proiect didactic suflete tari

10
PROIECT DIDACTIC Şcoala: Colegiul „Emil Negruţiu” Clasa: a X-a B Data: 7.06.2013 Profesor: Rus Cristina Obiectul: Limba şi literatura română Tema: Drama de conştiinţă. Text suport: „Suflete tari”, Camil Petrescu. Tipul: Însuşire de noi cunoştinţe Scopul: Identificarea particularităţilor dramei de conştiinţă pornind de la un text suport. Competenţe generale: 2. Folosirea modalităţilor de analiză tematică, structurală şi stilistică în receptarea diferitelor texte literare şi non-literare; 3. Argumentarea în scris şi oral a unor opinii în diverse situaţii de comunicare. Comptenţe specifice: 2.2. Identificarea şi analiza principalelor componente de structură şi de limbaj specifice textului dramatic -identificarea particularităţilor de construcţie a subiectului în textul dramatic; - exerciţii de identificare a particularităţilor de compoziţie în textul dramatic; - exerciţii de prezentare a 1

Upload: addaf

Post on 15-Jan-2016

105 views

Category:

Documents


7 download

DESCRIPTION

camil petrescu, suflete tari, drama de constiinta

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Didactic Suflete tari

PROIECT DIDACTIC

Şcoala: Colegiul „Emil Negruţiu”Clasa: a X-a BData: 7.06.2013Profesor: Rus CristinaObiectul: Limba şi literatura românăTema: Drama de conştiinţă. Text suport: „Suflete tari”, Camil Petrescu. Tipul: Însuşire de noi cunoştinţeScopul: Identificarea particularităţilor dramei de conştiinţă pornind de la un text suport.Competenţe generale:

2. Folosirea modalităţilor de analiză tematică, structurală şi stilistică în receptarea diferitelor texte literare şi non-literare;3. Argumentarea în scris şi oral a unor opinii în diverse situaţii de comunicare.

Comptenţe specifice:

2.2. Identificarea şi analiza principalelor componente de

structură şi de limbaj specifice textului dramatic

-identificarea particularităţilor de construcţie a subiectului în textul dramatic;

- exerciţii de identificare a particularităţilor de compoziţie în textul dramatic;

- exerciţii de prezentare a particularităţilor limbajului personajelor, notaţiile autorului;

- momente ale evoluţiei dramaturgiei moderne în cultura română(drama de idei).

2.4. Folosirea unor modalităţi diverse de înţelegere şi de interpretare a textelor literare studiate

- exerciţii de identificare a temei şi a viziunii despre lume;

-exerciţii de identificare a unor sensuri multiple ale textelor literare.

1

Page 2: Proiect Didactic Suflete tari

Obiective cognitive:

01-Să identifice tema textului;02- Să explice posibilele semnificaţii ale titlului;

03- Să prezinte trăsăturile genului dramatic;04-Să definească drama, în special drama de conştiinţă;05-Să identifice tipurile de conflict;06-Să identifice particularităţi ale limbajului utilizat de personaje;

Obiective afective:-Să cultive interesul pentru lectură, plăcerea de a citi şi gustul estetic în domeniul literaturii

-Să stimuleze gândirea autonomă, reflexivă şi critică în raport cu diversele mesaje receptate

-Să stimuleze cultivarea unei atitudini pozitive faţă de comunicare şi a încrederii în propriile abilităţi de comunicare

-Să abordeze flexibil şi tolerant opiniile şi argumentele celorlalţi

Obiective psihomotorii:-să automatizeze modalităţile de abordare a unui text dramatic;-să utilizeze tehnici variate pentru analiza şi înţelegerea textelor dramatice;

Metode şi procedee didactice Metode şi tehnici de evaluare Explicaţia

Conversaţia euristică Observarea curentă a elevilorProblematizarea Chestionarea orală/frontalăLectura pe roluriDezbaterea

Rebusul Eseul de 5 minute

Forme de organizare a învăţării:Activitate individualăActivitate frontală

2

Page 3: Proiect Didactic Suflete tari

Materiale şi mijloace tehnice de învăţământ:Fişe cu texte selectate

Rebus

Capacităţi de învăţare:

Clasa omogenă cu ritmuri de învăţare foarte apropiate.

Bibliografie:

Corgheş, H–Limba şi literatura română pentru examenul de bacalaureat, ed. Art, 2004. Costache, A- Limba şi literatura română, ed. Art, 2005 Crăciun, C – Metodica predării limbii si literaturii române în gimnaziu şi liceu, ed. Emia, 2004

3

Page 4: Proiect Didactic Suflete tari

NR. CRT.

MOMENTELE LECŢIEI CU TIMPUL

CORESPUNZĂTORACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVULUI

METODE ŞI STRATEGII DIDACTICE

1.

2.

3.

4.

5.

Moment organizatoric 5’

Captarea şi păstarea atenţiei 5’

Enuţarea temei lecţiei şi a obiectivelor urmărite. 2’

Actualizarea cunoştinţelor învăţate anterior10’

Dirijarea procesului de învăţare

- Salutul-Prezenţa elevilor-Moment de spargere a gheţii

Vizionarea un scurt fragment din piesa „Suflete tari” de Camil Petrescu-Voi aţi fost la teatru?-Ce v-a impresionat cel mai mult?

-Astăzi vom vedea care sunt trăsăturile genului dramatic, care este tema piesei noatre, care este semnificaţia titlului şi vom încerca să demonstrăm că opera “Suflete tari” este o dramă, mai exact o dramă de conştiinţă. Scriu titlul lecţiei pe tablă. Drama de conştiinţă. Text suport: Suflete Tari de C. Petrescu

Să revenim la fragmentul vizionat. -Care este principala modalitate de comunicare?-Aţi recunoscut personajele?-Mai ştiţi şi alte personaje din operă? -Care este subiectul discuţiei?

