proiect didactic februarie

24
Proiect didactic integrat Grădiniţa cu PP “Clopoţel”, Bârlad Educatoare: Dulgheru Alina Simona Grupa: mică “C” Activitate integrată: “Ne jucăm, ne distrăm, învăţăm” Activităţi de învăţare: ADP: Întâlnirea de dimineaţă: “Ce vrei să fii când vei fi mare?” Rutina: “Ce cuvinte minunate!” (deprinderea de a vorbi politicos) Tranziţii: “Tic-tac” – folclorul copiilor “Bat din palme” – joc cu text şi cânt ALA: Artă: Bucătarul – colorare în contur Joc de masă: Puzzle cu meserii Joc de rol: “Aşteptăm musafiri” Joc de mişcare: “Mingea prin tunel” Joc de atenţie: “Ce jucărie a ascuns căţelul?” ADE: DLC – Educarea limbajului “Spune ce face” – joc didactic DOS – Activitate practică “Cadou pentru musafir” – lipire

Upload: anka-ankutza

Post on 29-Dec-2015

10 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

gradinita

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Didactic Februarie

Proiect didactic integrat

Grădiniţa cu PP “Clopoţel”, Bârlad

Educatoare: Dulgheru Alina Simona

Grupa: mică “C”

Activitate integrată: “Ne jucăm, ne distrăm, învăţăm”

Activităţi de învăţare:

ADP: Întâlnirea de dimineaţă: “Ce vrei să fii când vei fi mare?”

Rutina: “Ce cuvinte minunate!” (deprinderea de a vorbi politicos)

Tranziţii: “Tic-tac” – folclorul copiilor

“Bat din palme” – joc cu text şi cânt

ALA: Artă: Bucătarul – colorare în contur

Joc de masă: Puzzle cu meserii

Joc de rol: “Aşteptăm musafiri”

Joc de mişcare: “Mingea prin tunel”

Joc de atenţie: “Ce jucărie a ascuns căţelul?”

ADE: DLC – Educarea limbajului “Spune ce face” – joc didactic

DOS – Activitate practică “Cadou pentru musafir” – lipire

Obiective operaţionale:

ALA: Artă: - să coloreze în culori potrivite bucătarul de pe fişă;

- să utilizeze corespunzător instrumentele de lucru;

- să păstreze aspectul îngrijit al lucrării;

Joc de masă: - să asocieze meseriaşul cu uneltele sale;

- să descopere, din cât mai puţine încercări, piesa potrivită;

- să comunice verbal cu partenerii de joc;

- să citească imaginile de pe piesele de puzzle;

Page 2: Proiect Didactic Februarie

Joc de rol: - să se identifice cu rolul bucătarului în joc;

- să se comporte civilizat împărţindu-şi echilibrat rolurile în joc;

- să-şi exprime iniţiativa în extinderea conţinutului jocului;

- să lucreze în echipă pentru a pregăti cele necesarii sosirii musafirilor;

Joc de mişcare :- să fixeze mingea pe o traictorie astfel încât aceasta să trecă prin tunel;

- să respecte regulile jocului de mişcare;

- să coopereze în timpul jocului;

Joc de atenţie: - să identifice jucăria care a fost scoasă din joc;

- să respecte regulile jocului de atenţie;

ADE – Educarea limbajului: - să exprime verbal acţiunea din imagine;

- să execute acţiunea indicată de educatoare;

-să utilizeze corect verbele la prezent;

- să participe activ şi afectiv la activitate;

Activitate practică: - să denumească materialele primite pe mese;

- să lipească imaginea primită pe fişa de lucru;

- să menţină ordinea şi curăţenia la mese;

- să aprecieze lucrarea proprie şi lucrările celorlalţi colegi, cu

ajutorul educatoarei;

Strategii didactice:

Metode şi procedee: exerciţiul, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, jocul

Mijloace didactice: material PPT, calculator, videoproiector, carte, pix, pieptene, foarfece,

lipici, coşuleţe, puzzle cu meserii, fişe de colorat, creioane colorate, casetofon, CD, bucătărie,

farfurii, oale, linguriţe de jucărie, şerveţele, şorţuri.

