rancangan pengajaran harian

7
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Nama Guru : Vijayalechumy a/p Sugumaran Kelas : Tahun 4 Sekolah : Sekolah Kebangsaan Ahmad Tajuddin, Jalan Changlun, Jitra, Kedah Hari : Selasa Masa : 60 minit Tarikh : 24 Mac 2015 Mata Pelajaran : Matematik Kumpulan Kumpulan 1 Kumpulan 2 Kumpulan 3 Nama Murid 1) Amzar 2) Gunalan 3) Amir 4) Azhan 5) Habibi Tajuk / Tema 12 Ruang Standard Kandungan 12.1 Mengetahui bentuk tiga dimensi (3D) Standard Pembelajaran 12.1.1 Menamakan bentuk tiga dimensi (3D) 12.1.1 Menamakan bentuk tiga dimensi (3D) 12.1.1 Menamakan bentuk tiga dimensi (3D)

Upload: vijayalechumysugumaran

Post on 16-Nov-2015

223 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

Pendidikan Khas Masalah Pembelajaran

TRANSCRIPT

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Nama Guru : Vijayalechumy a/p Sugumaran Kelas : Tahun 4 Sekolah : Sekolah Kebangsaan Ahmad Tajuddin, Jalan Changlun, Jitra, Kedah Hari : Selasa Masa : 60 minitTarikh : 24 Mac 2015 Mata Pelajaran : Matematik

KumpulanKumpulan 1 Kumpulan 2Kumpulan 3

Nama Murid1) Amzar2) Gunalan3) Amir4) Azhan5) Habibi

Tajuk / Tema12 Ruang

Standard Kandungan 12.1 Mengetahui bentuk tiga dimensi (3D)

Standard Pembelajaran12.1.1 Menamakan bentuk tiga dimensi (3D)i. Kuboidii. Kubusiii. Koniv. Piramid tapak segiempat samav. Silindervi. Sfera12.1.1 Menamakan bentuk tiga dimensi (3D)i. Kuboidii. Kubusiii. Koniv. Silinderv. Sfera12.1.1 Menamakan bentuk tiga dimensi (3D)i. Kuboidii. Kubusiii. Konvi. Sfera

Hasil PembelajaranPada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapatmenamakan 4 daripada 6 bentuk tiga dimensi (3D) dengan betul.Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapatmenamakan 3 daripada 5 bentuk tiga dimensi (3D) dengan betul.Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapatmenamakan 2 daripada 4 bentuk tiga dimensi (3D) dengan betul.

Elemen Merentas Kurikulum-Teknologi Maklumat dan Komunikasi-Kreativiti dan Inovasi

Pengetahuan Sedia Ada1. Murid boleh menamakan bentuk dua dimensi2. Murid mengenali bentuk tersebut dalam dunia sebenar

Penerapan Nilai MurniKeberanian, bekerjasama dan toleransi.

Unsur KBKKMurid boleh menyenaraikan bentuk-bentuk bongkah 3-D

Unsur Terapi Terapi Main

KumpulanKumpulan 1Kumpulan 2Kumpulan 3BBB

Set Induksi1. Murid diperdengarkan lagu boria mengenai bongkah. 2. Murid bersoal jawab dengan guru mengenai lagu tersebut. Cadangan soalan guru : a. Lagu tersebut mengenai apa? b. Bolehkah kamu nyatakan bentuk yang terdapat didalam lirik lagu tersebut? c. Cuba tengok sekeliling kamu, bentuk apakah yang kamu lihat, tunjukkan.Komputer Riba

Langkah 11. Murid membuat pemerhatianbentuk tiga dimensi (3D) yangditunjukkan oleh guru.2. Murid bersoal jawab mengenai bentuk 3D- Apakah bentuk yangmempunyai i. lebar, panjang dan tinggiii. ketebalan, kedalaman danketinggian3. Murid memegang dan memerhati bentuk 3D yang diberi oleh guru.4. Guru memperkenalkan namabentuk 3D.5. Murid diminta menamakanbentuk 3D yang ditunjukkansecara lisan.

1. Murid membuat pemerhatianbentuk tiga dimensi (3D) yangditunjukkan oleh guru.2. Murid bersoal jawab mengenai bentuk 3D- Apakah bentuk yangmempunyai i. lebar, panjang dan tinggiii. ketebalan, kedalaman danketinggian3. Murid memegang dan memerhati bentuk 3D yang diberi oleh guru.4. Guru memperkenalkan namabentuk 3D.5. Murid diminta menamakanbentuk 3D yang ditunjukkansecara lisan..1. Murid membuat pemerhatianbentuk tiga dimensi (3D) yangditunjukkan oleh guru.2. Murid bersoal jawab mengenai bentuk 3D.3. Murid memegang dan memerhati bentuk 3D yang diberi oleh guru.4. Guru memperkenalkan namabentuk 3D.5. Murid diminta menamakanbentuk 3D yang ditunjukkansecara lisan.6. Murid diminta melabel nama bentuk 3D dengan menggunakan kad perkataan yang disediakan.Bongkah Pelbagai Saiz.i. Kuboidii. Kubusiii. Koniv. Piramid tapak segiempat samav. Silindervi. SferaKad Perkataan

Langkah 21. Setiap murid diberi enam bentuk 3D yang berlainan bentuk.2. Murid diminta mencari objek konkrit lain yang sama dengan bentuk 3D yang diterima (dalam/ luar kelas)3. Murid diminta menamakan benda dan bentuk yang diperolehi / dilihat yang sama dengan bentuk 3D yang diterangkan oleh guru.Bahan maujud yang berbentuk 3-D

Langkah 31. Murid ditunjukkan gambar objek.2. Murid diminta menyatakan secara lisan bentuk objek tersebut. 3. Setiap murid diberikan kad perkataan yang telah dilabel dengan nama bentuk 3D.4. Murid diminta memilih dan menampal gambar objek yang sama bentuk dengan label kadperkataan yang diterima.5. Murid diminta menamakan bentuk 3D dan menyebut nama benda yang ditampal.Bahan PengajaranKad Perkataan

Langkah 41. Murid diberikan lembaran kerja untuk menguji kefahaman murid.Lembaran Kerja

Penutup1. Guru bersoal jawab denganmurid berdasarkan topik padahari ini.Cadangan soalan:i. Apakah makna bentuk 3Dii. Apakah nama-nama bentuk 3D yang kamu pelajari hari ini?2. Murid menyanyikan lagu boria dengan memegang bentuk bongkah1. Guru bersoal jawab denganmurid berdasarkan topik padahari ini.Cadangan soalan:i. Apakah nama-nama bentuk3D yang kamu pelajari hariini?2. Murid menyanyikan lagu boriadengan memegang bentukbongkah

1. Guru bersoal jawab denganmurid berdasarkan topik padahari ini.Cadangan soalan:i. Apakah nama-nama bentuk3D yang kamu pelajari hariini?2. Murid menyanyikan lagu boriadengan memegang bentukbongkahKomputer Riba

Refleksi :Murid menjalankan aktiviti dengan penuh rasa tanggungjawab dan menunjukkan sikap kerjasama yang tinggi sesama ahli dalam kumpulan masing-masing. Semua murid boleh menamakan bentuk tiga dimensi (3D).