proiect didactic - unitati de masura pentru lungime.doc
TRANSCRIPT
Data: 26-III-2010
Unitatea de învăţământ: Şcoala de Arte şi Meserii nr.1 , Matca, jud.Galati
Clasa: a -IV-a B
Învăţător: Ţigănașu Daniela CorneliaAria curriculară: Matematică şi ştiinţele naturii
Tipul de curriculum: Curriculum nucleu
Disciplina: Matematica
Unitatea de învăţare: Unităţi de măsură
Subiectul lecţiei: Metrul- multiplii și submultiplii săi
Tipul lecţiei: predare-învăţare
Obiective de referinţă:
2.8- să utilizeze instrumente și unităţile de măsură standard și nonstandard pentru lungime, capacitate, masă, suprafaţă, timp şi unităţile monetare în situaţii variate
2.6- să rezolve,să compună probleme și să utilizeze semnificaţia operaţiilor aritmetice în rezolvarea unor situaţii problemă
Obiective operaţionale:
O1- să răspundă la întrebări din diverse domenii: despre viaţa furnicilor, despre unităţile de măsurat lungimea;
O2 - să efectueze transformări folosind multiplii şi submultiplii metrului;
O3 - să compare valori cu unităţi de măsură diferite;
O4 - să calculeze operaţii matematice în exerciţii și probleme , ţinând cont de unităţile de măsură cerute;
O5 - să aprecieze distanţe , verificând estimările făcute prin calcule;
Strategii didactice:
a) resurse procedurale: exerciţiul, problematizarea, jocul de rol, conversaţia, explicaţia, observarea, , comparaţia, exerciţiul, metodele: ,,Gândiţi,lucraţi în perechi,comunicaţi’’,,Ştiu,vreau să știu,am învăţat’’, demonstraţia .
b)resurse materiale: tablă, cretă, manual, planşe, fişe, flip-chart, fişe de lucru,material power-point, stick
c)forme de organizare: frontal, individual, în perechi,pe grupe
Evaluare: observare sistematică, probă scrisă, probă orală, autoevaluare, evaluare de către colegi, analiza produselor activităţii
Bibliografie:
Programa şcolară pentru clasa a IV-a, 2004, Bucureşti. Aurel Maior, Angelica Călugăriţă, Elena Maior, Matematică – Manual pentru clasa a IV-a, Editura Aramis, Bucureşti, 2006 *** 2005, Matematică distractivă clasa a IV-a, Editura Aramis, Bucureşti. Adina Grigore, Mihaela Crivac- Să învăţăm cu Marty, Editura Ars Libri, Costești, jud Argeș, 2008
www.didactic.ro
MOMEN-TELE LECŢIEI
Ob.
Op.
Conţinutul informaţional al lecţiei Strategia didactică
EvaluareActivitatea învăţătorului Activitatea elevilor Resurse
procedurale
Resurse materiale
Forme de organizare
Moment
organizato-ric
1 min
Asigur ordinea şi pregătesc materialele necesare pentru lecţie. Se pregătesc pentru ora de matematică.
frontal
Verificarea temei
3 min
O1
Solicit elevilor să citească tema pentru acasă.
Prezint un material power-point despre unităţi de măsurat lungimea. Întreb despre importanţa unităţilor de măsură în viaţa zilnică și despre mărimi neconvenţionale de măsurare a lungimii.
Verificarea temei.
Elevii observă planșa și imagini din materialul power-point ,răspund și exemplifică.
conversaţia
caietul de teme.
planșăppt
frontal
Evaluare orală
Captarea atenţiei
1 minO1
Elevii ascultă un răvaș adresat furnicii noastre Hărnicuţa de o vară de-a ei din Australia-Termita busolă.,,Dragă verișoară, îţi scriu de pe meleaguri îndepărtate, căci am auzit că ești personaj vestit în lecţiile copiilor de astăzi. Regina noastră ,astăzi, își face zborul nupţial și vă invită la noi la petrecere, deși suntem milioane de invitaţi. Vă trimite câteva invitaţii cu surprize și dacă treceţi de
capcanele din surprize, venim și luăm copiii dibaci într-o călătorie
Conversaţia
răvașsurprize
Frontal
Observarea
virtuală la noi –în termitieră. Să vedeţi și să aflaţi secrete uluitoare despre viaţa noastră. Dacă nu reușiţi- aveţi mare grijă! Cu noi nu se pune nimeni ! Succes!’’
