rancangan pengajaran harian bahasa malaysia tahun 5
DESCRIPTION
Rancangan Pengajaran Harian.. Harap bergunaTRANSCRIPT
IPG KAMPUS BATU LINTANG
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA TAHUN 5
Tarikh: 20 April 2015
Hari: Isnin
Masa : 10.00 pagi 11.00 pagi
Kelas: PPKI 5
Bilangan murid: 7 orang
NAMA
HADIR
NAMA
HADIR
Alya Zakirah Binti Ahmad Shahrir
Musfirah Haziqah Bt Mazalan
Maziatul Shahira Binti Subri
Sulaiman Bin Ikhwan
Ziyad Bin Ahmad Zubir
Abang Nazam Bin Yusri
Mohd Haziq Bin Ismail
Mata pelajaran: Bahasa Malaysia
Tajuk : Membaca
Tema : Bilik Darjah
Standard kandungan: 3.2 Membaca mekanis
Standard pembelajaran: 3.2.1 Membaca kuat perkataan yang dipelajari,
3.2.2 Membaca kuat frasa yang mengandungi perkataan dipelajari,
3.2.3 Membaca kuat ayat tunggal yang mengandungi perkataan dipelajari.
Objektif : Pada akhir pembelajaran, sekurang-kurangnya 4 daripada 6 orang murid dapat
Membaca kuat 8 perkataan dan frasa serta 3 ayat tunggal,
Menguasai kemahiran membaca mekanis
Elemen Merentas Kurikulum: Muzik, Bahasa Melayu, Seni Visual
Pengetahuan sedia ada: Murid mengetahui peralatan dan barang-barang yang ada di bilik darjah.
Kemahiran Berfikir: Mengenalpasti, menjana idea, menerangkan, penyelesaian masalah, membuat
rumusan
Strategi / teknik: Soal jawab, aktiviti secara individu dan kumpulan, permainan tatabahasa,
Nilai: Bersungguh-sungguh, yakin, kerjasama, berani, kejujuran
Terapi: Cara kerja, bertutur dan muzik
Bahan Bantu Mengajar: Komputer riba, klip video, kad imbasan, kad bergambar, set perkataan
lembaran kerja
MASA / LANGKAH
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
Set Induksi
(5 minit)
Tayangan video berkaitan kemahiran membaca mekanis
Video P.Ramlie
1. Guru menunjukkan video berkaitan dengan kemahiran membaca mekanis
2. Guru bersoal jawab dengan murid :
Apakah yang kamu nampak daripada video tersebut :
Murid membaca dengan kuat
Di manakah suasanan yang terdapat di dalam video tersebut ?
Di bilik darjah
3. Guru mengaitkan dengan isi pelajaran pada hari ini.
BBM :
Komputer Riba
Tayangan Video
Strategi / teknik :
Soal jawab
Kemahiran Bernilai Tambah :
Kemahiran Berfikir
(Menjana idea)
Nilai :
Bersungguh-sungguh
Yakin
Keberanian
MASA / LANGKAH
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
Langkah 1
( 10 minit )
Membaca kuat perkataan yang dipelajari :
Kerusi
Meja
Papan Putih
Papan kenyataan
Tingkap
Buku
Pen
Bag
Jadual waktu
Pemadam
1. Guru meminta pelajar menyebut benda yang terdapat di dalam bilik darjah,
2. Guru menunjukkan kad imbasan berkaitan dengan benda yang terdapat di dalam kelas
3. Guru meminta murid untuk membaca perkataan daripada kad imbasan yang ditunjukkan
4. Guru menunjukkan kesemua kad imbasan yang ada dan meminta murid untuk membaca perkataan bergilir-gilir
BBM :
Kad imbasan
Strategi / teknik :
Aktiviti secara individu
Terapi :
Cara kerja
Nilai :
Keyakinan diri,
Berani,
Kemahiran Bernilai Tambah :
kemahiran berfikir (menjana idea)
MASA / LANGKAH
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
Langkah 2
(15 minit)
Aktiviti :
Kad bergambar
1. Guru meminta murid untuk mengambil kad bergambar daripada kotak yang disediakan
2. Daripada kad tersebut, murid diminta untuk membaca frasa yang mengandungi perkataan yang dipelajari.
Contoh :
Kerusi guru, meja kami,papan putih kelas, papan kenyataan kelas, tingkap sekolah, buku saya, pen biru, bag saya, jadual waktu kelas, pemadam pensil
3. Guru membimbing murid di dalam aktiviti ini.
KBKK :
Mengenal pasti
Menerangkan
BBM :
Kad bergambar
Nilai :
Yakin
Keberanian
Kesungguhan
Terapi :
Cara kerja
MASA / LANGKAH
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
Langkah 3
(10 minit)
Aktiviti :
i. Permainan
Padankan saya
1. Guru memberikan beberapa set perkataan kepada murid beserta gambar berkaitan dengan ayat yang telah dipisahkan
2. Guru menunjukkan contoh kepada murid dan meminta murid memadankan gambar dengan ayat yang betul
3. Guru membimbing murid di dalam permainan ini
4. Setelah selesai, guru akan meminta murid membacakan ayat tunggal yang dipadankan dengan kuat
Kemahiran Bernilai Tambah :
Kemahiran berfikir
(menjana idea)
Strategi :
Permainan tatabahasa
Pengukuhan
BBM :
Set perkataan
Nilai :
Kerjasama
Kejujuran
Keyakinan
MASA / LANGKAH
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
Langkah 4
(15 minit)
Pengukuhan :
Lembaran kerja
1. Guru memberikan beberapa lembaran kerja kepada murid-murid
2. Guru memberikan masa kepada murid-murid membuat lembaran kerja
3. Setelah selesai, guru meminta murid untuk membaca perkataan yang ada dengan kuat
4. Guru memberi pujian kepada murid yang dapat menjawab soalan dengan betul, manakala murid yang tidak berjaya akan diajar secara individu.
KBKK :
1. Menjana idea
1. Mengenalpasti
1. Menyelesaikan masalah
Nilai :
1. Yakin
Terapi :
1. Cara kerja
Bahan bantu mengajar :
1. Lembaran kerja
MASA / LANGKAH
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
Penutup
( 5 minit )
Penutup / rumusan
Persoalan
1. Guru meminta murid membuat rumusan tentang pelajaran hari ini
2. Guru merumuskan jawapan murid dengan isi pelajaran yang telah diajar
3. Guru membincangkan serba sedikit mengenai lembaran kerja yang diberi
4. Guru membawa murid untuk menyanyikan lagu sebagai cara memotivasikan murid.
1. Lagu dunia muzik kssr tahun 2 track 1
Kemahiran Bernilai Tambah :
Kemahiran berfikir
(membuat rumusan)
Kecerdasan pelbagai (kecerdasan verbal lingustik)
BBM :
Komputer riba
Lagu dunia muzik kssr tahun 2 track 1
Terapi :
Bertutur
Muzik
Strategi :
Soal jawab
Nilai :
Kerjasama
Catatan refleksi guru pelatih :
.
.................................................................................................................................................................................
Catatan guru pembimbing :
.
Tandatangan :
(Nama : .)
Catatan pensyarah pembimbing :
.
Tandatangan :
(Nama : )
YOBIUM RESSEY BIN THOMAS PISMP PENDIDIKAN KHAS JAN 2013