pr gr

4
GRĂDINIȚA NR. 116 GRUPA: MARE 1 “PISICUȚELE ISTEȚE”, NIVEL II PROFESOR: ZAMFIR MIRELA CLAUDIA DATA: 22.03.2016 PROIECT DE ACTIVITATE Tema anuală de studiu: ,,Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?” Proiect tematic: ,,Fantezii de primavara” Subtema: ,,Natura se trezeste la viata” Categoria activitatii: Activitati de dezvoltare personala Mijlocul de realizare: Întâlnirea de dimineaţă Tema: ,,Săculeţul fermecat” Scopul activității: Participarea şi implicarea activă a copiilor în vederea stimulării comunicării, favorizării interrelaţionării, împărtăşirii cu ceilalţi şi formării comportamentului empatic la preşcolari; Dezvoltarea unui comportament de relaxare şi bună dispoziţie. Obiective operaționale: o Să utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei sau în diferite împrejurări / obiectivul se consideră realizat dacă vor utiliza corect la formula de salut ; o Să adopte un comportament adecvat în timpul salutului (mimică, gestică) /

Upload: mirela-zamfir

Post on 10-Jul-2016

217 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: pr gr

GRĂDINIȚA NR. 116GRUPA: MARE 1 “PISICUȚELE ISTEȚE”, NIVEL IIPROFESOR: ZAMFIR MIRELA CLAUDIADATA: 22.03.2016

PROIECT DE ACTIVITATE

Tema anuală de studiu: ,,Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?”Proiect tematic: ,,Fantezii de primavara”Subtema: ,,Natura se trezeste la viata”Categoria activitatii: Activitati de dezvoltare personalaMijlocul de realizare: Întâlnirea de dimineațăTema: ,,Săculeţul fermecat”

Scopul activității: Participarea și implicarea activă a copiilor în vederea stimulării

comunicării, favorizării interrelaționării, împărtășirii cu ceilalți și formării comportamentului empatic la preșcolari;

Dezvoltarea unui comportament de relaxare și bună dispoziție.

Obiective operaționale:o Să utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei sau

în diferite împrejurări / obiectivul se consideră realizat dacă vor utiliza corect la formula de salut ;

o Să adopte un comportament adecvat în timpul salutului (mimică, gestică) / obiectivul se consideră realizat dacă preșcolarii vor avea un comportament adecvat când se salută;

o Să sesizeze prezența sau absența unui coleg, recunoscându-i chipul și numele / obiectivul se consideră realizat dacă fotografiile și numele celor absenți vor fi identificate;

o Să descrie vremea de afară, oferind verbal câteva caracteristici ale acesteia, marcându-le prin simbolul adecvat / obiectivul se consideră realizat dacă vremea va fi descrisă în mod corespunzător;

o Să schimbe impresii, opinii, păreri transmițând cu sinceritate experiențele despre un anumit eveniment / obiectivul se consideră realizat dacă toti copiii îndeplinesc sarcina.

Page 2: pr gr

Strategii didactice: Metode și procedee : conversația, explicația, observația. Material didactic : calendarul naturii, catalogul zilei, jetoane cu flori,

lalele, zambile, ghiocei, narcise. Forma de organizare : Frontala.

Durata : 25 - 30 minuteBibliografie : ,,Curriculum pentru învățământul preșcolar”, Editura Didactica Publishing House, București 2009 .

SCENARIUL DIDACTIC

SALUTUL : Întâlnirea de dimineață începe cu salutul copiilor așezați pe pernuțe, în cerc. Educatoarea saluta :

Dimineața a sositToți copii au venitÎn cerc să ne adunămCu toți să ne salutam.A început o nouă zi,Bună dimineața, copii!

Copiii vor răspunde: ,,Bună dimineața!”.Zorii când îţi spală faţaŞi-n spre gradinţă mergi,Zi-le bună dimineaţa,Soarelui si lumii-ntregi!Apoi,copiii sunt invitați să își salute prietenul folosind formularea corectă:

ex: Bună dimineața,......! Salutul se incheie cu jocul: “Buna dimineata!” Buna dimineata cer frumos!(ridic mana spre cer)

Buna dimineata soare luminos! (mainile sub forma de cerc deasupra capului)Buna dimineata, micule vantCare-alergi pe pamant ! (imitam miscarea vantului,cu bratele)Buna dimineata ,copaci infloriti! (mainile arata forma copacului-coroana rotunda,tulpina drept in jos)Buna dimineata pasarele mari si mici!(desfacem bratele lateral pt.zbor-pasari mari ,palmele in fata pt.pasari mici)Buna dimineata pietre tari!(palmele bat podeaua)Buna dimineata oameni mici si mari! (oameni mici stam ghemuit,la oameni mari sarim in sus)

Page 3: pr gr

PREZENȚA: După ce ne-am adunatȘi frumos ne-am salutat,Ce-i prezenți ne-am întâlnit Dar cine oare n-a venit?

Copiii completează prezența așezându-şi fotografia pe panou. Se identifică absenții, pozele acestora rămânând pe masă.

CALENDARUL NATURII : Data, ziua, luna, anul,

Anotimpul ni-l arată,Deci calendarul naturii

Să îl completăm îndată.Se completează calendarul naturii cu jetonul corespunzător vremii din acel

moment, se insistă pe precizarea zilei săptamânii, lunii anului și anotimpului cu ajutorul cartonașelor cu simboluri.

ACTIVITATEA DE GRUP: joc: „Saculetul fermecat!” Fiecare preşcolar va alege câte o insectă din săculeţ, pe cea preferată, motivându-și alegerea.