Forme de organizare: individual, în grup, frontal.

Sarcina jocului: indicarea acţiunii executate

Regulile de joc:

2

Page 3: Proiect Didactic Februarie

Copilul la care se opreşte numărătoarea educatoarei va denumi acţiunea de pe ecran, ca răspuns

la îndemnul “Spune ce face”;

Dacă cel care răspunde greşeşte, un alt coleg îl ajută;

Fiecare răspuns corect este răsplătit cu aplauze.

Elemente de joc: surpriza, aplauzele, recompensa, mânuirea materialelor.

Bibliografie:

Viorica Preda, Mioara Pletea, Filofteia Gama, Ghid pentru proiecte tematice, Abordare

în manieră integrată a activităţilor din grădiniţă, Editura Humanitas Educaţional,

Bucureşti, 2005

Silvia Breben, Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga, Metode interactive de

grup – ghid metodic, Editura Arves, Craiova, 2002

3

Page 4: Proiect Didactic Februarie

Scenariul zilei

La intrarea în sala de grupa le spun copiilor că astăzi le-am pregătit o mare surpriză.

Pentru că suntem la proiectul cu meserii, iar ocupaţia lor preferată, la această vârstă, este de a

se juca şi de a învăţa, m-am gândit să derulăm astăzi o activitate cu titlul “Ne jucăm, ne

distrăm, învăţăm” şi, pentru ca distracţia să fie şi mai mare, am adus un prieten bun, căţelul

Toto, care vrea să înveţe de la ei cât mai multe, dar mai ales să se exprime corect. Acesta le-a

pregătit o recompensă pe care le-o va da la finalul activităţilor. Îl invităm pe Toto la joc şi la

distracţie, aşezându-l să urmărească atent activităţile de astăzi.

La întâlnirea de dimineaţă se are în vedere salutul, noutatea zilei - discuţii pe tema

“Ce vrei să fii când vei fi mare?”, apoi completăm Calendarul naturii, stabilind ziua, luna,

anotimpul şi imaginile potrivite zilei respective.

Le îndrept apoi atenţia către centrele de interes puse la dispoziţie:

Artă: Bucătarul – colorare în contur

Joc de masă: Puzzle cu meserii

Joc de rol: Aşteptăm musafiri

Cele mai mari provocări vor veni în cadrul activităţilor pe domenii experienţiale, când

se va juca jocul didactic “Spune ce face” şi vom lipi imagini cu acţiuni în vederea realizării

unei cărţi pentru prietenul nostru, căţelul, pentru ca el să-şi amintească mereu de cum a

petrecut când a fost la grupa mică “C”.

Tranziţia către o altă activitate se va face pe versurile din folclorul copiilor “Tic-tac”

şi jocul cu text şi cânt “Bat din palme”.

4

Page 5: Proiect Didactic Februarie

“Tic-tac, tic-tac

Ceasul bate ca să pună

Rost în toate.

Şi la muncă şi la joc,

Vremea să n-o pierzi deloc.”

După activităţile pe domenii experienţiale se trece la jocul de mişcare “Mingea prin

tunel” şi apoi la jocul de atenţie “Ce jucărie a ascuns căţelul?”. La final, copiii primesc

ecusoanele promise de căţelul musafir pentru cum a petrecut alături de ei.

Desfăşurarea activităţii: ALA

Etape Conţinut instructiv-educativ

Strategii didactice

Evaluare Metode şi

procedee

Mijloace

didactice

Forme de

organizare

1. Moment

organizatoric

Pentru buna desfăşurare a

activităţii voi face pregatirile

necesare: voi aranja mobilierul

şi voi pregăti materialul

didactic înainte de intrarea

copiilor în sala de grupă.

