rancangan pelajaran harian kssr tahun 4
TRANSCRIPT
![Page 1: Rancangan pelajaran harian kssr tahun 4](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022021418/58783b841a28ab707b8b55c1/html5/thumbnails/1.jpg)
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR TAHUN 4
BAHASA MELAYSIA SJK(C)
Mata Pelajaran Bahasa Malaysia
Kelas Tahun 4 Merah
Tarikh (Hari) 23 Februari 2016 (Selasa)
Bilangan Murid 43 orang (18 lelaki/ 25 perempuan)
Masa 09.00-10.00 pagi (60 minit)
Tema Saya Sihat Saya Cergas
Unit Hidup Sihat
Tajuk Makanan Seimbang
Standard Kandungan
2.4 Membaca dan memahami maklumat yang tersurat dan tersirat daripada pelbagai
bahan untuk memberi respons dengan betul.
Standard Pembelajaran
2.4.3 Membaca dan memahami maklumat yang tersurat dan tersirat dengan tepat
daripada pelbagai bahan yang sesuai untuk membuat penilaian dengan betul.
Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
I. menjawab 5 daripada 7 soalan pemahaman dengan betul.
II. mengisi borang grafik dengan maklumat yang betul.
Sistem Bahasa Kosa Kata: tenaga, sihat, pembekuan, barah, cirit-birit
Pengisian Kurikulum
EMKIlmu: Kesihatan
Nilai: Menghargai kesihatan
KKT: Kemahiran Berfikir (menganalisis, kerjasama), Kecerdasan Pelbagai (verbal-
linguistik,visual ruang, interpersonal, muzik), Pembelajaran Kontekstual,
Pembelajaran Koperatif, BCB (bacaan mekanis dan bacaan mentalis)
Kepelbagaian Sumber Bahan (KSB)
Bil Bahan Sumber Catatan1. LCD 1 Sekolah2. Komputer 1 Peribadi3. Video 2 Fail Video RPH4. Buku Teks 2 Sekolah5. Lembaran Kerja 1 Lampiran 3: 43 keping6. Latihan Pengukuhan 1 Lampiran 4: 43 keping
Pengetahuan Sedia Ada (PSA)
Murid pernah melihat:
1. Piramid makanan
2. Durian belanda
3. Durian
![Page 2: Rancangan pelajaran harian kssr tahun 4](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022021418/58783b841a28ab707b8b55c1/html5/thumbnails/2.jpg)
LANGKAH/ MASA
ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
Set Induksi(5 minit)
09.00-09.05 pagi
Menonton Video “4 Sihat 5 Sempurna”
Jangkaan Jawapan:1. Nasi, daging,
sayur, buah, susu.
2. Pengambilan makanan ini penting untuk kesihatan kita.
Teknik: Soal Jawab/ Penerang
1. Murid menonton tayangan video “4 Sihat 5 Sempurna”: https://www.youtube.com/watch?v=CCwzYgCEPRo&app=desktop
2. Guru dan murid bersoal jawab berkenaan tayangan video tersebut.
3. Guru mengaitkan tayangan video dengan tajuk pelajaran berbantukan slaid.
4. Murid mengaitkan PSA dengan set induksi guru.
Soalan:1. Apakah yang kalian lihat dalam
tayangan?2. Apakah kepentingan pengambilan
makanan ini?
Ilmu: Kesihatan
Nilai: Menjaga Kesihatan
KSB: Video “4 Sihat, 5
Sempurna” Slaid
Langkah 1(8 minit)09.05-09.13 pagi
Membaca teks “Sumber Vitamin”
1. Murid membaca teks “Sumber Vitamin” (rujuk Lampiran 1) secara mekanis dengan sebutan dan intonasi yang betul secara jantina dan individu.
