pro hipodinamia si sanatatea omului

10
PROIECT DIDACTIC al lecţiei teoretice la educaţia fizică Subiectul lecţiei: Hipodinamia şi sănătatea omului. Clasa: a X-a Data: 19.12.2014 Sub – competenţe Elevul va fi competent: Să interpreteze relaţia dintre hipodinamie şi sănătatea omului; Să evalueze consecinţele hipodinamiei. Obiective operaţionale - Cognitive: să definească noţiunea de hipodinamie; să identifice cauzele şi consecinţele hipodinamiei; să conştientizeze rolul activităţilor motrice în procesul de lichidare a hipodinamiei; să demonstreze rolul modului de viaţă sănătos în menţinerea sănătăţii. - Afectiv – atitudinale: să manifeste atitudine critică pentru sănătatea proprie; să manifeste interes pentru practicarea sistematică a exerciţiilor fizice. Materiale didactice: ghid metodologic, calculator, proiector, tablă interactivă, prezentare Smart Notebook, caiete, pixuri. -1-

Upload: danu

Post on 15-Apr-2016

70 views

Category:

Documents


8 download

DESCRIPTION

Mersul pe parcursului anului la Educatia Fizica Hipodinamia si importa ei

TRANSCRIPT

Page 1: Pro Hipodinamia Si Sanatatea Omului

PROIECT DIDACTICal lecţiei teoretice la educaţia fizică

Subiectul lecţiei: Hipodinamia şi sănătatea omului.Clasa: a X-aData: 19.12.2014Sub – competenţeElevul va fi competent: • Să interpreteze relaţia dintre hipodinamie şi sănătatea omului;• Să evalueze consecinţele hipodinamiei.

Obiective operaţionale- Cognitive: să definească noţiunea de hipodinamie; să identifice cauzele şi consecinţele hipodinamiei; să conştientizeze rolul activităţilor motrice în procesul de lichidare a hipodinamiei; să demonstreze rolul modului de viaţă sănătos în menţinerea sănătăţii.

- Afectiv – atitudinale: să manifeste atitudine critică pentru sănătatea proprie; să manifeste interes pentru practicarea sistematică a exerciţiilor fizice.

Materiale didactice: ghid metodologic, calculator, proiector, tablă interactivă, prezentare Smart Notebook, caiete, pixuri.

-1-

Page 2: Pro Hipodinamia Si Sanatatea Omului

Mersul lecţiei:

Etapele lecţiei

Operaţionalizarea obiectivelor referitoare la

sub-competenţeConţinuturi didactice

Dozarea efortului

fizic şi intelectual

Medotodogii de predare – învăţare –

evaluareIndicaţii organizatorico – metodice

EV

OC

AR

E

- să menţină disciplina de muncă;

- să execute elementele cu placere;

- să numească corect termenii sportivi studiaţi în cadrul lecţiilor anterioare;

- să-şi reamintească definiţia noţiunilor studiate.

1. Organizarea colectivului de elevi. Alinierea. Salutul. Raportul elevului de serviciu. Cuvîntul introductiv al profesorului.

2. Exerciţii de front şi formaţii / EDFG în circuit cu schimb de complexitate.

3. Verificarea temei pentru acasă:- citate, maxime, expresii despre sport şi sănătate.

2 min

6 min

3 min

Expunere

Executare Dirijare

Prezentare Expunere

- Întoarceri la stânga, la dreapta, împrejur;- Mers pe vârfuri, mâinile la ceafă:- Mers pe călcâie, braţele în părţi;- Semiaşezaţi;- Exerciţii cu implicarea braţelor;- Mers însoţit de ridicarea alternativă a genunchilor;- Aplecare însoţită de atingerea şiretului piciorului cu mâna opusă.

Elevii vor prezenta citatele la tablă

-2-

Page 3: Pro Hipodinamia Si Sanatatea Omului

RE

AL

IZA

RE

A S

EN

SUL

UI

- să exprime şi să utilizeze corect terminologia sportivă.

