proiect de activitate terapeuticĂ logopedicĂ · vom stradui sa o chemam cat mai frumos,ca ea sa...
TRANSCRIPT
PROIECT DE ACTIVITATE TERAPEUTICĂ LOGOPEDICĂ
DATA: 07.06.2017
UNITATEA ŞCOLARĂ: CJRAE BRĂILA
CLASA : GR.MIJLOCIE
CADRU DIDACTIC: prof. logoped Oprea Ana
ELEV: M.F.A.
DIAGNOSTIC LOGOPEDIC: Dislalie polimorfă/Handicap mintal mediu
TIPUL DE TERAPIE: Terapia sigmatismului
ETAPA TERAPIEI: Consolidare
SUBIECTUL ACTIVITĂŢII: Consolidarea sunetului S
SCOPUL ACTIVITĂŢII: consolidare sunet Ș
OBIECTIVE FORMATIV TERAPEUTICE:
1. Pronunţarea corectă a sunetului S in silabe,cuvinte si propoziţii
2.Dezvoltarea vocabularului
3.Dezvoltarea auzului fonematic
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 – Să pronuţe corect, după model, sunetul S, în silabe, logatomi şi în cadrul cuvintelor;
O2 – Să precizeze poziţia sunetului S în cadrul cuvântului (la început, în interior, la sfârşit);
O3 – Să identifice existența sunetului S în cuvinte;
O4 – Să depisteze cuvinte care conţin sunetul S;
O5 – Să-şi adapteze mişcările organelor fonoarticulatorii modului corect de pronunţie a sunetului S;
O6 -Să completeze propoziții lacunare identificand imaginea potrivită.
METODE ŞI PROCEDEE: demonstraţia, explicaţia, exerciţiul, observaţia, jocul didactic, analiza fonetică,conversaţia
MIJLOACE DIDACTICE: oglinda, material verbal (cuvinte, poezie), acuarela,burete,carioca, fişe de lucru,laptop,aparatura audio.
FORME DE ORGANIZARE:individual
RESURSE UMANE:1 copil
RESURSE TEMPORALE:30 min.
BIBLIOGRAFIE:
1. Emil Verza – Tratat de logopedie – Ed. Humanitas, 2003;
2. Ecaterina Vrăjmaş şi colaboratorii Oprea V., Stoica A., Stancu A., Niculescu S., Gălbinaş E. – Să învăţăm cu ...plăcere, Fişe de exerciţii
logopedice – Asociaţia Reninco România, Bucureşti, 2007;
3. Iolanda Mititine – Probleme psihopedagogice la copilul cu tulburări de limbaj– Editura Ancarom, Iaşi, 1996.
4. C.Bodea-Hategan-Logopedia.Terapia tulburarilor de limbaj.Structuri deschise,Editura trei ,2016
5. Soft educațional ,,Hai să îl spunem pe R,A,M,..”
Etapele
activitatii
Timp Ob.
op.
Desfasurarea activităţii Materiale Metode Evaluare
ACTIVITATEA
PROFESORULUI
ACTIVITATEA
ELEVULUI
1.Moment
organizatoric
1’ Pregătirea materialelor necesare
pentru desfăşurarea activităţii.
Familiarizarea copilului cu
mediul cabinetului şi crearea
unui climat socio-afectiv optim.
2.Captarea atenţiei 2’ POEZIE (Anexa 1)
Copilul ascultă cu etenţie
poezia
Anexa 1 -
POEZIE
Conversaţia Aprecieri
verbale
3.Comunicarea
temei si a
obiectivelor
2’ Astazi vom avea in vizita o
pisicuță, nu tocmai cuminte,ne
vom stradui sa o chemam cat
mai frumos,ca ea sa ne
asculte.(Anexa 2) Pentru aceasta
va trebui să pronunțăm corect
sunetul S în silabe,cuvinte si
propozitii.
Copilul ascultă cu atenţie. Anexa 2-
imagine cu
pisicuța
Explicaţia
4. Dirijarea
învăţării
15’
O1
O6
Pregătirea generală a
aparatului fono-articulator
Solicit copilului să respire
controlat prelungind expirul.
Solicit să imite după mine:
mişcările de mobilitate facială
(umflarea alternativă a obrajilor,
umflarea şi retragerea alternativă
a obrajilor);
Mobilitatea linguală (limba
- execută mişcările de
respiraţie cu inspir amplu
şi expir prelungit;
-execută mişcările de
mobilitate facială;
-execută mişcările de
motricitate facială, linguală
oglinda
oglindă
Observaţia
Exerciţiul
Demonstraţia
Observaţia
Aprecieri
verbale
O5
O1
O2
O3
O4
O5
lopată, limba jos în gură, vârful
limbii se plimbă de la incisivii
superiori spre vălul palatin);
mobilitatea labială (întinderea şi
rotunjirea buzelor, acoperirea
unei buze cu cealaltă)
Exerciţii pentru dezvoltarea
auzului fonematic:
-cum face cutia de suc când o
desfacem –fsss,fsss,fsss;
-cum sună chemam pisica-
pis,pis,
- cum face roata: scârţ, scârţ,
scârţ;
-cum face șarpele-ssss,ssss,
- cum face gâscanul-ssss,ssss,
-Cante cu mișcări- Dacă vesel se
trăiește!
