat
inferens,menjana idea
Nilai murni:
Yakin diri,ingin tahu
SET INDUKSI
Langkah 1
(10 minit)
Asas lukisan skematik 1. Guru memaparkan
situasi gambar kartun
yang berkaitan litar
skematik bagi
memudahkan
penerimaan pemahaman
asas lukisan skematik
(Rujuk lampiran 3).
2. Guru membuat ulangan
semula bagi tajuk lepas
(pengetahuan sedia ada
pelajar) iaitu pengenalan
nama, fungsi dan
komponen elektronik.
1. Pelajar melihat situasi
gambar yang di
paparkan dan dapat
menerima bahawa
lukisan skematik
adalah begitu mudah
untuk di lukis dan di
fahami.
2. Pelajar dapat
mengingat semula
mengenai
pengenalan nama,
fungsi dan komponen
elektronik.
BBM:
Gambar Kartun
KBKK:
Membuat Inferens
Nilai Murni:
Ketekunan
Langkah 2
(20 minit)
Membaca dan
menterjemah lukisan
skematik kepada lukisan
bergambar.
1. Guru menayangkan
slaid power point
bagi tajuk
pengajaran (Rujuk
lampiran 4).
1. Pelajar
mendengar
penerangan guru
dengan baik.
BBM: slaid power point
LANGKAH 1 DAN LANGKAH 2Langkah/
Masa
Isi kandungan/ kemahiran Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Sumber/ Nilai/Kaedah
Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar
Langkah 3
(20 minit)
Langkah-langkah membaca
dan menterjemah litar.
1. Guru mengedarkan
nota berkenaan
dengan langkah-
langkah membaca
dan menterjemah
litar. (Rujuk
lampiran 5).
1. Pelajar dapat
mengingat langkah-
langkah
menterjemah litar
dengan baik.
BBM:
Nota dan gambar litar
KBKK:
Menjana idea, mengingat kembali.
Langkah 4
(20 minit)
Akiviti berkumpulan:
Membaca dan
menterjemah lukisan
skematik litar LDR sebagai
suis pada lukisan
bergambar.
1. Guru
membahagikan
pelajar kepada 5
kumpulan bagi
mendapakan
kemahiran
membaca dan
menterjemahkan
lukisan skematik
kepada lukisan
bergambar untuk
membuat projek
(Aktiviti 2.1m/s
115 buku teks).
1. Pelajar berada dalam
kumpulan masing-
masing dan
menterjemahkan
lukisan skematik
tersebut dengan
baik.
BBM:
Lukisan skematik litar LDR sebagai
suis, pensel, pemadam dan rajah
bod litar, buku teks.
Nilai:
Kerjasama
LANGKAH 3 DAN LANGKAH 4
Langkah/
Masa
Isi kandungan/
kemahiran
Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Sumber/ Nilai/Kaedah
Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar
Penutup
(5 minit)
Rumusan :
Kesimpulan mengenai
tajuk membaca dan
menterjemah lukisan
skematik
Penilaian:
Latihan pengukuhan
Pengayaan
Persediaan bahan-bahan
untuk penghasilan projek
pada minggu hadapan.
1. Guru membimbing
pelajar dalam
membuat
kesimpulan untuk
tajuk membaca dan
menterjemah
lukisan skematik ini.
2. Guru memberi
soalan pengukuhan
berkaitan tajuk ini.
3. Guru memberi
arahan kepada
pelajar agar
membuat
persediaan bahan-
bahan penghasilan
projek.
1. Pelajar dapat
merumuskan apa
yang telah di
pelajari.
2. Pelajar dapat
menjawab soalan
pengukuhan yang
di beri dengan
baik.
3. Pelajar dapat
membuat
persediaan
sebelum
penghasilan
projek.
BBM:
Latihan
KBKK:
Membuat rumusan
PENUTUP
Langkah/
Masa
Isi kandungan/ kemahiran Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Sumber/ Nilai/Kaedah
Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar
Teori 5 fasa Needham
KAEDAH 2: KONSTRUKTIVIS(CONTOH : KAEDAH
PEMBELAJARAN BERASASKAN MASALAH)
:
:
KHB TINGKATAN 2 : ELEKTIF 1 (KEMAHIRAN TEKNIKAL): BAB- ELEKTRONIK
• Membaca dan menterjemah lukisan skematikTajuk
•supaya pelajar dapat mengenalpasti simbol-simbol komponen elektronik, membaca, dan menterjemah lukisan skematik kepada lukisan bergambar.
Objektif :
•80 minitMasa P&P :
• Pelajar telah mengetahui jenis- jenis komponen elektronik
• Pelajar telah mengenalpasti simbol- simbol komponen elektronik
• Pelajar telah mempelajari fungsi setiap komponen dan cara penyambungan yang betul.
