proiect de lectie istorie 3
DESCRIPTION
Proiect de lectieTRANSCRIPT
COALA CU CLASELE I-VIII NR
PROIECT DE LECIE
DATA: 06.05.2015
INSTITUIA: C.S.E.I. NR.1 Bistria
CLASA: a VII-a A
GRAD DE DEFICIEN: moderat
ARIA CURRICULAR: Om i societate
DISCIPLINA DE NVMNT: IstorieSUBIECTUL LECIEI: Moldova n vremea lui tefan cel MareTIPUL LECIEI: predare-nvare
DURATA: 45 minuteSCOPUL:
Receptarea noilor realitai existente n Moldova n timpul domniei lui tefan cel Mare.
OBIECTIVE GENERALE:
Dobndirea de noi cunotine cu privire la caracteristicile domniei lui tefan cel Mare. Dezvoltarea dragostei pentru Istoria Romaniei.OBIECTIVE OPERAIONALE:
a). Cognitive:
O1: s enumere corect 2-3 trsturi de personalitate ale domnitorului tefan cel Mare;O2: s identifice pe harta istoric teritoriul rii Moldovei;
O3: s enumere cteva btlii i importana acestora, din timpul domnitorului Moldovei; O4: s recunoasc cteva ceti i mnstiri ridicatede de tefan cel Mare.
b). Afective:
O1: s manifeste atractivitate pentru activitatea propus;
O2: s participe cu interes la activitate;
O3: s coopereze i s cear ajutor n realizarea activitii.
c). Psiho-motorii:
O1: s adopte n timpul activitii poziii corporale ergonomice;
O2: s dezvolte abiiti grafo-motorii i oculo-motorii;
O3: s mnuiasc corect ustensilele de lucru utilizate n timpul leciei.
STRATEGII DIDACTICE:
a). MIJLOACE DE NVMNT:
Istorie manual pentru clasa a IV-a, Editura CD Press, Bucureti, 2006. - prezentare Power Point Domnia lui tefan cel Mare - fiele de munc independent
- jetoane i cartonae cu imagini
- harta Romniei din sec. al. XIV-lea
- diplome, buline.
b). METODE I PROCEDEE: Conversaia, nvarea prin descoperire, povestirea , exerciiul, explicaia, munca independent i munca n echip,
jocul didcatic.
c). FORME DE ORGANIZARE: colectiv-dirijat cu sarcini frontale, individual-independent cu sarcini frontale, independent cu sarcini difereniate.
d). TIPURI DE NVARE: receptiv-reproductiv, operaional.
SISTEM DE EVALUARE:
a). Forme de evaluare: evaluarea continu.
b). Metode de evaluare: observarea curent, observarea dirijat, chestionarea oral.
ELEMENTE DE JOC:
Surpriza
Ateptarea
Ghicirea
Recompense verbale
Recompense materiale
Buline
Diplome
REGULA JOCULUI: Se va anuna intenia prin care se va face activitatea. Activitatea se va desfura sub forma unuei competiii, numit Jocul la tombol. Astfel c, elevii vor fi mprii n 4 grupe, fiecare grup va avea de rezolvat mai multe sarcini. Dac la fiecare sarcin au ndeplinit corect cerinele, atunci grupele vor primi o bulin galben, iar dac nu vor ndeplini corect sarcnile cerute, vor primi cte o bulin albastr. Grupa nr. 4, va fi alctuit din membrii juriului, se vor alege 3 elevi din clas care vor analiza atent munca celorlali colegi. La sfritul activitii, n funcie de cte buline galbene sau albastre au acumulat grupele de elevi vor primi drept recompens o diplom de excelen.