2. Captarea

atenţiei

Le spun copiilor că

musafirul nostru, căţelul, vrea

să se joace şi să se distreze cu

ei. El le va fi alături pe tot

parcursul activităţilor de

astăzi.

Conversaţia Frontal

3. Anunţarea

temei şi a

obiectivelor

Anunţ copiii că vom desfăşura

câteva activităţi interesante cu

titlul: “Ne jucăm, ne distrăm,

învăţăm”.

Expunerea Frontal

Page 6: Proiect Didactic Februarie

Le prezint obiectivele

operaţionale, pe înţelesul lor:

- Trebuie să descoperiţi piesa

potrivită la puzzelul cu

meserii, să coloraţi

corespunzător imaginile cu

acţiuni, să pregătiţi masa

pentru musafirii, să gătiţi, să

aranjaţi tacâmurile. Pentru

aceasta, va trebui şi să lucraţi

în echipă.

Conversaţia

4.

Desfăşurarea

activităţii

Artă: Bucătarul – colorare în

contur

- Preşcolarii colorează

bucătarul

Joc de masă: Puzzle cu

meserii

- Copiii potrivesc piesele de

puzzle pentru a obţine

meseriaşii şi uneltele lor

Joc de rol: Aşteptăm musafiri

- Copiii îşi împart rolurile,

intră în rolul primit şi

pregătesc gustări, aranjează

masa pentru musafiri.

Exerciţiul

Explicaţia

Conversaţia

Exerciţiul

Explicaţia

Jocul

Creioane

colorate,

fişe

Puzzle cu

meserii

Bucătărie,

farfurii,

oale,

linguriţe de

jucărie,

şerveţele,

şorţuleţe

Pe grupuri

Aprecieri

individuale

Aprecieri

individuale

şi colective

5. Încheierea

activităţii

Se fixează tema de la

fiecare arie de stimulare:

Artă: Bucătarul – colorare în

contur Conversaţia Lucrările

Aprecieri

individuale

şi colective

6

Page 7: Proiect Didactic Februarie

Joc de masă: Puzzle cu meserii

Joc de rol: Aşteptăm musafiri

Lucrările vor fi expuse la

panou şi se fac aprecieri

asupra participării copiilor la

activitate.

copiilor

Panou

Aprecieri

stimulative

Desfăşurarea activităţii: Educarea limbajului

Etape Conţinut instructiv-

educativ

Strategii didactice

Evaluare Metode si

procedee

Mijloace

didactice

Forme de

organizare

1. Moment

organizatoric

Pentru buna desfăşurare

a activităţii voi face

pregătirile necesare: voi

aranja mobilierul şi voi

pregăti materialul

didactic înainte de

intrarea copiilor în sala

de grupă. Preşcolarii

intră în sala de grupă pe

versurile din folclorul

copiilor „Tic-tac”.

Frontal

2. Captarea

Le reamintesc copiilor de

căţelul Toto care îşi

doreşte să vadă cum

7

Page 8: Proiect Didactic Februarie

atenţiei învaţă şi cum se joacă ei.

Îl aşezăm apoi pe catedră

să vadă toţi copiii şi-l

invităm la joc.

Conversaţia Căţelul Toto Frontal Individual

3. Anunţarea

temei şi a

obiectivelor

Anunţ copiii că vom

juca jocul „Spune ce

face”.

Le prezint obiectivele

operaţionale, pe înţelesul

lor:

- Trebuie să identificaţi

acţiunea de pe ecran, să

spuneţi ce face copilul

din imagine, să executaţi

o anumită acţiune, să fiţi

atenţi, activi şi să

răspundeţi corect.

Conversaţia

Frontal

Frontal

4.

Desfăşurarea

activităţii

Explicarea jocului:

Explic cum ne vom juca:

copilul la care se opreşte

numărătoarea

educatoarei va denumi

imaginea/acţiunea de pe

ecran.

