proiecte lectie de grad1
TRANSCRIPT
7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1
http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 1/31
PROIECT DIDACTIC
SCOALA : Şcoala cu clasele I-VIII Bădeşti –Pietroşani
DATA : 23.03.2011
CLASA : I A
INVATATOARE : Camelia Voica
OBIECTUL : im!a şi literatura rom"nă
SUBIECTUL : #unetul şi $ru%ul de litere & $i ' (i )TIPUL LECŢIEI : %redare-*n+ă,are
SCOPUL LECŢIEI : nsuşirea de noi cunoştin,e cu %ri+ire la sunetul şi $ru%ul de
litere & $i ' (i )
e/+oltarea de%rinderii de e%rimare corectă.
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ :
3.1 #ă identiice litere $ru%uri de litere sila!e cu+inte şi enun,uri *n tetul ti%ărit şi *n tetul scris de m"nă
1.3 #ă distin$ă cu+intele dintr-o %ro%o/i,ie dată sila!ele dintr-un cu+"nt şi sunetele dintr-o sila!ă
7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1
http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 2/31
OBIECTIVE OPERATIONALE :
4 1 #ă identiice noul sunet *n cu+inte şi %ro%o/i,ii date 4 2 #ă %ronun,e corect sunetul & $i )
43 #ă distin$ă sunetul de $ru%ul de litere %rin care este redat
45 #ă citească corect cu+inte %ro%o/i,ii tete ce con,in noul sunet.
STRATEGII DIDACTICE :
METODE ŞI PROCEDEE : metoda onetica analitico-sintetică con+ersa,ia euristică e%lica,ia 6ocul didactic eerci,iul
o!ser+a,ia.
MIJLOACE DE INVĂŢĂMÂNT : manualul %lanse su%ort işe de lucru
MODURI DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII : indi+idual rontal %e $ru%e.
7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1
http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 3/31
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
MOMENTELELECTIEI
OBIEC-TIVE
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII STRATEGIIDIDACTICE
EVALUARE
1. MOMENTORGANIZATORIC
-#e asi$ură condi,iile unei !une desăşurări a lec,iei %re$ătirea materialului didactic.
Con+ersa,ia
2. REACTUALIZAREACUNOŞTINŢELOR
Voi +eriica tema %e care au a+ut-o de reali/at acasă.e +oi cere să-mi recite *n *ntre$ime %oe/ia7urnica7ănica8.9le+ii +or adresa *ntre!ări %e !a/a tetului la care le +or$ăsi şi răs%unsurile.
Con+ersa,ia9%lica,ia9erci,iul
3. CAPTAREA ATENŢIEI42
-9le+ii +or asam!la un %u//le *n %ereci. Ima$inea o!,inutăeste o $iraă. #e e%une ima$inea sta!ilindu-se a%tul că
sunetul nou care a%are *n alcătuirea cu+"ntului & $iraă ) este& $i ).
Con+ersatiaeercitiul
e%licatia;Piesele de %u//le<lucru %e eci%e
Practic =%rinasam!larea
%ieselor de %u//le>oral
. ANUNŢAREA TEMEI ŞI AOBIECTIVELOR
-#e anun,ă ele+ilor tema şi o!iecti+ele lec,iei. Con+ersa,ia
7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1
http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 4/31
!. DIRIJAREA "NVĂŢĂRII
41
03
45
-9le+ii sunt solicitati să ormule/e %ro%o/i,ii cu cu+"ntul 8$iraă8.-#e +a ace anali/a şi sinte/a cu+"ntului ce con,ine noul
sunet : ; sta!ilirea locului cu+"ntului *n %ro%o/i,ie ; des%ar,irea cu+"ntului *n sila!e ; %ronun,ia sunetului nou -Pre/entarea %lanşei cu $ru%urile de litere de ti%ar şi intuireaei.-9le+ii sunt solicitati să eem%liice cu+inte ce con,in $ru%ulde litere la *nce%ut *n interior sau la s"rşit.-Alcătuirea cu a6utorul 6etoanelor a unor cu+inte ce con,in$ru%ul de litere& $i ' (i )iar a%oi alcătuirea %ro%o/i,iilor.
#e +a reali/a :-citirea *n şoa%tă a coloanelor de cu+inte.-citirea coloanelor de cu+inte cu +oce tare.-citirea *n şoa%tă a tetului )4 %a$ină ).-Citirea cu +oce tare a tetului su%ort.-Citirea model.-Intre!ări %e !a/a tetului %entru o mai !ună *ntele$ere.-Citirea *n lan, selecti+ă %e roluri.