Furnica ne îndeamnă la hărnicie căci îi e cam frică de ce va face vara ei , dacă o supărăm: „Vrei comoara mult visată ?/ Nu ai s-o găseşti îndată!/ Ca misterul să-l dezlegi,/ Exerciţii să rezolvi! / Dacă-ţi mai rămâne vreme / Pune-te şi fă probleme! / Primul set de exerciţii,/ Îl găseşti ……………”chiar aici, în Şotronul acesta matematic (vezi Anexa 1)
Îi întreabă pe elevi câte ceva despre termite.
Ascultă mesajul cu interes și sunt de acord să o ajute pe Hărnicuţa
în rezolvarea răvașelor-surpriză.
Elevii răspund.
explicaţia
joc de rol
conversaţia
Şotron matema-tic
frontal
sistematică
Anunţarea subiectului şi a obiectivelor lecţiei
1 min
Astăzi la ora de matematică vom rezolva exerciţii şi probleme cu unităţi de măsurat lungimea- în jocuri atractive.
Se anunţă obiectivele lecţiei.
Voi scrie titlul lecţiei la tablă– Unităţi de măsurat lungimea. Metrul- multiplii şi submultiplii.
Recepţionează mesajul.
Scriu titlul lecţiei pe caiet
explicaţia
Caiete
tablă frontal
obs. sistematică
Dirijarea învăţării
23 min
O4
Propun exerciţii de calcul mintal:
# află numărul de 3 ori mai mare decât 9;
# factorul mai mare de 6 ori faţă de 8;
# dublul lui 5 adunat cu 20 ;
# predecesorul nr. 6 mărit de 5 ori;
# dublează succesorul nr. 8 .
Găsesc soluţiile.
Răspund.
Conversaţia
Exercitiul oral
Set de exerciţii
frontal
Observare sistematică
Evaluare orală
O1
O3
O2
O1
O5
O2
Însuşirea de noi cunoştinţe
1. Activitate frontală -pe baza vizionării unui material power-point-cu titlul:,,Metrul-multiplii și submultiplii ‘’
a) Cu ce unităţi de măsură credeţi că se măsoară distanţele dintre localităţi?-( se explică necesitatea unei unităţi de măsură mult mai mari decât metrul, pentru a uşura calculele şi scrierea datelor-kilometrul.)
- Scriu pe tablă relaţia dintre kilometru şi metru,. Prin exemple se introduc și ceilalţi multipli ai metrului, scriind relaţia dintre aceștia și modul de transformare din unităţi mai mici în unităţi mai mari de lungime și invers.
b) Cer elevilor să măsoare cu metrul un caiet pentru a observa singuri imposibilitatea măsurării şi se dirijează discuţia până la descoperirea centimetrului ca unitate de măsură, se intuieşte pe metrul de croitorie, ruletă si pe liniile gradate cât reprezintă un centimetru. Scriu pe tablă relaţia dintre metru– centimetru și ceilalţi submultipli.
Propun să vedem ce surprize ascund răvașele termitei, prinse într-un Şotron matematic, ce conţine exerciţii și probleme:
Exerciţiul 1. :,,Gândiţi , lucraţi în perechi, comunicaţi’’:
Alege numărul care reprezintă măsura cea mai apropiată de realitate. Precizează instrumentul de măsură și unităţile de măsură folosite. Verifică prin măsurare.( Anexa 2)
Fac aprecieri asupra corectitudinii calculelor.
Exerciţiul 2
Transformă în unitatea de măsură indicată la răspuns. Calculează
Elevii răspund la întrebări și scriu mărimile în caiete.
Observă necesitatea introducerii multiplilor și submultiplilor.
Scriu transformările în caiete
Se rezolvă exerciţiul 1 pe fișa de lucru în perechi, apoi se expun oral rezultatele . Estimează numărul. Se verifică prin măsurare. Răspund la întrebări.
Transformă și calculează suma dată. (exerciţiul 2) Răspund
Conversaţia euristică
explicaţia
Exerciţiu practic
conversaţia
exerciţiul
exerciţiul
Material
Power-point
planșă
manual
Instru-mente de măsură
ppt
flip-chart
anexa 2
fișe de lucru
planşă
tablă
Frontal
individual
frontal
în perechi
frontal
în perechi
obs. sistematică
tema de lucru în clasă
Obţinerea performan-ţei
8 min
O3
O4
O1
O4
suma folosind multiplii metrului. (Anexa 2).Aflăm lucruri uimitoare despre termite.
