proiect didactic rom_scriere
DESCRIPTION
proiect didactic limba romanaTRANSCRIPT
Proiect didactic
Proiect didacticData: 29.05.2009
Clasa : I
coala cu clasele I-VIII Ruginesti
nvtoare: Spulber Oana Elena
ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare
OBIECTUL: Limba romn (Scriere)SUBIECTUL LECIEI:Sunetul i litera K mare de mnTIPUL LECIEI: formare de priceperi si deprinderiSCOPUL LECIEI: dezvoltarea i exersarea muchilor mici ai minii n vederea scrierii;
formarea deprinderii de a scrie corect i lizibilOBIECTIVE DE REFERIN:
4.1. s scrie corect litere, silabe, cuvinte;
4.2. s scrie corect, lizibil i ngrijit propoziii scurte;
4.4. s manifeste interes pentru exprimarea scris.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
cognitive:
O1-s intuiasc litera K de mn;
O2 -s disting elementele grafice componente;
O3- s execute dup model litera K, respectnd principiile estetice: direcia, dimensiunea, poziia, nclinaia;
O4 - s se orienteze n spaiul grafic, coordonnd corect micrile minii n vederea scrierii corecte i estetice a literei respective;
O5 -s scrie cuvinte care conin litera K, legnd corect elementele grafice ale literei noi de celelalte litere nvate.
afectiv atitudinale:
O6 - s lucreze corect, curat i ordonat;
O7 - s manifeste interes pentru lecie, prin realizarea temei ct mai corect.
psiho motorii:
O8 - s pstreze poziia corect a corpului, a caietului i a stiloului n timpul scrierii.
Strategii didactice:
Metode i procedee: observaia, conversaia, explicaia, demonstraia, munca independent,
Materiale didactice:: manual, caiet special, plan (cu alfabetul, cu litera K,
cu elementele grafice componente ale literei), fie de lucru
Moduri de organizare: individual, frontal
Resurse umane: 15 elevi
Resurse temporale: 50 minute
Resurse spaiale: sala de clas
BIBLIOGRAFIE:
*** - ,, Programe colare pentru clasele I i a II-a, Limba i literatura romn , Bucureti, 2003, p.59 p.66;
*** - ,, Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de limba i literatura romn, nvmnt primar i gimnazial, C.N.C., 2002;
Iordchescu, Carmen S dezlegm tainele abecedarului, Editura Carminis, 2006;
ETAPELE
LECIEIACTIVITATEA
NVATATOAREIACTIVITATEA ELEVILOROB.
OP.STRATEGII
DIDACTICE
METODEMIJ.
1. Moment
organizatoric
Aerisirea slii de clas i pregtirea materialului didactic necesar
pentru buna desfurare a leciei.
Elevii se aeaz n bnci i i pregtesc cele necesare pentru buna desfurare a orei de curs.Explicaia.
2.Reactualiza-rea cunotinelor3. Captarea ateniei i anunarea coninutului i a obiectivelor
4. Dirijarea nvrii5.Fixarea cunotinelor
6. Tema pentru acas
Voi solicita elevii s-mi spun ce au nvat ora anterioara la limba romn. Le voi spune copiilor c vom nva s scriem litera K mare de mn.
Prezint obiectivele ntr-o form accesibil copiilor.
Expun plana cu litera K. - Privii, aceasta este litera K de mn! Observai-o cu atenie i spunei din ce elemente este format.
Scriu litera la tabl, preciznd elementele grafice componente.
Solicit doi copii s scrie litera la tabl.
Cer elevilor s execute litera cu degetul n aer i pe banc.
Voi executa mpreun cu elevii exerciiile de nclzire a muchilor mici a minilor cu ajutorul unui cntec.
Ne jucm, ne jucm,
Coatele noi le micm, tergem tabla uite-aa
S putem iar desena.
Mna lebd o fac
Care d mereu din cap,
Lebedele-n jur privesc
Minile eu le rotesc.Voi verifica poziia corect a elevilor pe scaunele("Spatele drept! Caietul inclinat putin spre partea stng... Nu v aplecai deasupra caietului! Cer elevilor s scrie 3-5 litere. Verific corectitudinea scrierii i spun elevilor dac pot continua.
ntreb elevii ce cuvinte care conin litera K am citit n prima or.
Solicit desprirea cuvintelor n silabe i analizarea lor. Scriu cuvintele, explicnd cum se leag litera K de alte litere.
Cer copiilor s scrie o dat fiecare cuvnt, verific corectitudinea scrierii i le spun dac pot continua.
Le mpart elevilor fise de lucru ( Vezi ANEXA 1.)- Ce liter ai scris astzi la ora de limba romn?
- Care este titlul textului?Solicit citirea leciei din manual n ntregime. Anun tema pentru acas.
Dau indicaii privind modul de rezolvare a temei. Aprecierea leciei; notarea elevilor
( Sunetul si litera K mare de tipar si de mn)
Elevii ascult.
Privesc cu atenie. Elevii privesc cu atenie.
Intuiesc liber litera i precizeaz elementele componente.
Urmresc cu atenie.
Un elev repet care sunt elementele grafice componente ale literei.
Scriu litera la tabl.
Execut litera n aer i pe banc.
Se pregtesc pentru scriere.
Fac exerciiile de nclzire.
Elevii scriu.
Despart cuvintele n silabe i le analizeaz.
Urmresc cu atenie.
Elevii rezolva fia cu atenie.- Astazi, la ora de limba romn, am scris litera K mare de mn.- .. La concurs.Citesc lecia n ntregime.Noteaz tema.
Ascult.
Conversaia
Explicaia.
Explicaia.
Numele i prenumele:
Data : .
1. Colorai caseta corespunztoare numrului de silabe din fiecare cuvnt:
kilogram Riki Karla
2. Descoper cuvinte ordonnd silabele date:
3. Completeaz spaiile punctate cu cuvinte potrivite :
Karina a fcut cumprturi la___________________ . kaki Karla a cumprat trei____________________de pere. karate Uniformele soldailor au culoarea________________ . supermarket
Fratelui meu i plac filmele cu__________________ . kilograme 4. Eu zic una, tu spui multe:
kilogram kilometru 5. Pune n ordine cuvintele pentru a obine propoziia: are ppu o Karla nou .
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ __________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
3
4
2
2
4
3
4
3
2
ra - ka - te;
c, o ,f
ki ka;
rol - Ka ;