Con+ersatia?etoda oneticaanalitico-sintetica
4!ser+a,iaemonstra,ia9erci,iul;%lanşa cu literemodel<rontal
4ralIncura6ari+er!ale
#.OBŢINERE
PERFORMANŢEI
01 9le+ii +or a+ea de re/ol+at eerci,iile din işa nr. 1 9ercitiul
4!ser+atia;ise de lucru<indi+idual
Autoe+aluarea
%rin isa delucru oerităele+ilor
$.RETENŢIA ŞITRANSFERUL
-9le+ii +or colora %lanşe care con,in $ru%ul de litere $i (i8 9erci,iul
%. CONCLUZII ŞIAPRECIERI
#e +or ace a%recieri colecti+e şi indi+iduale asu%ra modului*n care ele+ii au %artici%at la lec,ie
Con+ersa,ia 4ral
7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1
http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 5/31
PROIECT DIDACTIC
ŞCOALA : Şcoala cu clasele I-VIII Bădeşti - Pietroşani
DATA : 23.03.2010
"NVĂŢĂTOARE : Camelia Voica
OBIECTUL : im!a si literatura rom"nă
SUBIECTUL : (ru%ul de litere & $i ' (i ) = de m"nă>
TIPUL LECŢIEI : ormare de %rice%eri şi de%rinderiSCOPUL : 7ormarea %rice%erilor şi de%rinderilor de scriere corectă
Consolidarea de%rinderii de citire corectă luentă şi e%resi+ă
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ :
5.2 #ă scrie corect li/i!il şi *n$ri6it %ro%o/i,ii scurte.
3.2 #ă sesi/e/e le$ătura dintre enun,uri şi ima$inile care le *nso,esc
7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1
http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 6/31
OBIECTIVE OPERATIONALE :
4 1 #ă scrie $ru%ul de litere nou *n+ă,at res%ect"nd orma mărimea literelor se%arat şi *n com%onen,a unor cu+inte 4 2 #ă com%lete/e sila!a care li%seşte să com%ună corect cu+intele date şi să orme/e cu ele %ro%o/i,ii
43 #ă unească corect cu+intele cu sens o%us
45 #ă alea$ă orma corectă a cu+"ntului *n cadrul %ro%o/i,iei
4@ #ă co%lete/e du%ă model
4 #ă ordone/e corect cu+inte date *ntr-o %ro%o/i,ie
4 #ă se%are cu+intele %entru a o!,ine %ro%o/i,ii.
STRATEGII DIDACTICE
METODE ŞI PROCEDEE : con+ersa,ia euristică demonstra,ia e%lica,iao!ser+a,ia eerci,iul
MIJLOACE DE INVĂTĂMÂNT : caiete ti% I instrumente de scris ta!la model işe de lucru
FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII : rontal indi+idual %e $ru%e
7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1
http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 7/31
DESFAŞURAREA ACTIVITĂŢII
MOMENTELE LECŢIEI OB. DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII STRATEGII
DIDACTICE
EVALUARE
1. MOMENTORGANIZATORIC
-#e asi$ură condi,iile unei !une desăşurări a lec,iei şi se %re$ăteşte materialul didactic necesar.
2. REACTUALIZAREACUNOŞTINŢELOR
-9le+ii +or a+ea de re/ol+at e. 1 şi e.2 '%a$. = din manual>- oral
Con+ersatia9ercitiul;manualulrontal
A%recieri +er!ale
3. CAPTAREA ATENŢIEI
41
-#e %re/intă %lanşa model cu $ru%ul de litere scris dem"nă.-#e scrie model la ta!lă $ru%ul de litere e%lic"ndu-semodul de le$atură dintre $ şi i.-2-3 ele+i scriu $ru%ul de litere la ta!lă.-#e simulea/ă scrierea %e !ancă *n aer *n %almă.
-#e ac eerci,ii %entru *ncăl/irea muscilor mici ai m"inii.
