rantai leher

10
Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Seni Visual Tahun 3 Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual Tahun : 3 Setia Bidang : Mengenal Kraf Tradisional Aktiviti : Alat Perhiasan Diri Tema : Objek Buatan Manusia Tajuk : Rantai Leher Pelangi Masa : 9.10 hingga 10.10 tengahari (60 minit) Objektif : Pada akhir pelajaran ini murid akan dapat : i. menyenaraikan jenis-jenis alat perhiasan diri. ii. mengaplikasikan penggunaan alat dan bahan pada penghasilan karya iii. Menghasilkan rantai leher pelangi dan mempamerkan pada rakan kelas Strategi Pengajaran & Pembelajaran : 1) Pedagogi : Kecerdasan pelbagai : Visual dan Ruang, Logik Matematik Kecerdasan pelbagai : Muzik, Simulasi 2) Sumber P&P : gambar alat perhiasan diri, komputer riba Alat/bahan : Kertas warna, tali guni halus, gam, gunting dan penebuk lubang Teknik Penghasilan : Guntingan / Tampalan

Upload: putrihawabatrisya

Post on 06-Dec-2015

257 views

Category:

Documents


13 download

DESCRIPTION

hujk

TRANSCRIPT

Page 1: rantai leher

Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Seni Visual Tahun 3

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Tahun : 3 Setia

Bidang : Mengenal Kraf Tradisional

Aktiviti : Alat Perhiasan Diri

Tema : Objek Buatan Manusia

Tajuk : Rantai Leher Pelangi

Masa : 9.10 hingga 10.10 tengahari (60 minit)

Objektif : Pada akhir pelajaran ini murid akan dapat :

i. menyenaraikan jenis-jenis alat perhiasan diri.

ii. mengaplikasikan penggunaan alat dan bahan pada penghasilan karya

iii. Menghasilkan rantai leher pelangi dan mempamerkan pada rakan kelas

Strategi Pengajaran & Pembelajaran :

1) Pedagogi : Kecerdasan pelbagai : Visual dan Ruang, Logik Matematik

Kecerdasan pelbagai : Muzik, Simulasi

2) Sumber P&P : gambar alat perhiasan diri, komputer riba

Alat/bahan : Kertas warna, tali guni halus, gam, gunting dan penebuk lubang

Teknik Penghasilan : Guntingan / Tampalan

Pengetahuan sedia ada : Murid pernah melihat dan menyentuh alat perhiasan diri

Nilai Murni : i. Sikap bekerjasama dan tolong-menolong.

ii. Sikap mengamalkan kekemasan dan kebersihan dalam membuat hasil karya.

STANDARD KANDUNGAN

Page 2: rantai leher

1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual iaitu jalinan, bentuk, ruang, harmoni serta ritma dan pergerakan yang terdapat

pada objek alam benda dalam penghasilan alat perhiasan diri.

2. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penentuan media dan teknik dalam penghasilan alat

perhiasan diri.

3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber dan kajian dalam penghasilan karya.

4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah seni dan budaya.

STANDARD PEMBELAJARAN

4.1 Persepsi Estetik : Murid dapat mengenal, menamakan dan memahami bahasa seni visual yang ada pada rantai leher

4.1.1 Unsur Seni

4.1.1.1 Jalinan – tampak dan sentuh

4.1.1.2 Bentuk – konkrit

4.1.1.3 Ruang – nyata

4.1.2 Prinsip Rekaan

4.1.2.1 Harmoni – warna

4.1.2.3 Ritma dan pergerakan – susunan bentuk

4.2 Aplikasi Seni : Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni visual, media, serta proses dan teknik dalam penghasilan

rantai leher.

4.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis media

4.2.1.1 Alat – gunting, berus

4.2.1.2 Bahan- kertas warna, penebuk lubang, tali guni dan gunting

4.2.2 Mengetahui penggunaan bahan, teknik dan proses dalam penghasilan karya

4.3 Ekspresi Kreatif : Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman bahasa seni visual, media, serta proses dan

teknik dalam penghasilan karya.

Page 3: rantai leher

4.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif

4.3.2 Menghasilkan alat perhiasan diri secara kreatif

4.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan karya

4.4 Apresiasi Seni : Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual.

4.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan

4.4.2 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan.

Objektif : Pada akhir pembelajaran ini murid akan dapat :

i. Mengaplikasikan elemen asas seni reka yang sesuai dalam menggambar.

ii. Menggunakan pelbagai alat dan bahan dalam penghasilan karya

iii. Menghasilkan rantai leher pelangi dan mempamerkan pada rakan kelas.

