rancangan pengajaran slot

Upload: cahaya-keinsafan

Post on 09-Oct-2015

190 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

a

TRANSCRIPT

  • 5/19/2018 Rancangan Pengajaran Slot

    1/5

    RANCANGAN PENGAJARAN SLOT (PENDIDIKAN ISLAM )

    Kelas : Prasekolah Cermat SK Padang Ampang

    Tarikh : 15 Mac 2014

    Hari : Jumaat

    Masa : 8.30 pagi hingga 9.00 pagi

    Bil. Murid : 15 orang

    Umur : 7 orang (5tahun) & 8 orang (6tahun)

    Modul : Modul Teras

    Tema : Kebersihan Diri

    Subtema : Ibadah

    Tunjang Utama : Kerohanian Sikap dan Nilai (Pendidikan Islam)

    Standard Kandungan :(PI 2.3) Melakukan wuduk

    Standard Pembelajaran : (PI 2.3.1) Mengenal anggota wuduk

    (PI 2.3.2) Menunjukkan had anggota wuduk

    (PI 2.3.3) Melakukan wuduk dengan betul dengan

    bimbingan.

    (PI 2.3.4) Melakukan wuduk dengan tertib dengan

    bimbingan(mengikut urutan)

    Kesepaduan Tunjang : Perkembangan Fizikal dan Penjagaan Kesihatan dan

    Estetika. Ketrampilan,Bahasa Malaysia

    Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat melakukan wuduk

    dengan tertib dengan bimbingan (Amali)

    Pengetahuan Sedia Ada : Murid-murid telah biasa dalam amalan harian

    membersihkan diri daripada kotoran fizikal seperti mandi

    serta mencuci tangan dan kaki menggunakan air

  • 5/19/2018 Rancangan Pengajaran Slot

    2/5

    Penerapan nilai (PN) : Bekerjasama, bertolak ansur, sabar dan berkeyakinan

    Kemahiran Berfikir (KB) : Membuat urutan dan menyusun mengikut keutamaan

    Bahan Bantu Mengajar (BBM) : Gambar , komputer dan air

    Masa /

    Langkah

    Isi Pelajaran Aktiviti BBM / Catatan

    Set Induksi

    ( 2 min)

    Berdoa

    Bernasyid

    Bersoaljawab

    Murid memulakan

    pembelajaran

    dengan bacaan doa.

    Guru dan murid

    bernasyid Mari

    berwudhuk

    Siapa pernah melihat

    orang berwuduk ?

    Di mana ?

    Kenapa orang

    berwuduk ?

    Berwuduk

    menggunakan apa?

    Anggota apa yang

    digunakan untuk

    berwuduk?

    Langkah 1

    (3 min)

    Permainan

    (Menyusun

    gambar

    berwudhuk

    dengan betul

    Murid berkumpul

    dalam kumpulan

    pembelajaran

    koperatif 5 orang

    setelah menerima

    arahan guru.

    Murid menyusun

    gambar-gambar

    Gambar

  • 5/19/2018 Rancangan Pengajaran Slot

    3/5

    mengikut tertib)berwuduk yang

    diberikan mengikut

    susunan yang betul.

    (Aktiviti kumpulan).

    Guru mengumumkan

    kumpulan yang

    berjaya menyusun

    gambar dengan

    betul.

    Langkah 2

    (5 min)

    Menonton

    Tayangan

    Guru menayangkan

    youtube cara

    mengambil wuduk

    dengan betul

    mengikut urutan

    sambil menerangkan

    tingkah laku yang

    terlibat

    Langkah 3

    (18 min)

    Aktiviti amali

    Guru dan murid bergerak ke

    tempat sumber air .

    Guru modelkan

    seorang murid untuk

    berwuduk. Murid

    lain memberi

    perhatian dan

    melihat tingkah laku

    model lakukan.

    Guru minta murid

    teliti dalam

    meratakan air wuduk

    tersebut ke tempat-

  • 5/19/2018 Rancangan Pengajaran Slot

    4/5

    tempat tersembunyi

    seperti di celah jari,

    telinga.

    Apabila selesai, guru

    memberi peneguhan

    kepada murid

    tersebut kerana

    berjaya mengambil

    wuduk dengan

    sempurna.

    Guru akan

    memanggil seorang

    demi seorang untuk

    mengambil wuduk.

    Guru akan

    memerhatikan serta

    menegur kesalahan

    murid tersebut

    supaya mengikut

    langah-langkah yang

    betul.

    Diulangi kepada

    semua murid.

    Penutup

    (2 min)

    Rumusan . Guru merumuskan

    pengajaran pada hari

    ini.

    Guru menyuruh

    murid

    memnceritakan

    urutan mengambil

    wuduk dengan betul.

    Guru menegaskan

  • 5/19/2018 Rancangan Pengajaran Slot

    5/5

    kepada murid

    supaya sentiasa

    berkeadaan dalam

    berwuduk dan dapat

    menunaikan solat

    dengan sempurna.

    Refleksi: