r consolidarea sunetului si literei r - plan de activitate logopedica
DESCRIPTION
abcTRANSCRIPT
![Page 1: R Consolidarea Sunetului Si Literei R - Plan de Activitate Logopedica](https://reader036.vdocuments.pub/reader036/viewer/2022082314/55cf9915550346d0339b7471/html5/thumbnails/1.jpg)
Proiect de activitate logopedică
Profesor logoped MITU MONICA SCOALA SPECIALA DE ARTE SI MESERII SLOBOZIA
![Page 2: R Consolidarea Sunetului Si Literei R - Plan de Activitate Logopedica](https://reader036.vdocuments.pub/reader036/viewer/2022082314/55cf9915550346d0339b7471/html5/thumbnails/2.jpg)
Data : 4. 04. 2012Clasa : a V- a B- deficiente mentale severe/asociate Aria curriculara : Consiliere si orientare Disciplina : Terapia tulburărilor de limbajTulburarea de limbaj : Dislalie – dislexie - disgrafieSubiectul activitatii : Sunetul si litera „R” Tipul activitatii : Corectiv-terapeuticăForma de organizare a activitatii : terapie de grup – 2 elevi de nivel asemănător .Durata : 45 minute .
OBIECTIV GENERAL : Consolidarea priceperilor şi deprinderilor de pronunţie corectă a sunetului „R” si de citire şi scriere corectă a literei „R” . OBIECTIVE OPERATIONALE: Terapia generala : o1 - sa execute corect exerciţii de gimnastica a corpului ; o2 - sa execute exerciţii de respiraţie ; o3 - sa execute exerciţii pentru dezvoltarea mobilităţii aparatului fono – articulator .Terapia specifica : a) cognitive
1. să pronunţe corect sunetul R în emitere independentă, în silabe directe şi indirecte, în cuvinte. 2. să recunoască auditiv sunetul R si locul său in silabe , cuvinte , propoziţii ;3. să recunoască litera R si r de tipar ;4. să citească în ritm propriu, atent şi conştient silabe, cuvinte si propoziţii ;5. să scrie corect litera R si r mic de mana .6. sa rezolve sarcinile cat mai corect .
b) afectiv – atitudinale7. să isi menţină atenţia concentrata asupra activitatii cat mai mult timp ;8. să colaboreze eficient cu colegii de grupă;9. să participe activ la activitate .
STRATEGIA DIDACTICA METODE SI PROCEDEE : conversaţia euristica , demonstraţia articulatorie, explicaţia, exerciţiul, observaţia, jocul didactic, analiza fonetică a cuvântului.
2
![Page 3: R Consolidarea Sunetului Si Literei R - Plan de Activitate Logopedica](https://reader036.vdocuments.pub/reader036/viewer/2022082314/55cf9915550346d0339b7471/html5/thumbnails/3.jpg)
MIJLOACE DIDACTICE MATERIALE : panou , planşe, foi flipchart, fişe de lucru, carioca, pixuri , creioane colorate, tablite si litere magnetice .
Bibliografie
1. Cosmovici Andrei – Psihologia şcolară, Polirom, Iaşi, 19982. Cucoş Constantin – Pedagogie generală, Editura Polirom, Iaşi, 20003. Radu Gheorghe – Psihopedagogia dezvoltării şcolarilor cu handicap, Editura Didactică şi Pedagogică RA, Bucureşti,
1998;4. Gherguţ Alois – Sinteze de psihopedagogie specială, Ghid pentru concursuri şi examene de obţinere a gradelor
didactice, Editura Polirom, Iaşi, 20055. Şchiopu Ursula, Verza Emil – Psihologia vârstelor, Bucureşti, Editura Didactică şi Pedagogică, 19956. BEJAN, LOREDANA, Activităţi practice în logopedie şi psihologie şcolară, Editura Primus Oradea, 2009.7. JURCĂU, EMILIA; JURCĂU NICOLAE, Învăţăm să vorbim corect, Editura Printek, Cluj-Napoca, 1999.8. VRĂŞMAŞ, ECATERINA (coordonator), Să învăţăm cu...plăcere. Fişe de exerciţii logopedice în comunicarea orală şi
scrisă, Asociaţia Reninco România, 2007.9. VRĂŞMAŞ, ECATERINA (coordonator), Terapia tulburărilor de limbaj, E. D. P. Bucureşti, 1997.10. VRĂŞMAŞ, ECATERINA (coordonator), Program de exerciţii logopedice pentru remedierea dislaliei, Asociaţia
Reninco România, 2009.11. www.edu.ro 12. www.didactic.ro
3
![Page 4: R Consolidarea Sunetului Si Literei R - Plan de Activitate Logopedica](https://reader036.vdocuments.pub/reader036/viewer/2022082314/55cf9915550346d0339b7471/html5/thumbnails/4.jpg)
DESFASURAREA LECTIEI
ETAPELE LECTIEI
TIMP
OB.OP
Conţinutul activitatii STRATEGIA DIDACTICA
EVALUAREACTIVITATEA LOGOPEDULUI ACTIVITATEA ELEVILOR
METODE SI PROCEDEE
MIJLOACEDE INVATAMANT
1. MOMENT ORGANIZATORIC
Pentru buna desfăşurare a lecţiei voi asigura: - aerisirea cabinetului de logopedie - pregătirea materialelor - intrarea ordonată a elevilor în cabinet si aşezarea lor pe scaune.
