rancangan pengajaran harian membentuk dan membuat binaan
TRANSCRIPT
![Page 1: Rancangan pengajaran harian membentuk dan membuat binaan](https://reader033.vdocuments.pub/reader033/viewer/2022061616/5584f1d9d8b42a78618b501d/html5/thumbnails/1.jpg)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Tarikh : 20 Mac 2012
Hari : Isnin
Tahun : 4 Arif
Masa : 7.40 pagi – 8.40 pagi
Bilangan Murid : 18 Orang
Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Bidang : Membentuk dan Membuat Binaan
Tajuk : Topeng Haiwan
Konsep Utama : Pemahaman dan penghargaan
Aktiviti : Menghasilkan sebuah topeng haiwan menggunakan pinggan kertas
Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid akan dapat :
i. Membentuk dan membina sebuah topeng dengan menggunakan pinggan kertas.
ii. Menghias topeng muka tersebut dengan warna dan corak.
iii. Menghargai hasil kreativiti dan inovasi sendiri.
![Page 2: Rancangan pengajaran harian membentuk dan membuat binaan](https://reader033.vdocuments.pub/reader033/viewer/2022061616/5584f1d9d8b42a78618b501d/html5/thumbnails/2.jpg)
Pengetahuan sedia ada : Murid telah mengetahui apa itu topeng .
Penerapan nilai : Memahami dan menghargai keindahan ciptaan tuhan, kerjasama,
ketelitian dan ketekunan.
Persediaan Murid : Murid bersedia ke bilik Pendidikan Seni Visual dengan membawa alat dan
bahan yang diperlukan.
Persediaan Guru : Guru menyediakan penerangan tentang bidang Membentuk dan
Membuat Binaan menerusi penggunaan ICT dan contoh aktiviti.
KBKK : Menghubungkait, menjana minda, mengaplikasi, membuat urutan dan
mereka bentuk
BBM / ABM : LCD – Projektor ,gunting, gam, krayon, pinggan kertas, gelang getah,
kertas warna, carta aliran dan slaid power point dan buku rujukan Teks
Pendidikan Seni Tahun 4.
Rujukan : 1. Kementerian Pendidikan Malaysia,(2000).Sukatan Pelajaran
Kurikulum Bersepadu Sekolah Rendah Pendidikan Seni
Visual. Pusat Perkembangan Kurikulum Kementerian Pendidikan
![Page 3: Rancangan pengajaran harian membentuk dan membuat binaan](https://reader033.vdocuments.pub/reader033/viewer/2022061616/5584f1d9d8b42a78618b501d/html5/thumbnails/3.jpg)
Malaysia.
2. Pusat Perkembangan Kurikulum Kementerian Pendidikan Malaysia,(2003).Kurikulum
Bersepadu Sekolah Rendah Huraian Sukatan Pelajaran Pendidikan Seni Visual, Dewan
Bahasa Dan Pustaka, Kuala Lumpur.
3. Mohd. Azlan Zakaria, (2004), Paduan Khas & Lembaran Aktiviti Pendidikan Seni
Visual (Tahun 4), Penerbitan Mega Setia Emas Sdn.Bhd. Petaling Jaya.
![Page 4: Rancangan pengajaran harian membentuk dan membuat binaan](https://reader033.vdocuments.pub/reader033/viewer/2022061616/5584f1d9d8b42a78618b501d/html5/thumbnails/4.jpg)
Langkah / Masa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran Catatan
Set Induksi
(5 minit)
Guru membawa Topeng 2
dimensi rupa muka kucing
Soalan :
1. Apakah benda yang
sedang dipegang
guru ?
2. Adakah ianya jenis
topeng manusia
atau binatang ?
3. Siapa pernah beli
topeng ?
Jawapan :
1. Topeng.
2. Topeng binatang.
3. Beberapa murid
1. Guru menayangkan / menunjukkan
topeng kucing kepada murid-murid.
2. Guru menanyakan beberapa soalan
ringkas.
3. Murid memerhati dan membuat
analisa tentang topeng tersebut.
4. Jawapan murid akan dikaitkan
dengan aktiviti pembelajaran pada
hari tersebut.
BBM : Topeng muka
Sikap : Sikap ingin
tahu pelajar.
Pengetahuan sedia
ada : Murid telah
mengetahui apa itu
topeng.
Teori Kecerdasan
Pelbagai.
