proiect didactic 2
TRANSCRIPT
DEMERSUL DIDACTIC
Etapele lecţiei
Obiective operaţionale
Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor
Strategia didactică EvaluareMetode şiProcedee
Mijloace Forme de organizare
I Moment organizatoric
II Captarea atenţiei
III Actualizarea cunoştinţelor
Om1
O1
O2
O5
O1
O5
Pregătirea materialelor necesare lecţiei.Asigurarea unui climat optim pentru începerea lecţiei.
Voi prezenta pe tablă o planşă cu nuferi.Le voi spune elevilor că vom completa această planşă împreună numai dacă cunosc termenii de vocabular matematic.
Pe planşă se află patru nuferi care sugerează cele patru operaţii matematice cunoscute.Fiecare petală a florii va fi completată cu o noţiune de vocabular:- Cum se numesc numerele care se adună?- Cum se numeşte rezultatul operaţiei de adunare?- Ce temeni mai putem aplica operaţiei de adunare?Se procedează la fel pentru
Se pregătesc pentru începerea lecţiei cu manualele şi caietele necesare.
Observă planşa.
Elevii vor scrie termenii de vocabular pe fiecare petală.
TermeniSumă/total
Micşorează, măreşte, cu... mai mult, adaugă.
Conversaţia
Exerciţiul
ObservaţiaConversaţia
Observaţia
Explicaţia
Conversaţia
ManualeCaiete
Planşa
Planşa
Frontală
Frontal
Frontală
Aprecieri verbale
EvaluareIndividuală
Capacitate de receptare
174
IV Anunţareasubiectului şi enunţarea obiectivelor
V Recapitula-reaşi sistematiza-reacunoştinţelor
O2
O1
O5
Om1
toate operaţiile.
Voi anunţa temă şi obiectivele într-un mod accesibil.- Astăzi vom recapitula înmulţirea şi împărţirea numerelor naturale de la 0 la 1000.Voi scrie titlul lecţiei pe tablă, apoi prezint o planşă care sugerează personajelele din povestea „Albă ca zăpada şi cei şapte pitici”. Fiecare pitic propune un set de exerciţii pe care le vom rezolva, respectând cerinţele.
Propun un antrenament de calcul mintal înainte de a începe rezolvarea fişelor de lucru.
Măreşte nr.5 de 7 oriMăreşte nr. 9 cu 12Micşorează nr.23 cu7Micşorează nr.36 de 9 ori.Într-o vază sunt 21 de ghiocei şi de 3 ori mai puţine zambile. Câte zambile sunt?În bibliotecă am 5 rafturi a câte 8 cărţi.Câte cărţi am?Voi prezenta personajele care
Elevii vor scrie titlul lecţiei în caiete.
Se rezolvă calculele mintal.
5 x 7 = 3512 + 9 = 2123 – 7 = 1636: 9 = 421: 3 = 7 5 x 8 = 40
Se rezolvă
Exerciţiul
Demonstraţia
Exerciţii
Problematizarea
PlanşaCu operaţii
Tabla de scris
Fişe de lucru
Frontală
Individuală
Individuală
Aprecieri verbale
Evaluare scrisă
Evaluare orală
Evaluare scrisă
175
Oa1
O3
O4
Om1
ne vor însoţi la lecţie şi voi indica faptul că fiecare pitic are un set de exerciţii pe care le vor rezolva.PITICUL IAflă cât este a în fiecare caz:10 x 2 = 68 46 = 80: 2 + a10 x 9 = 98 38 = 60: 2 + a10 x 3 = 67 17 = 90: 9 + aPITICUL IILa produsul numerelor 100 şi 2 adaugă câtul numerelor 50 şi 5. Ce număr obţii?PITICUL IIIAflă numărul de 2 ori mai mic decât diferenţa numerelor 858 şi 58.PITICUL IVCalculează respectând ordinea efectuării operaţiilor:(36: 6) + 14 + 300 =PITICUL VVerifică egalităţile:(3 + 5) x 7 = 3 x 7 + 5 x 7PITICUL VIGăseşte numărul de 100 de ori mai mic decât suma numerelor 250 şi 450.PITICUL VIIÎntr-o ladă sunt 18 kg de portocale, iar în altă ladă sunt 9 kg. Toate portocalele s-au aşezat în pungi a câte 3 kg.
exerciţiile la tablă şi în caiete urmând sarcinile de lucru.
Rezolvă problema cu
Demonstraţia Manual
Fişe de lucru
Tabla de scris
Frontală
Individuală
Autoevalu-are
Evaluare reciprocă
176
VI Obţinerea performanţelor
VII Evaluare finalăTema
Câte pungi sunt necesare?
