plan de lectie rev. franceza
DESCRIPTION
A lesson plan for the French revolutionTRANSCRIPT
Proiect de lecie
PROIECT DIDACTICcoala: coala Gimnazial G. E. Palade Buzu
Data: 04.06.2015Profesor: Durac Nicolae Cristinel
Clasa: a VI a
Unitatea de nvare: Epoca modern
Tema: Revoluia francez
Timp: 50
Tipul leciei: Mixt (predare nvare evaluare)
Locul de desfurare: sala de clas
Obiectivul general: De a dobndi cunotine referitoare la Revoluia francez de la 1789.
Competene specifice:
1.2. Utilizarea termenilor istorici specifici Epocii Moderne, n diferite situaii de comunicare scris sau oral.
3.4. Localizarea n timp i spaiu a faptelor istorice de la sfritul Evului Mediu i din Epoca Modern, pe baza surselor istorice.
3.5. Descrierea unui fapt istoric de la sfritul Evului Mediu i din Epoca Modern, utiliznd informaii selectate din surse istorice, cunoscute sau la prima vedere.
Obiective operaionale la sfritul leciei, elevii vor fi capabili:O1 S plaseze corect n timp i spaiu Revoulia francez;O2 S prezinte principalele etape ale Revoluiei franceze;O3 S enumere principii din Declaratia drepturilor omului si cetateanului.
O4 S descrie situaia din Frana din perioada 1792-1795;O5 S formuleze opinii privind consecinele Revoluiei Franceze pentru evoluia ulterioar a istoriei universale.O6 S cultiveze capacitatea de analiz a fenomenelor istorice i acumularea elementelor de cultur general.
Strategii didactice:
a). metode i procedee:
- conversaia euristic, expunerea sistematic, explicaia, nvarea prin descoperire, problematizarea, demonstraia;- activitate frontal, pe grupe, individual.
b). material didactic:
- fie de lucru, harta, manualul.c). material bibliografic:
Istorie, Manual pentru clasa a VI a, autori: Andrei Pippidi, Monica Dvorski, Ioan Grosuari
, Ed. Corint, 2008;d). resurse umane: elevii clasei a VI a.
Evaluare:
- continu prin ntrebri frontale i de grup; formativ.Desfurarea leciei
Nr. crt.Momentele lecieiActivitatea desfurat deMetode, procedee, modalitiMijloace de nvare
ProfesorElevi
I .
Momentul organizatoric
(1 min)
Verificarea prezenei elevilor;
Pregtirea mijloacelor de nvare necesare activitii didactice Elevii se pregtesc pentru or
II.
Captarea ateniei
(5 min)
Discuii cu privire la lecia anterioar
Elevii, ajutai de profesor, reactualizeaz cunotinele acumulate
III
Anunarea temei, a planului i a obiectivelor
(2 min.) Afieaz structura schematic a leciei
Definete Revoluia americanElevii sunt ateni la argumentele aduse de profesor cu privire la noua lecie. Expunerea sistematic
IV
Dobndirea noilor cunotine
(30 min.)
Adunarea Strilor Generale
Localizeaz n timp i spaiu revoluia francez. Redefinete monarhia absolutist. Definete conceptul de monarhie constituional i termenul de revoluie.
Identific cauzele i descrie evenimentele istorice.
Descrie evenimentele ce declaneaz revoluia francez.Elevii rspund la diverse ntrebri cerndu-li-se s-i exprime prerile personale
Elevii noteaz n caiete argumentele profesorului
Elevii citesc textul fiei nr. 1 i extrag informaiile importante
Analiza i interpretarea imaginilor
Lectura
Expunerea sistematic
nvarea prin descoperire
Textul din manualHarta Fia nr. 1
V
Fixarea cunotinelor
(5 min)Adreseaz ntrebri frontale i de grupImparte elevilor nite fie de lucru pe grupe (4-5 elevi)
Ctig grupa care termin primaFolosind cunotinele dobndite, elevii rspund la ntrebriElevii rezolv sarcina de lucru n grupeProblematizareEvaluare formativFia nr. 2
VIAsigurarea
feedback-ului
(5 min)Apreciaz activitatea elevilor
Noteaz cea mai activ participareElevii sunt notaiEvaluare continu
VITema de acas
(2 min)Interpretarea textului de la p. 138 i rezolvarea cerinei textului.
Elevii sunt notai
CaieteCri
Fia nr. 1
Timp istoric :1789-1795
Spaiu :Frana
1)Franta inainte de 1789 (Vechiul Regim)
-monarhie absolutista
-societate feudala-existenta celor 3 stari :clerul;nobilimea si starea a III-a (burghezia si
taranimea).Ultima stare,cea mai numeroasa ,avea mult mai putine privilegii decat primele doua.
2.Cauzele revolutiei franceze.
Economice:
-criza economica
-cresterea impozitelor
Politice:
-lipsa de drepturi politice pentru starea a III-a
-cresterea neincrederii in monarhie
Naional:
- aparitia ideilor iluministe in randul burgheziei
3.Context
international succesul Revolutiei Americane
Desfasurarea Revolutiei Franceze
I.1789-1791(faza moderata)
-Convocarea Adunarii Starilor Generale (5 mai 1789)
-Formarea Adunarii Nationale Constituante (9 iulie 1789)
-Declansarea actiunilor revolutionare in Paris (12 iulie 1789)
-Caderea Bastiliei (14 iulie 1789)
-Adoptarea Declaratiei Drepturilor Omului si Cetateanului (26 august 1789)
-Acceptarea Constitutiei de catre rege (feb 1790).