4. Anunţarea subiectului lecţiei, sub-competenţelor şi obiectivelor operaţionale.

Motto: Într-un corp sănătos – o minte sănătoasă /Cei mai mulţi sportivi practică un sport nou: sportul din ziar.

5. Definiţie:Hipodinamie (gr.hypo – mai puţin şi dynamis – putere, forţă) – reducerea eforturilor musculare. Sedentarism.

6. Notă din partea medicului.Hipodinamia, sedentarismul, limitarea activităţii fizice având în vedere particularitățile stilului de viață este o urmare a progresului tehnico-ştiinţific, care a modificat esenţial structura muncii omului, reducând necesitatea de a folosi forţa musculară şi a îmbunătăţi condiţiile de trai. La apariţia hipodinamiei contribuie, de asemenea, răspândirea formelor pasive de odihnă. Astfel, omul contemporan pentru a-şi asigura existenţa sa depune o muncă manuală minimă şi deci, un efort fizic mult mai mic decât strămoşii lui. Micşorarea eforturilor musculare provoacă în organism diferite schimbări morfologice şi funcţionale cu caracter adaptiv. Această stare se caracterizează prin micşorarea consumului de energie, activitatea redusă a sistemului cardiovascular, în special a miocardului, dereglarea metabolismului lipidic, cu depozitarea grăsimilor în stratul adipos cutanat, demineralizarea ţesutului osos etc.

5 min

5 min

Prezentare Smart

Lectură

DefinireaExplicaţia

Lectură

Explicaţia

Prezentare

Cîţiva elevi vor citi obiectivele operaţionale.

Elevii îşi notează pe caiete subiectul lecţiei, sub-competenţele şi obiectivele operaţionale.

Medicul şcolii va ţine un discurs despre cauzele şi consecinţele hipodinamiei.

În paralel profesorul va demonstra pe ecran un slide-show.

-3-

Page 4: Pro Hipodinamia Si Sanatatea Omului

R

EA

LIZ

AR

EA

SE

NSU

LU

ICa urmare, organismul îşi pierde rezistenţa faţă de factorii nefavorabili ai mediului extern (temperatură, umezeală, infecţii etc.), se dezvoltă astenia. Aceste modificări favorizează dezvoltarea aterosclerozei (cea ce grăbeşte îmbătrânirea organismului), hipertensiunii, obezităţii, diabetului zaharat etc. Lipsa activităţii fizice duce la scăderea capacității funcționale a aparatului locomotor. După două luni de repaus la pat rata de putere a organismului se reduse până la 14-24%, scade tonusul muscular. Scheletul uman, aflat în strânsă legătură cu muschi, răspunde în mod activ la limitarea mobilității, ceea ce duce la osteoporoză. Măsurile curative şi profilactice includ, în primul rând, antrenamentul fizic, specificul căruia depinde de condiţiile de apariţie, durata şi gradul de dezvoltare al hipodinamiei. În concluzie: urmările nocive ale hipodinamiei asupra sănătăţii pot fi prevenite prin practicarea în masă a educaţiei fizice şi sportului.

7. Lucrul în grup:Elevii sunt împărţiţi în trei grupuri. Fiecare grup va primi câte o însărcinare: Grupul 1: selectaţi din text

cauzele apariţiei hipodinamiei; Grupul 2: prezentaţi printr-un

paianjen – urmările hipodimaniei;

Grupul 3: Scenetă / jocul de rol.

5 min

{5 min}

[5 min]

Expunere

Analiză

Elevii fac notiţe

Elevii vor trece la tablă şi vor scrie propriile idei pe postere.

Elevii din grupul 3 vor pune pe rol piesa: “Hipodinamia la noi în ospeţie”.

-4-

Page 5: Pro Hipodinamia Si Sanatatea Omului

RE

FLE

IE- să manifeste interes pentru practicarea sistematică a exerciţiilor fizice;

-să cunoască drepturile şi obligaţiunile efectuate personal şi în grup în procesul didactic;

- să-şi formeze capacităţi manageriale în timpul lecţiei;

- să demonstreze rolul modului de viaţă sănătos în menţinerea sănătăţii.

