proiect didactic
DESCRIPTION
Abilitati practice - clasa simultanaTRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC
1
PROF.INVATAMANT PRIMAR:
NILVAN MANUELA IOANA
PROIECT DIDACTIC SUSTINUT LA CLASA SIMULTANA:
CLASA PREGATITOARE SI CLASA A III-A
DATA:29.01.2014
CLASA Pregatitoare CLASA A III-aData: 24.01.2014Aria curriculară: Arte şi TehnologiiDisciplina: Arte vizuale şi lucru manualUnitatea tematică: In lumea necuvantatoarelor!Titlul lecţiei: Acvarii Forma de realizare: activitate integratăMijloc de realizare: decupare după contur, lipireTipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi
Scopurile lecţiei: Formarea deprinderii de a realize o lucrare după o temă dată;Dezvoltarea capacităţii de a mânui corect materialele şi instrumentele adecvate.
Competenţe specifice:Sesizarea semnificaţiei unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/pictură/ modelaj/colaj/film/desen animat, care reflectă un context familiar;2.1. Observarea unor caracteristici simple ale materialelor întâlnite în mediul familiar2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/construcţii simple, pe baza interesului direct 2.5 Descoperirea utilităţii obiectelor realizate prin efort propriu
Domenii integrate:
Comunicare în limba română Educaţie pentru societate Muzică şi mişcare
Competenţe integrate:CLR
DATA: 27.01.2014ARIA CURRICULARĂ: TehnologiiDISCIPLINA: Abilităţi practiceUNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Activitati cu materiale sinteticeSUBIECTUL: Acvariul cu peştiTIPUL LECŢIEI: evaluareScopul lectiei:
- Sa puna in aplicare cunostintele, noutatile dobandite ale unitatii tematice parcurse
- Sa realizeze exercitii de decupare, taiere, rupere, mototolire, lipire, etc.
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 1.2. să aplice tehnici de prelucrare a materialelor utilizând
instrumente şi ustensile adecvate; 2.2. să îmbine în mod adecvat tehnicile de realizare a unor
produse simple şi/sau complexe; 2.3. să aprecieze intuitiv calitatea unor materiale folosite
sau a unui produs finit; 3.2. să coopereze cu colegii dintr-o echipă la realizarea unor
produse complexe;
2
1.1. Sesizarea semnificaţiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar1.5. Manifestarea curiozităţii faţă de receptarea semnificaţiei mesajelor orale, în contexte de comunicare cunoscute;
DP Aplicarea unor deprinderi de comportament moral – civic în contexte familiare
Obiective operaţionale:
a. Cognitive :OC1 - să precizeze acţiunile prin care copiii pot contribui la protejarea apelor;OC2 – să recunoască diferite materiale de lucru;OC3 – să precizeze etapele de lucru;OC4 – să realizeze lucrarea propusă
b. Motrice:OM1 – să mânuiască cu atenţie instrumentele de lucruOM2 – să decupeze după conturOM3 – să lipească şabloanele OM4 – să asambleze părţile componene pentru realizarea lucrării finale
c. Afective:OA1 – participarea activă la activitateOA2 – manifestarea iniţiativei de a comunica şi lucra prin cooperare
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:a) cognitive:
O1 : să descrie conţinutul etapelor de parcurs în realizarea lucrării pe baza modelelor şi a explicaţiilor primite;
O2 : să decupeze şabloanele respectând conturul trasat; O3 : să asambleze elementele componente ale machetei
respectând modelul; O4 : să decoreze cât mai original lucrările confecţionate;
b) psihomotorii: O5: să adopte o poziţie corectă şi comodă a corpului pentru
desfasurarea activitatii; O6: să-şi coordoneze mişcările pentru a manevra cu
operativitate instrumentele de lucru;c) afective:
O7 : să aprecieze calitatea lucrărilor executate pe baza criteriilor stabilite.