Se pregătesc de activitate.
Conversaţia euristica
2. CAPTAREA ATENTIEI
O7O8O9
In cabinet am adus un căţel mare de plus. Ii rog pe copii sa isi dea cu părerea cum se numeşte căţelul. Este Zdreanţa care se va uita la noi cat de cuminţi suntem si la sfârşit vă va recompensa daca veţi fii atenţi si lucram frumos .
„Zdreanţă”de Tudor Arghezi
„L-aţi văzut cumva pe ZdreanţăCel cu ochii de faianţă?E un câine zdrenţăros
De flocos, dar e frumos.Parcă-i strâns din petice
Ca să-l tot împiedice,Ferfeniţele-i atârnă
Şi pe ochi, pe nara cârnăŞi se-ncurcă şi descurcă,
Parcă-i scos din câlţi de furcă.”
Asculta cu atenţie . Conversaţia euristica
Jucărie de plus , poezie ,planşe didactice .
4
![Page 5: R Consolidarea Sunetului Si Literei R - Plan de Activitate Logopedica](https://reader036.vdocuments.pub/reader036/viewer/2022082314/55cf9915550346d0339b7471/html5/thumbnails/5.jpg)
Afişez la panou litera R mare si mic de tipar si de mana . Ii întreb cum face Zdreanţă când e supărat : MARRRR ;deci el ştie sa pronunţe corect sunetul R . Le spun ca astăzi ne vom aminti cum se pronunţa corect sunetul R, vom citi, recunoaşte si scrie litera R.
3. TERAPIE GENERALA
o1
o2
o3
Începem cu câteva exerciţii de gimnastica generala si a mâinilor :
- ridicarea braţelor sus ;- aşezarea mâinilor pe umeri ;- mâinile pe langa corp ;- rotirea braţelor ;- scuturarea mâinilor ;- închidere şi deschidere a pumnului;- cântatul la pian;- mişcarea bobârnac.
Executam apoi câteva :1. Exerciţii de încălzire a aparatului fono-
articulator:- Închiderea/ deschiderea ochilor ;- mirare/zâmbet/ încruntare ;- ţuguierea buzelor ; - umflarea obrajilor ;- limba sus-jos , stânga-dreapta;- închiderea/ deschiderea gurii ;- gargară, căscat, sforăit.2. Exerciţii pentru educarea respiraţiei:- suflatul în lumânare, umflarea balonului, utilizarea jucăriilor de suflat.3. Exerciţii pentru dezvoltarea auzului
fonematic (pentru aceste exerciţii primesc o fisa ajutătoare cu imagini )
- cum face ursul: morr, morr, morr; - cum sună telefonul: ţârr, ţârr, ţârr; - cum face roata: scârţ, scârţ;
Execută jocuri şi exerciţii pentru gimnastica generală, pentru aparatul fono-articulator, pentru educarea respiraţiei.
Pronunţă onomatopee.
Exerciţiul Demonstraţia Imitaţia
Baloane, instrumente de suflat .
Planşe
Fisa cu imagini si onomatopee
Frontala Orala
5
![Page 6: R Consolidarea Sunetului Si Literei R - Plan de Activitate Logopedica](https://reader036.vdocuments.pub/reader036/viewer/2022082314/55cf9915550346d0339b7471/html5/thumbnails/6.jpg)
- cum face câinele supărat: mârrr ,mârr, mârr;
- cum tremurăm de frig: bârr, bârrr; - cum oprim caii: pârrr, - cum chemăm oile: bârr .
