rancanganph m17

10
Secara berpasangan menyediakan persediaan mengajar berkaitandengan penghubungkaitan mata pelajaran major untuk diintegrasikandalam mata pelajaran lain. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) Mata pelajaran : Kemahiran Hidup Kelas : Tahun 4 Umur : 10 Tahun Bilangan Murid : 25 orang Masa : 10.30-11.30 pagi Topik : Membuka dan memasang produk untuk mengkaji komponen Hasil pembelajaran : 1. Mengenal pasti jenis dan fungsi alatan tangan (Aras 1) 2. Mengenal pasti jenis dan fungsi pengikat dan penyantum (Aras 1) Pengetahuan Sedia Ada : 1. Murid pernah melihat ahli keluarga mengguna alatan tangan semasa membaiki barang. 2. Murid pernah melihat ahli keluarga mengguna pengikat dan penyantum semasa memasang kipas. Objektif Pengajaran :

Upload: amy-chong

Post on 15-Apr-2016

234 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

RancanganPH M17

TRANSCRIPT

Page 1: RancanganPH M17

Secara berpasangan menyediakan persediaan mengajar berkaitandengan penghubungkaitan mata pelajaran major untuk diintegrasikandalam mata pelajaran lain.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

Mata pelajaran : Kemahiran Hidup

Kelas : Tahun 4

Umur : 10 Tahun

Bilangan Murid : 25 orang

Masa : 10.30-11.30 pagi

Topik : Membuka dan memasang produk untuk mengkaji komponen

Hasil pembelajaran :

1. Mengenal pasti jenis dan fungsi alatan tangan (Aras 1)

2. Mengenal pasti jenis dan fungsi pengikat dan penyantum (Aras 1)

Pengetahuan Sedia Ada :

1. Murid pernah melihat ahli keluarga mengguna alatan tangan semasa

membaiki barang.

2. Murid pernah melihat ahli keluarga mengguna pengikat dan penyantum

semasa memasang kipas.

Objektif Pengajaran :

Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat :

1. Menyebut 6 alatan tangan yang digunakan.

2. Menjelaskan fungsi 6 alatan tangan.

3. Menggunakan 6 alatan tangan dengan cara yang betul.

4. Menyenaraikan 4 jenis pengikat dan penyambung.

Page 2: RancanganPH M17

5. Menyatakan fungsi 4 jenis pengikat dan penyantum.

6. Menggunakan 4 pengikat dan penyantum dengan betul.

KBKK : Menjana idea, Membuat inferens, Mengingat kembali, Membuat

perbandingan, Mengkategori, Membuat keputusan, Membuat rumusan.

PENERAPAN NILAI : Teliti, berani, kerjasama, yakin diri, bertanggungjawab.

BBM : Kotak ajaib, belon, video, LCD,Power Point, alatan sebenar (pemutar skru

rata, pemutar skru Philips, playar muncung tirus, playar gabung, sepana boleh

laras, sepana gabung, skru kepala rata, skru kepala bulat, bolt, nat, sesendal

rata, sesendal anjal), kertas soalan bergulung, bekas peralatan, hadiah, lagu.

KDM : Kajian Reka Bentuk dan Kefungsian Produk.

Langkah/Masa

Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran

Catatan

Set Induksi

(5 minit)

1. Menonton video

tentang Handy Manny

dengan alatannya.

1. 2. Pengenalan kepada

topik mengenal pasti

jenis dan fungsi alatan

tangan serta pengikat

dan penyambung.

1. Guru menunjukkan kotak

ajaib dengan belon di

dalamnya.

2. Murid melihat rakaman

video mengenai Handy

Manny yang

menggunakan pelbagai

alatan tangan untuk

memasang tayar kereta

dan lain-lain.

3. Rakaman mengandungi

muzik dan lagu

berkenaan situasi

tersebut. Ramai orang

yang mengalami

kerosakan benda

memerlukan alatan

BBM :

Kotak ajaib

belon

LCD

Video

KBKK :

Membuat

inferens

menjana idea

Nilai :

Teliti Kaedah :

Soal jawab

Teori

kontruktivisme :

Page 3: RancanganPH M17

tangan untuk

membaikinya.

4. Guru bersoal jawab

dengan murid-murid

mengenai video.

5. Guru mengaitkan video

dengan topik pelajaran

hari ini: Mengenal pasti

jenis dan fungsi alatan

tangan serta pengikat

dan penyambung.

Membina

suasana

pembelajaran

yang kondusif

Langkah 1

(15 minit)

Jenis Dan Fungsi AlatanTangan:i. Pemutar Skru:

Pemutar Skru Rata

Pemutar Skru Phillips

ii. Playar

Playar Muncung Tirus

Playar Gabung

iii. Sepana

Sepana Boleh Laras

Sepana Gabung

1. Guru menerangkan

bahagian dan fungsi

alatan tangan.

2. Guru membuat tunjuk

cara kaedah

menggunakan alatan

tangan dengan cara yang

betul dan selamat di

hadapan kelas.

