priprema pid- Čuvamo okoliš

10
PRIPREMA NASTAVNOG SATA Nastavna cjelina: Osobna čistoća i zdravlje Nastavna tema: Čistoća okoliša Nastavna jedinica: Čuvamo čistoću okoliša Redni broj sata: 58 Tip nastavnog sata: obrada novog gradiva Ključni pojmovi: čistoća, okoliš, otpad, smeće, recikliranje Obrazovna postignuća: spoznati važnost održavanja čistoće prostora, predmeta i okoliša prepoznati utjecaj čovjeka na okoliš Cilj nastavne jedinice: razumjeti važnost održavanja čistoće okoliša Odgojno-obrazovni ishodi: Kognitivni: spoznati važnost održavanja čistoće prostora, predmeta i okoliša; odrediti okoliš i postupke za očuvanja čistoće okoliša; razlikovati različite vrste spremnika; razumjeti svrhu odvajanja otpada u zasebne spremnike; prepoznati i objasniti kako čovjek svojim djelovanjem mijenja okoliš Psihomotorički: razvrstavati otpad u svrhu ponovne prerade; razvijati sposobnost promatranja, opisivanja i zaključivanja Afektivni: stjecati navike za održavanje čistoće predmeta i okoliša; razvijati brižan odnos prema prirodi Oblici rada: frontalni, individualni, rad u paru, rad u skupinama

Upload: danijel-coric

Post on 07-Dec-2015

29 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

PISANA PRIPREMA IZ PRIRODE I DRUŠTVA ZA 1. razredNastavna cjelina: Osobna čistoća i zdravljeNastavna tema: Čistoća okolišaNastavna jedinica: Čuvamo čistoću okoliša

TRANSCRIPT

Page 1: Priprema PID- Čuvamo okoliš

PRIPREMA NASTAVNOG SATA

Nastavna cjelina: Osobna čistoća i zdravlje

Nastavna tema: Čistoća okoliša

Nastavna jedinica: Čuvamo čistoću okoliša

Redni broj sata: 58

Tip nastavnog sata: obrada novog gradiva

Ključni pojmovi: čistoća, okoliš, otpad, smeće, recikliranje

Obrazovna postignuća:

spoznati važnost održavanja čistoće prostora, predmeta i okoliša

prepoznati utjecaj čovjeka na okoliš

Cilj nastavne jedinice: razumjeti važnost održavanja čistoće okoliša

Odgojno-obrazovni ishodi:

Kognitivni: spoznati važnost održavanja čistoće prostora, predmeta i okoliša; odrediti

okoliš i postupke za očuvanja čistoće okoliša; razlikovati različite vrste spremnika;

razumjeti svrhu odvajanja otpada u zasebne spremnike; prepoznati i objasniti kako

čovjek svojim djelovanjem mijenja okoliš

Psihomotorički: razvrstavati otpad u svrhu ponovne prerade; razvijati sposobnost

promatranja, opisivanja i zaključivanja

Afektivni: stjecati navike za održavanje čistoće predmeta i okoliša; razvijati brižan

odnos prema prirodi

Oblici rada: frontalni, individualni, rad u paru, rad u skupinama

Nastavne metode i strategije: metoda razgovora,metoda usmenog izlaganja, metoda pisanja,

metoda čitanja, metoda demonstracije

Nastavna sredstva i pomagala: računalo, Power point prezentacija, video, nastavni listići,

slike, ploča i kreda, udžbenik Naš svijet 1 na str. 92–93., radna bilježnica Naš svijet 1 na str.

75, aplikacije spremnika, različite vrste papirnih, staklenih i plastičnih otpadaka, kutije za

razvrstavanje otpada, petominutni zadatci za vrednovanje učeničkih postignuća Čuvamo

čistoću okoliša, str. 35., ljepilo, posude za cvijeće izrađene od starih plastičnih boca, zemlja za

cvijeće, rukavice, papirići u boji, najlon za zaštitu klupe

Korelacija sa drugim predmetima:

Hrvatski jezik: opisivanje, medijska kultura(video)

Page 2: Priprema PID- Čuvamo okoliš

ORGANIZACIJA NASTAVNOG SATA

Nastavna faza Što se obrađuje Metode i oblici TrajanjeUvod ili priprema Motivacija

Razgovor o smeću po učionici.

