persediaan pengajaran dan pembelajaran pj
TRANSCRIPT
Persediaan pengajaran dan pembelajaran PJ
Nurul NajwaFatin Khair
Perancangan pengajaran• Definisi: suatu penulisan tentang kaedah menyampaikan
pengajaran, objektif atau hasil pembelajaran serta tempoh masa yang diperuntukkan untuk menyampaikan isi kandungan pelajaran.
• Bantu guru untuk mengetahui aktiviti yang perlu dilakukan secara spesifik dalam bilik darjah.
• Tidak menjamin murid mempelajari apa yang dikehendaki tetapi membantu untuk mencapai kearah tujuan tersebut.
• Membantu guru menyusun isi kandungan, bahan bantu dan kaedah mengajar dengan teratur.
• Mengandungi objektif pelajaran, hasil pembelajaran, langkah-langkah pengajaran, bahan yang diperlukan dan penilaian pelajaran.
• Terdapat 3 bentuk: rancangan tahunan, mingguan dan rancangan harian
Rancangan kerja tahunan dan semester
Rancangan tahunan• Merupakan perancangan pengajaran bagi setahun
yang disediakan pada awal sesi persekolahan.• Disediakan berpandukan sukatan pelajaran,
huraian sukatan pelajaran, kesesuaian tahap kebolehan murid dan keadaan semasa.
• Disediakan mengikut bil. Minggu yg diperlukan untuk menghabiskan 1 tajuk dan mengira bil minggu persekolahan pada setiap tahun.
• Perlu disahkan oleh guru besar dan sekiranya dalam bentuk media elektronik salinan perlu disahkan oleh guru besar.
• Perlu ditulis mengikut lajur yang mengandungi perkara spt berikut:
Bil mingguTajuk/bidang pembelajaranObjektif kemahiranHasil pembelajaran yang dihasratkan Catatan
Format rancangan tahunanMata pelajaran :_______________
Minggu
Tajuk/bidang
pmbelajaran
Objektif/
kemahiran
Hasil pembelajaran yg
dihasratkan
Catatan
Rancangan kerja mingguan
• Merupakan rancangan pengajaran bagi sesuatu mata pelajaran untuk dilaksanakan dalam tempoh seminggu.
• Perlu disediakan sebelum bermulanya setiap minggu pengajaran dengan berpandukan sukatan pelajaran, huraian sukatan pelajaran, kesesuaian tahap kebolehan murid dan penilaian yang akan dibuat selepas pengajaran.
Minggu pengajaran: Mulai…………… hingga………….Mata pelajaran: …………………………………..hari./waktu pengajaran
Tingkatan/tahun
Tajuk Isi pelajaran
catatan
Isnin 8:30-9:30
Selasa 12:00-1:00
Rabu 10:00-11:00
Khamis 8:30-9:30
Jumaat 7:15-8:15
Rancangan pengajaran harian
• Tujuan: untuk guru menstruktur pelajaran rancangan pelajaran dan membantu melancarkan perjalanan kelas.Tahap 1
• Tentukan kurikulum: apa yg perlu dipelajari oleh murid berpandukan kurikulum kebangsaan, sukatan pelajaran serta huraian sukatan pelajaran
Tahap 2• Fikirkan ttg
pengetahuan sedia ada sbgai prasayarat utk melaksanakan pengajaran tajuk baharu.
Tahap 3• Renungkan sekurang-
kurangnya satu kaedah yang sesuai untuk membantu proses pembelajaran yang berkesan.
Tahap 4• Fikirkan sekurang-
kurangnya satu cara untuk membuat penilaian pencapaian hasil pembelajaran.
• Kemahiran merancang melibatkan penulisan objektif khas yang eksplisit /hasil pembelajaran yang diselaraskan dgn kurikulum yg telah ditetapkan.
• Setelah ianya dibentuk, turutan aktvti pelajaran dirancang utk membolehkan guru dan murid berinteraksi dalam proses pnp dalam usaha mencapai objektif khas yg eksplisit atau hasil pembelajaran yg diingini.
Aspek yang perlu
diambilkira
Menyedari dan
mengambil kira pelbagai kebolehan murid dan
tahap penguasaan
pengetahuan sedia ada.
Membuat perubahan
terhadap rancangan pelajaran
berpandukan maklum balas
murid agar murid
memberikan tumpuan.Tahap penguasaan (mastery) murid perlu diselaraskan
dgn penulisan
objektif/ hasil pembelajara
n yg dirancang.
Penilaian formatif
dilaksanakan: utk
mengesan kemajuan murid dan mengubah
strategi sekiranya
kurang berkesan.
Aktviti pengayaan
beserta bahan sokongan disediakan
disamping akt pengukuhan
dan pemulihan untuk murid
yang tidak dapat mengikuti
perancangan pelajaran dgn
baik.
Latihan perlu
disediakan untuk
mengukuhkan
kefahaman yang
melibatkan integrasi
kemahiran.