Albă ca zăpada propune un exerciţiu după care urmează să compună o problemă:(128 + 132): 10 =Ca recompensă vor primi o fişă cu rebusuri matematice pe care o vor rezolva.
Voi aprecia activitatea individuală şi de grup a elevilor în funcţie de frecvenţa răspunsurilor.Tema se noteză şi se explică. Manual, pag.72, ex.5,6,7
plan de rezolvare.
Compun o problemă după exerciţiul dat apoi o rezolvă.Completează rebusul matematic.
Îşi evaluează activitatea la lecţie.Îşi notează tema
Problematizarea
Exerciţiul
Tabla de scris
Fise de lucru
Frontală
Frontală
Individuală
Evaluare finală
Evaluare finală
177
Proiect didactic
Clasa: a II-a
Disciplina: Matematică
Unitatea de învăţare: Numere naturale 0 -1000
Conţinut: Adunarea/scăderea numerelor natural până la 1000
Elemente de conţinut: Exersarea tehnicilor de calcul prin
exerciţii şi probleme
Tipul lecţiei: evaluare
Obiectiv cadru/Obiectiv de referinţă: 1.1., 1.2., 2.2., 2.3., 2.4.,
3.5., 4.4.
Obiective operaţionale:
A. COGNITIVE: La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
OC1: - să efectueze corect adunări/scăderi în concentrul 0-1000,
cu şi fără trecere peste ordin;
Nivel minimal: - recunoaşte situaţiile concrete, care
presupun efectuarea unor comparări
corelate cu operaţia de adunare/scădere;
Nivel mediu: - alegerea operaţiei corespunzătoare relaţiei
matematice “cu atât mai puţin/mai mult”.
Nivel maximal: - aplicarea în calcul a relaţiilor
matematice, conştientizând semnificaţia
acestora.
Clasa: a IV-a
Disciplina: Limba şi literatura romaâă
Unitatea de învăţare: Sintaxa propoziţiei
Conţinutul: Predicatul
Elementele de conţinut: Predicatul verbal
Tipul lecţiei: mixtă
Obiectiv cadru/Obiectiv de referinţă: 2.2., 3.5., 4.4., 4.5., 4.6.
Obiective operaţionale:
A. COGNITIVE: La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
OC1 : - să identifice predicatele verbale din propoziţiile propuse;
Nivel minimal: - recunoaşterea predicatului prin subliniere,
indiferent de locul pe care-l ocupă în
propoziţie.
Nivel mediu: - recunoaşterea predicatelor cu ajutorul
întrebărilor adresate subiectului.
Nivel maximal: - recunoaşterea predicatelor verbale ca părţi
principale de propoziţie care arată ce face
subiectul
178
OC2 : - să rezolve corect problemele simple
Nivel minimal: - precizarea operaţiilor corespunzătoare
problemei propuse.
Nivel mediu: - rezolvarea problemelor propuse.
Nivel maximal: - justificarea modului de rezolvare
utilizând limbajul matematic
OC3 : să compună o problemă cu ajutorul datelor;
Nivel minimal: - identificarea operaţiei corespunzătoare.
Nivel mediu: - formularea unui enunţ pe baza datelor.
Nivel maximal: - rezolvarea corectă a problemei
formulate.
B. MOTRICE:
Om1: - să-şi coordoneze mişcările pentru a scrie operaţiile
matematice;
Om2: - să folosească corect instrumentele şi materialele de
lucru;
C. AFECTIVE: Elevii:
Oa1: - vor manifesta interes pentru rezolvarea sarcinilor
propuse;
Oa2 : - vor participa cu plăcere şi interes la lecţie;
OC2 : - să analizeze predicatele verbale dintr-un text dat;
Nivel minimal: - sublinierea predicatelor precizând
întrebările cu care se află.
Nivel mediu: - analiza predicatelor, arătând prin ce sunt
exprimate
Nivel maximal: realizarea schemei simbolice a propoziţiilor
din textul dat.
B. MOTRICE:
Om1: - să scrie corect şi estetic pe caiete în ritm rapid;
Om2: - să-şi dirijeze efortul pentru a opera cu nivelul de
cunoştinţe;
Om3: - să-şi reprime dorinţa de a face mişcări inutile în timpul
lecţiei;
C. AFECTIVE: Elevii
Oa1: - vor manifesta interes în timpul desfăşurării lecţiei, pentru a
avea satisfacţia reuşitei
Oa2 : - vor accepta solicitările învăţătorului şi se vor mobiliza în
realizarea lor;
179
RESURSE:
A. Metodologie:
A) strategia didactică: algoritmică;
B) metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul,
jocul didactic;
C) formă de organizare: frontală, individuală;
B. Bibliografie:
1) oficiale:
· programa şcolară pentru învăţământul obligatoriu,
clasele I-IV.