Con+ersa,iaemonstra,ia4!ser+a,ia9%lica,ia9ercitiul;ta!la %lansa
model<rontalindi+idual
A%recieri +er!ale
7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1
http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 8/31
.DIRIJAREA "NVĂŢĂRII
42
-9le+ii scriu %e caiete 2-3 r"nduri cu $ru%ul de litere )$i '(i ).
e +oi cere ele+ilor să-mi scrie cu+inte care con,in $ru%ulde litere $i ' (i D.
e +oi %ro%une s%re re/ol+are următoarele eerci,iieistente *n scrisoarea trimisă de anotim%ul Primă+ara8 :
E&'()*+*, 1C/0''4 5*6 )(' *05'7'8 )/0,9' ),*9'' 7*;(/'4 ), '' 0(0*+**<
(-;4
=*-94 9'-('
9
='
9ercitiulPlanşă cu eerci,ii
;caiete ti% I isăde lucru ima$ini rontal
9erci,iul
Planşă model
A%recieri +er!ale
7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1
http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 9/31
43
4@
45
E&'()*+*, 2
U9'7' ),*9'' )'('>), 5'95 0,5?:$i$ant stai
lun$i %itic
mer$i scurte
E&'()*+*, 31. E, 50,9 ,9 8 , 50,* /,' <
E&')*+*, .A'=' (*9 )(')4 7* 5)(*' 0* 0(0*+**' <
(ina ' Cina a luat cartea !ucuroasă.Vir$il' Vircil a tras de carte .Cartea are col,ul de %acină' %a$ină ru%t.
re$ema$
%un$ăle$e
min$eul$
EEEEEEEEEEEEE EEEEEEEEEEEEE EEEEEEEEEEEEE EEEEEEEEEEEEE EEEEEEEEEEEEE EEEEEEEEEEEEE EEEEEEEEEEEEE EEEEEEEEEEEEE EEEEEEEEEEEEE EEEEEEEEEEEEE EEEEEEEEEEEEE EEEEEEEE
7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1
http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 10/31
4E&'()*+*, !O(@9'4 ),*9'' 0'9(, 6+*9' 0(0*+**:
lun$i %uiul are %icioare $iraei(ina ra$i %ădure din cule$e
Fetoane cucu+intele date
!. OBŢINEREAPERFORMANŢEI
4 E&'()*+*, # S'0(4 ),*9'' 0'9(, 6+*9' 0(0*+*'<#er$iuesteunco%il$ală$ios
9erci,iul;işe de lucru<indi+idual
A%recieri +er!ale
#.RETENŢIA ŞITRANSFERUL
- 9le+ii +or a+ea de colorat o $iraă. 9erci,iulCon+ersa,ia;ima$ini
Practic %rin %roduseleo!,inute
$. TEMA PENTRU ACASA 9le+ii au de scris trei *ntre!ări le$ate de con,inutul tetului. Con+ersa,ia
9%lica,ia
$.APRECIERI SIRECOMANDARI
-#e ac a%recieri şi recomandări asu%ra modului dedesăsurare a lec,iei.
Con+ersa,ia
7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1
http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 11/31
PROIECT DIDACTIC
ŞCOALA : Şcoala cu clasele I-VIII Bădeşti - Pietroşani
DATA : 23.03.2010
"NVĂŢĂTOARE : Camelia Voica
OBIECTUL : ?atematică
SUBIECTUL : 9erci,ii şi %ro!leme cu o%era,iile *n+ă,ate *n concentrul 0- 30 ără trecere %este ordin
TIPUL LECŢIEI: consolidare
SCOPUL LECŢIEI : Consolidarea o%era,iilor de adunare şi scădere cu numerele naturale *n concentrul 0 – 30
ără trecere %este ordin
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ :
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
4 1 – să utili/e/e un lim!a6 matematic adec+at =termen sumă descă/ut scă/ător dieren,ă cu at"t mai mult8 cu at"t mai %u,in8>
4 2 – să ordone/e crescător şi descrescător numerele date0 3 - să ale suma şi dieren,a a două numere
4 5 –să re/ol+e eerci,ii care %resu%un cele două o%era,ii *n+ă,ate
4 @ – să com%ună're/ol+e %ro!leme cu s%ri6in concret *n o!iecte sau desen
7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1
http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 12/31
STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE: con+ersa,ia euristică o!ser+a,ia demonstra,ia e%lica,ia eerci,iul %ro!lemati/area
MIJLOACE DE INVĂŢĂMÂNT: caietul şi cartea de matematică işe de lucru
FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII : indi+idual rontal *n %ereci.
7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1
http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 13/31
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
?4?9GH999CHI9I
4BI9C-HIV9
9#7A#JAJ9A ACHIVIHAHII #HJAH9(IIIACHIC9
9VAAJ9
1. MOMENTORGANIZATORIC
-#e asi$ură condi,iile unei !une desăşurări a lec,iei şi se %re$ăteşte materialuldidactic necesar.
