proiect_ci.citire.2013 (1)
DESCRIPTION
cccTRANSCRIPT
PROIECT DE LECŢIE
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială nr. 10 – „Mihail Koiciu” - Constanța
DATA: 28.03.2013CLASA: I APROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PRIMAR: Marilena StancuARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicareOBIECTUL DE STUDIU: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ - CITIREUNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Tainele textului. Grupul de litere “ce”,
“Ce”. Grupul de litere “ci”, “Ci
TEMA LECŢIEI: Sunetul ci şi grupurile de litere ci, CiTIPUL LECŢIEI: Recapitulare și sistematizare de cunoştinţeOBIECTUL: CitireSUBIECTUL: Sunetul č (ci) şi grupurile de litere “ci, Ci”UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Tainele textului. Grupul de litere
“ce”, “Ce”. Grupul de litere “ci”, “Ci”TIPUL LECŢIEI: consolidare și sistematizare de cunoștințe
PROIECT DE LECŢIE
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială nr. 1 – Amzacea, loc. Amzacea, jud. Constanța
DATA: 24.03.2013CLASA: I APROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PRIMAR: Marilena StancuARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ – citit – scris – predare integrată
OBIECTUL DE STUDIU: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ - CITIREUNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Tainele textului. Grupul de litere “ce”,
“Ce”. Grupul de litere “ci”, “Ci
TEMA LECŢIEI: Sunetul ci şi grupurile de litere ci, CiTIPUL LECŢIEI: Recapitulare și sistematizare de cunoştinţeOBIECTUL: CitireSUBIECTUL: Sunetul č (ci) şi grupurile de litere “ci, Ci”UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Tainele textului. Grupul de litere
“ce”, “Ce”. Grupul de litere “ci”, “Ci”TIPUL LECŢIEI: consolidare și sistematizare de cunoștințe
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:1.1. să înțeleagă semnificația glbală a mesajului oral
1.3. să distingă cuvintele dintr-o propoziţie dată, silabele dintr-un cuvânt şi sunetele
dintr-o silabă
1.5 să manifeste curiozitate față de mesajele emise de diferiți interlocutori în situații de
comunicare concretă
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:cognitive:
O1-să identifice sunetul (ci) în cuvinte şi propoziţii date;
O2-să asocieze sunetul (ci) cu grupul de litere corespunzător;
O3-să citească cuvinte, propoziţii, texte care conţin sunetul nou;
O4- să completeze enunţuri lacunare cu cuvinte potrivite;
O5-să ordoneze corect silabe, cuvinte, propoziţii care conţin sunetul nou;
afective:
OA-dezvoltarea interesului pentru citirea cuvintelor, propozițiilor și a textului
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual;METODE ȘI PROCEDEE:
o metoda fonetică, analitico – sintetică
o explicaţia
o conversaţia
o problematizarea
o dialogul
o exerciţiul
o jocul didactic
o brainstormingul.
MIJLOACE:planşe suport, manuale, flipchart, markere, fișe individuale, ilustraţii,
cd-player, cd.RESURSE UMANE: 25 eleviRESURSE TEMPORALE: 45 minute
RESURSE BIBLIOGRAFICE:Programa şcolară (clasei I şi a II-a ), Ministerul Educaţiei şi cercetării
, Bucureşti, Editura Didactica Press, 2004;Crăciun, Corneliu - „Metodica predării limbii române în învăţământul
primar”, Editura Emia, Deva, 2007;Iordăchescu, Carmen - „Să dezlegăm tainele abecedarului”, Editura
Carminis, Piteşti, 2006;Niţă, Silviu - „Metodica predării limbii române în clasele primare”,
Editura Aramis, 2001;Ungureanu, Adalmina - „Metodica studierii limbii şi literaturii române
în învăţământul primar”, Editura ASS, Iaşi, 2003.
PROIECTDE
LECŢIELIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ -
CITIRE
Profesor învățământ primar:
MARILENA STANCU
DESFĂŞURAREA LECŢIEI :
Momentele lecţiei/ Durata
Obiective
oper.Elemente esenţiale de conţinut
Strategii didacticeEvaluare
Metode MijloaceForme de organizare
Moment organizator
ic1’-2’
Voi verifica materialele necesare unei bune desfăşurări a lecției:
- aerisirea sălii de clasă;- pregătirea materialului;- intrarea ordonată a elevilor în clasă;- obținerea momentului de liniște.
conversaţia frontală
Reactualizarea
cunoștințelor
2’-3’
O1
O2
O3
Voi anunţa că astăzi vom reactualiza grupurile de litere învățate. Vor fi urmărite obiectivele următoare: identificarea sunetului, pronunţarea şi citirea corectă a acestuia, citirea corectă a cuvintelor şi propoziţiilor din manual, ordonarea cuvintelor în propoziţii şi a silabelor în cuvânt.