3. Sebagai refleksi, guru

menerangkan satu peta

minda tentang alatan

tangan, jenis dan

fungsinya.

4. Guru menyuruh murid

ambil kertas bergulung

dan menunjukkan alatan

tangan yang

dimaksudkan dalam

soalan.

BBM :

PPT

Alat sebenar

Kertas soalan

bergulung

Nilai :

Teliti

Kaedah :

Soal jawab

Tunjuk cara

Page 4: RancanganPH M17

Langkah 2

(10 minit)

Jenis Dan Fungsi Pengikat

Dan Penyantum:

i. Skru

Skru Kepala Rata

Skru Kepala Bulat ii. Bolt

& Nat iii. Sesendal

Sesendal rata

Sesendal anjal

1. Guru menerangkan

bahagian dan fungsi

pengikat dan penyantum. 2.

Sebagai refleksi, guru

menerangkan satu peta

minda tentang pengikat dan

penyantum, jenis dan

fungsinya. 3. Guru suruh

setiap murid mencari dan

menunjukkan pengikat dan

penyantum yang terdapat

dalam kelas. 4. Guru menilai

sama ada jawapan mereka

betul atau tidak.

BBM:

PPT

Alat sebenar Nilai:

Teliti Kaedah:

Soal jawab

Tunjuk cara Teori

kontruktivisme:

Murid

menyelesaikanmas

alah yang

dikemukan oleh

guru

Langkah 3

(10 minit)

Aktiviti kumpulan :1. Cara menggunakan

alatan tangan.

2. Menunjukan jenis

pengikat dan

penyambung.

1. Guru membahagikan

murid-murid kepada dua

kumpulan.

2. Setiap kumpulan

menghantar satu wakil ke

hadapan untuk

mengambil alatan yang

berkaitan dengan aktiviti

kumpulan.

3. Setiap kumpulan

melakukan aktiviti

kumpulan yang diberi

mengikut giliran.

4. Murid diingatkan tentang

KBKK :

Membuat

keputusan

BBM :

Alatan tangan

Pengikat dan

penyambung

Nilai :

Kerjasama

Berani

Yakin diri Bertanggungjawab

Page 5: RancanganPH M17

keselamatan dan

kerjasama berkumpulan.

5. Guru membimbing dan

membuat penilaian

terhadap pencapaian

objektif yang ditetapkan.

Kaedah :

Sumbangsaran

Langkah 4

(15 minit)

Permainan :Nama : Cepat-cepat

Hantar

Cara bermain:

1. Murid-murid dibahagi

kepada dua kumpulan.

2. Dua kumpulan campur

bersama menjadi satu

bulatan. (urutannya

adalah tidak teratur)

3. Satu bekas perlatan

akan diedarkan.

4. Muzik akan dimainkan

dan bekas peralatan

akan mula dihantar

antara satu sama lain

mengikut muzik.

5. Muzik akan dihentikan

secara tiba-tiba.

6. Murid yang memegang

bekas peralatan pada

masa itu akan diminta

untuk menjawab

soalan.

1. Guru membahagikan

murid-murid kepada dua

kumpulan.

2. Guru menunjukan

nombor 1- 16.

3. Setiap nombor

mengandungi satu

soalan.

4. Guru menilai jawaban

murid.

5. Guru memberi hadiah

kepada kumpulan yang

menang.

BBM :

PPT

Bekas peralatan

Hadiah

Nilai :

Teliti

Berani

bekerjasama

Kaedah :

Soal jawab

Teori

kontruktivisme :

Membahagikan

kumpulan:

Page 6: RancanganPH M17

7. Murid yang menjawab

soalan dengan betul

akan mendapat 1

markah.

8. Murid yang gagal

menjawab soalan boleh

meminta bantuan

daripada salah satu ahli

kumpulannya untuk

berbincang menjawab

soalan. Masa

perbincangan yang

diberikan adalah 30

saat. Jika mereka.

masih tidak dapat

memnjawab, soalan

akan dibuka kepada

murid lain.

9. Markah akan dikumpul

mengikut kumpulan

masing-masing.

10.Kumpulan yang

mendapat markah yang

tertinggi akan

mendapat

kemenangan.

11.Kumpulan yang

menang akan

mendapat hadiah iaitu

hadiah yang

tersembunyi dalam

Page 7: RancanganPH M17

bekas peralatan tadi.

Penutup

(5 minit)

1. Menyanyi lagu tentang

alatan tangan, pengikat

dan pencantum.

2. Lembaran kerja: Rujuk

lampiran 2.

1. Murid dibimbing untuk

membuat rumusan.

2. Guru mengajar murid

menyanyi lagu “Chan

Mali Chan” yang

berkenaan sambil

membuat aksi.

3. Guru mengedarkan

lembaran kerja kepada

murid sebagai kerja

rumah.

BBM :

PPT

Lagu

Lembaran kerja

Kemahiran Berfikir :

Mengingat

kembali,

Membuat

rumusan