plan de lectie - recapitulare ecuatii si sisteme
DESCRIPTION
recalitulare sisteme de ecTRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC
Data: 03-05-2012
Clasa: a VIII-a
Obiectul: Matematică- algebră
Subiectul lecţiei: Recapitulare: Ecuații. Sisteme de ecuații.
Tipul lecţiei: de evaluare
Competenţe specifice:
Cs1 : Determinarea soluțiilor unor ecuații sau sisteme de ecuații
Cs2 : Efectuarea corectă a calculelor
Cs3 : Rezolvarea corectă a exerciţiilor propuse în fişa de lucru
Cs4: Participarea activă la lecţie
Cs5: Dezvoltarea interesului pentru studiul ecuațiilor și sistemelor de
ecuații
Metode şi strategii didactice:
Explicaţia
Conversaţia
Exerciţiul
Problematizarea
Observaţia
RESURSE: a) Materiale: manuale, culegeri, fişe de lucru, caiete de clasă şi de teme
b) Locul: sala de clasă
c) Timp: 50 min.
1
ŞCOALA: CU CLASELE I-VIII HILIȘEU-CRIȘANPROPUNĂTOR: ___Macovei Roxana-Mihaela_______________
DESFĂŞURAREA LECŢIEI : Recapitulare: Ecuații. Sisteme de ecuații.
Etapele lecţiei
Cs. Activităţi ale lecţiei Metode Procedee de evaluareActivitatea profesorului Activitatea elevului
1. Organizarea clasei( 3 min)
Cs5 - asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea orei;- face prezenţa şi notează absenţii în catalog;- verifică temele frontal şi apoi individual. Dacă elevii nu au ştiut să îşi facă tema, aceasta se rezolvă la tablă cu ajutorul profesorului. - îi notează în caiet pe cei care nu şi-au făcut deloc tema
- sunt atenţi
- îşi pregătesc caietele de teme şi de clasă
- dacă au întrebări, ridică mâna pentru a ieşi la tablă- rezolvă exerciţiile pe care nu au ştiut să le facă.
ConversaţiaExplicaţia
Exerciţiul (dacă este nevoie)
Notare în caietul
profesorului.
2. Informarea elevilor asupra obiectivului urmărit ( 3 min)
Cs5
- se anunţă titlul şi se structurează pe scurt lecţia.- mai întâi profesorul scrie titlul pe tablă.- profesorul spune elevilor: “În această oră vom recapitula capitolul “Ecuații. Sisteme de ecuații”. Vă voi împărţi câte o fişă de lucru care conţine mai multe exerciţii din acest capitol. Vom lucra frontal, la tablă. Fiecare elev care va răspunde sau va ieşi la tablă va fi notat şi se va ţine cont la prima notă din catalog. Să începem ora.”
- elevii scriu titlul pe caiete şi sunt atenţi
- informaţiile primite stârnesc interesul elevilor
Explicaţia
ConversaţiaObservaţia
2
3. Captarea atenţiei(10 min)
Cs1
Cs5
- pentru a capta atenția profesorul împarte elevilor câte o fişă cu exerciţii referitoare la capitolul “Ecuaţii. Sisteme de ecuaţii”.Pe această foaie profesorul a selectat mai multe tipuri de exerciţii- profesorul propune spre rezolvare exercițiul 1 din fișa de lucru
1. Rezolvați ecuațiile:a) 3(2x + 1) – 10 = 2(x - 3) + 11
- este apreciat verbal de către profesor elevul care rezolvă la tablă exerciţiul propus.
- elevii sunt curioşi să audă ce vor face în ora aceasta
-un elev este scos la tabla pentru a rezolva primul exerciţiu
Conversaţia
Explicaţia
întrebări
aprecierea răspunsurilor
Observaţia
Aprecieri verbale
3
4. Prezentarea materialului stimul şi dirijarea învăţării(20 min)
Cs1
Cs2
Cs3
Cs4
Cs5
- profesorul întreabă elevii dacă vor să iasă la tablă.
- primele exerciţii care vor fi rezolvate sunt: ex 1d); ex 2 b), f) şi gFişă de lucru
1) d)
2b
- elevii sunt lăsaţi 3 minute să se obişnuiască cu exerciţiile şi să înceapă să le rezolve.
- elevii care au idee cum să rezolve exerciţiile ridică mâna pentru a ieşi la tablă
- elevii ies pe rând la tablă şi rezolvă. În momentul în care apare ceva necunoscut elevii ridică mâna şi întreabă. Elevii lucrează pe caiete.
1)
Sistemul are solutia: S = { }
2f.
Explicaţia
Conversaţia
Exerciţiul
Observaţia
Aprecieri verbale
Notare în caietul
profesorului.
.
4
2f
2g
S=
2.g
Sistemul are solutia S ={(1;-4)}
5. Obţinerea performanţei(5 min)
Cs1
Cs2
Cs4
Cs5
-pentru a asigura performanţa clasei profesorul propune spre rezolvare ex 2 i) din fişa de lucru.- profesorul scoate la tablă un elev pentru a rezolva.
- un elev iese la tablă şi rezolvă. Ceilalţi sunt atenţi şi rezolvă pe caiete.- elevii sunt apreciaţi verbal.
Exerciţiul
ProblematizareaAprecieri verbale
6. Obţinerea feed-back-ului(5 min)
Cs5
- dacă mai rămâne timp se rezolvă exerciţii din fişa de lucru. - se apreciază verbal elevii.
- elevii sunt atenţi şi rezolvă exerciţiul recomandat de profesor.
Explicaţia
Conversaţia
Exerciţiul
întrebări
aprecierea răspunsurilor
Aprecieri verbale
5
7. Retenţie şi transfer(2 min )
Cs5 - profesorul dă tema pentru acasă:Ce a rămas din fişa de lucru
Se dau indicaţii la temă.
- elevii notează tema şi ascultă indicaţiile profesorului
Explicaţia Observaţia
8. Aprecieri, note( 2 min)
Cs5 - apreciază verbal toţi elevii pentru efortul depus în ora respectivă - notează pe caiet numele elevilor care s-au evidenţiat
ConversaţiaExplicaţia
Aprecierea răspunsurilor
6