Nilai: Menjaga Kesihatan Kerjasama
KSB: Lampiran 1
KKT: Kecerdasan Pelbagai
(verbal linguistik) BCB (bacaan mekanis)
Langkah 2(12 minit)09.13-09.25 pagi
Membaca dan memahami teks “Sumber Vitamin”
Contoh perkara yang dibincangkan:- Kepentingan
mengambil makanan seimbang
- Fungsi sumber vitamin
Teknik: Kerusi Panas
1. Murid mencari makna perkataan dengan kamus.
2. Murid menggariskan isi penting teks tersebut.
3. Murid diminta untuk menyatakan isi penting teks tersebut (kepentingan dan fungsi sumber vitamin).
4. Guru berbincang dengan murid mengenai isi penting teks tersebut.
5. Murid dipilih secara rawak untuk menjawab soalan yang dikemukakan oleh guru berdasarkan hasil pemahaman
Nilai: Menjaga Kesihatan
KSB: Buku Teks
KKT: Kemahiran Berfikir
(menganalisis) Kecerdasan Pelbagai
(interpersonal, verbal linguistik)
Pembelajaran Kontekstual
![Page 3: Rancangan pelajaran harian kssr tahun 4](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022021418/58783b841a28ab707b8b55c1/html5/thumbnails/3.jpg)
mereka/Langkah 3(12 minit)09.25-09.37 pagi
Membaca dan memahami Teks “Durian Belanda”
Teknik: Perbincangan Kumpulan
1. Murid diterangkan maksud maklumat yang tersurat dan tersirat berserta contoh,
2. Murid berbincang dalam kumpulan kecil serta mengenalpasti maklumat yang tersurat dan tersirat dalam teks “Durian Belanda” (rujuk Lampiran 2).
3. Murid secara berkumpulan menjawab soalan yang dikemukakan oleh guru berdasarkan hasil pemahaman mereka.
Nilai: Menghargai Kesihatan
KSB: Lampiran 2
KKT: Kemahiran Berfikir
(Menganalisis) Kecerdasan Pelbagai
(interpersonal, verbal linguistik)
BCB (bacaan mentalis) Pembelajaran
Kontekstual Pembelajaran Koperatif
Langkah 4(8 minit)09.37-09.45 pagi
Membuat Lembaran Kerja
Penilaian (1)
Aktiviti: Menjawab Soalan Pemahaman
1. Murid membuat lembaran kerja, iaitu menjawab soalan pemahaman dan mengisi borang grafik dengan maklumat yang betul (rujuk Lampiran 3).
KSB: Lampiran 3
Langkah 5(10 minit)09.45-09.55 pagi
Membuat Latihan Pengukuhan
Penilaian (2)
Aktiviti: Menjawab Soalan Pemahaman dan Mengisi Borang
Grafik
1. Murid membuat latihan pengukuhan, iaitu menjawab soalan pemahaman (rujuk Lampiran 4).
KSB: Lampiran 4
Penutup(5 minit)09.55-10.00 pagi
Rumusan
Kognitif
Tindakan Susulan
Sosial
Teknik Soal Jawab
- Murid merumuskan isi kandungan pelajaran bersama guru.
- Murid mencari maklumat tentang “makanan seimbang, hidup sihat” melalui lawan sesawang dan mencatat isi-isi penting tersebut dalam buku latihan mengikut kreativiti sendiri.
Teknik: Nyanyian
- Murid menyanyikan lagu “buah-buahan” bersama guru.
Ilmu: Kesihatan Muzik
Nilai: Menghargai
KKT: Kemahiran Berfikir Didik Hibur Kecerdasan Pelbagai
(verbal linguistik, muzik)
BCB
KSB:TMK – Video lagu “Buah-
![Page 4: Rancangan pelajaran harian kssr tahun 4](https://reader031.vdocuments.pub/reader031/viewer/2022021418/58783b841a28ab707b8b55c1/html5/thumbnails/4.jpg)
buahan”Refleksi Kekuatan:
Kelemahan:
Penambahbaikan: