proiect didactic - timtim- · pdf filegrĂdiniŢa cu program prelungit tinca proiect didactic...
TRANSCRIPT
GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT
TINCA
PROIECT DIDACTIC
Prof. DRIMBE MONICA
”CARNAVALUL PRIMĂVERII”
ACTIVITATE INTEGRATĂ
Nivelul: I - grupa mijlocie
Tema anuală: „CÂND,CUM ŞI DE CE SE INTÂMPLĂ?”
Tema proiectului: DE PE-O BUNĂ DIMINEATĂ...
Tema săptămânală: „Din floare in floare... fluturasi şi albinute”
Categorii de activităţi:
Jocuri şi activităţi didactice alese (Etapa I)
Activităţi pe domenii experienţiale:Domeniul ştiinţă (Activitate matematică)
Domeniul estetic şi creativ (Educatie muzicală)
Tema zilei: „Carnavalul primăverii”
Forma de realizare: Activitate integrată
Tipul activităţii: Sistematizare de cunoştinţe
Forma de organizare: frontal, individual, pe grupe
Scenariul zilei
Întâlnirea de dimineaţă:
Salutul
Activitatea debutează cu întâlnirea de grup între copii şi educatoare. Copiii se aşază în cerc , pe covor.
„Bună dimineaţa, fluturaşi şi albinuţe!”. Astăzi suntem fluturaşi şi albinuţe . Vă propun să vă salutaţi
adresându-vă colegului de lângă voi spunând o însuşire a fluturaşului/albinuţei de lângă voi (frumos, gingaş,
colorat, harnic etc.)
„Bună dimineaţa, fluturaş vesel!”
„Bună dimineaţa, albinuţă harnică !”
Prezenţa
Se realizează cu ajutorul catalogului
Calendarul naturii
Se completează de către meteorologul de serviciu
Activitatea de grup
Voi formula ghicitori despre primăvară, copiii alegând variantele de răspuns din câteva cartonaşe ilustrate
Noutatea zilei
Anunţ prezenţa invitatei noastre de astăzi, doamna Lia, care va observa felul în care ne vom juca astăzi. O
vom saluta : „Bine aţi venit la noi!”
Se anunţă activităţile care se vor desfăşura în această zi.
Astăzi vom colora insecte,vom forma mulţimi cu flori, vom realiza un tablou cu flori de primăvară, vom
construi grădini pentru flori, vom planta floricele şi toate acestea jucându-ne.
Avem pregătite, după cum aţi observat, patru centre. La centrul ARTĂ putem colora insecte-fluturaşi,
albinuţe, buburuze.La JOC DE MASĂ putem realiza fluturi, flori, buburuze cu ajutorul pieselor colorate ale
jocului „Mozaic” , la centrul NISIP ŞI APĂ vom construi căsuţa furnicii, adică muşuroiul, iar la centrul JOC DE
ROL ne vom juca „De-a albinuţele”. .Se aleg copiii pentru fiecare centru, in funcţie de dorinţa fiecăruia, cu
precizarea că fiecare se va juca şi la celelalte centre puse la disppoziţie. După rotirea copiilor pe centrele de interes,
se fixează cunoştinţele preşcolarilor prin întrebări , apreciindu-li-se activitatea .
La activitatea matematică ne vom aminti să numărăm în limita 1-5 , jucandu-ne cu flori,fluturaşi, albinuţe,
buburuze., iar mai apoi, la activitatea muzicală vom repeta un cantec care ne aminteste de frumusetea anotimpului
primăvara .
Rutină – gustarea; copiii vor recita poezia următoare :
„ - Ceasu-i zece !
V-aţi spălat cu apă rece, după cum aţi învăţat?
-Ne-am spălat, da, ne-am spălat.
Pacheţelul cu mâncare
Dinaintea lui îl are
Şi mănâncă fiecare
- Poftă bună, poftă mare !„
Tranziţii- joc cu text
„ Dacă vreau să fiu voinic Facem tumbe fel de fel
Fac gimnastică de mic. Ca şi ursul Martinel,
Alergăm ca iepuraşii Sărim cum ne e pe plac
Şi zburăm ca fluturaşii Ca broscutele pe lac.
Însă şi mai bine-i că
Facem şi gimnastică;
Unu, doi, unu, doi,
Faceţi toţi la fel ca noi.”