3
Resurse:
Metodologice
Strategii didactice:a) Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, problematizarea,
demonstraţia, exerciţiulb) Mijloace de învăţământ: şabloane, ace cu gămălie, suport de
polistiren, hârtie creponată, foarfece, lipici, borcan de 800g Forme de organizare : frontală, în perechi, individuală.Temporale Ora are o durată de 50 minute, din care 35 minute activitatea propriu-zisă şi 10 minute activităţi recreative.
Umane Clasa are un număr de 8 elevi, care se caracterizează
printr-o dezvoltare psihică şi fizică normale, corespunzătoare vârstei. IV. Bibliografice:Ştiinţifice: Manea A, MatacheC, Ghid practic pentru clasa pregătitoare, ed. Delta Cart Educaţional, Piteşti, 2012 Breben, S., Gongea, E., Ruiu, G., Fulga, M., Metode interactive de grup – Ghid metodic, ed. Arves, Craiova, 2003Dănilă, I, Ţarălungă, E, Lecţia în evenimente. Ghid de proiectare didactică, ed. Egal, Bacău, 2002www.didactic.ro Oficiale: Curriculum Naţional, Programe şcolare pentru clasa pregătitoare, Bucureşti, 2012
RESURSE:a) Procedurale: conversaţia, explicaţia, demonstraţia,
observarea, munca independentă, evaluare reciprocăb) Materiale: şabloane cu peşti, căluţ de mare, iarbă de
mare, stea de mare,scoici, nisip, lipici, foarfece.c) Organizatorice: frontal, individual, în perechi
BIBLIOGRAFIE*** - Programe şcolare pentru clasa a III-a, Ministerul Educaţiei şi Cercetării, Bucureşti, 2003
4
ETAPELE LECTIEI
CLASA PREGATITOARE
C.S. METODE SI
PROCEDEE
CLASA A III-A METODE SI
PROCEDEE
EVALUARE
1. Moment
organizatoric
Pregătirea
instrumentelor de lucru şi
a materialelor în vederea
desfăşurării activităţii în
condiţii optime.
Conversaţia pregăteşte materialele necesare desfăşurării în bune condiţii a orei de abilităţi practice.
conversaţia
2. Captarea şi
orientarea atenţiei
Copiilor li se afiseaza un pestisor pe care il analizeaza.
V-ar plăcea să avem în clasă un peştişor de aur?
De ce obiect avem nevoie pentru această?
CLR
1.5
Conversaţia prezintă elevilor câteva ghicitori(Anexa 1)
elevii sunt indrumati sa extraga 3 biletele din cutiuta cu surprize si sa raspunda la intrebari
dirijează discuţia către animalele care trăiesc în apă
conversaţiaObservare
sistematică
3. Anunţarea temei
şi enunţarea
Astăzi vom realiza
mini – acvarii, în care să
locuiască peştişorul de aur.
Vom colora vietăţile
marine, le vom decupa
după contur şi le vom lipi
pe interiorul borcanului.
Explicaţia comunică tema lecţiei-Acvariul cu peşti şi obiectivele într-o manieră accesibilă elevilor.
explicaţia
conversaţia
Observare
sistematică
5
4. Actualizarea
cunoştinţelor
Iniţiez un scurt
dialog despre mediul de
viaţă acvatic
- Unde trăiesc peştii,
căluţii de mare şi
caracatiţele?
- Ce alte vieţuitoare
marine mai
cunoaşteţi?
- Pentru ca toate
vieţuitoarele
subacvatice să fie
sănătoase, cum
trebuie să fie apele în
care trăiesc?
- Cum putem ajuta la
menţinerea
curăţeniei apelor?
CLR
1.1
OC1
Conversaţia
Problematiz
area
Initiez un dialog in care vorbim despre unitatea tematica pe care am terminat-o de parcurs si despre cunostindele dobandite din urma lucrarilor executate.Reamintim tehnicile folosite: decuparea dupa contur, lipirea, ruperea, mototolirea, etc.
conversatia Observare
sistematică
4. Dirijarea
învăţării.
Prezentarea
materialului
Prezint elevilor mini
– acvariul model.
- Câte vietăţi sunt în
acvariu?