2.REACTUALIZAREA
CUNOŞTINŢELOR
41
Veriic cantitati+ şi calitati+ tema %e care ele+ii au a+ut-o de re/ol+at %entru acasă.9erci,iile 1 şi 2 %a$ina @.
e +oi adresa ele+ilor următoarele *ntre!ări:Cum se numesc:
• numerele care se adună• re/ultatul adunării• numărul din care scădem• numărul %e care *l scădem• re/ultatul scăderii
Ce o%era,ie eectue/ atunci cănd aud:
•
cu at"t mai mult• cu at"t mai %utin
Con+ersa,ia7rontal
9erci,iul Ca%acitateade a utili/e/aun lim!a6matematicadec+at=termensumădescă/utscă/ătordieren,ă>
3. CAPTAREAATENŢIEI
e +oi da ele+ilor nişte !alonaşe colorate. n interiorul !alonului se $ăsesc eerci,iişi %ro!leme %ro%use s%re re/ol+are .
Con+ersa,ia9%lica,ia7rontal
7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1
http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 14/31
Baloane
. ANUNŢAREA
TEMEI ŞI AOBIECTIVELOR
- Co%ii astă/i *n cadrul orei de matematică +om re/ol+a eerci,ii şi %ro!leme care
%resu%un cele două o%era,ii matematice *n+ă,ate de +oi adică adunarea şi scădereanumerelor naturale de la 0 la 30.
Con+ersa,ia
!.DIRIJAREAINVATARII
41
EXERCIŢII DE CALCUL MINTAL
• ală suma numerelor: 10 şi @
• ală dieren,a numerelor: 20 şi 10
• măreşte numărul : 20 cu @
• micşorea/ă numărul 30 cu 10
• dacă un termen este1@ iar celălalt este 3 care este sumaK
• Ală numărul cu 2 mai mare decăt 25
• 1 =('*'(* 7*- ;,(9*)4
S-, 0(* /' 6,9*)4.
V*9' 7*- 0(**='('. O50'+*8 )+* 6,9*) ('
• 1 ,(5,'+* 5' @,)
D,04 /,(' 6,(5,).
"954 2 5-, (44)*.
Con+ersa,ia9erci,iulPro!lemati-/area
Ca%acitatea
de a ilustra
conce%tul de
adunare şi
scădere *n
%ro!leme'
situa,ii date
7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1
http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 15/31
42
43
L 6,(5,) )+* , '9*
b) EXERCIŢII SCRISE
e +oi s%une ele+ilor că %entru a re/ol+a corect eerci,iile +or tre!ui să s%ar$ă
!aloanele.
9erci,iile %ro%use s%re re/ol+are sunt :
E&'()*+*, 1
O(@9+* :
a> crescător numerele : @ 2@ 2L 13 20
!> descrescător numerele: 30 2 2 1
E&'()*+*, 2 Ală numerele cu 5 mai mari dec"t : 12 23 5.
E&'()*+*, 3Ală numerele cu 12 mai mici dec"t: 2 1 23.
E&'()*+*,
Ală suma şi dieren,a numerelor : 2 şi 3 .
9le+ii +or %rimi o işă unde +or a+ea de re/ol+at următoarele eerci,ii:
E&'()*+*, 1
C(+* ), =6'9 /4(, ), (',, 18 ), '(@' /4(, ),(',, 22 7* ), (7, /4(, ), (',, 1:
Con+ersa,ia9%lica,ia9erci,iul !aloanerontal
7işe de lucru9erci,iul
Ca%acitatea
de a re/ol+acorectadunări şiscăderi cunumerelenaturale dinconcentrul 0 – 30 ărătrecere %esteordin
7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1
http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 16/31
45
4@
2-151-5
5M10@M@
M3M2
20M212M10
25-2
E&'()*+*, 2A'=' (',, )(') :
2 L – N @ 23 1
20 M 2 N 22 L
15 M 5 N L 1 10
P(6'/4 1
(ina are 12 ra$i iar #er$iu are cu 5 mai multe dec"t ea.
C"te ra$i au *n total cei doi co%ii K
%ro!lemati-
/area#. OBŢINEREAPERFORMANŢEI
4@9le+ii +or a+ea de com%us o %ro!lemă %e !a/a unui desen .