Jocul de probă:

Dau click pe primul

slide, iar pe ecran apare o

fetiţă care citeşte;

rostogolesc mingea, iar

copilul la care se opreşte

mingea trebuie să spună

Explicatia

Conversaţia

Demonstraţia

Frontal

Individual

8

Page 9: Proiect Didactic Februarie

5. Asigurarea

retenţiei şi a

transferului

ce face fetiţa.

(-spune ce face?

-fetiţa citeşte).

Desfăşurarea jocului:V1

La sfârşitul numărătorii:

“Un tăciune şi-un

cărbune,

Spune tu, copile, spune!”

copilul la care se opreşte

numărătoarea spune ce

face băiatul/fetiţa din

imagine.

V2: Chem un copil la

mine şi-i spun la ureche

o acţiune pe care trebuie

s-o execute; ceilalţi copii

trebuie să spună ce a

făcut preşcolarul din faţa

lor.

Jocul

Exerciţiul

Conversaţia

Problematizarea

Calculator,

Material PPT

videoproiector

Foarfece, pix,

creioane

colorate,

carte, pahar

cu apă

Frontal

Frontal

Individual

Aprecieri

individuale

6. Încheierea

activităţii

(Evaluarea şi

fixarea temei)

-Ce joc am jucat astăzi?

-Noi astăzi am jucat

jocul „Spune ce face”.

Fac aprecieri asupra

modului de participare a

copiilor la activitate.

Tranziţia către

activitatea practică se

face pe jocul cu text şi

cânt “Bat din palme”.

Conversaţia Frontal

Aprecieri

individuale

şi colective

Aprecieri

stimulative

9

Page 10: Proiect Didactic Februarie

Desfăşurarea activităţii:Activitate practică

Etape Conţinut instructiv-educativ

Strategii didactice

Evaluare Metode si

procedee

Mijloace

didactice

Forme de

organizare

1. Moment

organizatoric

Pentru buna desfăşurare a

activităţii fac pregătirile

necesare: aranjez mobilierul şi

pregătesc materialul didactic

(lipici, fişe de lucru) înainte

de intrarea copiilor în sala de

grupă.

2. Captarea

atenţiei

Se intuieşte materialului de

pe mese.

- Ce aţi primit pe mese?

- Noi am primit un coşuleţ cu

Conversaţia

coşuleţ cu

lipici,

imagini cu

acţiuni,

Frontal Individual

10

Page 11: Proiect Didactic Februarie

lipici şi o imagine, fişe de

lucru.

fişe de

lucru.

3. Anunţarea

temei şi a

obiectivelor

Anunţ copiii că vom lipi

câte o imagine cu acţiuni după

care doamna educatoare va

lega toate fişele într-o carte pe

care o vom dărui căţelului

nostru musafir. Le prezint

obiectivele operaţionale, pe

înţelesul lor:

- Trebuie să lipiţi imaginea pe

fişă, la mijloc, să nu pătaţi

fişa de lucru, să nu îndoiţi

lucrarea.

Conversaţia Frontal

11

Page 12: Proiect Didactic Februarie

4.

Desfăşurarea

activităţii

Exerciţii pentru încălzirea

muşchilor fini ai mâinilor

Facem câteva exerciţii

pentru muşchii fini ai

mâinilor: plouă, tună, cântăm

la pian, mişcăm degeţelele,

etc.

Discutarea planşei model

Aşa cum este planşa mea,

aşa vor fi şi lucrările voastre.

- Ce vedeţi in imaginea mea?

- În imagine este un copil care

pictează.

- Observaţi cum este planşa

mea: am aşezat imaginea pe

mijlocul fişei şi nu am pătat-o

Explicarea modului de lucru

- Fiţi atenţi cum trebuie să

lucraţi: desfaceţi capacul

lipiciului, scoateţi o parte din

el, cum am mai învăţat, iar

apoi trebuie să daţi cu lipici

toată suprafaţa hârtiei pe care

o aveţi de lipit, din mijloc,

spre exterior. Lipiţi la

mijlocul fişei, fără să pataţi.