Jocuri şi activităţi didactice alese (ALA):
Centre de interes:
1. ARTĂ
Tema: Colorează dupa model-fluturaşi, buburuze, albinuţe
2. JOC DE MASĂ
Tema: Flori şi insecte
3. NISIP ŞI APĂ
Tema: Muşuroiul de furnici
4. JOC DE ROL
Tema: De-a albinuţele
I. Organizarea activităţiilor pe centre de interes:
- se pregăteşte materialul necesar fiecărui centru;
- se aşază măsuţele şi scăunelele pentru centre;
se face aerisirea sălii de grupă.
II. Desfăşurarea activităţiilor pe centre de interes
1. ARTĂ
Tema: Colorează după model
Forma de realizare: colorare
Scopul: consolidarea deprinderii de a colora încadrându-se în contur ; dezvoltarea atenţiei voluntare.
Obiective operaţionale:
- să denumească insectele desenate în fişă;
- să denumească corect culorile;
- să respecte culorile din model în realizarea temei;
- să mânuiască corect instrumentele de colorat;
- să respecte indicaţiile educatoarei;
- să-şi dezvolte dragostea pentru frumos;
- să aprecieze critic şi autocritic lucrarea sa şi pe cele ale colegilor.
Strategia didactică:
Metode: conversaţia, explicaţia, exerciţiul
Materiale didactice: fişe de lucru, creioane colorate .
ACTIVITATEA EDUCATOAREI ACTIVITATEA COPIILOR
- anunţ tema şi obiectivele
indrum intuirea materialelor
analizez conţinutul fişei cu ajutorul copiilor,
explicându-le sarcina de lucru
- îi supraveghez în timpul lucrului şi intervin indirect
acolo unde e nevoie
- ascultă tema şi obiectivele
- intuiesc materialele, ascultă explicaţiile şi participă
activ la analiza fişei şi stabilirea sarcinii de lucru
- coloreaza desenele după modelul dat, folosind culorile
potrivite.
2. JOC DE MASĂ
Tema: Flori şi insecte
Forma de realizare: îmbinare
Scopul: formarea deprinderii de a sorta şi potrivi diferite forme şi culori în vederea realizării unui întreg;
dezvoltarea îndemânării, educarea perspicacităţii şi a spiritului de observaţie.
Obiective operaţionale:
- să asambleze piesele de mozaic in vederea realizării imaginii unor fluturi şi flori;
- să descrie amănunţit şi sistematic imaginea construită;
- să coopereze cu colegii în vederea rezolvării sarcinii;
- să manifeste răbdare, atenţie, interes pentru executarea sarcinilor date;
- să se bucure de reuşita sa şi a colegilor.
Strategia didactică:
Metode: conversaţia, explicaţia, exerciţiul
Materiale didactice: jocul „Mozaic” .
ACTIVITATEA EDUCATOAREI ACTIVITATEA COPIILOR
anunţ tema şi obiectivele
indrum intiurea materialului
- explic modul de lucru
- îi supraveghez în timpul lucrului şi intervin dacă
este cazul
ascultă tema şi obiectivele
intuiesc materialele
- sunt atenţi la explicaţii
- realizează fluturi, flori din piesele colorate ale
jocului Mozaic
3. NISIP ŞI APĂ
Tema: Muşuroiul de furnici
Scopul: consolidarea deprinderilor tehnice de lucru, stimularea originalităţii, imaginaţiei, gândirii creatoare a
copilului.
Obiective operaţionale:
- să realizeze forma muşuroiului folosindu-se de formele puse la dispoziţie;
- să amenajeze spaţiul de lucru, adăugând şi iarbă printre formele construite din nisip;
- să mânuiască corect materialele;
- să respecte indicaţiile educatoarei;
- să-şi dezvolte simţul estetic;
- să se bucure de reuşita sa şi a colegilor
Strategia didactică:
Metode: explicaţia, demonstraţia, exerciţiul
Materiale didactice: nisip, apă, forme rotunde din plastic, iarbă din carton verde
ACTIVITATEA EDUCATOAREI ACTIVITATEA COPIILOR
anunţ tema şi obiectivele
indrumă intuirea materialuilui
- se explică modul de lucru
- îi supraveghez în timpul lucrului şi intervin dacă
este cazul
ascultă tema şi obiectivele
intuiesc materialul
- sunt atenţi la explicaţii
- realizează tema propusă
4. JOC DE ROL
Tema: De-a albinuţele
Scop: Dezvoltarea imaginaţiei creatoare a copiilor prin stimularea proceselor cognitv-afective în activitatea de joc
cu ajutorul materialelor şi jucăriilor care reflectă real şi simbolic realitatea.
