proiect-de-actv-culorile-24 (2)

9
PROIECT DE ACTIVITATE Data : 27.03.2015 Propunător : Carmen Mureşan Unitatea: Grădiniţa Specială Cluj-Napoca Domeniul de activitate: Stimulare cognitivă Subiectul activităţii: “Ne jucăm cu culorile (verde, galben)” Tipul activităţii: formare şi consolidare de cunoştinţe Durata activităţii: 20 minute Scopul activităţii: consolidarea şi fixarea cunoştinţelor despre culorilor OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1 să denumească culorile (verde, galben) unor obiecte cu care intră în contact perceptiv direct O2 să asocieze desenele care reproduc obiectele percepute prin lipire pe contur O3 să sorteze figurile geometrice după culoare O4 să coloreze imaginile în absenţa obiectelor STRATEGII DIDACTICE: METODE SI PROCEDEE: - observaţia, explicaţia, demonstraţia, jocul, exerciţii de discr obiectuală şi imagistică. MATERIALE SI MIJLOACE DIDACTICE: - obiecte concrete (măr, lămâie, banană, mazăre, ardei verde), planşe, lucru, creioane colorate, 1

Upload: mvcarmen

Post on 16-Nov-2015

216 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

proiect didactic

TRANSCRIPT

coala Special C

PROIECT DE ACTIVITATE

Data : 27.03.2015

Propuntor : Carmen Murean

Unitatea: Grdinia Special Cluj-NapocaDomeniul de activitate: Stimulare cognitivSubiectul activitii: Ne jucm cu culorile (verde, galben)

Tipul activitii: formare i consolidare de cunotine

Durata activitii: 20 minute

Scopul activitii: consolidarea i fixarea cunotinelor despre culorilorOBIECTIVE OPERAIONALE: O1 s denumeasc culorile (verde, galben) unor obiecte cu care intr n contact perceptiv direct O2 s asocieze desenele care reproduc obiectele percepute prin lipire pe contur O3 s sorteze figurile geometrice dup culoare

O4 s coloreze imaginile n absena obiectelorSTRATEGII DIDACTICE:

METODE SI PROCEDEE: observaia, explicaia, demonstraia, jocul, exerciii de discriminare obiectual i imagistic.

MATERIALE SI MIJLOACE DIDACTICE:

obiecte concrete (mr, lmie, banan, mazre, ardei verde), plane, fie de lucru, creioane colorate, forme geometrice colorate, recompense.FORME DE REALIZARE: individual

METODE DE EVALUARE: verificarea oral, aprecieri verbale, observarea comportamentului nonverbal

NR.

CRT.ETAPELEACTIVITII CONINUTUL ACTIVITIISTRATEGII DIDACTICEEVALUARE

1

Moment organizatoricAmenajerea spaiul educaional i pregtirea materialului didactic. Pregtirea climatului psiho-afectiv necesar desfaurrii activitii.Observarea comportamentului nonverbal

2.

Captarea ateniei

i reactualizarea

cunotinelor- Se va face sub form de surpriz prin introducrea unui scule magic.

- Se vor desfura cteva exerciii de atenie: Ghici ce am scos?Conversaia Manifest interes pentru activitate

3.

Anunarea

temei i a

obiectivelor Astzi vom ajuta broscua Oachi s recunoasc culorile i vom face mai multe jocuri n care vom descoperi culorile verde i galben iar apoi ne vom juca cu ele.ConversaiaAscult cu atenie

4.

Fixarea i

consolidarea

cunotinelor

O1 Voi prezinta cteva obiecte crora le va denumi culoarea caracteristic (lmia i banana pentru galben i ardeiul i mazrea pentru verde).

-Spune ce legum/fruct este ?

-Arat ce culoare are?

O2 Voi prezenta plana cu lucruri i obiecte de culoarea verde. Dup analiza planei se va cere s asocieze adecvat prin suprapunerea jetonului peste conturul din fia oferit. Apoi se va prezenta plana cu lucrurile i obiectele de culoarea galben urmnd ca elevul s asocieze jetonul galben cu obiectele prezente pe fia de lucru.

-Spune ce vezi n imagine?

-Pune jetonul unde se potrivete !

O3. Sub pretextul c s-au amestecat forme de 3 culori diferite se va cere s sorteze forme geometrice dup criteriul culoare, doar cele galbene i verzi: o grmjoar cu figuri de culoare galben i o grmjoar cu figuri de culoare verde.

-Aaz figura la coul de culoarea ei ! Explicaia

Demonstraia

Jocul didacticSe consider reuit dac: aaz corect 1 din 2 legume/fructe

Se consider reuit dac: aaz corect 4 din 6 imagini

Se consider reuit dac: aaz corect 4 din 6 figuri la culoare

5.

Obinerea

performaneiO4. Se cere copiilor s coloreze cteva desene cu suportul perceptiv.

- Coloreaz desenul folosind culoarea potrivit !Munc independent

6.ncheierea

activitiin fiecare etap a activitii copilul va fi evaluat i ncurajat. Se va aprecia

modul de realizare a sarcinilor propuse. Broscua Oachi i va mulumi pentru

ajutor i i va da drept recompens o insign cu ea.Aprecieri verbale

Numele:________________________ Data:______

Numele:________________________Data:_______

Desfurarea activitii didactice

1