rancangan pengajaran harian (individu) 3.3 kemapanan alam sekitar

7
Bidang Pembelajaran 3 : Nilai Berkaitan Dengan Alam Sekitar RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Hari : Rabu Tarikh : 9 Februari 2011 Tingkatan : 4 Unggul Masa : 10.00 pagi - 10.40 pagi Bidang pembelajaran : 3 Nilai Berkaitan Dengan Alam Sekitar Nilai : 3.3 Kemapanan Alam Sekitar Kandungan Akademik : Pengurusan yang berhikmah menjamin keseimbangan alam. Pengurusan tanah secara berhikmah menjamin kehidupan berkualiti. Pengurusan tanah secara bertanggungjawab untuk pelbagai aktiviti:- Perindustrian Pertanian Perlombongan Petempatan Tajuk : Alam Sebagai Teman. 1

Upload: shuhaida-mohamed

Post on 29-Jun-2015

223 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian (Individu) 3.3 KEMAPANAN ALAM SEKITAR

Bidang Pembelajaran 3 : Nilai Berkaitan Dengan Alam Sekitar

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Hari : Rabu

Tarikh : 9 Februari 2011

Tingkatan : 4 Unggul

Masa : 10.00 pagi - 10.40 pagi

Bidang pembelajaran : 3 Nilai Berkaitan Dengan Alam Sekitar

Nilai : 3.3 Kemapanan Alam Sekitar

Kandungan Akademik : Pengurusan yang berhikmah menjamin keseimbangan alam.

Pengurusan tanah secara berhikmah menjamin kehidupan

berkualiti.

Pengurusan tanah secara bertanggungjawab untuk pelbagai

aktiviti:-

Perindustrian

Pertanian

Perlombongan

Petempatan

Tajuk : Alam Sebagai Teman.

1

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian (Individu) 3.3 KEMAPANAN ALAM SEKITAR

Bidang Pembelajaran 3 : Nilai Berkaitan Dengan Alam Sekitar

Hasil Pembelajaran : Di akhir pelajaran, pelajar dapat :

1. Kognitif moral

Menyenaraikan empat cara mengurus tanah dengan baik.

2. Perasaan moral

Sedar dan akur dengan menguruskan alam sekitar dengan

baik.

3. Perlakuan moral

Menyampaikan forum bertajuk “Generasi Masa Kini”.

Pendekatan :

i. Pendekatan Penjelasan Nilai

ii. Pendekatan Pemupukan Nilai

Teknik : Perbincangan kumpulan (keratan akhbar), forum

Bahan Bantu Mengajar : Slaid power point, keratan akhbar, kad tugasan (forum),

whiteboard dan marker pen.

2

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian (Individu) 3.3 KEMAPANAN ALAM SEKITAR

Bidang Pembelajaran 3 : Nilai Berkaitan Dengan Alam Sekitar

Set Induksi : Kelas 4 Unggul

Nilai : 3.3 Kemapanan Alam Sekitar

Langkah/

masa

Kemahiran/

penyerapan

Aktiviti pengajaran

dan pembelajaran

Strategi/

sumber

Set induksi

( 5 minit )

Pengenalan

Tayangan slaid power point

Guru menunjukkan tayangan slaid power point yang mengandungi nota kemapanan alam sekitar.

Guru menerangkan kepada pelajar tentang kemapanan alam sekitar.

Guru menulis kesan pengurusan tanah yang tidak bijaksana di atas whiteboard dengan menggunakan pen marker.

Guru memilih pelajar secara rawak dan meminta pelajar menyenaraikan kesan yang lain di atas whiteboard.

Pelajar menyenaraikan kesan pengurusan tanah yang tidak baik di atas whiteboard.

Slaid power point

Whiteboard & marker

Langkah I

( 5 minit )

Pendekatan Penjelasan Nilai

Guru memaparkan video berkaitan “Alam Sekitar Yang Bersih”

Guru menerangkan definisi kemapanan alam sekitar dengan lebih jelas melalui slaid power point.

Movie maker

Langkah II

( 10 minit )

Pendekatan

Pemupukan

Nilai

Guru mengedarkan satu keratan

akhbar untuk setiap kumpulan dan

meminta pelajar membincangkan apa

yang diperolehi dari keratan akhbar

Perbincan

gan

kumpula

Keratan

3

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian (Individu) 3.3 KEMAPANAN ALAM SEKITAR

Bidang Pembelajaran 3 : Nilai Berkaitan Dengan Alam Sekitar

tersebut.

Pelajar melakukan perbincangan

dalam kumpulan masing-masing.

Wakil pelajar dari setiap kumpulan

dikehendaki membentangkan hasil

yang diperolehi.

akhbar

Penutup Membuat

kesimpulan

Meminta murid memberikan beberapa

akibat kepada ketidakseimbangan

alam sekitar di negara kita.

Membimbing murid merumuskan

pelajaran dengan mengaitkan nilai

dengan kandungan akademik yang

telah dipelajari.

Aktiviti :

1. Aktiviti (1) : Perbincangan kumpulan

4

Page 5: Rancangan Pengajaran Harian (Individu) 3.3 KEMAPANAN ALAM SEKITAR

Bidang Pembelajaran 3 : Nilai Berkaitan Dengan Alam Sekitar

i. Guru mengedarkan keratan akhbar kepada setiap kumpulan pelajar. Pelajar

dikehendaki membentangkan hasil perbincangan berdasarkan keratan

akhbar yang diberikan kepada mereka.

ii. Guru meminta wakil pelajar dari setiap kumpulan untuk membentangkan

hasil perbincangan mereka.

2. Aktivti (2) : Forum

i. Guru meminta pelajar mengadakan satu forum. Guru meminta pelajar berada

dalam dua kumpulan iaitu kumpulan pihak penyokong dan kumpulan

pembangkang.

ii. Meminta pelajar sama ada mereka bersetuju atau tidak dengan pernyataan bahawa

“Generasi pada hari ini kurang menitikberatkan perlakuan atau aktiviti yang

membawa kepada ketidakseimbangan alam sekitar”.

iii. Sesi forum diberikan selama 10 minit kepada pelajar.

Pengukuhan/penilaian : Soalan KBKK, Portfolio

Refleksi :

5

Page 6: Rancangan Pengajaran Harian (Individu) 3.3 KEMAPANAN ALAM SEKITAR

Bidang Pembelajaran 3 : Nilai Berkaitan Dengan Alam Sekitar

Pelajar diminta untuk memberi cadangan cara mereka sendiri

yang boleh menunjukkan sikap patuh dalam menjaga

kemampanan alam sekitar.

6