Acum aşezaţi imaginea la

mijloc, fără să lipiţi.

Demonstrarea modului de

lucru: Educatoarea arată cum

trebuie lucrat.

Exerciţiul

Conversaţia

Explicaţia

Demonstraţia

Planşă

model

coşuleţ cu

lipici,

imagini cu

acţiuni,

fişe de

lucru.

Cd-Play-er,

Cd

Frontal

Frontal

Individual

Aprecieri

individuale

12

Page 13: Proiect Didactic Februarie

Executarea lucrării de către

copii: Copiii lucrează pe fond

muzical, ajutaţi de educatoare.

Exerciţiul Cartea cu

acţiuni

5. Încheierea

activităţii

(evaluarea şi

fixarea

temei)

Fac apreciri asupra

modului de lucru al copiilor.

La final, educatoarea pune

toate fişele perforate deja şi

face o carte cu acţiuni pe care

o dă căţelului musafir.

- Ce-aţi lucrat astăzi?

- Noi astăzi am lipit imagini

pentru cadoul lui Toto.

Căţelul le-a promis o

recompensă pe care le-o dă,

un ecuson cu un alt căţel.

Conversaţia Ecusoane Frontal Aprecieri

individuale

şi colective

13

Page 14: Proiect Didactic Februarie

Desfăşurarea activităţii: ALA

Etape Conţinut instructiv-educativ

Strategii didactice

Evaluare Metode şi

procedee

Mijloace

didactice

Forme de

organizare

1. Moment

organizatoric

Pentru buna desfăşurare a

jocurilor voi aranja mobilierul

şi voi pregăti materialul

didactic înainte de intrarea

copiilor în sala de grupă.

2. Captarea

atenţiei

Se intuieste materialul folosit

la jocuri.

Conversaţia Individual

3. Anunţarea

temei şi a

obiectivelor

Astăzi vom juca jocul de

mişcare: „Mingea prin tunel”

şi jocul de atenţie „Ce jucărie

a ascuns căţelul?”

Trebuie să respectaţi

regulile jocului de mişcare, să

introduceţi mingea prin tunel,

dar şi să fiţi atenţi pentru a

descoperi jucăria care lipseşte

la jocul de atenţie.

Conversaţia Frontal

14

Page 15: Proiect Didactic Februarie

4. Dirijarea

învăţării

Se explică regulile jocului

de mişcare: „Mingea prin

tunel”

Copiii stau unul după altul. Se

consideră că o masă este

tunelul, iar copiii trebuie să

treacă mingea prin tunel.

Jocul poate fi realizat atât

cât le place copiilor.

Se trece, apoi, la jocul de

atentie „Ce jucărie a ascuns

căţelul?”.

Pe masă sunt aşezate

câteva jucării. Copiii le

privesc cu atenţie, după care,

atunci când sună clopoţelul, ei

trebuie să închidă ochii. În

acest timp educatoarea,

împreună cu musafirul Toto,

ia o jucărie, o ascunde şi sună

iar din clopoţel. Copiii

deschid ochii şi identifică

jucăria care a dispărut.

Jocul durează atât cât le

place copiilor.

Explicaţia

Demonstraţia

Jocul de

mişcare

Exerciţiul

Conversaţia

Explicaţia

Jocul

Exerciţiul

Minge,

masă

Jucării

Căţelul Toto

Frontal

Individual

Frontal

Aprecieri

individuale

Aprecieri

individuale

15

Page 16: Proiect Didactic Februarie

5. Încheierea

activităţii

- Ce jocuri am jucat astăzi?

- Noi astăzi am jucat jocul

de mişcare: „Mingea prin

tunel” şi jocul de atenţie „Ce

jucărie a ascuns căţelul?”

Se fac aprecieri asupra

participării copiilor la

activitate.

Conversaţia Frontal

Aprecieri

individuale

şi colective

Aprecieri

stimulative

16