proiect de lectie ed. civica cls a iii-a
DESCRIPTION
Nevoia de plante si de animaleTRANSCRIPT
![Page 1: Proiect de lectie ed. civica cls a III-a](https://reader036.vdocuments.pub/reader036/viewer/2022082320/55cf97db550346d0339407c3/html5/thumbnails/1.jpg)
Clasa: a III-a Data: 04.03.2014Disciplina:Educaţie civicăUnitatea de învăţare : Raporturile noastre cu plantele şi animaleleSubiectul lecţiei: Animale şi plante ca simbol
Tipul lecţiei: de însuşire de noi cunoştinţe
Obiective operaţionale:
O1 – să identifice, în contexte diverse, termeni specifici unei teme(simbol, atitudine);O2 – să discute pe baza unor situaţii prezentate şi analizate;O3 – să argumenteze puncte personale de vedere cu privire la atitudinea fata de plante si animale si simbolistica lor;O4 -sa se implice individual si activ in rezolvarea sarcinilor;O5 – să aplice într-un produs de grup cunoştinţe dobândite în cadrul lecţiei
Resurse:◦ Bibliografice:
1. Ghid metodologic de aplicare a programei scolare de educatie civica, invatamant primar si gimnazial, Ed. Aramis print, bucuresti, 2001
2. Cultură civică – manual pentru clasa a III-A, Dumitra Radu,, Gherghina Andrei,Editura Aramis- 20053. Educatia micului cetatean, Ungureanu Adalmina, Ed. AS S, Iasi, 19964. Educatie civică-chidul învăţătorului,Ed.Atelier Didactic,Bucuresti,20055. www.didactic.ro
![Page 2: Proiect de lectie ed. civica cls a III-a](https://reader036.vdocuments.pub/reader036/viewer/2022082320/55cf97db550346d0339407c3/html5/thumbnails/2.jpg)
Metodologice:
strategia didactică: deductivă ,mixtă, dirijată;
metode şi procedee: exerciţiul, explicaţia ,,,Turul galeriei”,exerciţiul-joc ,jocul didactic , chiorchinele ,
forme de activitate: frontală, individuală,pe grupe
resurse materiale:planşe cu ghicitori/imagini,foi de flipchart,carioci,manuale,fişe de lucru,foi albe A4.
Ob. Resurse Evalu-
![Page 3: Proiect de lectie ed. civica cls a III-a](https://reader036.vdocuments.pub/reader036/viewer/2022082320/55cf97db550346d0339407c3/html5/thumbnails/3.jpg)
op. Momentele lecției
Activitatea învățătoarei Activitatea elevilor
areMetode Mijloace Forme de organi-zare
1.Moment organizatoric
- pregătirea celor necesare-crearea climatului optim desfăşurării activităţii
-îşi pregătesc materialele şi instrumentele de lucru
conversaţia
2.Captarea atenţiei
Se împarte clasa in 4 grupe,prin tragere la sorţi a unui simbol.Se vor forma : Grupa căţeluşilor ,Grupa albinelor,Grupa trandafiraşilor,Grupa Brăduţilor.Fiecare component al echipei va primi un simbol pe care şi-l va pune în piept.
Se vor prezenta elevilor câteva planşe cu ghicitori.După ce vor descoperi răspunsul , pe verso se va afla răspunsul ghicitorii ,,desenat”, iar elevii vor avea ca sarcină să scrie ce simbolizează planta/animalul respectiv.
-Găsesc răspunsuri la ghicitori
Conversaţia
Exerciţiul-joc
Ghicitori scrise pe foi albe,carioci Apreci-
eri verbale
3.Anunţarea subiectului, a tehnicii de lucru şi a obiectivelor operaţionale
Se anunţă subiectul lecţiei: ,,Plante şi animale ca simbol”.Astăzi vom învăţa că unele plante şi animale au semnificaţii aparte pentru oameni.
conversaţia
4. Dirijarea Se defineşte termenul de ,,simbol”- conversaţiaApreci-eri
![Page 4: Proiect de lectie ed. civica cls a III-a](https://reader036.vdocuments.pub/reader036/viewer/2022082320/55cf97db550346d0339407c3/html5/thumbnails/4.jpg)
învăţării semn,obiect,fiinţă,imagine care sugerează,pe baza unei asemănări ,o însuşire sau un sentiment.Se realizează la tablă şi în caiete :
un chiorchine în care se vor enumera plante care reprezintă diverse simboluri;
un chiorchine în care se vor enumera animale care reprezintă diverse simboluri;
chiorchinele Fişă cu chiorchinele
verbale
Obser-vația sistema-tică
5.Obţinerea performanţei
Se va citi textul ,,Păţania “din manualul de educaţie civică.Se vor recunoaşte plante şi animale existente în text care sugerează diverse simboluri.