CS 2.1
CLR
Conversaţia Prezentarea şi intuirea modelului- prezintă lucrarea model –acvariul cu peşti.- cere copiilor să
explicaţia
conversaţia
Observare
sistematică
6
intuitiv - Ce materiale aveţi pe
bănci? (şabloane ,
suport de polistiren,
hârtie creponată,
foarfece, lipici,
borcan de 800g)
Din aceste materiale
vom realiza mici acvarii,
cu care să înfrumuseţăm
sala de clasă.
1.1
OC2
Observaţia precizeze ce materiale s-au folosit pentru realizarea acestei lucrări. - anunţă faptul că această lucrare nu poate fi realizată într-un timp scurt decât dacă vor munci organizat..
5. Explicaţia şi
demonstraţia
Voi explica şi
demonstra modalitatea de
lucru:
- Se presară nisip în
borcan;
- se taie hârtia creponată
verde în fâşii, care se
lipesc pe interiorul
borcanului, spre bază;
- se colorează animalul
subacvatic; (Anexa 2)
- se decupează şablonul
CLR
1.1
OC3
Explicaţia
Demonstraţi
a
Explicarea şi demonstrarea tehnicii de lucru- se pregateste cutia din carton si e lipeste in interiorul ei o coala de hartie clasata de culoare albastra- se decupează toate şabloanele pe care le au (peşti, căluţ de mare, scoica, steaua de mare, iarba de mare); (Anexa 2)- se coloreaza postisorii;- din hartie creponata se va realiza mici bilute ce urmeaza a fi lipite in
explicaţia
demonstraţia
exerciţiul
Observare
sistematică
7
după contur cu ajutorul
unui foarfece sau prin
perforare cu boldul, în
funcţie de
îndemânarea copiilor;
- se lipeşte şablonul pe
interiorul borcanului.
- se decorează cu scoici.
OA2
interiorul cartonului formand algele si alte plantele existente;- cu ajutorul acului si a atei se vor agata petisorii pe baza de sus a cartonului;- se adauga nisip si scoici pentru finalizarea acvariului.
6. Realizarea
lucrării propriu -
zise
Creez climatul
necesar (asigur fondul
sonor – „Barca pe
valuri”);
Urmăresc execuţiile
şi ofer ajutor elevilor care
au nevoie de sprijin.
OA1
ES 2.2
OC4
OM1
OM2
OM3
OM4
Exerciţiul Creez climatul necesar (asigur fondul sonor – „Barca pe valuri”);Urmăresc execuţiile şi ofer ajutor elevilor care au nevoie de sprijin.Realizarea lucrării Urmăreşte modul de realizarea a lucrărilor de către copii, îndrumând şi ajutând acolo unde este nevoie
exercitiul
Lucrare
practică
7. Evaluarea Toate lucrările vor fi
expuse. Se vor vota, de
către elevi, cele mai
reuşite.
Se imparte o diploma
OM4 Expoziţia Prezintă criteriile de evaluare a lucrărilor: finalizarea lucrării,
corectitudinea execuţiei,aspectul estetic, originalitatea lucrării.
evaluarea reciprocă
aprecierea verbală
Apreciere
reciprocă
8
pentru reusita clasei. Expune lucrările;Se imparte o diploma pentru reusita clasei. (Anexa 3)face
aprecieri cu privire la modul de participare al elevilor la lecţie
* In ultimile 15 minute, ca activităţi în completare, elevii vor intona si se vor misca pe melodia: „O ratusca sta pe
lac” si ,,Graiul animalelor”
9
ANEXA 1
GHICITORI :Sus copaie,Jos copaie,
La mijloc carne de oaie?Scoica
O surcică argintie,Numa-n apă şade vie!
Peştele
Cârligel legat cu sfoarăPrinde peşti şi-i scoate-afară!
Undiţa
1. DATI EXEPMPLE DE 3 VIETUITOARE MARINE
2. UNDE TRAIESC PESTISORII, CARATITELE, CAII DE MARE, ETC. ?
3. PUTEM TINE IN CASA UN PESTISOR? IN CE SE POATE ADAPOSTI?
10
11
ANEXA 2
12
ANEXA 3
Împreună, reuşim!
13
14