Elevii vor fi întrebaţi ce lecţie au avut depregătit. Se va citi lecţia „La circ”.„Citirea” ilustraţiilor din manual;- despărţirea cuvântului în silabe;- pronunţia sunetului nou.
conversaţia manual frontalăaprecieri verbale
Captarea atenţei
2’-3’
Elevii vor fi îndrumați să observe imaginea expusă frontal. Voi întreba elevii ce personaj de la circ îi privește. Elevilor le va fi sugerat să se stăduiască să citească lecția cât mai bine pentru clovn. Atrag atenţia asupra participării active şi cu interes la lecţie.
conversaţia
explicaţia
imagine clovn
frontală
Anunțarea Frontală
temei și a obiectivelor
Elevii sunt anunțați că vor lucra și pe fișe unde se va urmări: distingerea grupurilor de litere învățate (ce,ci), citirea corectă a cuvintelor şi propoziţiilor, ordonarea cuvintelor în propoziţii şi a silabelor în cuvânt, delimitarea cuvintelor în propoziție și distingerea numărului de cuvinte.
explicaţia
brainstormingul
conversaţia de
fixare
manuale
frontală
prin aprecierea verbală a
răspunsurilor la întrebări
Dirijarea consolidării
15’-20’
O1O2O3O4O5
Exersarea actului citirii:a) citirea integrală;b) citirea în lanţ;c) citirea selectivă.„Citirea primei propoziții.”„Citirea ultimei propoziții.”„Citirea propoziţiei în care se află cuvântul „piticii”.„Citirea propoziţiilor în care se află alt grup de litere învățat.”
Analiza şi sinteza cuvintelor care conţin grupurile de litere învățate:- stabilirea locului cuvântului în propoziţie;- despărţirea cuvântului în silabe.
Descifrarea lecţiei : a) intuirea și completarea sunetului eliptic din cuvinte.
metoda fonetică, analitico-sintetică
jocul didacticconversaţia
euristică
exericitiul
lucru cu manualul
problematizareaexplicaţia
discuţiile colective
elemente de citire aplicativă
manuale
imagini
frontală
individuală
aprecieri verbale
Observarea sistematică
Obţinerea performanţ
ei10’-12’
Se vor împărți fișele și se va explica fiecare cerință a acesteia. ANEXA 1
1.Încercuieşte grupurile de litere ce și Ce, ci şi Ci.Cine vine la Cecilia și aduce ciuperci?
2.Citeşte cuvintele următoare:
metoda fonetică, analitico-sintetică
jocul didacticconversaţia
euristică
Formativă orală
prin aprecierea verbală a
răspunsurilor la întrebări și
O1
O2
O3
O4
O5
circ șoa-re-ce mici tre-ce cinci pa-ce ci-ne-va Mar-celci-nă cer-cei mun-cim cer-nea-lăve-ci-nă co-pă-cel a-rici re-ce
3.Trasează linii de la cuvinte la imagini:
ulcică, ciocănitoare, ciuperci, maci, ciorapi
4.Delimitează cuvintele şi scrie numărul lor.
Ciocănitoareaciocăneprincopaci. □Se va verifica fișa de lucru.
exericițiulmunca
independentăproblematizarea
explicaţiaexplicaţia
discuţiile colective
elemente de citire aplicativă
fișe
imagini
flipchart
frontală
individuală
tema de lucru în clasă
Observarea sistematică
aprecieri verbale
Asigurarea retenţiei şi
a transferului
1’-2’
Întrebări și răspunsuri din text -
12 elevi pregătesc întrebări
12 elevi răspund întrebărilor
dialogul
frontal aprecieri verbale
Tema pentru acasă
Aprecieri finale2’-3’
Se vor face aprecieri asupra asupra modului de lucru și
a felului în care elevii au răspuns la cerințele lecțieiconversaţia
cd-player, cd.
frontal
GRUPURI DE LITERE
Se dau exemple de cuvinte ce se încep, au în interior sau se termină cu grupul de litere ,,ci” - ,,Ci" :furnici, bicicletă, ciocan, cireșe, ciuperci, pitici.
ANEXA 1
FIŞĂ DE LUCRUGrupurile de litere „ce” și „ci”
1. Încercuieşte grupurile de litere ce și Ce, ci şi Ci.
Cine vine la Cecilia și aduce ciuperci?
2. Citeşte cuvintele următoare: circ șoa-re-ce mici tre-ce cinci pa-ce ci-ne-va Mar-celci-nă cer-cei mun-cim cer-nea-lăve-ci-nă co-pă-cel a-rici re-ce
3. Trasează linii de la cuvinte la imagini:
ulcică ciocănitoare ciuperci maci ciorapi
4. Delimitează cuvintele şi scrie numărul lor.
Ciocănitoareaciocăneprincopaci. □