8. Poster prezentat de profesor:Cum să prevenim hipodinamiei.

Analiză

Sinteză

Autoevaluare

EX

TIN

DE

RE Tema pentru acasă:

Gimnastica matinală;

De citit din suportul teoretic şi de povestit Tema nr.2 – Hipodinamia şi sănătatea omului;

Alergare de durată 6 min. (f) / Testul Cooper (b).

-5-

Duceţi un mod de viaţă sănătosPracticaţi gimnastica matinalăMergeţi la scoală pe josFaceţi pauze sportive în timpul pregătirii temelorNu folosiţi ascensorulFaceţi căt mai multă mişcare: alergări, ciclism, înotFiţi activi la orele de educaţie fizicăFaceţi sport împreună cu membrii familieiEvitaţi excesul de sare, zahăr şi grăsimiEvitaţi stresurile

Page 6: Pro Hipodinamia Si Sanatatea Omului

SCENETĂ: „HIPODINAMIA LA NOI ÎN OSPEŢIE”.

HIPODINAMIA:Hipodinamia mie îmi spune,Sunt cea mai puternică astăzi în lume.Mă bucur că-n viaţă aduc un folos,Pe orişice om eu ţi-l fac grebănos.Pe orice fiinţă ţi-o fac gârbovită,Iar dacă doresc - şi la pat ţintuită.Întreaga planetă-o să fie a meaŞi nimeni nu poate în cale să-mi stea.

SLUGA:S-o ştergem de-aicea mai iute, stăpână,Că nu-i nici un tip să ne cadă în mână.

HIPODINAMIA:Îi vezi cum şed – şi mari şi mititei?Păi, pot să-ţi spun că toţi sunt robii mei.Aşa cum umbra lor e nemişcată -Îmbolnăvirea lor e garantată.Acei ce stau tăcuţi şi nemişcaţiEi sunt de-acum în lanţuri ferecaţi.

ELEVUL:Ruşine, bunicuţo, spui minciuniAceşti elevi la sport sunt foarte buni.

HIPODINAMIA:Eu spun minciuni? Acestea nu-s prostii.Şi pot ca să confirme-aceşti copii.Să fie unul care să nu-i placăComputerul, ca să încinge-o joacă?Şi ore-n şir să stea fără-a clipi…La urma urmei tot al meu va fi.

SLUGA:Vezi? Nu te cred, slăvita mea stăpână…Ia porunceşte sclavii ca să vină,Căci cu hipodinamia nu-i de glumă.

Ştiinţa ta la fel e ca o ciumă.

HIPODINAMIA:Să intre slavii – mari şi mititei!O, ce neputincioşi sunt robii mei!

ŞOFERUL:Şofer am fost şi conduceam CAMAZ-ul,Am tot călătorit an după anÎn mica mea cabină la volanŞi sufăr azi căci m-a ajuns necazul.Uitaţi-vă la mine cum mi-e chipul,Artrita m-a făcut neom cu timpul.Eu sunt azi invalid de gradul trei…Mai mult pe jos să mergeţi, dragii mei.

OPERATORUL PC:Eu sunt operator. Corect - am fost!Şi zi şi noapte nemişcat la post.Torent de cifre descurcam mereu,Eram îndrăgostit de lucrul meuŞi îndărăt ce am primit răsplată?Rămas-am invalid pe viaţa toată.„Sindromul hipertonic”- diagnozaDeci iată care-mi este astăzi poza.Lucrând aşa, tot urmărind ecranul Eu singurel mi-am pus la gât arcanul.

CASIERA:Lucram casieră… Vă pare un joc?E lucru uşor? Voi răspunde: de loc!Stăteam ca în cuşcă, stăteam ca-ntr-o plasăŞi-n faţă aveam aparatul de casă:Socate-le banii… întoarce-le restul,Răspunde la zâmbet - cu ochii, cu gestul.Dar sunt şi de altfel cumpărătoriCă nervii ţi-i face ca zdreanţa de nori.

