proiect didactic - cls. a viii-a (derivare)

15
PROIECT DIDACTIC UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: COLEGIUL NAȚIONAL DE ARTĂ „ION VIDUˮ PROFESOR COORDONATOR: Viorica GYOVAI PROPUNĂTOR: Călin Florin Alexandru POPEȚ DATA: 13.11.2014 CLASA: A 8-a A ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare OBIECTUL DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Limba și literatura română TEMA LECȚIEI: Derivarea. Compunerea. Schimbarea valorii gramaticale (conversiunea). TIPUL LECȚIEI: Lecție de consolidare a cunoștințelor TIMP: 50 minute. Competențe generale: 1.3 Integrarea categoriilor semantice în structuri lexicale proprii; 2. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situații de comunicare monologată și dialogată; 2.2 valorificarea categoriilor semantice învățate, în contexte diferite; 4. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.

Upload: calin-popet

Post on 15-Aug-2015

180 views

Category:

Education


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect didactic - Cls. a VIII-a (Derivare)

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: COLEGIUL NAȚIONAL DE ARTĂ „ION VIDUˮ

PROFESOR COORDONATOR: Viorica GYOVAI

PROPUNĂTOR: Călin Florin Alexandru POPEȚ

DATA: 13.11.2014

CLASA: A 8-a A

ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare

OBIECTUL DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Limba și literatura română

TEMA LECȚIEI: Derivarea. Compunerea. Schimbarea valorii gramaticale (conversiunea).

TIPUL LECȚIEI: Lecție de consolidare a cunoștințelor

TIMP: 50 minute.

Competențe generale:

1.3 Integrarea categoriilor semantice în structuri lexicale proprii;

2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată;

2.2 valorificarea categoriilor semantice învăţate, în contexte diferite;

4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.

Page 2: Proiect didactic - Cls. a VIII-a (Derivare)

Obiective operaționale:

a). Cognitive:

O1: Să recunoască categoriile morfologice indicate;

O2: Să utilizeze o anumită categorie morfologică într-un context dat;

O3: Să identifice termenii obţinuţi prin derivare;

O4: Să indice modalităţile de realizare a compunerii.

b). Afective:

O5: Să conştientizeze utilizarea corectă şi adecvată a diferitelor categorii morfologice;

O6: Să utilizeze conştient acelaşi cuvânt cu valori morfologice diferite;

O7: Să valorifice noţiunile de limbă acumulate;

O8: Să manifeste interes și plăcere în participarea la lecție.

Strategia didactică:

a). Metode și procedee: exercițiul, problematizarea, explicația, conversația euristică;

b). Mijloace de învățământ: fișe de lucru, tabla, marker, caiet, manual;

c). Forme de organizare a activității: activitate frontală, pe grupe, individuală.

d) Metode și tehnici de evaluare: observarea sistematică, conversația examinatoare, aprecierea verbală.

Bibliografie:

1. SÂMIHĂIAN, Florentina, IONIȚĂ, Florin, Manualul de Limba și literatură română, clasa a VIII-a, metoda ȘTIU-DESCOPĂR-APLIC, București, Editura Art, 2011.

2. VASILACHE, Gh. N., Ghid de ortografie, ortoepie și morfosintaxă a limbii române, Iași, Editura Polirom, 2011.

Page 3: Proiect didactic - Cls. a VIII-a (Derivare)

SCENARIU DIDACTIC

Momentul

introductiv

3

min.

Salutul. Notarea absenților în catalog.

Pregătirea materialelor de lucru și asigurarea climatului afectiv necesar desfășurării orei. Elevii își deschid cărțile și caietele de limba și literatura română.

Conversația

Secvența lecției Timp Obiective op.

Conținutul științific

al lecției

Strategia didactică

Evaluare OBS

Metode Mijloace Forme de org.

Page 4: Proiect didactic - Cls. a VIII-a (Derivare)

Frontal

Captarea

atenției și reactualizarea

noțiunilor

ancoră

15

min.

Se adresează întrebări legate de lecțiile anterioare, mijloacele de îmbogățire a vocabularului (derivarea și compunerea).

Se verifică tema pe care elevii au avut-o de pregătit. Se corectează eventualele greșeli și se oferă explicații suplimentare. Profesorul face

Page 5: Proiect didactic - Cls. a VIII-a (Derivare)

observații și aprecieri, după caz, antrenând întreaga clasă la discuții.

Consolidarea cunoștințelor și formarea priceperilor și deprinderilor

28

min.

Page 6: Proiect didactic - Cls. a VIII-a (Derivare)

O1

O2

O3

O6

Page 7: Proiect didactic - Cls. a VIII-a (Derivare)

O4

O5

O7

O8

Profesorul împarte câte o fișă de lucru fiecărui elev, urmând ca aceștia să răspundă cerințelor. (anexa1)

.

Profesorul începe cu reamintirea noțiunilor- cheie precum: derivare (cu prefixe, cu sufixe și derivare parasintetică), compunerea (prin alăturare, prin alipire și prin abreviere), schimbarea valorii gramaticale (conversiune).

Elevii răspund fiecare, pe rând, la posibilele întrebări ale profesorului.

Mai apoi, profesorul le cere elevilor să rezolve, pe rând, exercițiile referitoare la noțiunile recapitulate. (anexa 1)

Elevii continuă prin a găsi serii derivative pentru cuvintele de bază date.

Page 8: Proiect didactic - Cls. a VIII-a (Derivare)

Spre sfârșit, se vor rezolva exercițiile considerate ca având o mai mare complexitate. Mai exact, se va recurge la rezolvarea cerințelor care vizează procedeul numit schimbarea valorii gramaticale.

Elevii termină de rezolvat exercițiile propuse de către profesor și pun eventualele întrebări cu privire la ceea ce s-a lucrat.

Profesorul le explică nelămuririle într-un mod cât mai concis.

Elevii vor primi o fișă de sinteză care cuprinde noțiunile discutate. Scopul acesteia este o mai bună și mai clară schematizare a mijloacelor interne. (anexa 2)

Page 9: Proiect didactic - Cls. a VIII-a (Derivare)

Explicația

Conversația

Exercițiul

Fișă de lucru

Page 10: Proiect didactic - Cls. a VIII-a (Derivare)

Tablă

Individual

Frontal

Page 11: Proiect didactic - Cls. a VIII-a (Derivare)

Formativă

Aprecieri

verbale

Asigurarea

retenției și a

transferului

2

Page 12: Proiect didactic - Cls. a VIII-a (Derivare)

min.

Elevii vor primi ca sarcină de lucru pentru acasă, să rezolve din manual - exercițiile 1 și 2 de la pagina 31, precum și exercițiile din auxiliarul didactic, referitoare la noțiunile studiate.

Explicația

Caiete

Individual

Aprecieri

2

min.

Se formulează aprecieri globale și individuale privind modul în care elevii au îndeplinit sarcinile propuse de către profesor și aportul elevilor la lecție.

Explicația

Page 13: Proiect didactic - Cls. a VIII-a (Derivare)

Frontal

Aprecieri verbale