Se va rezolva un exerciţiu la tablă ,pe foi de flipchart.Învăţăm de la....Furnică-să fim ...............Leu- să fim......................Câine-să fim....................Brad -.....................................Trandafir – să .......................Trifoi-să avem......................
Se va împărţi elevilor sarcini pe grupe .Se vor da explicaţii privind sarcinile de lucru şi se va preciza timpul de lucru.Se vor prezenta rezultatele de către liderii de grup.Se vor afişa produsele şi se va face turul galeriei.
Conversaţia
Exerciţiul
Turul galeriei
manual
Foi de flipchart,Carioci
Fişe cu sarcini diferite
fronta-lă
În perechi
Apreci-eri verbale
![Page 5: Proiect de lectie ed. civica cls a III-a](https://reader036.vdocuments.pub/reader036/viewer/2022082320/55cf97db550346d0339407c3/html5/thumbnails/5.jpg)
6.Obţinerea performanţei
Se va organiza un joc de activizare al clasei ,,Pălăria cu întrebări”.Pălăria va conţine întrebări despre plante şi animale simbol.
-rezolvă sarcina propusă
exerciţiul -joc Pălăria cu
întrebări
Fronta-lă
Apreci-eri verbale
7.Asigurarea retenţiei şi transferului cunoştinţelor
Ce alte simboluri,în afară de plante şi animale,mai cunoaşteţi?(mărţişorul-simbolul primăverii;vulturul-stema ţării;drapelul tricolor-simbolul statului român;un cerc cu douăsprezece steluţe galbene-simbolul Uniunii Europene)
Ce simbol s-ar potrivi clasei noastre?De ce?
-rezolvă sarcina propusă
Conversaţia
Imagini cu alte imagini simbol
Fronta-lă
Apreci-eri verbale
8.Evaluarea performanţei elevilor
Se propune elevilor o fişă de lucru . Se explică sarcinile de lucru şi se dă timp de lucru 10 min.Se dă elevilor temă pentru acasă.
Rezolvă fişa de lucru
exerciţiul Fişă de lucru indivi-dual
![Page 6: Proiect de lectie ed. civica cls a III-a](https://reader036.vdocuments.pub/reader036/viewer/2022082320/55cf97db550346d0339407c3/html5/thumbnails/6.jpg)
Anexa 1
1. Dacă aş fi un animal , aş fi ................................pentru că .......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
2.Desenează un porumbel şi apoi imaginează-ţi că se întoarce dintr-o lungă calatorie făcută în Irak...Scrie ce ţi-ar putea povesti la încheierea călătoriei...................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Anexa 2.
1.Dacă aş fi un animal,aş fi .....................................pentru că...................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................2.Desenează un trifoi cu patru foi şi apoi scrie un scurt text prin care să îţi imaginezi ce noroc prevesteşti să aducă plantelor şi animalelor de pe Pământ...................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
![Page 7: Proiect de lectie ed. civica cls a III-a](https://reader036.vdocuments.pub/reader036/viewer/2022082320/55cf97db550346d0339407c3/html5/thumbnails/7.jpg)
...........................................................................................................................................................................................................................
.....................................................................
Anexa 3.
1.Dacă aş fi un animal, aş fi ...........................................pentru că ...............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................2.Desenează o floare simbol şi scrie trei motive care te pot convinge să-ţi doreşti a-i semăna.........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Anexa 4.
1 Dacă aş fi un animal, aş fi ...........................................pentru că ............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................ 2.Desenează un brad şi convinge-ne apoi prin câteva enunţuri că merită să-i semănăm. ................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
![Page 8: Proiect de lectie ed. civica cls a III-a](https://reader036.vdocuments.pub/reader036/viewer/2022082320/55cf97db550346d0339407c3/html5/thumbnails/8.jpg)
...........................................................................................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................................................................................
..........................................................................................................................................................................................................................
................................................ Fişă de lucru
Plante şi animale ca simbol 1.Scrie ce simbolizează plantele şi animalele din următoarele imagini.
................................................................................................................................................................................................................... 2.Desenează o plantă sau un animal şi scrie ce simbolizează imaginea respectivă.
3. Simbolul lunii martie este ............................ .
![Page 9: Proiect de lectie ed. civica cls a III-a](https://reader036.vdocuments.pub/reader036/viewer/2022082320/55cf97db550346d0339407c3/html5/thumbnails/9.jpg)