%ro!lemati-/area %lanşă model
Ca%acitatea
dea
com%une'
re/ol+ă
7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1
http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 17/31
%ro!leme
cu s%ri6in
concret *no!iecte sau
desene
$. T'/ 0'9(, )54 Vor a+ea de re/ol+at eerci,iile 3şi 5 %a$.3. Con+ersa,ia9%lica,ia
%. I9)'*'(')**4+**
-#e ac a%recieri şi recomandări asu%ra modului de desăsurare a lec,iei. Con+ersa,ia
7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1
http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 18/31
PROIECT DIDACTIC
ŞCOALA : Şcoala cu clasele I-VIII Bădeşti - Pietroşani
DATA : 23.03.2010
"NVĂŢĂTOARE : Camelia Voica
OBIECTUL: 9duca,ie tenolo$ică
SUBIECTUL: Acti+ită,i cu materiale di+erse – Va/a cu lori - = decu%are şi li%ire- cola6 din artie $lasată>
TIPUL LECŢIEI : ormare de %rice%eri şi de%rinderi
SCOPUL LECŢIEI : Cunoaşterea şi utili/area unor tenici de lucru cu materiale di+erse e/+oltarea de%rinderilor şi a!ilită,ilor %ractice de lucru indi+idual
OBIECTIVE DE REFERINŢA :
1.2 #ă recunoască şi să utili/e/e o%era,ii sim%le de lucru cu materiale din natură şi sintetice.
2.2 #ă redesco%ere eta%ele reali/ării unor %roduse sim%le din dierite materiale.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
4 1 –să denumească materialele olosite %entru reali/area com%o/i,iei
42 – să desene/e şi să decu%e/e du%ă contur
43 – să asam!le/e corect şi estetic %ăr,ile com%onente ale cola6ului res%ect"nd eta%ele de lucru
45 - să a%recie/e critic şi autocritic lucrarea %ersonală şi %e ale cole$ilor
7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1
http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 19/31
STRATEGII DIDACTICE
METODE ŞI PROCEDEE : con+ersatia o!ser+a,ia demonstra,ia eerci,iul.
MIJLOACE DE INVĂŢĂMÂNT : artie $lasată li%ici oarecă creion şa!loane %lanşă model
FORME DE ORGANIZAREA A ACTIVITĂŢII : indi+idual rontal.
7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1
http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 20/31
DESFAŞURAREA ACTIVIŢĂŢII
MOMENTELE LECŢIEI OBIEC-TIVE
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII STRATEGIIDIDACTICE
EVALUARE
1. MOMENTORGANIZATORIC
-Pre$ătirea materialelor de lucru şi asi$urarea condi,iilor o%timede desăşurare a acti+ită,ii
-9le+ii %re$ătescmaterialelenecesare.
2. CAPTAREA ATENŢIEI - #e reali/ea/ă %rintr-o $icitoare :
E un vas mai special Ce-i facut doar pentru flori
Mai rotund sau mai oval In diferite culori. = +a/a>
-con+ersa,ia
6ocul
-$icitoarea
-rontal
-răs%unsurile
ele+ilor =oral>
3.ANUNŢAREA TEMEI ŞIA OBIECTIVELOR
-#e anun,ă ele+ilor su!iectul o!iecti+ele lec,iei şi tenica delucru
-e%unerea
. DIRIJAREA INVĂŢĂRII
41.2 1
-#e %re/intă o +a/a cu lori.-#e orientea/ă aten,ia ele+ilor s%re a o!ser+a : ; orma şi culoarea +a/ei ; orma şi culoarea lorilor ; aran6amentul lorilor *n +a/ă ; marimea lorilor.-#e cere ele+ilor să o!ser+e materialele cu care +or lucra = "rtia
Con+ersatiao!ser+a,ia
Va/a cu lori dinnatura %lanşamodel
-răs%unsurileele+ilor =oral>
7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1
http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 21/31
$lasată oareca şa!lonul li%iciul>-#e %re/intă %lansa model a%oi aceasta se retra$e.
rontal
-#e etra$ cu a6utorul ele+ilor eta%ele de lucru.
-#e demonstrea/ă modalitatea de lucru : ; desenarea şi decu%area +a/ei %rin su%ra%unere ; ase/area *n %a$ina *nc"t să se res%ecte ecili!rul %lastic lalucrării.
Con+ersatia
o!ser+atiademonstratiae%licatia
%lansa model
rontal
-ras%unsurile
ele+ilor =oral>
!. OBTINEREAPERFORMANŢEI
42.2 142.2 2
-9le+ii eecută lucrarea.-#e urmăreste eecutarea lucrării oerindu-se a6utor ele+ilor careau ne+oie d"ndu-se indica,ii indi+iduale su%limentare acolo
unde este ca/ul.