Format rancanga
n pengajara
n
Gagne Madeline Hunter
ELEMEN-ELEMEN ASAS DALAM RANCANGAN PENGAJARAN
HARIAN PJ
• Merujuk kepada mata pelajaran yang diajar – Pendidikan Jasmani
Mata Pelajaran
• Terbahagi kepada 3 iaitu:• Kecergasan• Kemahiran• Kesukanan
Tunjang
• Kemahiran tertentu dalam mata pelajaran PJ
Kemahiran
• Menyatakan tajuk besar dan kecil seperti yang terdapat dalam kurikulum
Tajuk/Topik
• Tarikh kelas dijalankanTarikh
• Waktu serta tempoh sesuatu pengajaran dilaksanakan di dalam kelas.
Masa
• Menyatakan kelas yang diajar (cth: Tahun 4)Tahun
• Jumlah bilangan murid yang terdapat di dalam kelas.
• Boleh dibahagikan kepada lelaki dan perempuan
Bilangan
Pelajar• Pengetahuan serta kemahiran
berkaitan topik yang akan diajar yang telah dimiliki / dikuasai oleh murid.
Pengalaman Sedia
Ada
• Satu pernyataan yang menetapkan apa yang murid akan tahu (isi kandungan) / boleh dilakukan (kemahiran) sebagai hasil daripada aktiviti pembelajaran.
• Ditunjukkan dalam bentuk pengetahuan, kemahiran dan sikap.
• Terbahagi kepada tiga komponen iaitu • Psikomotor• Kognitif• Afektif
Hasil Pembelaja
ran
• Merupakan nilai-nilai murni yang ingin diterapkan kepada murid semasa proses pengajaran dan pembelajaran berlangsung.
Penerapan Nilai
• Menyatakan kemahiran berfikir secara kritis dan kreatif yang terlibat sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran.
KBKK
• Proses mengintergrasi berbagai-bagai kemahiran untuk menghasilkan satu pelajaran yang bersepadu dan menyeluruh
• Mengelakkan bosan dalam satu pengajaran dan pembelajaran
Penggabungjalinan
• Penyatuan isi kandungan pembelajaran dengan matapelajaran lain selain PJ
• Cth: Sains (Kelajuan)
Kesepaduan
• Menyenaraikan semua alatan yang digunakan untuk melicinkan proses pengajaran dan pembelajaran.
Alatan
Prosedur/Langkah-langkah Pengajaran
Bahagian/Masa
Aktiviti/ Pengajaran
Fokus Pembelajaran
Organisasi Alatan/ Catatan/ Strategi
Bahagian/ Masa
• Menyatakan peringkat-peringkat sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran berlangsung.
• Menyatakan peruntukan masa yang digunakan untuk setiap peringkat.
• Terdapat beberapa peringkat sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran PJ berlangsung.
Permulaan• Kebiasaannya
proses P&P dimulakan dengan aktiviti memanaskan badan
Set induksi• Satu aktiviti berfokus
untuk menarik perhatian murid, membentuk kesediaan fizikal dan mental ke arah pembelajaran.
Perkembangan• Merupakan di mana
isi kandungan pengajaran diajar pada peringkat ini.
• Kebiasaanya terdapat 3 perkembangan dalam satu sesi pengajaran.
Penilaian/Pengukuhan• Guru biasanya akan
membuat permainan kecil untuk menguji kemahiran yang diajar kepada murid.
Penutup• Guru akan
melakukan ‘cooling down’ pada peringkat ini.
Aktiviti/ Pengajaran
• Penerangan berkaitan aktiviti yang dilakukan murid.
• Dapat membantu proses pembelajaran.• Disusun mengikut pemeringkatan dan
ansur maju pengajaran.
• Contoh aktiviti P&PPergerakan Lokomotor
1. Lompat ke hadapan ke dalam gelung rotan.
2. Lompat ke kanan keluar dari gelung rotan.
Fokus Pembelajaran• Menerangkan bagaimana murid melakukan
sesuatu aktiviti.• Merupakan butir pengajaran yang hendak
disampaikan.• Tumpuan atau fokus diberikan kepada perlakuan
murid.
• Contoh fokus pembelajaran:a) Pergerakan Lokomotor
Berdiri lurus dan mata pandang ke depan. Lompat dengan ‘double take-off’. Mendaratkan kedua-dua kaki serentak. Bengkokkan lutut dan serap daya.
Organisasi
• Merupakan susunan kedudukan murid sepanjang proses P&P berlangsung.• Menyatakan posisi guru semasa
mengajar.• Merupakan lakaran pergerakan
aktiviti yang dijalankan.
Contoh Organisasi
• Murid berdiri menghadap gelung rotan.• Kedudukan bebas dalam kawasan P&P.
G
MM
M
MM
MM
Catatan/ABM/Strategi
• Menyatakan peralatan yang diperlukan.• Penilaian objektif pengajaran dan
pembelajaran mengikut domain.• Strategi yang digunakan oleh guru
sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran.