rancangan pengajaran harian pjk ass
TRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) PENDIDIKAN JASMANI DAN KESIHATAN, KURIKULUM STANDARD
SEKOLAH RENDAH (KSSR) TAHUN 2.
MODUL : Kemahiran (Rekreasi dan Kesenggangan)
TAJUK : Rondas
STANDARD PEMBELAJARAN :
1.11.3 Menggunakan kemahiran lokomotor, bukan lokomotor dan manipulasi alatan yang sesuai semasa melakukan permainan
tradisional seperti rondas dan tuju tin.
2.10.3 Menyenaraikan kemahiran lokomotor dan bukan lokomotor dalam aktivitir ekreasi dan permainan tradisional.
5.2.3 Menerima kemenangan dan kekalahan dalam permainan tradisional secara positif.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN : Berkebolehan bermain permainan tradisional.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN :
1. Memanaskanbadan.
2. Membaling dan memukul.
3. Peraturan permainan.
4. Permainan kecil.
5. Menyejukkan badan.
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM :Mengetahui hadlaju pukulan bola mengikut konsep kelajuan dalam subjek Sains.
BAHAN BANTU MENGAJAR: Pemukul, bola, tapak (bes), skital, lembaran kerja.
LANGKAH/
MASA
AKTIVITI-AKTIVITI FOKUS PENGAJARAN
DAN PEMBELAJARAN
ORGANISASI CATATAN
Set induksi
( 2 minit )
1. Memanaskan badan. -Murid melakukan aktiviti memanaskan badan secara
berkumpulan.
-Aktiviti pemanasan diketuai oleh seorang murid.
(antara aktiviti pemanasan : regangan, larian setempat,
lompat bintang dan lain-lain)
x xxxxxx
x xxxxxxxmurid
X ketua murid
Langkah 2
( 7 minit )
2. Melakukan aktiviti
membaling dan
memukul dengan cara
yang betul.
-Murid-murid melakukan aktiviti membaling,
menangkap bola dan larian bes.
-Guru memberikan peralatan dan memperkenalkan
peralatan bagi permainan roundas.
-Murid-murid mempelajari cara-cara mengayun
pemukul tanpa bola beberapa kali.
-Guru mengingatkan murid-murid supaya menjaga
keselamatan semasa menjalankan aktiviti ini.
-Murid-murid memukul bola di atas tee beberapa kali
seperti dalam gambar.
-Guru menunjukkan cara memukul di atas tee dengan
betul dan selamat.
Langkah 3
( 8 minit)
3. Peraturan permainan
Rondas (boleh ubah
-Guru menerangkan peraturan permainan rondas
ubahsuai dengan betul.
suai ).
- guru memberitahu
bahawa peraturan bagi
permainan rondas boleh
diubahsuaikan.
- guru menerangkan
sambil menunjukkan cara.
- murid memahami dan
mendengar penerangan
guru dengan teliti.
-Murid-murid mendengar dan memahami peraturan-
peraturan permainan dengan teliti iaitu :
1.Murid-murid dibahagikan kepada 2 kumpulan.
2.Permainan dimulakan dengan :
a) Pemukul berdiri di sisi tee dan sedia untuk
memukul.
b) Kumpulan peman dan menangkap bola yang
dipukul.
c) Selepas memukul bola, pemukul berlari ketapak
1, 2 @ 3 untuk mengelak daripada dituju dengan
bola atau pemadang.
d) Pemukul boleh bergerak semula apabila rakan
sepasukan memukul bola.
e) Pemain dikira mati apabila bola yang dipukul
melantun kebelakang.
f) Kumpulan pemukul akan mendapat mata
BBM :
Murid,
pemukul,
bola, tapak
(bes), skital.
sekiranya Berjaya membuat satu pusingan larian
kesemua tapak dan kembali ke“ home”.
g) Giliran memukul bersilih-ganti selagi tidak mati
ketika berlari.
Langkah 4
( 10 minit )
4. Permainan kecil
rondas ubahsuai.
-Murid-murid melakukan permainan kecil dengan
pemantauan guru mengikut peraturan yang telah
dipelajari.
-Guru membuat pemantauan terhadap permainan kecil
murid-murid.
-Murid-murid menggunakan bola yang lembut seperti
bola foam @ getah bagi keselamatan diri.
NILAI-NILAI
MURNI :
-Bekerjasama,
yakin, berani,
berfikiran
positif.
Langkah 5
( 3 minit )
5. Penutup
-aktiviti menyejukkan
badan.
-Murid-murid melakukan aktiviti menyejukkan badan
selepas permainan mengikut ketua. X ketua
-Guru memberikan lembaran kerja sebagai latihan
pentaksiran yang perlu disiapkan.
-Murid-murid perlu menyiapkannya dan
membincangkan jawapan bersama guru sebelum
dihantar.x
X xxxxxxxxxx
X xxxxxxxxxx
Murid-murid
Lihat lampiran
NAMA:___________________________________________________ TARIKH :____________________ KELAS :__________________