Încearcă să stai ziulica întreagăŞi ziua îţi pare că-i noaptea cea neagră.Vezi, toate se-adună…Gram lângă gram - Şi azi am ajuns un infarct ca să am .

ŞOFERUL:Prieteni dragi, de vină e doar ea –Hipodinamia hapsână şi rea!

OPERATORUL PC:Şi voi, elevi, prea mult în bancă staţi,Să fiţi activi, mai des să vă plimbaţi!Şi sfatul meu pe care vi-l dau azi:Fugiţi cât mai departe de necaz!

CASIERA:La ora de sport nu staţi prin unghereAleargă, te zbenguie – este-o plăcere.Şi-n anii ce vin vei afla negreşitCă fără mişcare nu-i chip de trăit.

HIPODINAMIA:Destul să aud doar de vorbe-aiurite!Nimic nu-i mai scump decât ore tihnite.Sunt proaste de tot aste sfaturi, şcolariŞi sper căci cu mine veţi fi solidari.Şi cinci-şase ore să staţi liniştiţi,Citiţi, urmăriţi şi la tablă priviţi.Acasă de-ajungeţi - culcaţi-vă - n tihnă,Căci au copilaşii nevoie de-odihnă.Iar când v-aţi trezit – fuguliţa la masă,Să staţi aplecaţi peste tema de-acasă.Iar seara, un film cu-n erou năzdrăvan,Să staţi în fotolii cu ochii-n ecran.Cu drag mă ascultă prietenii meiŞi ziua întreagă-s alături de ei.

ELEVUL:Nimic adevărat - le spui pe dos,Căci sportul face omul sănătos.

HIPODINAMIA:Tu eşti micuţ şi nu pricepi nimic,S-ar cuveni mai multe să-ţi explic.De sport, o oră, dragă, e-o nimica.Şi pentru mine asta nu-i de frică.

ELEVUL:În şcoala noastră nu-i ca peste tot.Avem şi dansuri, ritmică, înot,Jucăm şi fotbal, baschet zi de zi,Gimnastică… nu ştim a trândăvi.Mişcarea pentru noi – ne este viaţă,Suntem mereu îmbujoraţi la faţă.Să cânte deci o muzică frumoasă,Iar dumneata - s-o ei la sănătoasa!

HIPODINAMIA:Mi-i rău…

SLUGA:Aduceţi apă! Aceşti copii te pot împinge-n groapă!

HIPODINAMIA:M-au doborât! Dar să vă spun aşi vreaCăci lungă-lungă este viaţa mea.Nu râdeţi mult şi nu vă bucuraţiGătiţi-vă..Curând..Mă aşteptaţi..

ELEVUL:Că ne ameninţaţi – nu-i frică mare,Ni-i viitoru-n veşnică mişcare.Gimnastica şi sportul împreunăE farmacia noastră cea mai bună.

-6-

Page 7: Pro Hipodinamia Si Sanatatea Omului

Bibliografie:

1. Ministerul Educaţiei al Republicii Moldova – Curriculum naţional. Educaţie fizică, Editura Ştiinţa, Chişinău, 2010;

2. Sava Panfil – Ghid de implementare a curriculumului modernizat pentru treapta liceală la educaţia fizică, Editura Cartier,

Chişinău, 2010;

3. Grimalschi Teodor – Ghid metodologic pentru profesori, Editura Univers Pedagogic, Chişinău, 2007;

4. Grimalschi Teodor – Didactica modernă a educaţiei fizice. Ghid pentru profesori, Editura Reclama, Chişinău, 2008;

5. Б. В. Петровский – Популярная медицинская энциклопедия, Москва, 1999;

6. Г. И. Погадаев – Настольная книга учителя физической культуры, Москва “Физкультура и спорт” 2000;

7. Titus Ştirbu – “Hipodinamia la noi în ospeţie”.

-7-