protozoare
DESCRIPTION
regnuriTRANSCRIPT
PROIECT DE LECTIE
I . ALGORITM INTRODUCTIV
Unitatea de invatamant: Gimnaziala nr.1, Mihai-Bravu1. .Profesor: Lazau Delia Anca
2. Clasa. a VI-a3. Data. 22.11.20134. .Unitatea de invatare: Caractere generale morfofunctionale,comportament, adaptari si importanta unor grupe de vietuitoare5. .Lectia.:Nevertebrate - Protozoare6. .Tipul lectiei: Lectie mixta7. Locul de desfasurare: sala de clasa
8. Competente generale:
1. Receptarea informatiilor despre lumea vie
2. Explorarea sistemelor biologice
3. Utilizarea si construirea de modele in scopul demonstrarii principiilor lumii vii.
4. Comunicarea orala si scrisa utilizand terminologia specifica biologiei.
5. Transferarea si integrarea cunostintelor si metodelor de lucru specifice biologiei in contexte noi.9. Competente specifice:C.sp.1.1 Identificarea unor grupe si specii de animaleC.sp.1.3 Stabilirea relatiilor intre factorii de mediu si diversitatea animalelorC.sp.1.4 Explicarea structurii si functiilor organismului unor vietuitoareC.sp.1.5 Stabilirea relatiilor intre tipurile de comportament si procesul de adaptare a organismului la mediuC.sp.2.1 Utilizarea metodelor si mijloacelor adecvate explorarii lumii animaleC.sp.2.2 Realizarea activitatilor experimentale si interpretarea rezultatelorC.sp.3.1 Reprezentarea structurii si functiilor sistemelor biologice pe baza modelelor.
C.sp.3.2 Elaborarea si aplicarea unor algoritmi de identificare, investigare, experimentare si rezolvare a unor situatii problema.
C.sp.4.1 Exersarea utilizarii unor surse de informareC.sp.4.2 Utilizarea corecta a terminologiei specific biologiei in diferite situatii de comunicare.
C.sp.5.1 Rezolvarea situatiilor problema in relatia dintre om si regnul animal10. .Obiectivele operaionaleCognitive: O1 Sa explice notiunea de protozoarFormative O2 Sa-si formeze abilitati practice de punere in evidenta a protozoarelor prin tehnici de laboratorCognitive
O3 Sa evidentieze legatura dintre alcatuirea si functiile indeplinite de celula din care este alcatuit un protozoarFormative
O 4 Sa deduca rolul protozoarelor12. Evaluarea: Formativa
13. Obiectivele evaluarii:Cognitive: E1 Sa opereze cu notiunile invatate
Formativa
E2 Sa evidentieze legatura dintre alcatuirea si functionarea celulei din care sunt alcatuite protozoarele
E3 Sa argumenteze importanta protozoarelor11. Valori si atitudini vizate:Interes pentru realizarile si descoperirile din domeniul stiintelor.
Dezvoltarea curiozitatii pentru orice forma de viata.
Cultivarea receptivitatii pentru aplicarea cunostintelor de biologie in viata cotidiana
14 Strategii: euristica invatarea prin descoperire.12. Metode didactice:Expozitiv-euristice: M1 - Conversatia euristica
M2 Explicatia
M3 - ObservatiaInteractive:
M4 Invatarea prin descoperire
M5 - ExperimentulM6 Modelarea
M7 ProblematizareaM8 ComparatiaM9 - Demonstratia13. Instrumente de evaluare: Observarea sistematica a elevilor, evaluare secventiala, analiza raspunsurilor date, evaluare individuala scrisa.
14. Forme de evaluare: frontala, individuala, pe grupe.
15. Metode didactice:a. Umane: 21 elevi
b. Temporale: 50 minute
c. Materiale:
- oficiale: - RM1 programa scolara
- alte resurse: Pentru toata clasa:
RM 2 plansa ProtozoareleRM 3 videoproiector
RM 4 calculator
Pentru grupele de elevi: RM 5 fise de activitate
RM 6 apa de balta
RM 7 pipetaRM 8 lame si lameleRM 9 microscoape
RM 10 bec electric
RM 11 infuzie de fanRM 12 bagheta de sticlaRM 13 cristale de sare
Pentru fiecare elev:
RM 14 Manual
RM 15 Caiet
RM 16 Fisa de evaluare
RM 17 Fisa imagini protozoare
RM 18 Atlas zoologic16. .Bibliografia Atlas zoologic
Aglaia Ionel, Biologie , manual cls. A VI-a , Editura Humanitas, 2004 Enciclopedia animalelor, Ed. Teora, 2007
Maria Brandusoiu, Constanta Androne Biologie, manual pentru clasa a VI-a, EDP.