Obiective operaţionale:
- să redea prin intermediul jocului calităţile şi preocupările albinuţelor ;
- să comunice verbal cu partenerii de joc folosind expresii adecvate;
- să mânuiască corect materialele puse la dispoziţie;
- să manifeste interes pentru activitate şi respect faţă de rezultatele muncii;
- să finalizeze tema aleasă utilizând adecvat materialul.
Strategia didactică:
Metode: explicaţia, exerciţiul, conversaţia
Material didactic: şorţuleţe, etajere cu seturi de bucătărie, floricele etc.
ACTIVITATEA EDUCATOAREI ACTIVITATEA COPIILOR
- anunţ tema şi obiectivele
se discută cu copiii despre preocupările albinelor,
insistându-se asupra calităţii lor , aceea de a fi
harnice, ordonate, preocupate de curăţenie
indrum intuirea materialelor şi împărţirea
rolurilor
- îi supraveghez în timpul jocului şi intervin dacă este
cazul
- ascultă tema şi obiectivele
- participă la discuţia iniţiată de educatoare
- intuiesc materialul, împart rolurile şi desfăşoară jocul
Activitatea integrată:
Domeniul ştiinţă (Activitate matematică)
Domeniul estetic şi creativ (Educatie muzicală)
TEMA: „Carnavalul primaverii ”
FORMA DE REALIZARE: joc - exerciţiu /repetare cântec si joc muzical
TIPUL ACTIVITĂŢII: verificare şi consolidare de cunoştinţe
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
DŞ: verificarea şi reactualizarea cunoştinţelor copiilor referitoare la număratul în limita 1-5; consolidarea
deprinderii de a
răspunde corect şi complet la întrebările adresate; educarea atenţiei, perspicacităţii, a spiritului de
observaţie şi a
promptitudinii în gândire;
DEC: consolidarea deprinderii de a interpreta corect şi expresiv o piesă muzicală.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
DOMENIUL ŞTIINŢĂ:
- să recunoască cifrele de la 1 la 5;
- să efectueze operaţii şi deducţii logice;
- să numere conştient elementele mulţimii de la 1 la 5;
- să raporteze cantitatea la număr şi numărul la cantitate;
- să folosească un limbaj matematic adecvat;
DOMENIUL ESTETIC ŞI CREATIV:
-să interpreteze corect, expresiv şi omogen un cântec.
-să execute corect exerciţiile de respiraţie,
-să recepteze muzica în mod afectiv,diferenţiind timbrul sunetelor muzicale,
-să execute mişcările sugerate de textul cântecului, răspunzând prin acţiune la cerinţele educatoarei
- sa execute corect jocul muzical.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, problematizarea,
munca în pereche, turul galeriei
MATERIAL DIDACTIC: fişe , material mărunt- flori, fluturi, albine-, cifre, diferite instrumente muzicale
(de jucarie)
FORMA DE EVALUARE; frontal şi individual
BIBLIOGRAFIE:
- „Curriculum pentru Învăţământul preşcolar, 3-6/7 ani” MECT, 2008
- „Revista Învăţământului preşcolar nr.1-2/2008 şi nr.3-4/2008”
- „Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru învăţământul preşcolar-nivel 3-5 ani”,Ed. Delta
- „Aplicaţiile noului curriculum pentru învăţământul preşcolar”, Ed. Didactica Publishing House 2009
- „ Educaţia timpurie-ghid metodic pentru aplicarea curriculumului preşcolar”, Ed. Paralela 45
Desfăşurarea activităţii integrate
Etapele activităţii
Conţinutul ştiinţific
Strategii didactice
Evaluare
(instrumente şi
Indicatoare)
1.Moment
organizatoric
Aerisirea sălii de grupă.
Aranjarea pe două grupuri a măsuţelor şi scăunelelor.
Pregătirea materialului didactic necesar pentru cele
două activităţi.
Asigurarea liniştii necesare începerii activităţii
integrate.
2. Captarea atenţiei Se realizează prin primirea unui musafir:o fetita, care
s-a imbracat cu o rochita decorata cu flori si fluturi si
care vrea sa se bucure alaturi de copiii grupei de sosirea
primaverii.
Conversaţia
Exercitiul
3. Anunţarea temei şi
a obiectivelor
Activitatea de astăzi se numeşte „Carnavalul
primaverii”.În acest joc, noi vom număra, sorta, ordona
flori în grădină, ne vom juca cu fluturaşi şi albinuţe, iar
apoi ne vom bucura interpretând un cântec foarte
îndrăgit de voi, urmat de un joc muzical.