9erci,iul
?aterialele de
lucru
indi+idual
Produse o!,inu-te de ele+i
$. EVALUAREA 42.2 3 -#e e+aluea/ă şi autoe+aluea/ă cu a6utorul ele+ilor lucrărilee%use.-#e ar$umentea/ă%e !a/a criteriilor de e+aluare e%uselucrările.
con+ersa,ia 4ral = %roduseleo!,inute>
%.RETENŢIA ŞITRANSFERUL
e +oi adresa ele+ilor următoarele *ntre!ări:e ce materiale ne-am olosit *n reali/area lucrării K
Ce tre!uie să res%ectăm atunci c"nd reali/ăm lucrarea K
con+ersa,ia
rontal
. APRECIERI ŞIRECOMANDĂRI
-#e ac a%recieri şi recomandări ele+ilor asu%ra modului cum şi-au desăşurat acti+itatea.
7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1
http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 22/31
7işa de lucru nr.1
Grupul de litere ,,gi” , ,,Gi”
1.C**+* )9''. "9)'(),*'7' =(,0, @' *'(' 88 =*8 G*.
ru-$i-nă dun$i (i – $i (i – cu(i – $el (i – că
in-$i-ner %un$i
2.O(@9'4 ),*9'' 0'9(, 6+*9' 0(0*+*'<
Cefrumoasă
estecartea!
7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1
http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 23/31
7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1
http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 24/31
(i na $i
ma Vir $il
re $i na
7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1
http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 25/31
lun$i %uiul ar
%icioare$iraei
7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1
http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 26/31
7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1
http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 27/31
(ina ra$i din
%ădurecule$e
7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1
http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 28/31
E&'()*+**' @*9 69'
E&'()*+*, 1
O(@9+* :
c>crescător numerele : @ 2@ 2L 13 20
d>descrescător numerele: 30 2 2 1
E&'()*+*, 2 Ală numerele cu 5 mai mari dec"t : 12 23 5.
E&'()*+*, 3Ală numerele cu 12 mai mici dec"t: 2 1 23.
E&'()*+*,
Ală suma şi dieren,a numerelor : 2 şi 3 .
7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1
http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 29/31
FIŞĂ DE LUCRU
E&'()*+*, 1C(+* ),: =6'9 /4(, ), (',, 18 '(@' /4(, ), (',, 22 (7, /4(, ), (',, 1:
2-15
1-5 5M10
@M@ M3
M2
20M212M10
25-2
E&'()*+*, 2A'=' (',, )(') :
2 L – N @ 23 1
20 M 2 N 22 L
15 M 5 N L 1 10P(6'/4
(ina are 12 ra$i iar #er$iu are cu 5 mai multe dec"t ea.C"te ra$i au *n total cei doi co%ii K
7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1
http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 30/31
SCRISOARE - PRIMĂVARA
E&'()*+*, 1
C/0''4 5*6 )(' *05'7'8 )/0,9' ),*9'' 7* ;(/'4 ), '' 0(0*+**<
(-;4 9
=*-94 9'-(' ='
E&'()*+*, 2
U9'7' ),*9'' )'('>), 5'95 0,5?:$i$ant stai
lun$i %itic
mer$i scurte
E&'()*+*, 32. E, 50,9 ,9 8 , 50,* /,' <
re$ema$
%un$ăle$e
min$e
ul$
EEEEEEEEEEEEE EEEEEEEEEEEEE EEEEEEEEEEEEE EEEEEEEEEEEEE EEEEEEEEEEEEE EEEEEEEEEEEEE EEEEEEEEEEEEE EEEEEEEEEEEEE EEEEEEEEEEEEE
EEEEEEEE
7/23/2019 Proiecte Lectie de Grad1
http://slidepdf.com/reader/full/proiecte-lectie-de-grad1 31/31
E&')*+*, .A'=' (*9 )(')4 7* 5)(*' 0* 0(0*+**' <
(ina ' Cina a luat cartea !ucuroasă.Vir$il' Vircil a tras de carte .Cartea are col,ul de %acină' %a$ină ru%t.
E&'()*+*, !O(@9'4 ),*9'' 0'9(, 6+*9' 0(0*+**<
lun$i %uiul are %icioare $iraei
(ina ra$i %ădure din cule$e
E&'()*+*, # S'0(4 ),*9'' 0'9(, 6+*9' 0(0*+*'<#er$iuesteunco%il$ală$ios