proiect scolar

9
4 PROIECT DE ACTIVITATE EXTRAŞCOLARĂ TIPUL ACTIVITĂŢII : Excursie DATA: 1 martie – 3 martie CLASA: a 12 –a A (28 elevi) PROFESOR ÎNDRUMĂTOR: 2 profesori TOTAL PARTICIPANŢI LA EXCURSIE: 30 de persoane T emă : Cunoasterea zonei din Nordul Moldovei din punct de vedere fizico-geografic si cultural Itinerar propus : Ziua1: Iaşi- Tg. Frumos - Hârlau – Suceava –Dragomirna – Botoşani – Rădăuti – Arbore - Putna; Ziua2: Putna – Marginea – Suceviţa – Moldoviţa – Câmpulung Moldovenesc; Ziua3: Câmpulung Moldovenesc – Gura-Humorului - Voroneţ – Ciprian Porumbescu Paşcani – Ruginoasa – Iaşi. Justificarea proiectului

Upload: catalinarazma

Post on 07-Feb-2016

7 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

proiect de activitate extrascolara

TRANSCRIPT

Page 1: proiect scolar

4

PROIECT DE

ACTIVITATE EXTRAŞCOLARĂ

TIPUL ACTIVITĂŢII: Excursie

DATA: 1 martie – 3 martie

CLASA: a 12 –a A (28 elevi)

PROFESOR ÎNDRUMĂTOR: 2 profesori

TOTAL PARTICIPANŢI LA EXCURSIE: 30 de persoane

Temă: Cunoasterea zonei din Nordul Moldovei din punct de vedere fizico-geografic si cultural

Itinerar propus:

Ziua1: Iaşi- Tg. Frumos - Hârlau – Suceava –Dragomirna – Botoşani – Rădăuti – Arbore

- Putna;

Ziua2: Putna – Marginea – Suceviţa – Moldoviţa – Câmpulung Moldovenesc;

Ziua3: Câmpulung Moldovenesc – Gura-Humorului - Voroneţ – Ciprian Porumbescu

Paşcani – Ruginoasa – Iaşi.

Justificarea proiectului

Interdisciplinaritatea este promovată de învăţământul actual prin utilizarea informaţiilor

din cadrul mai multor discipline, facilitând înţelegerea acestora şi perceperea lor ca un întreg.

Munca în echipă antrenează toţi elevii: pe cei curajoşi, stăpâni pe cunoştinţele şi

deprinderile lor, dar şi pe cei timizi, nesiguri, stârnindu-le interesul şi ajutându-i să depăşească

anumite bariere existente între ei şi restul clasei.

O activitate didactică bazată pe interdisciplinaritate şi munca în echipă este excursia.

Conţinutul didactic al excursiilor desfăşurate în sala de clasă, elevii participând cu multă bucurie

Page 2: proiect scolar

4

şi optimism la aceste acţiuni, lărgindu-şi în acest fel orizontul de cunoştinţe prin contactul direct

cu realitatea. Prin mijloacele atrăgătoare pe care le are la dispoziţie, excursia înviorează

activitatea şcolară, stimulează curiozitatea de a descoperi noi fenomene, formează o atitudine

ecologică pozitivă şi prilejuieşte trăiri adânci ale unor sentimente patriotice. Astfel, cu ajutorul

excursiilor şcolare se dezvoltă spiritul de prietenie, de colectiv, de disciplină, iniţiativă,

deprinderi, toate acestea fiindu-le folositoare în viaţă.

Scopul:

a) informativ

Aprofundarea cunoştinţelor de geografie fizică asupra unor elemente ale regiunii vizitate;

Sintetizarea cunoştinţelor de geografie umană în strânsă legătură cu specificul cadrului

natural;

Dezvoltarea orizontului de cunoaştere prin îmbinarea cunoştinţelor de istorie, literatură,

religie şi sculptură cu specificul cadrului natural şi cu regiunile străbătute.

b) educativ

Dezvoltarea capacităţilor de comportament, de integrare în grupul turiştilor, de cooperare

între indivizi;

Formarea deprinderilor de observare, de sesizare a aspectelor ecologice, de poluare a

mediului şi cultivare a unei educaţii ecologice.

Obiective operaţionale:

a) cognitive:

Să indice poziţia itinerarului în zona de N a Moldovei, desprinzând conexiunile dintre mediul

geografic şi om;

Să analizeze aspecte fizico-geografice, etnografice şi folclorice de pe parcursul excursiei;

Să recunoască procesele şi elementele geografice;

Să valorifice intra şi interdisciplinar conţinutul informaţiilor dobândite.

b) afectiv-atitudinale:

Să aprecieze morala creştină românească, frumuseţile florei şi faunei acestei părţi a ţării;

Page 3: proiect scolar

4

Să sesizeze frumuseţile patriei reflectate în pictură, sculptură şi literatură.

c) psihomotorii:

Să contribuie la dezvoltarea simţului de orientare geografică;

Să citească şi să interpreteze harta;

Să îşi dezvolte capacitatea de educaţie ecologică.

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII:

1. Instructajul preliminar al elevilor :

Pregătirea elevilor pentru această excursie se face în cadrul unei lecţii sau într-o şedinţă

specială de instructaj, ocazie în care profesorul arată scopul excursiei şi traseul cu punctele cele

mai importante.

Se precizează materialele necesare fiecărui elev pentru activitatea desfăşurată (caietele de

notiţe, creioane, pixuri, stilouri), precum şi echipamentul adecvat acestei activităţi extraşcolare.

