prezentacija o timskom planiranju opatija
TRANSCRIPT
PLANIRANJE i
programiranjeprema HNOS-u
www.mzos.hr
PLANIRANJE I PROGRAMIRANJE
Učiteljevo programiranje izvodi seTemeljem Nastavnog plana i programa
(pip-a) i HNOS-a
PIP se nalazi na stranicama Ministarstvaznanosti, obrazovanja i športa www.mzos.hr
VRSTE PROGRAMIRANJA
a) prema načinu rada
b) prema ciljevima koje želimo postići
INDIVIDUALNO
TIMSKO
INTEGRACIJE I KORELACIJE
TEMATSKO
• oblik programiranja u kojemu učitelj/učiteljica samostalno programira nastavne sadržaje svoga predmeta prije početka školske godine
INDIVIDUALNO PROGRAMIRANJE
PRIPRAVA ZA MJESEČNO TIMSKO PLANIRANJE
RUJANP U S Č P S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29
30
• naziv teme/tema iz PIP-a
• broj sati u mjesecu (po predmetu)
• ključni pojmovi
• prijedlog učeničkih aktivnosti
• ciljevi i zadaće koje se žele postići predloženom temom/temama
• prijedlog korelacije i/ili integracije s drugim predmetima
20 16
5. i 6. razred 7. i 8. razred
• crtanje• izrada plakata• igra• eksperimenti• demonstracija• pripremanje• prikupljanje• promatranje• računalo• dramatizacija• rad na tekstu• čitanje• istraživanje• snimanje• pokus
UČENIČKE AKTIVNOSTI
Mjesečno – timsko
•Samo se timskim planiranjemtimskim planiranjem možemo upoznati sa sadržajima drugih predmeta i činiti suodnose ili/i integracije, tj. planirat ćemo integracije i korelacije.integracije i korelacije.
TIMSKO PROGRAMIRANJE
• oblik programiranja u kojem zajednički sudjeluju učiteljice/učitelji, stručni suradnici i učenici, a putem kojega se ostvaruje korelacija i integracija nastavnih sadržaja
PREDNOSTI TIMSKOGA PROGRAMIRANJA
omogućuje unutarnji i međupredmetni suodnos u nastavnom procesu
integracije ili sjedinjavanje sadržaja različitih nastavnih područja omogućuju jednostavnije razumijevanje i povezivanje više različitih tema u jedinstvenu – novu cjelinu
suodnosi utječu na rasterećenje učenika i čine nastavu zanimljivijom
• razmjenom iskustava bolje se upoznaju nastavni sadržaji drugih predmeta, ali i proširuju spoznaje o aktivnostima i interesima učenika
• omogućuje se analiza ostvarenja prethodnoga mjesečnoga plana i programa, što je preduvjet samovrjednovanja kojemu težimo
• zajednički se utvrđuje raspored aktivnosti omogućuje se fleksibilni tjedni raspored rada
(ako i kada za to postoje mogućnosti)
• znanstveno je utvrđeno da se povezani sadržaji brže i trajnije pamte
• omogućuje učenicima cjelovito uočavanje pojava, stjecanje i povezivanje znanja te uočavanje važnosti stečenih znanja u svakodnevnome životu
• ne zahtijeva tematsko povezivanje svih predmeta
• unutar tima Razrednoga vijeća mogu se tijekom mjeseca formirati manji timovi - integrirana nastava
• hrvatski jezik – vjeronauk (Glagolska vremena u Bibliji)
• hrvatski jezik – geografija (Orijentacija i pravopis)
• hrvatski jezik – povijest (Ilirski preporod)
• matematika – likovna kultura (Geometrijska tijela)
SUODNOSI/KORELACIJE
• u različitim predmetima na zasebnome satu
• na integriranome dvosatu (blok-satu)
• u integriranome danu
• tijekom izvanučioničke ili terenske nastave
HRVATSKI JEZIK – GEOGRAFIJADijalektalna poezija – Regionalne cjeline RH(na zasebnim satima)
HRVATSKI JEZIK – PRIRODA – LIKOVNA KULTURAOpis otvorenoga prostora – Život u bari – Slikanje otvorenoga prostora(terenska nastava)
HRVATSKI JEZIK – POVIJESTOpis unutarnjega prostora – Izvori nastave povijesti(izvanučionička nastava – muzej)
GLAZBENA KULTURA – HRVATSKI JEZIK - POVIJESTN. Š. Zrinski – opera – drama – povijesni kontekst (izvanučionička nastava - posjet kazalištu)
PRIMJERI
KORACI U TIMSKOM
PROGRAMIRANJU
• Moguće je predložiti osnivanje povjerenstva za planiranje i programiranje
• temeljem PIP-a i HNOS-a učitelj/učiteljica:
• odabiru i zapisuju nastavne teme za jedan mjesec
• izdvajaju i zapisuju ključne pojmove• predlažu i zapisuju aktivnosti za
učenike• predviđaju suodnose s drugim
predmetima• program stavljaju na za to predviđeno
mjesto u zbornici
2. PRIPRAVA ZA SJEDNICU RAZREDNOGA VIJEĆA
3. SJEDNICA RAZREDNOGA VIJEĆA
• voditelj proziva učitelje/učiteljice, a oni redom upoznaju članove Razrednoga vijeća s nastavnim temama, ključnim pojmovima i aktivnostima učenika za svoj predmet (programiranje započinje učitelj iz prirodne skupine predmeta)
• učitelji predlažu moguće suodnose i prihvaćaju ostvarive suodnose
• učitelji predlažu koja će se vrsta suodnosa ostvarivati, predlažu i goste predavače, suradnju s lokalnom zajednicom
• uspoređuju predložene učeničke aktivnosti i tako isključuju ponavljanje istih aktivnosti
• analiziraju realizaciju teme/tema iz prethodnoga mjeseca
4. KOREKCIJA
• svaki učitelj/učiteljica individualno korigira svoj mjesečni program prema dogovorenom
• korigira predložene aktivnosti u dogovoru s učenicima
• temu koja nije u cijelosti ostvarena prenosi u sljedeći mjesec, ali ne prečesto jer stalno premještanje remeti ostvarivanje godišnjeg programa
Preporučljivo je tijekom Preporučljivo je tijekom izradbe mjesečnoga izradbe mjesečnoga
plana i programa plana i programa koristiti se Hrvatskim koristiti se Hrvatskim
nacionalnim nacionalnim obrazovnim obrazovnim standardom.standardom.