BIBLIOGRAFIE:
M. E. C. , Curriculum Naional, Programa colar pentru Istorie, clasa a-IV-a, Bucureti, 2005.
Beliu, Daniela&colab. Istorie Sugestii didactice pentru clasa a IV-a, Ed. Educaia 2000+, Bucureti, 2006.
www.didactic.ro DESFURAREA ACTIVITII
TIMP ESTIMA- TIVETAPELE DESFURRII LECIEICONINUTUL TIINIFIC AL LECIEISTRATEGIA DIDACTIC
TEHNICI DE INSTRUIREFORME DE ORGANIZAREMIJLOACE DE NVMNT
1 minut1. Organizarea clasei pentru lecie- Elevii i pregtesc cele necesare pentru lecie (manuale, caiete, stilouri, creioane colorate etc.)
ConversaiaColectiv dirijatManuale,culegeri, rechizite
2 minute 2. Captarea ateniei - Captarea ateniei se face printr-o ghicitoare:
Zice-se c-a fost sub soare
Un domn mic, dar numit Mare
Cnd pe turci i nvingea,
Mnstire construia. (tefan cel Mare)(ANEXA nr.1)
Se prezint portretul domnitorului
Observarea dirijat
Problematizarea Colectiv dirijat
Portretul lui tefan cel Mare
2 minute3. Anunarea temei i a obiectivelor- Se anun titlul leciei ,,Moldova n vremea lui tefan cel Mare i se notez titlul leciei pe tabl.
- Elevii sunt anunai c activitatea se va desfura sub forma unui joc competitiv.
- Pe parcursul acestui joc vor dobndi informaii cu privire la : nceputul domniei;
Organizarea rii;
Luptele pentru aprarea rii;
Sfritul i importana domniei lui tefan
Explicaia
Conversaia Colectiv dirijat
10 minute4. Reactualizarea cunotinelor- Reactualizarea cunotinelor se va face prin rezolvarea primei sarcini de lucru din cadrul jocului. (ANEXA nr.2)
- Se anun numele jocului i regulile acestuia.
Jocul la tombol
Clasa este mprit n 4 grupe.
Grupa nr.4 este alctuit din membrii juriului.
Grupele pe parcursul leciei vor avea de rezolvat mai multe sarcini.
Juriul va nota, ct de bine s-au descurcat grupele, oferind buline galbene pentru cei care au rezovat corect exerciiul i buline roii pentru cei care nu au reuit s duc la bun sfrit sarcina de lucru.
Sarcina nr.1. Fiecare grup va trebui s extrag cte un jeton cu imaginea unui domnitor deja cunoscut. Astfel ca fiecare grup va avea cte un jeton extras.
Elevii din grup vor trebui s precizeze:
Numele domnitorului
Unde a domnit(punnd pe hart, imaginea domnitorului).
Cteva carcateristici referitoare la domnia acestuia.
Conversaia
Exerciiul
Explicaia
Jocul didacticPe grupe dirijat cu sarcini difereniate
Colectiv dirijatCutia cu tombola
Jetoane cu imagini
Harta Moldovei din timpul lui tefan cel Mare
5 minute5. Prezentarea noului coninut - Se prezint materialul n Power Point: tefan cel Mare. Li se cere elevilor s urmreasc portretele sale, mbrcmintea, spada, privirea, inuta, s rein cele mai importante biserici, mnstiri, ceti prezentate. ( ANEXA nr.3)Observaia independentIndividual independent
Materialul Power Point tefan cel Mare
15 minute6. Dirijarea nvrii i obinerea performanelor- Se poart o scurt discuie despre materialul prezentat. ( ANEXA nr.4)
- Astfel c elevii afl informaii cu privire la domnia lui tefancel Mare: tefan cel Mare a fost un domnitor gospodar, bun organizator al luptelor, priceput n rzboaie, dorind libertatea poporului su. A construit cele mai puternice ceti: Cetatea Alb, Chilia la Dunre( pentru a opri naintarea turcilor), Cetatea Sucevei, Cetatea Neamului. Aflm c dup fiecare btlie tefan ridica cte o mnstire sau biserici, n amintirea celor czui pe cmpul de btlie, recompensa pe cei mai viteji dintre lupttorii si cu moii.