![Page 5: Rancangan pengajaran harian membentuk dan membuat binaan](https://reader033.vdocuments.pub/reader033/viewer/2022061616/5584f1d9d8b42a78618b501d/html5/thumbnails/5.jpg)
atau semua akan
mengangkat tangan.
Langkah 1
(5 minit)
Jenis-jenis topeng haiwan
1. Guru menayangkan slaid power
point tentang jenis-jenis topeng yang
boleh di buat sendiri atau berada di
pasaran.
2. Murid menonton tayangan slaid
guru.
ABM : Komputer Riba,
projektor, Slaid
Power Point.
Strategi Berasaskan
Sumber
Langkah 2
(5 minit)
Reka bentuk penghasilan
topeng muka.
1. Guru mengedarkan bahan dan alat
kepada semua murid.
2. Guru menunjukkan langkah-langkah
untuk menghasilkan topeng haiwan
menggunakan bantuan carta
langkah.
BBM : Pinggan kertas,
kertas warna, gelang
getah, lidi dan carta
langkah.
ABM : Gunting,
krayon dan gam.
![Page 6: Rancangan pengajaran harian membentuk dan membuat binaan](https://reader033.vdocuments.pub/reader033/viewer/2022061616/5584f1d9d8b42a78618b501d/html5/thumbnails/6.jpg)
Strategi Pemerhatian
Strategi Berasaskan
Sumber
Kaedah Demonstrasi
Langkah 3
(35 minit)
Penghasilan topeng muka
2 dimensi.
1. Murid memulakan aktiviti seperti :
(i) Menyediakan bahan-bahan
dan alatan yang diperlukan.
BBM : Pinggan kertas,
kertas warna, gelang
getah, gam, pensil
dan gunting.
Strategi Berpusatkan
Murid
Mereka cipta.
Menjana idea.
![Page 7: Rancangan pengajaran harian membentuk dan membuat binaan](https://reader033.vdocuments.pub/reader033/viewer/2022061616/5584f1d9d8b42a78618b501d/html5/thumbnails/7.jpg)
(ii) Melakar rupa muka kucing
pada permukaan pinggan
kertas.
Pendekatan Induktif
Strategi Kolaboratif
![Page 8: Rancangan pengajaran harian membentuk dan membuat binaan](https://reader033.vdocuments.pub/reader033/viewer/2022061616/5584f1d9d8b42a78618b501d/html5/thumbnails/8.jpg)
(iii) Mewarnakan topeng muka
tersebut
![Page 9: Rancangan pengajaran harian membentuk dan membuat binaan](https://reader033.vdocuments.pub/reader033/viewer/2022061616/5584f1d9d8b42a78618b501d/html5/thumbnails/9.jpg)
(iv) Memotong bentuk yang
diinginkan menggunakan
gunting.
(v) Menebuk lubang pada
bahagian telinga topeng
![Page 10: Rancangan pengajaran harian membentuk dan membuat binaan](https://reader033.vdocuments.pub/reader033/viewer/2022061616/5584f1d9d8b42a78618b501d/html5/thumbnails/10.jpg)
pinggan kertas tersebut.
(vi) Mengikat getah pada lubang
di bucu topeng.
(vii) Topeng yang telah pun siap.
2. Guru memantau dan membantu
sekiranya murid memerlukan
![Page 11: Rancangan pengajaran harian membentuk dan membuat binaan](https://reader033.vdocuments.pub/reader033/viewer/2022061616/5584f1d9d8b42a78618b501d/html5/thumbnails/11.jpg)
bantuan.
Langkah 4
(5 minit)
Sesi apresiasi dan refleksi 1. Guru meminta murid-murid
mengangkat dan menunjukkan
hasilan kreativiti topeng mereka.
2. Murid mengangkat dan
menunjukkan hasil kreativiti masing-
masing.
3. Secara rawak, guru bertanyakan
perasaan murid-murid sepanjang
penghasilan topeng kertas tersebut.
4. Murid yang dipilih bangun dan
bercerita secara ringkas perasaan
mereka.
Membanding beza.
Menganalisi.
Pendekatan Induktif
Kaedah Bercerita
Verbal Linguistik.
Langkah 5 Rumusan isi pembelajaran 1. Guru membuat kesimpulan
berdasarkan topik yang diajar.
![Page 12: Rancangan pengajaran harian membentuk dan membuat binaan](https://reader033.vdocuments.pub/reader033/viewer/2022061616/5584f1d9d8b42a78618b501d/html5/thumbnails/12.jpg)
(5 minit)