rancangan pengajaran harian mud sedih riang

5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran : Pendidikan Muzik Tahun : 1 Al-Radzi Bilangan Murid : Tarikh : 24 Ogos 2015 Masa : 2.40-3.10 petang Tajuk : Pengalaman Muzikal, Apresiasi Muzik Standard Kandungan : 1.3 Membuat pergerakan mengikut muzik. 3.1 Menghayati muzik daripada pelbagai repertoir. Standard Pembelajaran : 1.3.2 Membuat pergerakan berdasarkan lirik dan mud muzik – lagu aksi (action song) 3.1.2 Mengenal pasti mud, tempo, tekstur dan dinamik daripada muzik yang didengar. mud (sedih dan riang) Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran: 30 pelajar dapat menyanyikan lagu ‘Suka Hati’ 25 pelajar dapat membuat pergerakan berdasarkan muzik. 30 pelajar dapat menyanyikan lagu sambil membuat mimik muka bersesuaian dengan mud. Aktiviti PdP : 1. Mendengar rakaman lagu pelbagai mud 2. Meneka mud petikan lagu yang didengar. 3. Mengaitkan mud lagu dengan mimik muka yang bersesuaian.

Upload: aliaa-iryani

Post on 12-Jan-2016

276 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

RPH KSSR TAHUN 1 MUD

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian Mud Sedih Riang

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Pendidikan Muzik

Tahun : 1 Al-Radzi

Bilangan Murid :

Tarikh : 24 Ogos 2015

Masa : 2.40-3.10 petang

Tajuk : Pengalaman Muzikal, Apresiasi Muzik

Standard Kandungan : 1.3 Membuat pergerakan mengikut muzik.

3.1 Menghayati muzik daripada pelbagai repertoir.

Standard Pembelajaran : 1.3.2 Membuat pergerakan berdasarkan lirik dan mud

muzik – lagu aksi (action song)

3.1.2 Mengenal pasti mud, tempo, tekstur dan dinamik

daripada muzik yang didengar.

mud (sedih dan riang)

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran:

30 pelajar dapat menyanyikan lagu ‘Suka Hati’ 25 pelajar dapat membuat pergerakan

berdasarkan muzik. 30 pelajar dapat menyanyikan lagu sambil

membuat mimik muka bersesuaian dengan mud.

Aktiviti PdP : 1. Mendengar rakaman lagu pelbagai mud

2. Meneka mud petikan lagu yang didengar.

3. Mengaitkan mud lagu dengan mimik muka yang bersesuaian.

4. Mendengar lagu dan membuat pergerakan kreatif berdasarkan mud yang didengar.

Elemen Merentas Kurikulum : Kerjasama, kreativiti

Bahan Bantu Mengajar : Kibod, Laptop, LCD, Speaker

Kemahiran Berfikir : Murid berfikir dan berusaha untuk menyanyikan lagu

Suka Hati sambil membuat pergerakan dan mimik muka \

yang betul.

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian Mud Sedih Riang

Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti PdP Catatan/ABM

Set Induksi

(5 minit)

-Memperkenalkan

topik pelajaran

pada hari tersebut.

-Memperkenalkan

mud

1. Guru mengajar solfa menggunakan

kibod untuk sesi pemanasan suara.

2. Guru menayangkan gambar mud

kepada pelajar.

3. Murid menjawab apakah mud yang

ditunjukkan dalam slaid tersebut.

Kibod

Laptop

LCD

Langkah 1

(7 minit)

-Lagu mud sedih

dan gembir

1. Guru memperdengarkan keratan

lagu-lagu yang mempunyai mud

sedih ataupun gembira.

2. Murid akan menjawab apakah mud

tersebut sambil membuat mimik

muka yang sesuai dengan mud.

Laptop

LCD

Speaker

Langkah 2

(5 minit)

-Tayangan video

-Menyanyi lagu

‘Suka Hati’

-Menyanyi

1. Guru menayang video bagi lagu

‘Suka Hati’.

2. Guru menayang slaid lirik lagu

dihadapan kelas.

Laptop

LCD

Speaker

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian Mud Sedih Riang

menggunakan

minus-one

3. Murid mendengar sambil

menghayati lirik lagu.

4. Murid membaca lirik lagu baris demi

baris.

5. Guru membimbing murid membaca

sebutan irama bagi lagu ‘Suka Hati’.

6. Guru memasang lagu ‘Suka Hati’.

7. Murid menyanyi sambil dibimbing

oleh guru.

8. Guru memasang minus-one sambil

menyanyi bersama murid.

9. Murid menyanyikan lagu Selamat

Pagi menggunakan minus-one

tanpa bimbingan guru.

Langkah 3

(10 minit)

-Menyanyi sambil

membuat

pergerakan

1. Guru mendemonstrasikan

pergerakan kreatif berdasarkan lagu

‘Suka Hati’.

2. Guru membimbing murid

menyanyikan lagu ‘Suka Hati’

sambil membuat pergerakan.

3. Murid menyanyikan lagu sambil

membuat gerakan yang betul

disamping menunjukkan mimik

muka yang sesuai dengan mud

lagu.

Laptop

LCD

Speaker

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian Mud Sedih Riang

Penutup

(3 minit)

-Rumusan 1. Guru membahagikan murid kepada

dua kumpulan iaitu lelaki dan

perempuan.

2. Setiap kumpulan diarahkan untuk

menyanyikan lagu ‘Suka Hati’

dengan ekspresi muka serta

pergerakan yang sesuai.

3. Kumpulan yang paling baik dan

bersemangat akan mendapat

ganjaran.

4. Guru merumuskan isi pembelajaran.

Laptop

LCD

Speaker