MEN programa scolar, vol. 5, aria curricular Matematic i tiine ale naturii.
Viorel Lazar- Metode active utilizate in predarea biologiei, Ed. Arves, 2009
Viorel Lazr, Mariana Nicolae Lecia form de baz a organizrii procesului de predare-nvare-evaluare la disciplina biologie, Ed Arves 2007.
II. DESFURAREA LECIEIEtapele lectieiContinuturiOb.
Op.Activitatea profesoruluiActivitatea elevilorRMMEvaluarea
1. Moment organizatoric:
Se creaza climatul favorabil nceperii orei de biologie.
Profesorul face prezena i noteaz absenii ( in cazul in care exist).
Organizeaza materialeleElevii se mobilizeaz pentru nceperea orei i ascult cu atenie ndrumrile i indicaiile date de profesor pentru lecia ce va urma
2 Evocare-De ce nu se poate bea apa de oriunde?
Vom invata despre aceste animale microscopice
Cu aceast lecie se ncepe un nou capitol referitor la diversitatea animalelor i clasificarea lor.
Anunta si scrie titlul lectiei pe tabla
Prezinta conceptele operationale
Expune importanta noii teme-nu este buna de baut pentru ca in ea se afla organisme microscopiceScriu titlul lectiei in caieteM2
M3
4. Dobandirea de noi cunostinteRegnul animalNevertebrateProtozoare
O1
E1
O2
E1
O3
E2O4E3
- Cere elevilor ca pe baza notiunilor acumulate anterior sa denumeasca organismele care nu se pot vedea cu ochiul liber.
Se pun ntrebri despre clasificarea animalelor dup numrul de celule i dup prezena-absena coloanei vertebraleExplica notiunea de protozoar( protos= primul, zoon= animal) Imparte clasa in grupe si distribuie fisele de activitate
Prima grupa
-ia o pictur de ap din vasul ce conine ap de balt inut la lumin, pune-o pe lam, acoper-o cu lamela i privete la microscop.
Ce observai?
-recunoatei Euglena verde n preparatul microscopic ajutndu-v de imaginea din fisa de activitate
Ce poi spune despre mrimea si alctuirea corpului Euglenelor?
A doua grupa\
- cu ajutorul baghetei de sticl luai o pictur din pojghia format la suprafaa infuziei de fan, pune-o pe lam, acoper-o cu lamela i privete la microscop.
-recunoatei Parameciul n preparatul microscopic ajutndu-v de imaginea din fisa de activitate
Ce poi spune despre mrimea si alctuirea corpului paramecilor?
Dupa evidentierea Euglenei si a parameciului, cu ajutorul imaginii din manual, a imaginilor din atlas si a plansei se trece la analizarea alcatuirii corpului si realizarea unor corelatii intre alcatuirea corpului si functiile indeplinite de celula din care este alcatuit Euglena si parameciul prin comparatie.
-Se schieaz capul de tabel unde se va completa cu noile noiuni predate
Unde traieste Euglena verde si de ce se numeste asa? Dar parameciul-S ne amintim de la botanic cine d culoare verde plantelor?
-n dreptul fiecrui reprezentant se va schia desenul cu forma observat si se identifica principalele componente pe desen
Se trece la rezolvarea urmatoarelor sarcini din fisa de lucru:-proiectati in directia preparatuluilumina provenita de la un bec electric. Ce observai?- puneti borcanul la lumina natural , la fereastr i trecei la sarcina urmtoare
-luai o picatur de ap din borcanul inut la ntuneric mai multe zile i observai-le la microscop. Ce constatai?
De ce i-au pierdut Euglenele culoarea?
-privii suprafaa apei din borcanul expus la lumina de la fereastr. Ce observai?
-De ce s-a format stratul de culoare verde de la suprafaa apei?
Identifica factorii la care sunt sensibile Euglenele si le noteaza in tabelSe executa a doua sarcina din fisa de activitatea si se identifica factorii la care sunt sensibili paramecii-pe marginea preparatului microscopic n care se gsesc parameci aezai un cristal mic de sare. Ce observai? Ce se ntmpl cu paramecii cnd ating un obstacol?