Najava ciljaDanas ćemo otkriti kako možemo čuvati čistoću okoliša.

NaslovZapišimo naslov Čuvamo čistoću okoliša.

metoda razgovorafrontalni rad

metoda pisanja

5 min

Obrada novihnastavnih sadržaja

Obrada po planu rada1.spremnici za otpad2.razvrstavanje otpada i recikliranje3. očuvanje okoliša

metoda razgovorafrontalni rad, rad u skupinama

20

Završni dio sata PonavljanjeSadnja cvijeća u posude od starih plastičnih boca.

VježbanjeOdgovaranje pitanja iz udžbenika na str. 93..

ProvjeravanjeRješavanje petominutnih zadatka pod naslovom Čuvamo čistoću okoliša, str. 35.

Domaća zadaćaRješavanje 1. i 2. zadatka iz radne bilježnice, str. 75

metoda razgovora, metoda demonstracije,rad u paru

metoda razgovorametoda pisanja

metoda pisanja

metoda razgovora

20

Rezervno vrijeme Pisanje eko poruke metoda pisanja

Page 3: Priprema PID- Čuvamo okoliš

TIJEK NASTAVNOG SATA

Nastavnafaza

NastavniSadržaj

Metode i oblicirada

Sredstva ipomagala

1. UVODMotivacija

Najava cilja

Naslov

Plan rada

Prije početka sata u učionici rasporedimo različite vrste otpada od papirnog, plastičnog i staklenog materijala. Pitanjima ćemo potaknut učenike na izražavanje mišljenja o neredu koji se nalazi u učionici i iznošenje osjećaja koje u njima pobuđuje smeće i nered: - Primjećujete li danas nešto neobično u

učionici? - Kako se osjećate u učionici ispunjenoj

smećem? - Što biste predložili kako bismo se bolje

osjećali tijekom ovoga sata? - Razmislite je li to najbolje moguće rješenje

ovoga problema ili postoje i neka druga rješenja poput razvrstavanja otpada?

Najavljujemo učenicima da ćemo na današnjem satu prirode i društva otkriti kako možemo čuvati čistoću okoliša.

Zapišimo naslov Čuvamo čistoću okoliša.

Danas ćemo naučiti nešto o spremnicima za otpad, razvrstavanju i recikliranju otpad te očuvanju okoliša.

Frontalni radMetoda razgovora

Metoda pisanja

Metoda razgovora

Računalo, projektor,prezentacija

2. OBRADA NOVIH NASTAVNIH SADRŽAJA

Na prezentaciji upalimo slike koje prikazuju spremnike za papir, staklo i plastiku. Učenike potičemo na promatranje, opisivanje i razgovor:- Što prikazuju slike?- Jeste li već negdje vidjeli slične spremnike?- Čemu služe ti spremnici?- Po čemu se razlikuju?

Zaključujemo kako je smeće potrebno razvrstati te da pojedina boja spremnika upućuje na vrstu otpada koji se u njega odlaže. Razgovaramo s učenicima koji otpad odlažemo u spremnike. Dijelimo učenicima listić sa spremnicima da zalijepe u bilježnice.Nakon što učenici dođu do zaključka da se spremnici razlikuju bojom i da u njih razvrstavamo otpad prema vrsti materijala od

Metoda usmenog izlaganja

Računalo, projektor,Prezentacija

Slika spremnika, ljepilo

Page 4: Priprema PID- Čuvamo okoliš

kojeg je napravljen, ispod ploče ćemo postaviti kutije za otpad. Učenike ćemo podijeliti u tri skupine i dodijeliti im nazive papiri, staklo i plastika. Svaka skupina će dobiti papirić u boji spremnika na koji ćemo na kraju sata ukoliko ostane vremena napisati eko poruku. Uputit ćemo učenike da razvrstaju smeće koje je razbacano učionicom u odgovarajuće spremnike ispred ploče.Učenici čiste učionicu i razvrstavaju otpad. Napominjemo da otpad koji ne možemo svrstati u spremnike ispred ploče ostavimo jer ćemo ih kasnije odložiti u odgovarajući spremnik. Nakon što završe pokazujemo još neke spremnike (za baterije, limenke i ostalo smeće) i objašnjavamo što odlažemo u njih.Prozivamo nekoliko učenika koji će spremiti bateriji u spremnik za baterije, a ostalo smeće u koš koji se nalazi u razredu Slijedi razgovor:- Što mislite, što bi se dogodilo kada ne bismo

svakodnevno održavali čistoću prostora i okoliša?