Exerciţiul 3.
Compară :Completaţi pentru a obţine egalităţi (Anexa 3)
Exerciţiul 4.
Pentru a descifra misterul Marelui Canion, fotografiat de furnica noastră în călătoriile sale pe la rude, trebuie să se afle ce lungime are acesta , rezolvând corect exerciţiul –folosind ordinea operaţiilor .(Anexa 3)
Amuzament:Pentru relaxare ,propun spre dezlegare- niște probleme orale de matematică distractivă și o glumă (anexa 3)
Problemă:,,Ştiu, vreau să știu, am învăţat’’- pe grupe
Compune o problemă folosind imaginea dată.Transformă în decimetri.(anexa 4)
Pe grupe, vor avea ca sarcină rezolvarea cerinţelor din fişă.
Prezint criteriile de redactare şi evaluare a rezolvării problemei.
Monitorizez activitatea grupelor.
și scriu la tablă.Rezolvă în perechi și completează.Răspund.
(exerciţiul 3)
Rezolvă exerciţiul 4 ,în perechi și răspund. Află informaţii despre Marele Canion din America.
Ascultă problemele de logică, gluma și răspund.
Elevii,pe grupe, compun și rezolvă problema după desen, prin metoda dată, completând tabelul:
Ştiu:- datele problemei
Vreau să știu: Care e distanţa de la magazin la școală?
Am învăţat:423-197=226(m- distanţa magazin- școală)
Desemnează un reprezentant care să
problemati-zare
,,Ştiu, vreau să știu, am învăţat’’
Problemati-zarea
Exerciţiul de
anexa 2
anexa 3
anexa 3
probleme
de logică
fisa de lucru
anexa 4
postere
markere
În perechi
frontal
pe grupe
răspunsu-rile elevilor
produsele elevilor
Realizarea
conexiunii inverse
10 min
Evaluarea activităţii
2 min
Încheierea activităţii
1 min.
O1
O5
Se verifică rezolvările oral și în scris, se corectează dacă este cazul.
Vor primi o fişă de evaluare . (vezi anexa 5)
Solicit elevilor să facă schimb de fişe cu colegul de lângă el pentru corectare . Verific oral exerciţiile din fişă.
Răvaș de la furnica Hărnicuţa:,,Dragi copii, vara mea mi-a trimis acest răspuns pentru voi : Regina mușuroiului vă felicită pentru răspunsurile voastre , e mulţumită pentru ce a aflat azi aici și vă invită la călătoria virtuală promisă în lumea furnicilor uriașe. Haideţi dar,să pornim în Australia, la nunta furnicilor , dar…într-o altă oră,prin intermediul …internetului! Şi…să nu uităm…bine că n-am supărat termita…că atât ne trebuia!...’’
Fac aprecieri verbale colective şi individuale. Notez copiii cei mai activi.
Tema pentru acasă este din caietul special,, Să învăţăm cu Marty’’:
La alegere (diferenţiat) : pagina 117, exerciţiile 9 şi 10, sau ex 1,2/pag 92 din manual
prezinte problema cât mai atractiv.
226m=2260 dm
Rezolvă fişa de evaluare. Corectează fişa colegului.
Ascultă mesajul.
Ascultă și reţin.
Îşi notează tema pentru acasă.
creaţie
munca independen-tă
conversaţia
joc de rol
explicaţia
Anexa 5
Fișa cu descrip-tori
Răvaș
Caiet Marty
manual
individual
în perechi
frontal
frontal
evaluare scrisă
Aprecierea verbală
ANEXA 1 ŞOTRON CU SARCINI MATEMATICE
1-EXERCIŢIUL NR. 1 - ANEXA 2
2- EXERCIŢIUL NR. 2- ANEXA 2
3- EXERCIŢIUL NR. 3- ANEXA 3
4- EXERCIŢIUL NR. 4-ANEXA 3
5-PROBLEMA- ANEXA 4
6- FIŞA DE LUCRU
2 3
1
ANEXA 2
EXERCIŢIUL NR.1-,,Gândiţi, lucraţi în perechi, comunicaţi’’
Alege numărul care arată măsura cea mai apropiată de realitate:
lăţimea băncii de la școală : 6 m, mai mică de 1 m, 3 m înălţimea casei în care locuiești : 10 m, 6 m, 100 m
lulllngoLungimea unui creion se masoara in: cmcm l m kg lei ani
• Ce instrument poţi folosi pentru a măsura: Distanţa de la uşa clasei până la poarta şcolii?
