Óraterv - zalai-iskola.hu · ez az óra a tematikus terv 7. foglalkozása volt. az előkészítő...
TRANSCRIPT
Bedőné Fatér Tímea, magyar nyelv és irodalom
………………………… Általános Iskola
Óraterv
A pedagógus neve: Bedőné Fatér Tímea
Műveltségi terület: magyar nyelv és irodalom
Tantárgy: magyar nyelv
Osztály: 7.
Az óra témája: Az eredet-és eredményhatározós szószerkezet
Az óra cél- és feladatrendszere: A eredet-és eredményhatározó funkciójának és kifejező eszközeinek felismerése, megnevezése. Az eredet-és
eredményhatározós alárendelő szószerkezetek mondatbeli viszonyainak megfigyelése; felismerésük és alkotásuk. ismeretbővítés, tanult ismeretek
alkalmazása. A -ból, -ből,-ról,-ről, tól-től ragos szavak helyesírása, -vá, vé rag hasonulásának helyesírása.
A néma értő olvasás során a tanulók önálló ismeretszerzése, információkezelése, lényegkiemelése fejlődik. A változatos feladatok által a problé-
mamegoldás, figyelem, emlékezet fejlesztése a célzott terület. A páros munka során udvarias együttműködésre, segítőkészségre, türelemre, empá-
tiára van szükség, és lehetőség nyílik a tolerancia fejlesztésére; a felelősségvállalás, szabálykövetés gyakorlására is.
Az óra didaktikai feladatai: A tanulók megelőző tudására építve, részben önálló ismeretszerzésre támaszkodó ismeretbővítés. Majd ennek a
közös megbeszéléssel, tanári magyarázattal történő kiegészítése, megerősítése. A tanultak alkalmazása, gyakorlás egyszerű feladathelyzetekben.
Helyesírási készség fejlesztése.
Tantárgyi kapcsolatok: Természetismeret (a tankönyvi példamondatok kapcsolódó tartalma)
Felhasznált források:
Antalné Szabó Ágnes - Raátz Judit: Magyar nyelv és kommunikáció c. tankönyv (Nemzeti Tankönyvkiadó, 2011),
Antalné Szabó Ágnes - Raátz Judit: Magyar nyelv és kommunikáció c. munkafüzet (Nemzeti Tankönyvkiadó, 2005),
Cs. Nagy Lajos: Nyelvtani elemzési gyakorlókönyv (Trezor Kiadó, Budapest 1994) 30-53. p.
Bedőné Fatér Tímea, magyar nyelv és irodalom
………………………… Általános Iskola
Cs. Nagy Lajos: Helyesírási gyakorlókönyv 102. – 104. o.
A magyar helyesírás szabályai, Akadémiai Kiadó, Budapest, 2007.
Szabó Kálmán: Helyesírási szöveggyűjtemény az általános iskola felső tagozata számára Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest 1994. 148. - 157.o.
Török Ágnes (szerk.): Egyet értünk? Egyetértünk! Helyesírási gyakorló feladatok magyar nyelvből 5 – 8. osztály számára Dinasztia Tankönyvki-
adó 2003.
A kiosztandó feladatok nyomtatott formában kerülnek a tanulók kezébe, ezeket a megoldást követően a füzetükbe ragasztják, vagy a közös meg-
oldás esetén a csoport mappájában tárolják.
Dátum: 2014. február 20.
Idő Tanegység,
tevékenység Tartalom, az óra menete
Nevelési-oktatási stratégia Megjegyzés
Munkaforma Módszer Eszköz
1-7
Ráhangolás
Előkészítő feladat
- „Futkosós tollbamondás” szavakkal (eredet- és ered-
ményhatározó ragos alakjainak írása, ld.: melléklet-
ben). Közben házi feladatok szúrópróba szerű ellenőr-
zése.
- Hibajavítás a levett plakátok alapján a csoportokban.
Közben a kapcsolódó helyesírási tudnivalók közös fel-
elevenítése. Problémát jelentő szó esetén közös értel-
mezés.
- Értékelés: Mennyi a csoportokban a helyesen leírt
szavak összege? (Az első helyezett csoportot ünnepel-
jük tapssal (kérésükre: tűzijátéktaps, vastaps vagy por-
Kooperatív
csoportmunka
Futkosós
tollbamon-
dás technika
Füzet és
falra ragasz-
tott szólisták
a csoportok
számának
megfelelő-
en.
Bedőné Fatér Tímea, magyar nyelv és irodalom
………………………… Általános Iskola
Idő Tanegység,
tevékenység Tartalom, az óra menete
Nevelési-oktatási stratégia Megjegyzés
Munkaforma Módszer Eszköz
cukor taps).