Consecinta:Franta devine o monarhie constitutionala.
II.Proclamarea republicii
Context :-aparitia a 3 grupuri politice:monarhistii,girondinii si iacobinii
-declansarea conflictului dintre rege si popor.
-angrenarea Frantei intr-un razboi impotriva Austriei si Prusiei.
-10 august 1792-rasturnarea monarhiei
-21 septembrie 1792 -alegerea prin vot universal a unei Conventii Nationale si proclamarea
republicii.
-21 ianuarie 1793 -executia regelui Ludovic al XVI-lea prin ghilotinare.
III.Faza radicala (1793-1794)
Context
-regim de teroare instaurat de iacobini (dictatura iacobina)
-Conducatori:Maximilien Robespierre,Georges Danton,Jean Paul Marat.
-27 iulie 1794-ghilotinarea lui Robespierre in urma preluarii puterii de catre burghezie .
-incepand cu 1795,Franta trece printr-o perioada de stabilitate si de liniste.
Franta trece la o alta forma de guvernamant: Directoratul.(1795-1799).
Studiu de caz-Ideile Revolutiei Franceze
Libertate,egalitate si fraternitate(Liberte, egalite, fraternite).
Ideile Revolutiei Franceze s-au extins dupa 1795 in toata Europa prin intermediul armatelor
franceze.Idealurile de libertate,autodeterminare si egalitate au avut un mare succes mai ales in
cazul popoarelor aflate sub stapanire straina.
Chiar si cu domnia terorii si decapitarile din timpul fazei radicale,motivele initiale ale
revolutiei franceze au fost pe deplin justificate.
Declaratia omului si cetateanului (1789)
Reprezentanii poporului francez, constituii in Adunare Naional, considerand c ignorarea,
nesocotirea sau dispreuirea drepturilor omului sunt singurele cauze ale nefericirii publice i ale
corupiei guvernelor, au hotrat s expun intr-o declaraie solemn drepturile naturale,
inalienabile i sacre ale omului, astfel ca aceast declaraie, mereu prezent inaintea tuturor
membrilor societii, s le reaminteasc fr incetare drepturile i indatoririle lor; iar actele
puterii legislative i ale puterii executive, putand fi in orice moment comparate cu scopul oricrei
instituii politice, s fie mai respectate, iar doleanele cetenilor, bazate de acum inainte pe
principii simple i incontestabile, s tind intotdeauna la respectarea Constituiei i a fericirii
tuturor.In consecin, Adunarea Naional recunoate i declar, in prezena i sub auspiciile
Fiinei Supreme, urmtoarele drepturi ale omului i ale ceteanului:
art.1. Oamenii se nasc i rman liberi i egali in drepturi. Deosebirile sociale nu pot fi intemeiate
decat pe utilitate public.
art 2. Scopul fiecrei asociaii politice este conservarea drepturilor naturale i inalienabile ale
omului. Aceste drepturi sunt libertatea, proprietatea, dreptul la siguran i la rezisten la
opresiune.
art 3. Principiul oricrei suveraniti rezid in principal in naiune; nici o entitate, nici un individ
nu pot exercita o autoritate care nu eman in mod explicit de la ea.
art 4. Libertatea este de a face tot ceea ce nu face ru altora: astfel, dreptul fiecrui om nu are
limite, cu excepia acelora care asigur celorlaltor membri ai societii exercitarea acelorai
drepturi. Aceste limite pot fi determinate numai prin lege.
art 6. Legea este o expresie a voinei generale. Toi cetenii au dreptul de a participa personal sau
prin reprezentanii lor la formarea sa. Aceasta trebuie s fie aceeai pentru toat lumea, indiferent
dac protejeaz sau pedepsete. Toi cetenii, fiind egali in ochii legii, sunt la fel de eligibili pentru
toate demnitile, locurile i angajrile publice, in funcie de capacitatea lor i fr a face alt
distincie decat cea privitoare la virtuile i talentele lor.
art 10. Nimeni nu poate fi tras la rspundere pentru opiniile sale, fie ele chiar religioase, dac
manifestarea lor nu tulbur ordinea public stabilit prin lege.
Declaratia drepturilor omului si cetateanului a dat principiile universal valabile pentru
urmatoarele doua secole si a stat la baza redactarii Declaratiei universale a drepturilor omului
adoptata de Adunarea Generala a O.N.U. din 1948,document aflat in vigoare si in prezent.
Fia nr. 2
1.Enumerai cte dou cauze i dou urmri pentru fiecare din urmtoarele evenimente:a.transformarea Adunrii Strilor Generale n Adunare Naional Constituant; -
-
-
- b.adoptarea Declaraiei Drepturilor Omului i ale Ceteanului; -
-
-
-c.cderea Conveniei iacobine n anul 1794, n pofida succeselor militare obinute.-
-
-
-2. Pe baza textului din manual, realizai un eseu de o jumtate de pagin n care s prezentai importana Declaraiei Drepturilor Omului i ale Ceteanului, avnd n vedere urmtoarele coordonate:a.principii de organizare i valori ale lumii medievale care sunt negate prin Declaraie; b.principii i valori sociale i politice care sunt aezate n locul primelor.