Explicai din ce cauz , ntr-o infuzie de fn, paramecii se gsesc n pojghia de la suprafaa apei?
Cu ajutorul carui component se deplaseaza Euglena si parameciul?
Cum se hraneste Euglena daca are cloroplaste cu clorofila, la fel ca si plantele?
Sa ne amintim de la botanica, cum se numeste modul de hranire prin care plantele isi prepara singure hrana?
Euglena ziua se hraneste autotrof iar noaptea cu substante organice din apa. Cum se numeste acest mod de hranire prin care hrana este luata fara a mai fi preparata?
Acest mod dublu de hranire arata inrudirea dintre plante si animale
Paramecii se hranesc cu bacterii si alge unicelulare. Ce rol credeti ca indeplineste vacuola digestiva?
De unde isi iau Euglena si Parameciul oxigenul necesar respiratiei?
Oxigenul patrunde prin membrana pe toata suprafata corpuluiCe este excretia?
La parameci si Euglene excretia este realizata de catre vacuolele pulsatile
Observati modul de diviziune a Euglenei. Cum se numeste acest mod de diviziune cand celula se imparte in doua parti pe lungime?
In conditii nefavorabile Euglenele se inchisteaza, in interiorul chistului functiile sunt incetinite. Cand conditiile devin favorabile peretele chistului se rupe si Euglena isi reia viata normala. In interiorul chistului Euglena se poate divideSpre deosebire de euglene , cum se divid paramecii? Si acestia , in conditii nefavorabile se pot inchista
Dupa mai multe diviziuni , indivizii devin din ce in ce mai mici si diviziunea se opreste. Atunci paramecii se unesc cate doi si ac schimb de substanta din nucleii mici. Acest proces se numeste conjugare. Dupa conjugare , indivizii isi recapata fortele , se separa si isi reiau inmultirea prin diviziune
Ce rol credeti ca au aceste protozoare avand in vedere ca ele consuma substantele organice din ape?
Fiind microscopice ce rol mai indeplinesc ele pentru alte animale acvaticeSe numesc numesc microscopice
Animalele care au corpul alcatuit dintr-o singura celula se numesc unicelulare, iar cele care au corpul alcatuit din mai multe celule se numesc pluricelulare. Animalele care au coloana vertebrala se numesc vertebrate, cele care nu au coloana vertebrala se numesc nevertebrate.Asculta explicatiile
Primesc fisele de activitateExecuta sarcinile din fisa de activitate
Niste vietuitoare de culoare verde
Recunosc Euglena in preparatul microscopic
Sunt microscopice si au corpul alcatuit dintr-o singura celula
Executa sarcinile din fisa de activitate
Recunosc parameciul folosindu-se de imaginea din fisa de activitate
Sunt microscopici, au corpul alcatuit dintr-o singura celula
Deschid caietele pentru a realiza schita lectiei
Fac tabelul in caiete
In lacuri si balti. Euglena are culoare verde , de aceea se numeste asaClorofila
Realizeaza desenul Euglenei si a Parameciului si noteaza pe desen partile componente
Euglenele se orienteaza in directia opusa sursei de caldura
Euglenele s-au decolorat
Si-au pierdut clorofila din cauza lipsei de luminaLa suprafata apei se formeaza o pojghita verde
Euglenele s-au adunat la suprafata apei, spre lumina
Identifica factorii la care sunt sensibile Euglenele si noteaza acesti factori in tabel
Cand paramecii intalnesc cristalul de sare fug in directia opusa
Ei se orienteaza spre lumina
Euglena se deplaseaza cu ajutorul flagelului, Parameciul cu ajutorul cililor
Prin fotosinteza
Autotrof
Heterotrof
In digestie
Din apa
Procesul prin care substantele toxice se elimina din corp