4. TERAPIE SPECIFICA
O1
O2
O7O8O9
După ce ne-am încălzit, ii întreb ce sunet si litera am spus ca repetam ?”R „ Cum se pronunţa corect acest sunet ? Pronunţăm sunetul R cu toţii (în şoaptă, apoi cu voce normală) si le aduc aminte poziţia care trebuie luată pentru pronunţarea sunetului ( buzele deschise, uşor zâmbet, dinţii uşor distanţaţi, limba vibrează ). Copiii repeta apoi concomitent cu logopedul silabe care conţin sunetul R:-în poziţie iniţială: ra, re, ri, ro, ru, ră.-în poziţie finală: er, ir, âr, ăr, ar, or, ur.-în poziţie mediană: ara, ere, iri, ără, uru, oro.-în poziţie iniţială şi finală: rer, rir, rar, ror, rur. Citim/rostim apoi împreuna cuvinte si stabilim unde in cuvânt se afla sunetul R : la început , in interior , la sfârşit .- rac, rând, ren, rest, roi, rod, romb, rus(-);- ora, zori, era, greu, brad, surd,urs,turn;- car, cor, dor, fir, dur, ger, jar, mar, nor, pur, rar, fier,zer ,var,- ramă, rază, raţă, rană, rege, rece, robot, roată, român, rufe, rudă(--);- bara, curea, erou, floare, gara, garaj, gura, hora, mare ,mere, cartof, tigru,- aur, abur, canar, cocor, fular, pahar, muştar, greier, sudor, ţânţar, şofer ,zidar,ziar,şcolar .- rachetă, radio, rândunică, răsărit, receptor, reţetă, revistă, ridiche, robinet, rochie,
Pronunţă sunetul r, prin adoptarea unei poziţii corecte.
Repetă concomitent cu profesorul silabe care conţin sunetul r.
Repetă concomitent cu profesorul silabe care conţin sunetul r. Stabilesc locul sunetului r in cuvintele rostite.
Conversaţia euristica
Explicaţia
Demonstraţia articulatorie
Exerciţiul
Analiza fonetică a cuvântului
Planşe didactice
Planşe cu cuvinte si imagini
Frontala Orala
Observarea sistematica a comportame- ntului.
6
![Page 7: R Consolidarea Sunetului Si Literei R - Plan de Activitate Logopedica](https://reader036.vdocuments.pub/reader036/viewer/2022082314/55cf9915550346d0339b7471/html5/thumbnails/7.jpg)
O3O4O5
O1 O7O8O9
O4O5O6O
rugăciune(---);- trompeta, trăsura, ursuleţ, lanterna, cerneala ,grămada , brăţara , trandafir , leopard ;- armurier , abecedar, ajutor, bucătar, calendar, frăţior, iubitor, lănţişor, puişor,pompier, semafor, verişor . Scriem câteva din cuvinte pe tăbliţa magnetica ca sa vadă mai uşor locul sunetului R in cuvânt . Le propun copiilor sa jucam „Eu spun una, tu spui multe” : Profesorul logoped spune un cuvânt, iar elevul trebuie să transforme cuvântul din unul/una în mai mulţi/mai multe. Desfăşor jocul didactic „Cuvintele alintate (mângâiate)”. Copilul trebuie să transforme cuvintele după model: raţă-răţuşcă… Bun după ce ne-am amintit cum se pronunţa sunetul R si cum arata litera R de tipar vreau sa vad daca va mai amintit cum se scrie litera R mare si litera r mic de mana Le dau elevilor o fisa pe care scriu un rând cu litera R mare si unul cu r mic , silabe si cuvinte care conţin R la început , la mijloc si la sfârşit si o propoziţie scurta .
Scriu cuvinte pe tablita magnetica cu ajutorul profesorului .
Participă la joc.
Participă la joc.
Rezolva fisa primita cu ajutor .
Jocul didactic Explicaţia
Jocul didactic Explicaţia
Conversaţia euristica
Explicaţia Analiza fonetică a cuvântului
Tablita si litere magnetice .
7
![Page 8: R Consolidarea Sunetului Si Literei R - Plan de Activitate Logopedica](https://reader036.vdocuments.pub/reader036/viewer/2022082314/55cf9915550346d0339b7471/html5/thumbnails/8.jpg)
7O8O9
5. FIXAREA CUNOSTINTELOR
O1-O9
Pentru fixare vor primi o fişă cu imagini, vor trebui sa „citească” imaginile,sa le denumească şi notează un X sub fiecare imagine care conţine sunetul r.
Denumeşte imaginile şi notează un X sub fiecare imagine care conţine sunetul r.
Conversaţia euristica
Fise de lucru,creioane
Individuala Orala
6. APRECIERI SI RECOMANDARI
Se vor face aprecieri generale asupra desfăşurării activităţii. Va fi evidenţiat copilul care a manifestat interes, a fost activ şi a răspuns corect, iar Zdreanţa va avea grija sa ii răsplătească cu o jucărioara .
Sunt atenţi la discuţie . Evaluarea Jucărioare Frontala Orala
8
![Page 9: R Consolidarea Sunetului Si Literei R - Plan de Activitate Logopedica](https://reader036.vdocuments.pub/reader036/viewer/2022082314/55cf9915550346d0339b7471/html5/thumbnails/9.jpg)
9