Pengetahuan sedia ada
TEORI 5 FASA NEEDHAM
Orientasi(engage)
Pencetusan idea (explore)
Penstrukturansemula (explain)
Aplikasiidea (elaborate)
Refleksi(evaluate)
FASA 1 : ORIENTASI
• Guru menunjukkan kepada pelajarsebuah MP3
• Guru bertanya bagaimana MP3 tersebut berfungsi dengan baik?
• Guru menerangkan tentang bod litardan komponen elektronik dalamMP3 serta bagaimana bod elektroniktersebut dibina berdasarkan litar
skematik.Isi kandungan : ciri- ciri papan bod
: ciri- ciri litar skematik
FASA 2 : PENCETUSAN IDEA
1- Guru memaparkan rajah sebuah litar skematik mudah (Rajah 4.2.2c- lampiran) untuk menguji pengetahuansedia ada pelajar tentang komponen- komponen elektronik yang terdapat dalam litar tersebut.
• guru meminta pelajar menyenaraikan
komponen elektronik lain yang mereka tahu.
• guru menunjukkan beberapa contoh
komponen elektronik dan meminta
pelajar melukiskan komponen
tersebut dalam bentuk simbol (Rujuk lampiran 4.2.2d)
2- Guru memecahkan pelajar kepada 5 kumpulan,
Setiap kumpulan diberikan rajah litar skematik
yang berbeza (Rujuk lampiran 4.2.2e). Setiap
rajah mempunyai kesalahan.
3- Pelajar diarahkan menterjemah litar tersebut
dalam bentuk gambarajah tanpa menggunakan papan bod
FASA 3 : PENSTRUKTURAN SEMULA IDEA
1- Guru meminta setiap kumpulan membentangkan hasil lukisan mereka dengan menggunakan kertas bersaizA1
2- Pelajar dapat mengenalpasti komponen yang diberi dan menyenaraikan :
• Jenis, jumlah, nilai komponen
• Mengenalpasti sambungan yang betul
• Melukis semua sambungan litar tersebut
• tanpa menggunakan papan bod
-Pelajar juga dapat mengenalpasti segala kesalahan dari segi struktur komponen dan kesilapan jenis komponenyang digunakan serta dapat membuat pembetulan.
3- Pelajar berbincang dan memberi komen terhadap hasil kerja masing- masing.
• Kumpulan yang mungkin tidak menyedari kesilapan sambungan yang dibuat akan dikritik oleh kumpulanlain.
• Di sini mereka sedar tentang idea baru ataupun kesalahan idea asal yang perlu diperbetulkan.
4- Setiap kumpulan membuat pembetulan atau menambahbaik hasil kerja masing- masing.
FASA 4 : APLIKASI IDEA
1- Guru menukarkan hasil pembentangan setiap kumpulan kepada kumpulanlain.
2- Guru memberikan kepada setiap pelajar sehelai kertas yang mempunyaigambarajah papan bod.
3- Para pelajar dikehendaki melukiskan
semula gambarajah hasil
pembentangan kumpulan tadi
di atas papan bod tersebut.
4- Tahap ini membantu pelajar
memahami sendiri cara menyusun
komponen di atas bod litar
berdasarkan hasil perbincangan tadi.
Kenalpastikomponen, jenis, kuantiti dan nilai
senaraikan
Kenalpastikesalahan
sambungandalam litar(dalam
kes ini)
Betulkankesalahan, lukis
semulasambungan yang
betul
Pindahkangambarajah atas
bod litar, pastikanarah bod litar
melintang ataumenegak
Buat semakanlitar gambarajah
dengan kitarskematik
FASA 5 : RENUNGAN KEMBALI ( REFLEKSI)
1- Guru meminta pelajar menyenaraikan kembali urutan caramenterjemah lukisan skematik kepada lukisan bergambarmengikut kefahaman mereka
2- Guru memberikan soalan kuiz berbentuk objektif untuk dijawaboleh para pelajar dalam masa 10 minit
ANALISIS DAN PENILAIAN BUKU TEKS
MAKLUMAT BUKU
• SUBJEK : Kemahiran Hidup Bersepadu
• TINGKATAN : 2
• PENULIS : Zulkifli B. Mohd Salleh,
Zulkifly B. Thahir,
Tuslah Bt. Abdan,
Suraini Bt. Abdullah
• PENERBIT : Cerdik Publications Sdn. Bhd.
• TEMPAT TERBIT : Shah Alam, Selangor
• TAHUN TERBIT : 2004
Skop Analisis dan Penilaian
• Isi kandungan
• Bahasa
• Cara Paparan
• Ilustrasi / grafik
Analisis dan Penilaian IsiKandungan
• kesepaduan dalam isi kandungan matapelajaran (Lampiran 2)
• meluas, tetapi kurang mendalam(Lampiran 3)
• Konsep, definisi dan fakta yang diberikansangat tepat dan terperinci (Lampiran 4)
• Berfokuskan kepada perkembangan dankemampuan pelajar dari domain kognitif, afektif dan psikomotor. (Lampiran 5)
Analisis dan Penilaian Bahasa
• Penggunaan bahasa yang betul, tepat danringkas
• gaya bahasa yang digunakan adalah amat sesuaidan menepati maksud yang ingin disampaikan
• penggunaan istilah dan simbol juga adalahsangat tepat dan konsisten
• Penggunaan istilah dalam Bahasa Inggeris(Lampiran 6)
• Kesilapan dalam penulisan ayat dalam buku iniiaitu terdapat pengulangan perkataan“menerbitkan” (Lampiran 7).