A domnit 47 de ani (1457 1504) i a fost nmormntat la Mnstirea Putna.
Sarcina nr.2. Cu ajutorul acestor informaii, grupele de concureni, vor avea de rezolvat a doua sarcin din cadrul competiiei.
Grupele vor trebui s extreg din nou la tombol, cte un plic. Plicurile vor conine materiale de lucru, cu privire la: 1. Btliile duse de tefan cel Mare.
2. Mnstirile construite de acesta.
3. Cetile ridicare de domnitor.
- Fiecare grup va trebui s realizeze un poster, cu ajutorul informaiilor aflate n plicul extras. Dup care s-i prezinte posterul n faa clasei.
Conversaia
Exerciiul
nvarea prin descoperire
Expunerea
Munca n echipe
Observarea dirijat
Colectiv dirijat cu sarcini frontale
Pe grupe dirijat cu sarcini frontale
Cutia cu tombola
Plicuri
Jetoane cu imagini
Jetoane cu informaii
5 minute6. Asigurarea feed-backului- Asigurarea feed-backului se va face de ctre profesor, prin cteva ntrebri orale, cu privire la informaiile dobndite pe parcursul leciei.
( ANEXA nr.5) 1).Cine a fost tefan cel Mare?
2). Cum a fost caracterizat ca domnitor ?
3). De ce a fost numit Cel Sfnt ?
4). Ce a construit dup fiecare victorie ? 5). Completarea unui jeton cu trsturile
domnitorului.Conversaia
Problematizarea Colectiv dirijat cu sarcini frontale
5 minute7. Evaluarea Sarcina nr.3. Cu ajutorul ntrebrilor puse mai deveme, se distribuie fiecrui elev, cte o fi de lucru, ce va conine: doi itemi: completare de spaii libere i un rebus, cu informaii referitoare la domnia lui tefan cel Mare.
(ANEXA nr.6)
Exerciiul
Conversaia Individual independent cu sarcini frontale Fia de munc independent
1 minut8. Asigurarea transferului i a reteniei
- Se fac aprecieri asupra participrii elevilor la activitate.
- Tot acum memebrii juriului, cu ajutorul profesorului, vor anuna clasamentul grupelor, n funcie de punctajul dobndit.
- i se vor distribui diplome.
- Se va da tema de cas. ( ANEXA nr.7)
Conversaia Colectiv dirijat
Anexa 1GHICITOARE
Zice-se c-a fost sub soare
Un domn mic, dar numit Mare
Cnd pe turci i nvingea,
Cte o mnstire construia.
(tefan cel Mare)
Anexa 2
Iancu de Hunedoara a domnit ntre anii Vlad epe a domnit ntre anii
( 1387-1456), n Transilvania. ( 1456-1462), n ara Romneasc.
Alexandru cel Bun a domnit ntre anii tefan cel Mare a domnit ntre anii
(1400-1432), n Moldova. ( 1457-1504), n Moldova.
Anexa 4
BTLIILE DUSE DE TEFAN CEL MARE
Mahomed al II-lea trimite asupra Moldovei
o armat numeroas. nfruntarea are loc la
Podul nalt (Vaslui), in iarna anului 1475.
Mica armat moldoveneasc iei nvingtoare.
Turcii se ntorc, i nving armata lui tefan la
Rzboieni. ns tefan nu se las i reueste s
se refac i s obin *independena(=libertatea)
Moldovei.
tefan cel Mare duce i alete btlii mpotriva ttarilor i polonezilor, care vroiau s *cotropeasc(=fure/ cucereasc) ara.
n 1497, la Codrii Cosminului, tefan
l nfrnge pe rgele Poloniei,
care a ncercat s cucereasc Moldova.
nvini polonezii, recunosc
independena rii.
