plan de lectie
TRANSCRIPT
5/17/2018 Plan de Lectie - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/plan-de-lectie-55b07e30b7169 1/3
PROIECT DIDACTIC
SCOALA Colegiu National “Al. Papiu Il.” Târgu Mureş
PROFESOR Bogdan Sanda
DATA 07.10.2009
CLASA a XII-a F
DISCIPLINA Tehnologia informatiei si a comunicatiilor
UNITATEA DE
ÎNVĂTARE Cunoaşterea modului de utilizare a unor medii informatice de lucruSUBIECTUL LECTIEI Formatarea textului intr-o pagina webTIPUL LECTIEI Comunicare si însuşire de noi cunoştinţe – varianta mixtă
DURATA 50 min.
LOCUL DEDESFĂSURARE
Laboratorul de informatică
OBIECTIVFUNDAMENTAL
Asimilarea notiunilor de formatare a textului in limbaj HTML
OBIECTIVEOPERATIONALE
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
COGNITIVEO1 să insuseasca notiunile de formatare text;O2 să-şi însuşească modul de utilizare a elementelor ;O3 să-şi însuşească mecanismul de formatare a textului;
AFECTIVE A1 să participe cu interes la discuţii în timpul oreiNIVELUL INITIAL ALCLASEI
Elevii şi-au însuşit elementele de baza ale limbajului HTML
STRATEGII
PRINCIPIIPrincipiul participării si învăţării activePrincipiul accesibilităţii
Principiul conexiunii inverse
METODE DE ÎNVĂTĂMÂNTDe comunicare orală: expunerea, conversaţia,explicaţiaDemonstraţia, exerciţiul
5/17/2018 Plan de Lectie - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/plan-de-lectie-55b07e30b7169 2/3
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
NR.CRT.(timp)
EVENIMENTELELECŢIEI
C.S. SECVENŢA DE CONŢINUT ELEMENTEDE
STRATEGIEDIDACTICĂ
FORME DEEVALUARE
(obs.)ACTIVITATEA
PROFESORULUIACTIVITATEA ELEVILOR
1.5 min. MOMENTULORGANIZATORIC - notarea absenţelor;- asigurarea disciplinei;- pregătirea pentru lecţie;
- elevul de serviciu prezintă situaţiaelevilor ;- pregătirea caietelor şi a ustensilelor descris;
2.5 min.
CAPTAREA ATENŢIEI - profesorul anunta titlul lectiei„Asimilarea notiunilor de formatare atextului in limbaj HTML”.
- elevii isi noteza in caiete titlul lectiei;
3.5 min.
REACTUALIZAREACUNOŞTINŢELOR ÎNSUŞITE ANTERIOR/ENUNŢAREAOBIECTIVELOR
LECŢIEI
- prin intrebari, profesorulreactualizeaza diverse notiuni insusite pana in prezent:
1.Care sunt elementele de baza aunei pagini web?
2.Ce aplicatie utilizam pentru acreea paginile web?
- elevii raspund la intrebari insistandu-se pe urmatoarele idei :
• <html>, <title>, <head> si<body>;
• Aplicatia Notepad ;
conversaţieeuristică
problematizare
oralăfrontală
4.25 min.
DESFĂŞURAREAACTIVITĂŢII/PREZENTAREACONŢINUTULUISARCINILOR DEÎNVĂŢARE
O1
O1
- in timpul prezentarii, profesori cuajutorul intrebarilor v-a solicitacopilului sa recunoasca diferite notiuni prezentate, cum ar fi:
• <br>• <p>• <hr>• <b>• <i>• <u>• <sup>• <sub>• <font
color= « red»>face= « courier »size= « 6 »
• <divalign= « center »>
left
- elevii noteaza in caiete elementele;
conversaţieeuristică
muncaindividuala
oralăfrontală
2
5/17/2018 Plan de Lectie - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/plan-de-lectie-55b07e30b7169 3/3
rightNR.
CRT.(timp)
EVENIMENTELELECŢIEI
C.S. SECVENŢA DE CONŢINUT ELEMENTEDE
STRATEGIEDIDACTICĂ
FORME DEEVALUARE
(obs.)ACTIVITATEA
PROFESORULUIACTIVITATEA ELEVILOR
- profesorul imparte fisa de lucru pentru fiecare elev, in cadrulcareia se puncteaza :
• elementele de baza ale paginilor web ;
• formatarea textului ;• salvarea documentului;
- elevii incearca se realizeze fisa delucru, urmand instructiunile profesorului ;
- fiecare elev introduce textul de pefisa de lucru ;
- fiecare elev salveaza documentulfacut conform instructiunilor profesorului ;
muncaindividuala
5.10 min.
OBŢINEREAPERFORMANŢEI
O3 - profesorul solicita introducerea inintregime a fisei de lucru;
- elevii incearca introducerea intregii pagini de web;
muncaindividuala
3