2) metodico-didactice:
· culegere de exerciţii şi probleme.
Oa3: - vor manifesta dorinţa de a rezolva cât mai multe exerciţii de
identificare a predicatelor;
A. Metodologige:
A) Strategia didactică: inductiv-deductivă, algoritmică;
B) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, analiza
gramaticală;
C) Mijloace de învăţământ: fişe, planşă cu predicatul;
D) Formă de organizare: frontală, individuală.
B. Bibliografie:
1) oficiale:
· Programa şcolară pentru învăţământul primar, EDP,
Bucureşti, 2004,
· Marcela Penes, Vasile Molan, Limba romana pentru clasa
a IV-a, Editura “Aramis”, 2004
2) pedagogice:
· Elvira Creţu, Psihologia şcolară pentru învăţământul
primar, Editura “Gheorghe Alexandru”, Craiova, 1999,
3) metodico-didactice:
· Mădălina Bogdan, “Gramatica practică pentru ciclul
180
C. Temporale: 50 minute
· poziţia în modul: (5)
primar”, 2003
C. Temporale: 50 minte
· Poziţia în modul (1) 1. Predicatul verbal
Sinteza proiectului
Ob Sarcini de învăţare Itemi de evaluare Ob Sarcini de învăţare Itemi de evaluareOc1 Soc1- efectuarea
corectă a adunărilor/scăderilor în concentrul 0 – 1000
I1Oc1 – exerciţii de calculare a sumei şi diferenţei numerelor naturale în concentrul 0 – 1000I2Oc1 – exerciţii de aflare a termenului necunoscutI3Oc1 – exerciţii cu două operaţii (adunare şi scădere)
Oc1 SOc1 – recunoaşterea predicatelor verbale şi prezentarea întrebărilor cu care se află.
I1Oc1 – subliniaţi predicatele din propoziţiile date, precizând ce părţi de vorbire sunt.I2Oc1 – găsiţi întrebarea la care răspunde fiecare predicat.I3Oc1 – motivaţi sublinierea predicatelor cu ajutorul definiţiei.
Oc2 Soc2 – Rezolvarea problemelor simple, respectând algoritmul
I1Oc2 – micşoraţi suma numerelor 275 şi 638 făcând proba I2Oc2 – într-o fermă erau 342 miei albi şi 264 miei negri. Pentru vânzare s-au sacrificat 253 miei. Câţi miei au rămas?
Oc2 SOc2 – analiza predicatelor, precizând felul şi prin ce sunt exprimate.
I1Oc2 – subliniaţi predicatele verbale din textul dat.I2Oc2 – precizaţi prin ce sunt predicatele subliniate
Oc3 Soc3 – compunerea de probleme simple
IOc3 – Compuneţi o problemă după următorul exerciţiu:841 – (841 – 287) =
181
Scenariul didactic
Evenimentele lecţiei/Conţinuturi/Strategii Evenimentele lecţiei/Conţinuturi/StrategiiOb Activitatea învăţătorului Activitatea elevului Ob Activitatea învăţătorului Activitatea elevului
Oa1
Oa2
1. Actiualizarea cunoştinţelorA) verificarea temei de acasăB) calcul oral: propune ex. variate de aflare a sumei şi diferenţei. Solicită justificarea răspunsului
Calculează mintal şi argumentează rezultatul obţinut Oa1
1. Captarea atenţieiPropune completarea unui repus (Anexa 1.)
Completează la tablă rebusul.
Oa1
Oa2
Oc1
Oc2
2. Enunţarea temei şi a obiectivelor. Anunţă tema lecţiei şi împarte fişele de lucru. Oferă explicaţii şi lămuriri asupra exerciţiilor şi problemei
Manifestă interes şi curiozitate
Oa1
Oa2
2. Enunţarea obiectivelor. Comunică pe înţelesul elevilor conţinutul învăţării şi performanţele pe care le aşteaptă. Scrie titlul la tablă. Precizează că aceste cunoştinţe vor fi însuşite unor, deoarece se bazează pe cunoştinţele anterioare.