Analisis dan Penilaian Cara Paparan
• Tulisan – Bentuk tulisan, saiz
• Warna
• Variasi dalam penyajian isi kandungan
– Penggunaan ikon
– Peta minda
– Gambar
– Jadual
• (Lampiran 10)
Analisis dan Penilaian Ilustrasi / Grafik
• menyajikan isi kandungan dalam bentukilustrasi, contoh, gambar dan diagram
• ilustrasi atau grafik disertakan supayadapat merangsang minda pelajar danmemberi gambaran yang jelas(Lampiran 11)
• Kelemahan– Gambar yang tidak penting (Lampiran 12)
– Gambar kurang maklumat (Lampiran 13)
Kesimpulan
• Merangkumi aspek jasmani, emosi, rohani dan intelek
• Mempunyai kesepaduan
• Cadangan penambahan
– Aktiviti terutama aktiviti berkumpulan
– Indeks
– Panduan Keselamatan di Bengkel
PERUBAHAN DAN INOVASI
ISI KANDUNGAN
BAHAGIAN TERAS• Kemahiran Manipulatif Reka Bentuk &
Teknologi.• Topik membaiki pakaian KHSR dan
diganti dengan jahitan menggunakanmesin jahit.
• Topik Perdagangan & Keusahawanan danKekeluargaan = digugurkan
• Topik Perniagaan & Keusahawanandiwujudkan
ISI KANDUNGAN
BAHAGIAN PILIHAN
• Pilihan 4 = Perdagangan & Keusahawanan diwujudkan
• Kemahiran Manipulatif TambahanKemahiran Teknikal
• Lukisan Oblik dan Lukisan Hamparan = digugurkan
BAHAN
• Sukatan Pelajaran 1992, kerja khursus= projek/ tugasan tanpa modul khas.
• Mulai 2003, kerja khursus mengikutmodul khas yang disediakan olehkementerian.
• Kini lebih banyak ABM dibekalkan. Contohnya kit robot, LCD, komputer.
KAEDAH
• Dulu berpusatkan guru. Contohnya: kaedah demonstrasi, syarahan danmenerangkan
• Kiniberpusatkan pelajar. Contohnya: kaedah kumpulan, penyoalan dan penyelesaian masalah.
PENTAKSIRANPERKARA FORMAT LAMA
(SEBELUM PMR 2005)FORMAT BARU
(MULAI PMR 2005)
KERTAS 1 KERTAS 2 KERTAS 1 KERTAS 2
Jenis item Objektif aneka pilihan Tugasan/Projek Objektif aneka pilihan Pentaksiran
berasaskan modul
Konteks Kemahiran
Manipulatif
(komponen teras) dan
Kemahiran
Manipulatif
Tambahan
Kemahiran
Manipulatif
(komponen teras) dan
Kemahiran
Manipulatif
Tambahan
Reka Bentuk dan
Teknologi serta
Kemahiran Teknikal
Reka Bentuk dan
Teknologi serta
Kemahiran Teknikal
Bil. item 80 soalan yang terdiri
daripada 60
komponen teras dan
20 komponen elektif.
Jawab semua soalan.
2 tugasan berdasarkan
elemen yang
dikenalpasti. Perlu
melaksanakan semua
tugasan di Tingkatan
3.
60 item yang
mensepadukan
kompenen Reka
Bentuk dan Teknologi
serta Kemahiran
Teknikal. Jawab
semua soalan.
Tingkatan 1: 1 modul
Kemahiran Teknikal.
Tingkatan 2: 1 modul
Reka Bentuk dan
Teknologi dan 1
modul Kemahiran
Teknikal.
Tingkatan 3: 1 modul
Reka Bentuk dan
Teknologi.
PENTAKSIRANPERKARA FORMAT LAMA
(SEBELUM PMR 2005)FORMAT BARU
(MULAI PMR 2005)
KERTAS 1 KERTAS 2 KERTAS 1 KERTAS 2
Jumlah markah 80 20 60 40
(Tingkatan 1: 10
markah, Tingkatan
2: 20 markah,
Tingkatan 3: 10
Markah)
Tempoh ujian 1 jam 45 minit Selama 9 minggu
dalam tempoh
pembelajaran di
Tingkatan 3
1 jam 30 minit Sepanjang tempoh
pembelajaran di
Tingkatan 1 dan 2
serta sehingga 31
Mei tahun
berkenaan bagi
Tingkatan 3.
Alatan tambahan Kalkulator biasa Tiada Kalkulator saintifik Mengikut
keperluan modul
TERIMA KASIH
SEKIAN