• Precizaţi unitatea de măsură și instrumentul de măsură folosite pentru a măsura:
• Un covor
• O grădină
EXERCIŢIUL NR. 2
1. Transformă unităţile de măsură indicate:
Lungimea unui creion se măsoară în: cm, m, l, kg, lei , ani
FIŞA
6
4
5
1 km = ________ m
9 km = ________ m 1m =....dm =......cm
1 hm = ________ m
2 dam = _______ m
2. Transformă în unitatea de măsură indicată la rezultat, apoi calculează:
2 000 m + 3 000 m = _______ m=---------km
ANEXA 3
EXERCIŢIUL NR. 3
Comparaţi:
40 dm + ______ dm = ----- dm = 6 m (înălţimea mușuroiului de termite)
1 dam + _____ dam = -----dam = 30 m (lungimea la sol a unui mușuroi)
(Aflaţi despre termite :Termitierele, asemănătoare unor citadele din beton, sunt construite cu atâta precizie, încât termitele au fost denumite maeştri arhitecţi.În interiorul termitierei există un complicat labirint de camere şi tunele. Această metropolă agitată mai este dotată şi cu un sistem eficient de canalizare, cu ventilaţie şi chiar cu aer condiţionat. Aerul cald iese prin partea de sus. Pentru a observa construcţia acestei locuinţe impozante, o echipă de cercetători știinţifici a turnat 10 tone de ciment într-un mușuroi părăsit,iar ceea ce au descoperit , după decopertarea pământului a fost , pur și simplu uluitor! Noi am văzut pe Youtube:)
EXERCIŢIUL NR. 4
Furnica ,,Termita Busolă’’a fotografiat pentru voi- Marele Canion din S.U.A. supranumit “Marele Şanţ”. Pentru a descifra misterul său trebuie să se afle ce lungime are acesta , rezolvând corect următorul exerciţiu:
1000-(225+375) + 2 + 9 X 5 =
AMUZAMENT MATEMATIC (oral) :
Tu eşti căpitanul unui vapor. Vasul are 85m lungime, 25m lăţime, are o viteză de 30 de noduri
şi se deplasează pe ruta Constanţa – Marsilia – Singapore. Echipajul este compus din
43 de oameni. Câţi ani are căpitanul ?
Corectează greşelile strecurate în enunţul următor : Ieri, 31 aprilie 2008 , am plecat cu părinţii din Deva la Sibiu, cu maşina.
Drumul a durat 2 l şi am parcurs 120 de ani. De la magazine, am cumpărat: 3 lei de carne, 6 g de apă minerală, 2 m
de salam şi 4 ore de ulei. Mama a mai luat şi 3 km de material pentru o rochiţă. Cumpărăturile au costat 70 de kg.
J - De ce caietul tău de matematică este gol, Gigele? - Este caietul de calcul mintal, doamna învăţătoare!!!
ANEXA 4
PROBLEMĂ: Metoda ,,Ştiu, vreau să știu, am învăţat’’Compune o problemă folosind imaginea dată. Transformaţi în dm.
ANEXA 5
Fi ș ă de evaluare : Unităţi de măsurat lungimea- Metrul- multiplii și submultiplii
1. Alege varianta corectă:
- Unitatea principală pentru măsurarea lungimilor este:
a) litrul b) metrul c)kilogramul
-Multiplii metrului sunt:
a) dm, dam, cm; b) dam, km, hm; c) dam, hg, km;
- Ce poate fi măsurată cu metrul:
a) lungimea unui drum; b) cantitatea de ulei dintr-un bidon; c) valoarea unei maşini
2. Priveşte cu atenţie imaginile:
Răspundeţi prin DA sau NU:
Blocul este mai înalt decât pomii. (………) Înălţimea blocului se măsoară în kilometri. (………) Distanţa dintre două orașe se măsoară în centimetri(...........)3. Scrieţi A sau F:
a) Metrul este mai mic decât decametrul de 10 ori. ……
b) Kilometrul este mai mic decât metrul de 1000 ori. ……
c) Milimetrul este mai mare decât metrul de 1000 ori. ……
d) Metrul este mai mic decât hectometrul de 100 ori ……
OBIECTIVE:
Să aleagă varianta corectă pentru cele două enunţuri ; Să răspundă cu DA/ NU la enunţurile date; Să descopere valoarea de adevăr pentru afirmaţiile scrise .