Manifestă curiozitate. Scriu titlul pe tablă
Oc1
Om1
Oa1
Oa2
3. Dirijarea învăţăriiÎndrumă elevii în rezolvarea exerciţiilor propuse şi calcularea termenului necunoscut;436 + 362 – 287 =955 – 514 + 253 =133 + 446 – 379 =436 + a = 956A + 143 = 844764 – a = 242
Rezolvă la tablă exerciţiile
Oa1
Oa2
3. Prezentarea conţinutuluiPrezintă un text invitând elevii să-l screi pe caiete:“S-a aurit dumbravă. Iarba se vestejeşte. Bunicul strânge nucile. Ziua caldă se pierde în noaptea lungă şi rece. În înălţime se aud chemări de rândunele. Dinspre livadă vin miresme plăcuţe de toamnă”.
Scriu textul pe caiete.
Oc1
Oc3
Om1
4. Obţinerea performanţelorScrie la tablă un exerciţiu şi cere elevilor să compună o problemă după acel exerciţiu:
Compun problema4. Dirijarea învăţăriiLe cere elevilor să sublinieze cuvintele care exprimă o acţiune şi răspund la întrebarea “ce
182
848 – (848 – 237) =Oc1
Oc2
Om2
Oa1
Oa2
face?” sau “ce se spune despre?”Conduce elevii în direcţia aflării predicatelor, analizând pe rând fiecare propoziţie din text, folosind întrebarea la care răspundCere elevilor să răspundă la unele întrebări.- Cum se numesc aceste cuvinte care arată “ce se spune despre?” (dumbravă, iarbă, bunicul, ziua, chemări, miresme)- Cui adresăm întrebarea pentru a afla predicatul?- Prin ce parte este exprimat?Îi ajută să definească predicatul şi să stabilească întrebările la care răspunde.Menţionează că predicatul exprimat prin verb se numeşte predicat verbal.El arată acţiunea săvârşită de subiect şi răspunde la întrebarea “ce face?”
Se mobilizează şi răspund solicitărilor învăţătorului.
5. TransferulTema pentru acasă.
Oc1
Oc2
Om2
Oa1
Oa2
5. Obţinerea performanţelor.Prezintă un text şi caracteristicile de lucru:A) subliniază predicatele;B) precizează felul lor şi întrebarea la care răspund;“Recreaţia s-a sfârşit. Începe lecţia nouă. Elevii scriu. Gigel găseşte. Lacrimile pătează foaia.
Elevii răspund solicitărilor
183
Cerneala se împrăştie.”C) alcătuieşte o propoziţie dezvoltată în care predicatul verbal să fie exprimat printr-un verb la timpul trecut, pers. a III-a, nr. plural.
Alcătuiesc propoziţia cerută
Oc2
Oc3
6. Feedback-ulPropune elevilor să găsească substantive potrivite cu rol de subiect pentru verbele: se joacă, au citit, vine, apoi să alcătuiască propoziţii
Găsesc cuvinte potrivite şi alcătuiesc propoziţii.
7. TransferulPropune elevilor să alcătuiască propoziţii după schema de mai jos, având ca predicate verbale cuvintele: se adună, vor pleca.
Pv. S PsV s s
S Pv PsS v s
184
Numele elevului Data
Fişă de lucru
1. Calculaţi433 + 346 = 931 – 411 = 583 – 242 = 275 + 524 = 627 + 175 = 894 – 580 =753 – 352 = 638 + 161 =
2. Calculaţi adunările şi scăderile făcând proba:521 + 456 = 985 – 623 =645 + 253 = 789 – 505 =
3. Aflaţi termenul necunoscut :356 – a = 242 a – 248 = 551 832 + a = 964 a + 276 = 588a = a = a = a = a = a = a = a =
4. Intr-o ferma erau 342 miei albi şi 264 miei negri. Pentru vânzare s-au sacrificat 253 miei. Câţi miei au rămas?
......................................................................................................................................................
R.....................................
185
ANEXA
A
P R O P O Z I Ţ I A
V E R B
N U M E R A L
A D J E C T I V
V I R G U L Ǎ
D I C T A R E
E N U N Ţ I A T I V Ǎ
S U B S T A N T I V
B
1. Comunicarea cu un singur predicat;2. Parte de vorbire care exprimă o acţiune;3. Parte de vorbire care exprimă un număr;4. Parte de vorbire care arată o însuşire;5. Între subiect şi predicat nu se pune.....;6. Substantiv provenit din verbul “a dicta”;7. Propoziţia care se termină cu punct;8. Parte de vorbire care denumeşte lucruri, fiinţe şi fenomene ale naturii.
186