Conversaţia
Expicaţia
4. Dirijarea învăţării
În prima parte copiii sunt aşezaţi jos, în semicerc.
a. Reactualizarea cunostintelor
-se numara cu copiii de la 1 la 5
se realizeaza recunoasterea cifrelor in intervalul
Conversaţia
Exerciţiul
Evaluare
1-5
se completeaza fisele cu cifra sau obiectul lipsa-
anexa 1
b.Desfăşurarea jocului
se vor imparti copiii in 3 grupe: grupa
fluturasilor, grupa buburuzelor si grupa
albinutelor.
Fiecare copil va primi ecusoane cu simbolul
grupei lui si un numar de siluete ( 1-5) cu
simbolul grupei.
Ex.: fiecare copil din grupa buburuzelor va primi
un cosulet cu 1,2,3,4 sau 5 buburuze
pe covor voi aseza 5 flori rosii, 5 flori galbene si
5 flori albastre , fiecare floare avand inscrisa o
cifra din intervalul 1-5 pe ea;
la semnalul dat de educatoare, copiii care au un
nr de 2 buburuze, 2 fluturasi, 2 albinute cauta
Conversaţia
Exerciţiul
Conversaţia
Exerciţiul
Problematizarea
orală
Evaluare
orală
Evaluare
orală
floarea cu aceeasi culoare pe care e scrisa cifra 2
si asaza insectele pe aceasta.. Tot asa se va
proceda pentru fiecare floare in parte, pana cand
fiecare copil a distribuit insectele pe floarea
potrivita.
Se realizeaza un joc de proba, insistandu-se pe
verbalizarea actiunii si folosirea unui limbaj
matematic adecvat
Desfasurarea jocului propriu-zis
se urmareste respectarea regulilor si a sarcinilor
de joc
copiii participanti sunt aplaudati si incurajati de
colegii de echipă
Prin tranziţia „Daca vreau să fiu voinic” copiii se ridică
din semicerc şi se aşează la măsuţe.
Activitatea va continua cu repetarea cântecului
„Infloresc grădinile” şi jocul muzical „Mergi cum bat’’.
Munca în perechi
Exerciţiul
Conversaţia
Evaluare
frontală
Exerciţii de omogenizare a vocilor
a)exerciţii de respiraţie
*Mirosim florile din grădină.
*Suflăm în păpădii
*Umflăm baloane pentru carnaval
b) exerciţii de încălzire a vocii
*vocalize pe sunetele arpegiului gamei DO
c)exerciţii de dicţie
La carnaval, muzicanţii interpretează la diferte
instrumente.Haideţi să vedem cum bate toba:
„Toba bate: bum!bum! bum!
Hai copii cu toţi la drum!
Dar vioara, cum ne cântă...
La, la, la
Toţi cântaţi cu mine...da.
Executarea cantecului de catre educatoare
Fredonez un fragment din cântec şi cer copiilor să-şi
amintească cântecul. Se trece la executarea cântecului
împreună cu educatoarea, care interpretează cântecul o
dată cu copiii(se aminteşte poziţia corectă în timpul
Exercitiul
Explicaţia
Exerciţiul
cântatului, faptul că trebuie să astepte tonul de început
dat de educatoare).
Executarea cantecului de catre copii
Pentru executarea cântecului de către copii , se va alege
un dirijor din rândul copiilor, care va da tonul şi
comanda pentru a începe executarea cântecului.
Dacă la început cântecul se va interpreta static, apoi
copiii vor forma un cerc , însoţind interpretarea de
gesturi sugerate de text.
Fetiţa care a venit pentru a participa cu copiii la
sărbătoarea primăverii este foarte bucuroasă de
activitatea realizată de copii şi le multumeste că i-au
oferit ocazia de a se simti foarte bine alaturi de ei.
Anuntarea jocului muzical
Copiii vor fi anuntati ca jocul muzical din final se
numeste „Mergi cum bat”
Jocul este cunoscut, iar copiii il indragesc, executandu-l
plini de entuziasm.
Executarea jocului
Educatoarea executa cateva tipuri de batai din palme,
iar copiii merg, in cerc, respectand ritmul si
intensitatea.
Exerciţiul
Exercitiul
Exercitiul
5.Incheierea
activitatii
Se vor face aprecieri asupra modului de desfasurare a
activitatii, asupra interpretarii cantecului, avand ca
punct de plecare obiectivele operationale propuse.
Conversatia