Pogledajte malo bolje oko sebe i mi u razredu tijekom cijele godine imam jedan spreminik. Znate li koji? Nakon što učenici zaključe kako imamo spremnik za papir pokazujemo im znak za recikliranje i pitamo ih znaju li što je to? Objašnjavamo što je recikliranje i da je to razlog zašto pojedino smeće odnosno otpad razvrstavamo jer se ono može ponovno preraditi i od njega napraviti novi proizvodi koje pokazujemo na prezentaciji dok ostalo smeće u razredu također bacamo u koš za smeće.

Pokazujemo na prezentaciji koje proizvode možemo ponovno dobiti od recikliranog otpada,

Potom gledamo kratki video pod naslovom Lijepa naša Hrvatska preuzetog s

https://www.youtube.com/watch?v=oqpk_hIXwIY Nakon gledanja postavljamo pitanja: - Što prikazuje video koji ste pogledali? - Šalje li video kakvu poruku? Ako da, kakvu?Zatim potičemo učenike na još neka razmišljanja o očuvanju okoliša:

Rad u skupinama

Metoda razgovora

Frontalni rad,metoda usmenog izlaganja

Metoda razgovora

Video

Računalo, projektor,Prezentacija

Page 5: Priprema PID- Čuvamo okoliš

- Odlažu li ljudi katkada smeće u prirodu? - Što bi poručio/poručila ljudima koji to čine?- Što se događa s biljkama i životinjama kada

se smeće odloži u šumu/potok/rijeku ili na livadu?

- Gdje treba odlagati smeće?

Tražimo od učenika da otvore udžbenike na str. 92–93. Zajedno s učenicima čitamo tekst te komentiramo slike u udžbeniku. Metoda čitanja

Metoda razgovora

udžbenik

3. ZAVRŠNI DIO SATAPonavljanje

Vježbanje

Provjeravanje

Domaća zadaća

Postavljamo učenicima pitanje iz udžbenika: Razmisli što bi sve mogao/mogla izraditi od stare plastične boce?Pokazujemo slike učenicima kako otpad možemo iskoristiti i u kreativne svrhe odnosno kreativni rad i radionice. Vođeni gledanim videom i porukom koju nosi (više cvijeća manje smeća) najavljujemo sađenje cvijeća za razred u posude koje smo napravili od starih plastičnih boca. Demonstriramo sađenje: u posude stavimo zemlju. U sredini napravimo udubljenje u koje stavljamo korijen biljke. Kada stavimo biljku prekrijemo korijen zemljom i nakraju zalijemo vodom. Posudu s biljkom stavit ćemo na prozor. Napomenut ćemo kako biljke treba redovito zalijevati vodom kako ne bi uginule Učenici će u paru tj s učenikom s kojim sjede posaditi jedan cvijet. Prije sađenja zaštitit ćemo klupu najlonom, učenicima ćemo podijeliti jednokratne rukavice kako ne bi zamazali ruke, a potom podijeliti vrećicu sa zemljom, posudu od plastične boce i cvijet koji će saditi. Posađeno cvijeće ćemo pokloniti ostalim razredima.

Potičemo učenike na odgovaranje preostalih pitanja iz udžbenika na str. 93.

Učenicima dijelimo petominutne zadatke za vrednovanje učeničkih postignuća pod naslovom Čuvamo čistoću okoliša, str. 35.

Nakon što učenici riješe zadatke, provjerit ćemo njihova rješenja.

Za domaću zadaću učenici trebaju riješiti 1. i 2.

Frontalni rad,Metoda razgovora

Metoda demonstracije, rad u paru

Metoda razgovora

Individualni radMetoda pisanjaMetoda razgovora

Frontalni rad

Računalo, projektor,Prezentacija

Posuda od plastične boce, zemlja za cvijeće, voda, najlon za zaštitu klupe, rukavice

Udžbenik,

Listić sa zadatcima

Radna bilježnica

Page 6: Priprema PID- Čuvamo okoliš

zadatka iz radne bilježnice, str. 75.

PLAN PLOČE

ČUVAMO ČISTOĆU OKOLIŠA

PAPIR STAKLO PLASTIKA