Diviziune longitudinala
Urnaresc imaginile din manual, atlas si plansa si asculta explicatiile profesoruluiPrin diviziune transversala
Urmaresc imaginile din manual, Atlas , plansa si asculta explicatiile
Curata apele
Hrana pentru alte animaleRM5
RM6RM7RM8RM9RM8RM9RM11
RM12
RM14
RM15
RM10
RM13
RM2
RM14
RM15
RM18
M1
M2
M7M5M9M1M2M3M4M4M5M9M1M2
M3M4M1
M2
M3
M7
M8
M1
M2
M3
M4
M7
M8
M1
M2
M3
M7
M8
M1
M2
M7
Verificare orala
Frontala
Fise de activitate
Observarea sistematica a elevilor
Orala
Analiza raspunsurilor date
Observarea sistematica a elevilor
5. Stimularea performanteiInventariaza principalele informatii si observatii cerand elevilor sa dea raspunsuri rapide, clare, concise.Ofera raspunsuri
M1Verificare orala
6. Asigurarea retentiei si transferuluiFixeaza notiunile cu ajutorul unor intrebari scurteRaspund intrebarilorM1Verificare orala
7.EvaluareaImparte fisele de evaluare
Apreciaza elevii care au fost activiRM16Verificare
individuala
FI DE ACTIVITATE
Euglena verde
Materiale necesare:
-2 borcane cu ap de balt unul inut la lumin, altul la ntuneric
-pipet
-lam
-lamel
-microscoape
-bec electric
Mod de lucru:
-ia o pictur de ap din vasul ce conine ap de balt inut la lumin, pune-o pe lam, acoper-o cu lamela i privete la microscop.Ce observai?-recunoatei Euglena verde n preparatul microscopic ajutndu-v de imaginea de mai jos:
Ce poi spune despre mrimea si alctuirea corpului Euglenelor?
-punei borcanul la lumina unui bec electric. Ce observai?- puneti borcanul la lumina natural , la fereastr i trecei la sarcina urmtoare-luai o picatur de ap din borcanul inut la ntuneric mai multe zile i observai-le la microscop. Ce constatai?
De ce i-au pierdut Euglenele culoarea?
-privii suprafaa apei din borcanul expus la lumina de la fereastr. Ce observai?
-De ce s-a format stratul de culoare verde de la suprafaa apei?FI DE ACTIVITATE
Amiba
Materiale necesare:
- borcan cu frunze putrezite de pe nmolul unei gropi, puse n ap
-pipet
-lam
-lamel
-microscoape
Mod de lucru:
-ia o pictur de ap sau de pe partea inferioar a frunzelor acvatice, pune-o pe lam, acoper-o cu lamela i privete la microscop.Ce observai?
-recunoatei Amiba n preparatul microscopic ajutndu-v de imaginea de mai jos:
Ce poi spune despre mrimea si alctuirea corpului amibelor?
FI DE ACTIVITATE
Parameciul
Materiale necesare:
-borcan cu ap cldu i puin fn sau paie inut descoperit cteva zile la lumin dar nu direct la lumina soarelui infuzie de fn
-baghet de sticl
-cristale de sare
-lam
-lamel
-microscoape
Mod de lucru:
- cu ajutorul baghetei de sticl luai o pictur din pojghia format la suprafaa infuziei de fan, pune-o pe lam, acoper-o cu lamela i privete la microscop.-recunoatei Parameciul n preparatul microscopic ajutndu-v de imaginea de mai jos:
Ce poi spune despre mrimea si alctuirea corpului paramecilor?
-pentru a domoli micrile vioaie ale paramecilor punei pe lam o pictur de saliv, apoi un fragment din pojghia infuziei, acoperii cu o lamel i observai la microscop-pe marginea preparatului microscopic n care se gsesc parameci aezai un cristal mic de sare. Ce observai? Ce se ntmpl cu paramecii cnd ating un obstacol?
Explicai din ce cauz , ntr-o infuzie de fn, paramecii se gsesc n pojghia de la suprafaa apei?SCHIA LECIEI
REGNUL ANIMAL I . NEVERTEBRATE
1. PROTOZOARE
protos= primul, zoon= animal
-primele animale aparute pe Pmnt
CaracteristiciEuglena verdeParameciul
Mediul de viaBli.
MlatiniBli.