Se stabileşte mijlocul de transport – în cazul nostru, autocarul, preţul biletelor, banii necesari

pentru cazare, cei pentru vizitarea monumentelor de cultură şi pentru mici cheltuieli şi pentru

hrană.

Se aminteşte că informaţiile dobândite în timpul excursiei vor fi valorificate în cadrul unei

lecţii de evaluare-recapitulare.

2. Orarul desfăşurării activităţii:

Ziua 1:

Itinerar propus: Iaşi- Tg. Frumos - Hârlau – Suceava –Dragomirna – Botoşani – Rădăuţi – Arbore - Putna;

Page 4: proiect scolar

4

Ziua 1    

Page 5: proiect scolar

4

Ora Locaţie Activitate desfaşurată

7:00 Iaşi plecarea din faţa şcolii

8:00 Târgu Frumos sosirea la Târgu Frumos

8:20 Târgu Frumos vizitarea casei lui Garabet Ibrăileanu

11:01 Suceava sosirea la Suceava

12:00 Suceava vizitarea Cetăţii Sucevei

12:30 Suceava Vizitarea Muzeului de Istorie

12:45 Dragomirna Sosirea la Dragomirna

13:15 Dragomirna vizitarea mănăstirii Dragomirna

14:00 Dragomirna Luarea prânzului la iarbă verde

15:00 Botoşani sosirea la Botoşani

15:30 Botoşanivizitarea casei memoriale a lui Nicolae Iorga

15:45 Ipoteşti sosirea la Ipoteşti

16:15 Ipoteştivizitarea casei memoriale a lui M.Eminescu

17:30 Rădăuţi sosirea la Rădăuţi

18:00 Rădăuţi Vizitarea Mănăstirii Bogdana

18:30 Arbore Vizitarea Bisericii Arbore

19:30 Putna sosirea la Putna

19:40 Putna Cazarea la Mănăstirea Putna

20:00 Putna servirea cinei

22:00 Putna Program liber

Ziua 2:

Page 6: proiect scolar

4

Itinerar propus: Putna – Marginea – Suceviţa – Moldoviţa – Câmpulung Moldovenesc;

Ora  Locaţie Activitate desfăşurată 

7:00 PutnaParticiparea la Sf Liturghie la Mănăstirea Putna

10:30 Putna servirea micului dejun

11:00 Putna plecarea spre Marginea

11:30 Marginea Sosirea la Marginea

12:00 Marginea vizitarea atelierelor de ceramică neagra

13:30 Sucevita sosirea la Suceviţa

13:30 Sucevita vizitarea Mănăstirii Suceviţa

14:50 Moldoviţa sosirea la Moldoviţa

15:15 Moldoviţa servirea prânzului la pensiunea "Motel Oana"

16:00 Moldoviţa Vizitarea mănăstirii şi a muzeului

17:00Câmpulung Moldovenesc sosirea la Câmpulung Moldovenesc

17:00C-lung Moldovenesc vizitarea Muzeului lemnului

17:10Câmpulung Moldovenesc cazarea la pensiunea “Casa Cristina”

18:30 Câmpulung Moldovenesc vizitarea oraşului

19:30 Câmpulung Moldovenesc program liber

20:00 Câmpulung Moldovenesc servirea cinei

 22:00 Câmpulung Moldovenesc program liber

Ziua 3:

Page 7: proiect scolar

4

Itinerar propus: Câmpulung Moldovenesc – Gura-Humorului - Voronet – Ciprian Porumbescu – Paşcani – Ruginoasa – Iaşi.

Ora  Locaţia Activitatea desfăşurată 

7:00Câmpulung Moldovenesc servirea micului- dejun

8:30 Comuna Stulpicanivizitarea rezervaţie naturale Codrii de la Slătioara

9:30 Gura Humorului Sosirea în Gura Humorului

10:00 Gura Humorului vizitarea Mănăstirii Humor

11:00 Voroneţ Sosirea la Voroneţ

11:10 Voroneţ Vizitarea Mănăstirii Voroneţ

11:30Stupca (C.Porumbescu) sosirea la Stupca

12:00Stupca (C.Porumbescu)

vizitarea casei memoriale şi a muzeului Ciprian Porumbescu

12:40Stupca (C.Porumbescu) servirea prânzului la iarbă verde

16:00 Ruginoasa sosirea la Ruginoasa

16:30 Ruginoasa vizitarea palatului lui Al.I.Cuza

18:00 Iaşi sosirea la Iaşi în faţa liceului

3.Evaluare excursiei:

o Grupaţi în 7 grupe a câte 4, elevii vor realiza un album al excursiei cu fotografii şi

informaţii referitoare la :

geografia zonei; etnografie şi folclor; istoria zonei; muzică şi literatură; obiceiuri şi tradiţii;

Page 8: proiect scolar

4

obiective turistice; religie.

AVIZE NECESARE:

acordul părinţilor elevilor acordul directorului liceului acordul Inspectoratului Judeţean

CHELTUIELI ESTIMATE:

   Unitate măsură

Total km parcursi 900 km

Cost/km 6 RON

Total cost transport 5.400 RON

Cost transp./pers. 180 RON

     

Cost cazare Câmpulung Moldovenesc cameră double/noapte 60 RON

Total cazare Câmpulung Moldovenesc 900 RON

Cost cazare/pers. 30 RON

Total costuri cazare+transp./pers. 210 RON

Menţiuni:

Preţul nu include taxele impuse de vizitarea unor muzee, case memoriale sau mănăstiri. Pentru acestea sunt necesari aproximativ 15-30 RON (6 muzee, 3 case memoriale, 1 palat, 1 cetate, 2 mănăstiri).