rancangan pelajaaran harian

7
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN Tarikh : 20 Januari 2013 (Ahad) Tahun : 2 Pulai Bilangan murid : 16 orang Masa : 12.15p.m. – 1.15 p.m. (60 minit) Matapelajaran : Bahasa Malaysia Tema : Keluarga Bahagia Tajuk : Riang Ria di Taman Tema Air Standard Kandungan : 2.2 membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat daripada pelbagai sumber dengan sebutan yang betul Standard Pembelajaran: 2.21 membaca dan memahami perkataan yang mempunyai diftong dengan sebutan yang betul. Objektif : Pada akhir pembelajaran, murid-murid dapat: I. Mengenal pasti huruf diftong II. Menyebut huruf diftong III. Mengenalpasti perkataan yang mempunyai huruf diftong IV. Membaca perkataan yang mempunyai huruf diftong Pengisian Kurikulum : Ilmu : Pendidikan Moral Nilai : Kasih sayang, bertanggungjawab Peraturan Sosiobudaya: Laras Bahasa Kemahiran Berfikir : Kemahiran Belajar cara belajar

Upload: stella-wee-stella

Post on 23-Jun-2015

341 views

Category:

Education


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan pelajaaran harian

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Tarikh : 20 Januari 2013 (Ahad)

Tahun : 2 Pulai

Bilangan murid : 16 orang

Masa : 12.15p.m. – 1.15 p.m. (60 minit)

Matapelajaran : Bahasa Malaysia

Tema : Keluarga Bahagia

Tajuk : Riang Ria di Taman Tema Air

Standard Kandungan : 2.2 membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat daripada pelbagai sumber dengan sebutan yang betul

Standard Pembelajaran: 2.21 membaca dan memahami perkataan yang mempunyai diftong dengan sebutan yang betul.

Objektif : Pada akhir pembelajaran, murid-murid dapat:I. Mengenal pasti huruf diftongII. Menyebut huruf diftong

III. Mengenalpasti perkataan yang mempunyai huruf diftongIV. Membaca perkataan yang mempunyai huruf diftong

Pengisian Kurikulum : Ilmu : Pendidikan Moral Nilai : Kasih sayang, bertanggungjawab Peraturan Sosiobudaya: Laras Bahasa

Kemahiran Berfikir : Kemahiran Belajar cara belajar Pembelajaran Konstruktivisme

EMK : Alam Sekitar dan Teknologi Hijau

Pengetahuan sedia ada: Murid pernah belajar vokal a,e,i,o,u

Sistem Bahasa : Sebutan dan intonasi ( perkataan diftong)

Bahan sumber Pengajaran dan pembelajaran (BSPP) : 1. Lagu “ Ikan Kekek ” 2. Slide vokal 3. Gambar 3. Slide suku kata

Page 2: Rancangan pelajaaran harian

Langkah/

Masa

Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan

Set Induksi( 5 minit)

Lirik Lagu Ikan Kekek 1. Guru menayangkan lirik lagu “Ikan Kekek”

2. Murid diperdengarkan lagu “Ikan Kekek”.

3. Guru mengaitkan tajuk pengajaran berdasarkan lirik lagu “Ikan Kekek”.

BSPP:“Lirik lagu “Ikan Kekek”

Langkah 1( 5 minit)

1. Guru menerangkan maksud diftong.

2. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru.

3. Guru mamaparkan vokal

BSPP:Slide vokal

Pembelajaran Konstruktivisme

Langkah 2(10 minit)

Contoh diftong: 1. Guru mencantumkan vokal menjadi huruf diftong.

2. Guru membimbing murid menyebut huruf diftong.

3. Murid menyebutkan huruf diftong dengan bimbingan guru.

BSPP:Slide vokalSlide suku kata

Kemahiran Belajar cara belajar

Langkah 3(10 minit )

( Sila rujuk Slide Perkataan Diftong)

1. Guru memaparkan gambar yang mempunyai perkataan diftong.

2. Murid memerhatikan gambar yang dipapar.

3. Guru memaparkan perkataan yang mempunyai huruf diftong berdasarkan

BSPP:GambarSlide diftong

Ikan kekek mak iloi-iloi

Ikan gelama mak ilai-ilai

Nanti adik mak iloi-iloi

Pulang sama mak ilai-ilai

Tenang-tenang air di laut

Sampan golek mudik ke tanjung

Hati terkenang mulut tersebut

Budi yang baik rasa dijunjung

a e

o u

i

a i ai

a u

+ =

+ = au

o + i = oi

Page 3: Rancangan pelajaaran harian

gambar.4. Murid mengeja dan

membacakan perkataan yang mempunyai huruf diftong berdasarkan gambar yang dipapar.

5. Guru membimbing murid mengeja dan membacakan perkataan yang mempunyai huruf diftong berdasarkan gambar yang dipapar.

Tatabahasa:Sebutan dan intonasi ( perkataan diftong)

Langkah 4( 5 minit)

Pentaksiran:

Contoh perkataan yang mempunyai huruf diftong:

1. limau2. kicau3. cakoi4. kaloi5. pantai6. lambai

1. Guru memaparkan perkataan yang mempunyai huruf diftong.

2. Murid membaca perkataan yang dipapar dengan betul.

BSPP:slide suku kata

Tatabahasa:Sebutan dan intonasi ( perkataan diftong)

Langkah 5( 20 minit )

Pengayaan:

( Sila rujuk Slide Latihan Pengayaan )

1. Guru memaparkan perkataan dan gambar yang mempunyai huruf diftong.

2. Murid yang terpilih memberi jawapan berdasarkan gambar tersebut dan klik jawapan.

3. Guru membincangkan jawapan bersama murid.

1. Guru memaparkan huruf diftong dan

BSPP:GambarSlide suku kata

Page 4: Rancangan pelajaaran harian

Pemulihan:

( Sila Rujuk Slide Latihan Pemulihan)

gambar.2. Guru tuliskan suku kata

yang tertinggal huruf diftong di papan hitam.

3. Murid yang dipilih akan klikkan jawapan supaya menjadi perkataan yang lengkap

4. Guru membincangkan jawapan bersama murid.

5. Murid membacakan perkataan yang mempunyai huruf diftong dengan betul

BSPP:GambarKad suku kata

Penutup(5 minit )

Lirik Lagu Ikan Kekek

Contoh soalan:

1. Murid-murid, bolehkan anda

2. Guru memaparkan lirik lagu “Ikan Kekek”.

3. Murid menyanyi lagu “Ikan Kekek” dengan iringan muzik.

4. Guru menanya murid berkaitan dengan huruf diftong dalam lirik lagu “ Ikan Kekek”.

5. Murid menjawab soalan guru.

BSPP:“Lirik lagu “Ikan Kekek”Ikan kekek mak iloi-iloi

Ikan gelama mak ilai-ilai

Nanti adik mak iloi-iloi

Pulang sama mak ilai-ilai

Tenang-tenang air di laut

Sampan golek mudik ke tanjung

Hati terkenang mulut tersebut

Budi yang baik rasa dijunjung

Page 5: Rancangan pelajaaran harian

mencarikan perkataan-perkataan yang mempunyai huruf diftong dalam lagu ini?

Jawapan:

- iloi- ilai- air- laut- baik