MNSTIRILE CONSTRUITE DE TEFAN CEL MARE
Cei 47 de ani de domnie a lui tefan cel Mare nseamn pentru Moldova o perioad de dezvoltare economic i de nflorire cultural.n urma ctigrii unei btlii, tefan nla cte o biseric sau cte o mnstire pe care le nzestra cu picturi i obiecte de mare valoare.
Mnstirea Putna,
Mnstirea Vorone
Biserica Adormirea Maicii Domnului Biserica Sfntul Gheorghe
Biserica Sfntul Ilie, Suceava Biserica Sfntul Nicolae, IaiCETILE RIDICATE DE TEFAN CEL MARE
ara era aprat de ceti ca Cetatea
HYPERLINK "http://ro.wikipedia.org/wiki/Cetatea_Alb%C4%83" Alb la Nistru, cetatea Chilia la Dunre,, spre Carpai Cetatea
HYPERLINK "http://ro.wikipedia.org/wiki/Cetatea_Neam%C8%9Bului" Neamului. Moldova era stabil politic i bogat. Buna organizare a drumurilor i determina pe negustorii strini s treac prin Moldova, aducnd mirodenii, covoare, blnuri, metale i pietre preioase. Vmile culese de la acetia a crescut economia rii. Astfel se explic mijloacele materiale care i-au permis lui tefan s lupte i s construiasc fr ncetare n lunga lui domnie
Cetatea Alb Cetatea Chilia
Cetaea Neamului Cetatea Sucevei
Anexa 5
ntrebri:1).Cine a fost tefan cel Mare?
2). Cum a fost caracterizat ca domnitor ?
3). De ce a fost numit Cel Sfnt ?
4). Ce a construit dup fiecare victorie ?
5). Completai aceast imagine cu cteva trsturi ale domnitorului.
Anexa 6
FI DE LUCRU
1).Completeaz enunurile, folosind cuvintele din parantez:
tefan cel Mare a fost domn al ....................... ntre anii ............................ n timpul domniei a dorit s obin ........................Moldovei
Cel mai aprig duman al Moldovei era .................................................... La ..........................., tefan obine cea mai important ....................... mpotriva turcilor.
Pentru faptele sale, Biserica Ortodox l-a fcut ..........................................
(Moldovei, independena, sfnt, victorie,
Imperiul Otoman, 1457-1504, Podul nalt)
2). Completeaz rebusul:
1. Numele domnitorului
2. Cum este el? (trei adjective)
3. O propoziie despre domnitor
4. Ce a fcut el? (trei verbe)
5. O nsuire reprezentativ pentru tefan cel Mare.Anexa 7
De citit acas.
DIPLOMASe acord echipei.....................
Format din elevii................................
............................................................
din coala..................................
localitatea................................
pentru.................................................
Director,
Prof., Data
1.
2.
3.
4.
5.
Sfaturi date tinerilor oteni de ctre tefan cel Mare
Dup socotina mea, voi, cei tineri de azi putei nzui a fi de folos rii, pzind poruncile cele din veac ale vieii noastre.i a rostit atunci tefan cteva sfaturi nelepte i astzi de urmat:
S lucrezi cu credin; n lucru temeinic st fericirea ta.
Nu judeca pe alii nainte de a te fi judecat pe tine.
Fii cumptat n toate. Nechibzuina, lenevia i lcomia pierd omenia.
Tinere nu uita! ndrzne te nati,nelept te faci.
S spui adevrul! Cine vrea cu adevrat liber trebuie s nvee s spun adevrul, pentru c adevrul ntreg nseamn libertate deplin.
Ad-i aminte! Dup vorbe mari urmeaz fapte mici .
Omul cel mai puternic este cel cu inim curat.
George Dinograncea,Legende (nelepciunea lui tefan cel Mare)
PROIECT DE LECIE LA ISTORIE
PROF. Psihopedagog
MOLDOVAN IULIANA