-Pronuntarea unor silabe directe
si indirectecu sunetul S;sunetul
S in pozitie intervocalica
- Fisa cu cuvinte care contin
sunetul in pozitie inițială,
mediana,finala,(Anexa3)
-Identificarea și marcarea
şi facială demonstrate;
-emite după model şi
independent
onomatopeele
Laptop,soft educational
-pronunţă reflectat a
silabelor,cuvintelor care
contin sunetul S
-relateaza ce vede in
imaginile indicate pe
Exerciţii
pentru
dezvoltarea
auzului
fonematic
Laptop,soft
educational
Anexa 3-
Anexa 4-
Anexa 5 -
Fișe de lucru
Imitaţia
Exerciţiul
Exerciţiul
Exerciţiul
Observaţia
Aprecieri
verbale
Aprecieri
verbale
pozitiei sunetului S (Anexa 4)
-Fișă cu propozitii lacunare si
imagini(Anexa 5)
laptop, pronuntand corect
cuvintele ce contin sunetul
S
-copilul identifica sunetul
in cuvintele date,stabileste
pozitia acestuia si
completeaza propozitiile
lacunare
Exerciţiul
5. Asigurarea
feed-back-ului
8’ O1
O3
O4
O5
Joc didactic: ,,Pisica bea lapte!”
Prezint copilului o coala de
hartie,un buretel cu acuarela
albastra ,îi explic regulile
jocului, fisa (Anexa 6)
-recunoaşte şi denumeşte
pronunţând corect sunetul
S în cadrul cuvintelor;
Coala de
hartie,
acuarela,
burete
Anexa 1-
poezie
Anexa 6-
desfasurarea
jocului
Jocul didactic
Exerciţiul
Imitatia
Aprecieri
verbale
6. Incheierea
activităţii
2’ Ofer elevului o fişă care conţine
un desen pentru a colora şi
verbaliza (utilizândcuvintele cu
sunetul S ) (Anexele 1 și 2). Fac
aprecieri cu privire la modul de
Anexa 2 -Fişa
de colorat
Anexa 1 -
Poezia
Conversatia
participare a copilului.
ANEXA 1
Pisica neascultătoare
Lapte a turnat din sticlă
Ca să bea a mea pisică
Sanda, pisicuţa mea,
Doar lapte ar vrea să bea.
Sanda îşi bagă lăbuţa,
– Stai, se bea doar cu limbuţa!
Sanda nu m-a ascultat
Stă ascunsă acum sub pat,
Singură şi supărată,
C-a murdărit casa toată.
Cu lăbuţa a vărsat
Tot laptele pe sub pat.
Sanda nu fi supărată
Ai să speli tu casa toată
De nu asculţi, altă dată
Ai să mesteci doar salată.
ANEXA 5
TERMINĂ PROPOZIŢIA !
Termină propoziţia prin denumirea imaginii care se potriveşte!
1.Sonia stă la
……………………………
(casă/ castel)
2. Lui Sandu îi place să
manănce supă de
……………………………………………
(os/ fasole)
3. Toată ziua
miaună…………………….
(soldat/ pisica)
4. Iarna ne dăm cu
………………………..
(sacul/ sania)
ANEXA 4
2. Denumeşte imaginile!Unde se aude in cuvânt sunetul S?Colorează pătratul corespunzător!
ANEXA 3
ASCULTA CU ATENTIE! UNESTE CU O LINIE IMAGINILE CARE INCEP CU SUNETUL S CU IMAGINEA CARE REPREZINTĂ
ŞARPELE
In această etapă nu cerem copilului să pronunţe cuvintele,doar să asculte cu atenţie.
Anexa 6
Joc didactic-Pisica bea lapte!
Materiale:
– poezia „Pisica neascultătoare” , acuarele, pensulă, bureţel de vase, o coală de bloc de desen
– material verbal: sticlă, pisică, Sanda, pisicuţa, să, stai, se, ascultat, stă, ascunsă, singură, supărată, casa, vărsat, sub, speli,
asculţi, mesteci, salată
Procedură:
Pas 1:
– i se va prezenta copilului poezia „Pisica neascultătoare” şi anexa 2
Pas 2:
– se va înmuia un colţ al buretelui în acuarelă de culoare albastru deschis
Pas 3:
– cu ajutorul buretelui, copilul va face urme pe coala de hârtie, imitând urmele de lăbuţe ale pisicii din poezie
Pas 4:
– la fiecare urmă de lăbuţă pe care copilul o va face pe coala de hârtie, va repeta după logoped câte un cuvânt din poezie,
care conţine sunetul S
Indicaţie de lucru:
– Cu ajutorul bureţelului înmuiat în acuarelă de culoare albastră, vei face pe coala de hârtie urme de lăbuţe de pisică. Vom
spune impreună poezia despre pisicuță și vei face o urmă de lăbuţă la fiecare cuvânt în care se aude sunetul S.