DESCRIPTORI DE PERFORMANŢĂ:
Itemul FB B S
I1 Alege trei răspunsuri corecte
Alege două răspunsuri corecte
Alege un răspuns corect
I2 răspunde cu DA/ NU la 3 enunţuri ;
răspunde cu DA/ NU la 2 enunţuri
răspunde cu DA/ NU la un enunţ
I3 descoperă valoarea de adevăr corectă pentru toate afirmaţiile date
descoperă valoarea de adevăr pentru 2-3 afirmaţii date
descoperă valoarea de adevăr pentru 1-2 afirmaţii date
EXERCIŢIUL NR.1-,,Gândiţi, lucraţi în perechi, comunicaţi’’
Alege numărul care arată măsura cea mai apropiată de realitate:
lăţimea băncii de la școală : 6 m, mai mică de 1 m, 3 m
înălţimea casei în care locuiești : 10 m, 6 m, 100 mlulllngoLungimea unui creion se masoara in: cmcm l m kg lei ani
• Ce instrument poţi folosi pentru a măsura: Distanţa de la uşa clasei până la poarta şcolii?
• Precizaţi unitatea de măsură și instrumentul de măsură folosite pentru a măsura:
• Un covor
• O grădină
EXERCIŢIUL NR.1-,,Gândiţi, lucraţi în perechi, comunicaţi’’
Alege numărul care arată măsura cea mai apropiată de realitate:
lăţimea băncii de la școală : 6 m, mai mică de 1 m, 3 m înălţimea casei în care locuiești : 10 m, 6 m, 100 m
lulllngoLungimea unui creion se masoara in: cmcm l m kg lei ani
• Ce instrument poţi folosi pentru a măsura: Distanţa de la uşa clasei până la poarta şcolii?
• Precizaţi unitatea de măsură și instrumentul de măsură folosite pentru a măsura:
• Un covor
• O grădină
Lungimea unui creion se măsoară în: cm, m, l, kg, lei , ani
Lungimea unui creion se măsoară în: cm, m, l, kg, lei , ani
• Răvaș de la furnica Hărnicuţa:,,Dragi copii, vara mea mi-a trimis acest răspuns pentru voi : Regina mușuroiului vă felicită pentru
• răspunsurile voastre , e mulţumită pentru ce a aflat azi aici și vă invită la călătoria virtuală promisă în lumea furnicilor uriașe. Haideţi dar,să pornim în Australia, la nunta furnicilor , dar…într-o altă oră,prin intermediul …internetului! Şi…să nu uităm…bine că n-am supărat termita…că atât ne trebuia!...’’
• Îi întreabă pe elevi câte ceva despre termite.
• Elevii ascultă un răvaș adresat furnicii noastre Hărnicuţa de o vară de-a ei din Australia-Termita busolă.,,Dragă verișoară, îţi scriu de pe meleaguri îndepărtate, căci am auzit că ești personaj vestit în lecţiile copiilor de astăzi. Regina noastră ,astăzi, își face zborul nupţial și vă invită la noi la petrecere, deși suntem milioane de invitaţi. Vă trimite câteva invitaţii cu surprize și dacă treceţi de
• capcanele din surprize, venim și luăm copiii dibaci într-o călătorie virtuală la noi –în termitieră. Să vedeţi și să aflaţi secrete uluitoare despre viaţa noastră. Dacă nu reușiţi- aveţi mare grijă! Cu noi nu se pune nimeni ! Succes!’’
• Furnica ne îndeamnă la hărnicie căci îi e cam frică de ce va face vara ei , dacă o supărăm: „Vrei comoara mult visată ?/ Nu ai s-o găseşti îndată!/ Ca misterul să-l dezlegi,/ Exerciţii să rezolvi! / Dacă-ţi mai rămâne vreme / Pune-te şi fă probleme! / Primul set de exerciţii,/ Îl găseşti ……………”chiar aici, în Şotronul acesta matematic (vezi Anexa 1)