Mlatini
Alctuirea corpuluiUnicelular, microscopicUnicelular, microscopic
Desen
Sensibilitatea1- vacuol contractil
2- substante organice3- Cloroplaste
4- Flagel
5- Nucleu
6- Stigm
7- Membran
8- Citoplasm
La lumin cu ajutorul stigmei
Temperatur
Umiditate
Uscciune1- membran
2- citoplasm
3- nucleu mare
4- nucleu mic
5- vacuol digestiv
6- vacuol contractil
7- cili
8- por
Lumin
Temperatur
Obstacole
Micarea-deplasarea-cu ajutorul flagelului-cu ajutorul cililor
Hrnirea
La lumin prin fotosintez
La ntuneric heterotrof cu substanele organice din apCu bacterii i alge unicelulare -vacuola digestiva rol in digestie-resturile nedigerate se elimin printr-un por mic
Respiraia-cu oxigenul din ap, pe toat suprafaa membranei-pe toat suprafaa corpului
Excreia-prin vacuola contractil-prin vacuola contractil
nmulirea-n condiii favorabile prin diviziune longitudinal
-n condiii nefavorabile se nchisteaz, se poate divide n interiorul chistului
-prin diviziune transversal-dupa multe diviziuni, paramecii fiind prea mici nu se mai pot divide, ei se vor conjuga(se unesc cte doi i fac schimb de substan din nuclei)
-n condiii nefavorabile se nchisteaz
Importana-cur apele, hran pentru alte animale
-cur apele, hran pentru alte animale(peti)
Alte ProtozoareAmiba, Giardia, Noctiluca, plasmodiul malariei, protozoare fosile(foraminifere si radiolari)1- Amiba - pseudopode (piciorue false) 2.Giardia parazit in intestinal omului, provoaca giardioza( se manifesta prin stari de voma, diaree, lipsa poftei de mancare si se transmite prin maini murdare, fructe si legume nespalate)
3. Plasmodiul malariei produce malaria(frigurile de balt), parazit n globulele roii din sngele omului pe care le distruge, omul se anemiaz. Malaria se transmite de ctre femela narului Anofel4. Noctiluca animal fosforescent din Marea Neagr
-alte protozoare care triesc n intestinal gros al omului produc diareeProtozoarele fosile : foraminiferele i radiolarii au contribuit la formarea rocilor sedimentare : cret , calcar.
SCHIA LECIEI
REGNUL ANIMAL I . NEVERTEBRATE
1. PROTOZOARE
protos= primul, zoon= animal
-primele animale aparute pe Pmnt
CaracteristiciEuglena verdeParameciul
Mediul de via
Alctuirea corpului
Desen
Sensibilitatea
Micarea-deplasarea
Hrnirea
Respiraia
Excreia
nmulirea-n condiii favorabile prin diviziune
-n condiii nefavorabile se ..........................
-a.prin diviziune
-prin ......................................
-n condiii nefavorabile se .........................
Importana
Alte Protozoare1. 1- Amiba - pseudopode (piciorue false)
2.Giardia parazit in ...................................... omului, provoaca giardioza( se manifesta prin stari de voma, diaree, lipsa poftei de mancare si se transmite prin maini murdare, fructe si legume nespalate)
3. Plasmodiul malariei produce malaria(frigurile de balt), parazit n globulele roii din sngele omului pe care le distruge, omul se anemiaz. Malaria se transmite de ctre femela narului Anofel4. Noctiluca animal fosforescent din Marea Neagr
-alte protozoare care triesc n intestinal gros al omului produc diaree
Protozoarele fosile : foraminiferele i radiolarii au contribuit la formarea rocilor sedimentare : cret , calcar.
Nume i prenume elev.
Data susinerii testului:
TEST DE EVALUARE PROTOZOARE1. Completati spatiile punctate:Protozoarele sunt ........................................... animale aparute pe Pamant ..........................................care alcatuieste corpul este capabila sa indeplineasca toate functiile vitale. La lumina Euglena verde se hraneste autotrof adica............................
iar la intuneric heterotrof adica .................................
Acest mod dublu de hranire arata inrudirea dintre ............................... si animale
5x0,5p = 2,5p2. Prezentati doua asemanari si doua deosebiri intre Euglena si Parameci
4x0,5 = 2,0pAsemanari
Deosebiri
a.
a.
b.
b.
3. Celula din care este alcatuit corpul protozoarelor se poate compara cu un organism ? Argumentati.
1p4. Giardioza este o boala provocata de un protozoar parazit. Precizati.
a. Cum se numeste protozoarul din imagine?
0,25pb. Care segment al tubului digestiv il paraziteaza?
0,25pc. Doua simptome ale bolii?
0,5pd. Doua cai de transmitere a bolii.
0,5p5. Argumentati afirmatia: Protozoarele sunt sanitarii apelor
1p
Se acorda 2 p din oficiuPAGE 3