Page 4: rantai leher

Langkah/

Masa

Isi pelajaran/

Isi kandungan

Aktiviti Pengajaran dan

Pembelajaran

Catatan

Set induksi

(5 minit)

Soal Jawab.

-Senaraikan alat perhiasan diri yang diketahui. -rantai -cincin -gelang-Mengelaskan alat perhiasan diri untuk lelaki dan perempuan.

-Jelaskan fungsi alat perhiasan diri.- bergaya

1. Guru bersoal jawan dengan murid.Sikap : Ingin tahu pelajar

Kecerdasan Pelbagai :

Verbal linguistik-interpesonal

Pembelajaran Konstruktivisme

Langkah 1

(10 minit)

1. Pengenalan tajuk pelajaran pada hari ini iaitu membuat rantai.

- Contoh-contoh gambar alat perhiasan diri

2. Penerangan mengenai konsep alat perhiasan diri dan fungsi alat perhiasan diri.-menghias diri lebih menarik.

3.Penerangan bahasa seni visual yang ada pada perhiasan diri.

Persepsi Estetik 1.Guru menunjukkan contoh alat perhiasan diri.

2.Guru menyatakan penggunaan alat perhiasa diri

3.Guru menerangkan bahasa seni visual yang ada pada gambar alat perhiasan diri.

Nilai : Kerjasama, ketelitian, patuh

arahan

KB :Menjana idea

KP: Verbal linguistik

Strategi berpusatkan guru

Kaedah penerangan dan soal jawab

Page 5: rantai leher

Langkah 2

(10 minit)

Penerangan proses penghasilan karya.

- Lakar- Gunting- Tampal- Kolaj- Kemasan ←

Aplikasi Seni

1.Guru memberi penerangan

tentang cara penghasilan

parang dan menyatakan bahan -

bahan lain yang diperlukan

2. Guru mengagihkan bahan -bahan

kepada murid di samping

Menekankan kepada aspek kebersihan

dan keselamatan semasa melakukan

aktiviti.

2.Guru memastikan semua murid telah

menerima bahan - bahan yang

diperlukan dan murid diminta

menyediakan bahan - bahan yang

ingin digunakan.

3.Guru menunjuk cara membuat rantai

leher pelangi.

Kemahiran :

Menggunakan pelbagai alat dan bahan

KP: Visual –ruang, Muzik

Strategi berasaskan bahan

Kaedah tunjuk cara

BBM : Model Parang - hasil karya guru

Langkah 3 Bimbingan Guru dan Amali Ekspresi Kreatif Kaedah tunjuk cara dan bimbingan

Page 6: rantai leher

(20 minit) Langkah - langkah

penghasilan rantai leher.

1. Murid menghasilkan rantai leher

mengikut idea masing-masing.

2. Murid menghasilkan rantai

berpandukan langkah yang

ditunjukkan oleh guru

3. Murid menghias rantai leher.

Langkah 1: Menyediakan alat dan bahan seperti;- gunting-kertas warna-penebuk lubang-tali guni-barang hiasan

Langkah 2 : Melakar rupa dan bentuk

yang dingini mengikut urutan saiz

besar ke kecil sebanyak 6 kuantiti.

Langkah 3 : Menggunting bentuk yang

telah dihasilkan.

Langkah 4 : menebuk bentuk yang

telah digunting dan memasukkan tali

guni ke dalam lubang.

Langkah 5 : Membuat kemasan rantai.

KBT: Kemahiran berfikir-kreatif

KP: Visual ruang, logik-matematik,

verbal linguistik

Pembelajaran konstruktivisme

Apresiasi Sesi apresiasi hasil karya Apresiasi Seni Visual Nilai: Keseronokan, kekemasan

Page 7: rantai leher

(10 minit) yang dihasilkan oleh murid :

- Baik

- Sederhana

- Kurang memuaskan

Guru mempamerkan hasil

karya murid sambil

memberikan ulasan membina.

Murid berasa gembira dengan hasil

karya masing-masing.

Murid mempamerkan hasil kerja dan

bercerita mengenainya pada rakan di

kelas.

Murid menggayakan rantai yang telah

siap.

Teori kecerdasan pelbagai :

Verbal linguistik, Visual-ruang

Penutup

(5 minit)

1. Merumus hasil kerja murid.

2. Penilaian dan pengukuhan

dijalankan.

Guru merumuskan dan menerangkan

tentang kelebihan dan kekurangan

yang terdapat pada hasil kerja murid-

murid.

Guru memberi sedikit teguran

mengenai kebersihan sewaktu

melakukan aktiviti, kekemasan dalam

menghasilkan produk dan kerjasama

antara satu sama lain.

KB : Kreatif – menjana idea

Nilai : menghargai kreativiti hasil karya,

kebersihan, kepatuhan