- Dar subiectul întregii opere? - Unde şi când se desfăşoară acţiunea?- Ce înţelegeţi prin conflict?

Răspunsul acestora la salut şi la prezenţăRăspund provocării.Sunt atenţi

Da.Decorul, jocul actorilor, subiectul piesei, jocul de lumini.

Elevii îşi notează titlul în caiete.

Dialogul.

Andrei îi declară Ioanei iubirea, dar Ioana îl respinge.Elevii prezintă rezumatul operei. O luptă, o neînţelegere, ceartă, discuţie

Vizionare

Conversaţia euristică

Explicaţia

4

Page 5: Proiect Didactic Suflete tari

-Voi aţi avut conflicte?Opoziţie, dezacord între două sau mai multe părţi, poate îmbrăca forma unei lupte între indivizi, grupuri de indivizi sau clase sociale. Conflictul poate fi exterior şi interior.- Putem vorbi de conflict în opera noastră?

Împreună vom descoperi care sunt conflictele interioare ale personajelor. -Ce întelegeţi voi prin conflict interior?Conflictul interior este conflictul dintre idealul iubirii absolute şi realitate.

-Care este deznodământul ?

Se împarte clasa în 2 grupe şi se stabilesc sarcinile:Grupa I: Care este semnificaţia titlului?

(violentă).

Conflictul dintre Andrei şi Prinţul Bazil, conflict care trebuia să se sfârşescă printr-un duel, dar şi conflictul dintre Andrei şi Matei, în momentul în care Andrei îi dezvăluie relaţia cu fiica sa.

Conflictul interior exprimă tensiunile interioare: conflicte afective, conflicte cognitive (intelectuale), conflicte perceptive. În limbajul curent, conflictele interne sunt numite "probleme" "Mă simt blocat." "Nu ştiu ce să fac." "Sunt plictisit".( Trăire, stare interioră)

Andrei Pietraru încearcă să se sinucidă pentru iubire, dar omoară în el tocmai iubirea: „Pe dumneata te-am ucis în mine..” Este moartea unui ideal, dar şi eliberarea lui Andrei Pietraru din spaţiul, devenit sufocant, al bibliotecii şi transferul său în spaţiul natural al satului românesc.

Titlul piesei este o metaforă care desemnează puterea morală a personajelor, tăria de caracter a acestora şi orgoliul omului superior pentru care nu există abatere de la ideal. Andrei este “un suflet

Conversaţiaeuristcă

LecturaLucrul cu textul(fişe de lucru)

Problematizarea

Exerciţiul

5

Page 6: Proiect Didactic Suflete tari

Grupa II: Care este tema piesei?

-Cărui gen aparţine această operă? Motivaţi răspunsul!

-După ce mai recunoaştem un text dramatic?

-Care credeţi că e importanţa didascaliilor(indicaţiile scenice)?Cuprind îndrumările autorului scrise între paranteze şi se referă la componenţa decorului, la gesturi, mimică, intonaţie. Sunt adevărate fişe de caracterizare directă.

-Vorbim despre acte, scene si tablouri, didascalii şi replici înseamnă că avem o operă care aparţine genului dramatic. - Cea mai răspândită specie a genului dramatic este DRAMA.

tare” deaorece este însetat de o “dragoste în stare pură”, absolută, iar Ioana este mândră, puternică, autoritară.

Tema prezintă soarta intelectualului atins de himera iubirii absolute, care intră în conflict cu sine şi cu ceilalţi, fiindu-i imposibil să se adapteze la condiţiile reale de viaţă.

Aparţine genului dramatic pentru că este un text literar scris pentru a fi reprezentat pe scenă, de aceea o numim piesă de teatru.

Structură. Este alcătuit din 3 acte, 26 de scene şi 2 tablouri.

Didascaliile la C. Petrescu sunt foarte importante deoarece oferă detalii despre personaje.

Explicaţia

Explicaţia

6

Page 7: Proiect Didactic Suflete tari

6.

7.

8.

Fixarea cunoştinţelor(feed-back)5’

Evaluarea performanţelor10’

Asigurarea procesului de retenţie şi transfer2’

Scriu pe tablă definiţia dramei. Drama este o specie a genului dramatic, în versuri sau în proză, caracterizată prin ilustarea vieţii reale într-un conflict complex şi puternic al personajelor, cu întâmplări şi situaţii tragice, în care eroii au un destin nefericit.Cuvântul CONŞTIINŢĂ vă spune ceva?Ce înţelegeţi prin acest cuvânt?Căutăm definiţia în dicţionar. Drama de conştiinţă presupune un conflict care se desfăşoară printr-o dezbatere de idei, presupune înfruntarea sentimentelor, a voinţelor, a personalităţilor.Scurtă dezbatere având la bază trecerea în vedere a trăsăturilor dramei.

Li se cere elevilor să completeze un rebus.

-Eseu de 5 minute - Interpretarea unui scurt fragment ţinând cont de indicaţiile regizoriale.

Se vor da indicaţiile necesare pentru realizarea temei: Demonstraţi ca piesa Suflete tari este o dramă de conştiinţă.

Elevii îşi notează în caiete.

Elevii trebuie să scrie ce au înţeles şi ce au reţinut din această lecţie

Elevii îşi notează tema.

Explicaţia

Conversaţia

Exerciţiul

Exerciţiul

Jocul didactic

Explicaţia

7