• Uz 13 odrednica učitelj-ica će lakše izraditi osobni mjesečni plan i program.
PRIRODA 5. RAZRED Tema: 1. Prirodne znanosti i spoznavanje prirode
1. Ključni pojmovi: živa i neživa priroda, prirodne znanosti, svjetlosni mikroskop (sitnozor), predmetnica, pokrovnica.
2. Potrebno predznanje:
poznavanje pojmova priroda, prirodne pojave i promjene, sposobnost promatranja prirode, uporaba povećala
3. Prijedlozi za metodičku obradbu:
promatranje prirode (žive i nežive), izvođenje pokusa (mikroskopiranje kapljice barske/morske vode, voda kao otapalo, promjena agregatnih stanja vode)na crtežu ili fotografiji prirode i okoliša prepoznati i označiti živu i neživu prirodu ili razvrstati crteže i fotografije žive i nežive prirode, demonstracija mikroskopa i mikroskopiranja, promatranje, npr. vodene kuge, kristala iz peteljke begonije prostim okom, povećalom i mikroskopom
4. Dodatna ilustracija:
demonstracija slika, i opis zanimanja gdje se primjenjuju biologija, kemija, fizika,povećalopribor za mikroskopiranje (predmetnica, pokrovnica, iglica, kapalica, pinceta, satno stakalce)stručni i znanstveni časopisi
5. Primjeri suodnosa s drugim predmetima:
geografija 5. rmatematika – povećanje mikroskopainformatika - internetstručni i znanstveni časopisi
6. Sadržaji koje treba ispraviti ili ispustiti:
0
7. Novo stručno nazivlje:
okoliš, prirodne znanosti: biologija, kemija, fizika, dijelovi mikroskopa: okular, objektiv, izvor svjetla, stolić, postolje, veliki i mali vijak, mikroskopski preparat predmetnica, pokrovnica
8. Brojčani podatci
17. stoljeće – otkriće mikroskopa
9. Obrazovna postignuća:
navesti što proučava priroda; navesti kako se priroda proučava; opisati osnovne osobine živih bića; objasniti pojam mikrosvijet; prepoznati pribor za mikroskopiranje pripremiti svježi preparat za mikroskopiranje; samostalno izvesti izoštravanje vidnog polja pod malim povećanjem.
10. Pridodani sadržaji:
slike jednostavnog mikroskopa iz 17. stoljeća, elektronskog i skenirajućeg mikroskopa
11. Izborni sadržaji:
svemir, mikrosvijet, položaj čovjeka u svemiru, mikroskop i mikroskopiranje
12. Prijedlozi za rad s učenicima s PO-OP:
aktivnosti: na crtežu/fotografiji prepoznati i označiti živu i neživu prirodu; izraditi plakat (okoliš, živa i neživa priroda) koristeći slike crteže, fotografije, razglednice; u okolišu škole pronaći i sakupiti prirodni materijal, npr. otpali list, zemlja, komadić kore, grančica, kamenčić, uginuli kukac te ga razvrtstati na živu i neživu prirodi, kože, vlasi kose okom, povećalom i mikroskopom te skicirati promatranopostignuća: opisati osnovne osobine živih bića
13. Odgojni i socijalizirajući ciljevi i sadržaji:
poticati čuđenje, znatiželju, zadivljenost, radoznalost i interes za istraživačku nastavu
PRIMJERPRIMJER
TEME IZ HNOS-a
TEME IZ HNOS-a
Upoznavanje učenika s mjesečnim planom Upoznavanje učenika s mjesečnim planom i programomi programom
• Cilj:Cilj: Omogućiti učenicima aktivno sudjelovanje u radu te samostalan prijedlog i odabir aktivnosti na određenom satu.
Plan izvjesite u razredu i s učenicima Plan izvjesite u razredu i s učenicima dodajte aktivnosti koje oni predlažudodajte aktivnosti koje oni predlažu
UčenikeUčenike:• motiviramo,• aktivno uključujemo
u nastavni proces,• poučavamo
samostalnosti u radu,
• navikavamo na odgovornost,
• suradništvo...
plakat
referat
internetfotografije
sviranje
Zaključak:
Timsko planiranje omogućuje: Timsko planiranje omogućuje: a) učiteljima/učiteljicama:• uvid u rad u drugim nastavnim predmetima• povezivanje nastavnih sadržaja – suodnose i
integraciju rada;
b) učenicima:• povezivanje znanja u jedinstvenu cjelinu, lakše
pamćenje i stjecanje trajnih znanja te primjenu konkretnih znanja i spoznaja u životu.
RAD U RADIONICI
HVALA NA POZORNOSTI
KAKO IDEMO NA POSAO PONEDJELJKOM...
...A KAKO ODLAZIMO KUĆI PETKOM