8-
10
11-
15
Előzetes tudás
előhívása
- Szervezési feladat:
Akiknek a széke alá kis kék feladat van ragasztva
(gyurmaragaccsal), azok helyezkedjenek el most a te-
rem jobb oldalán, felém fordulva: ők alkotják ma a kék
csapatot.
Akinek pedig piros színnel megfogalmazott feladat van
a székén, helyezkedjen el a bal oldalon, szintén felém
fordulva: ők alkotják ma a piros csapatot. A két társa-
ság külön fog dolgozni a továbbiakban.
Tollbamondás szavaihoz kapcsolódó feladatok megol-
dása.
- Kék (önállóan): Csoportosíts, helyezd el a szavakat a
T táblába! Figyelj a fejlécben megadott csoportosítási
szempontra!
- Piros (velem): Csoportosítsd a szavakat a jelentésük
alapján a T táblába! Nevezd meg, mi a közös az össze-
tartozó kifejezésekben! Adj címet a fejlécben a két
Differenciált
rétegmunka
Differenciá-
lás,
T tábla
technika
Feladatkár-
tyák a szék
alján (óra
előtt célzot-
tan felra-
gasztva)
Egyszemé-
lyes, könnyen
variálható
padok vannak
a teremben,
nem okoz
gondot a
gyors hely-
változtatás. A
differenciált
kék - piros
feladatokat az
óra előtt te-
szem fel a
székek aljára.
Bedőné Fatér Tímea, magyar nyelv és irodalom
………………………… Általános Iskola
Idő Tanegység,
tevékenység Tartalom, az óra menete
Nevelési-oktatási stratégia Megjegyzés
Munkaforma Módszer Eszköz
szócsoportnak!
Megoldást követően előkészítem az önálló munkáju-
kat: Ma az eredet –és eredményhatározóval ismerke-
dünk meg. Segítő párokban fogtok tovább dolgozni.
16-
30
Jelentésteremtés
Szövegértelmezés
Ismeretbővítés
- Piros (önállóan): Olvassátok el egyénileg a tankönyv
59-60. oldalán található szöveget. Majd pármunkában
értelmezzétek a szöveget! Ehhez segítő szempontsort
kaptok (ld. mellékletben)
- Kék (velem):
Önálló feladat gyors ellenőrzése. Célkitűzés: ma az
eredet –és eredményhatározóval ismerkedünk meg.
Közös szövegértelmezés, megbeszélés (Tankönyv 59-
60. oldal)
Honnan kaphatta nevét az eredethatározó? Miért
mondhatjuk, hogy mindig előzményt fejez ki? Melyek
a leggyakoribb kifejezőeszközei? Alkossunk saját pél-
dákat!
Honnan kaphatta nevét az eredményhatározó? Miért
mondhatjuk, hogy mindig véghatározó? Melyek a leg-
Differenciált
rétegmunka
Differenciá-
lás, feladat-
megoldás
párban
Megbeszé-
lés, kérdve
kifejtés,
magyarázat.
Tankönyv,
szempontsor
Bedőné Fatér Tímea, magyar nyelv és irodalom
………………………… Általános Iskola
Idő Tanegység,
tevékenység Tartalom, az óra menete
Nevelési-oktatási stratégia Megjegyzés
Munkaforma Módszer Eszköz
gyakoribb kifejezőeszközei? Alkossunk saját példákat!
Hasonlítsuk össze a kétféle határozót! Mi a különbség
köztük?
Megbeszélést követően előkészítem az új ismeretek
alkalmazását, az önálló munkát. Segítő párokban fog-
nak tovább dolgozni.
összehason-
lítás
31-
36
Új ismeretek al-
kalmazása
- Kék (önállóan): Mondatelemzés, új határozók kifeje-
zőeszközeinek megnevezése. A mondatokat felváltva
elemzik, oldják. Az egyik tag a megoldó, a másik a
segítő („edző”), majd szerepcsere.
- Piros (velem): Olvasottak, új, önállóan megszerzett
ismeretek megbeszélése a szempontsor alapján.
Differenciált
rétegmunka
Feladat-
megoldás
párban.
Megbeszé-
lés, kérdve
kifejtés,
ellenőrzés.
Feladatla-
pok
36-
40
Reflektálás
Új ismeretek al-
kalmazása
Gyakorlás, ösz-
szegzés
- A piros csapat tagjait bevonom a kék csapat mondat-
elemzéseinek ellenőrzésébe. A mondatok megoldása
kivetítőn jelenik meg.
- Négy állítást olvashattok a kivetítőn. Kettő igaz, kettő
Egyéni munka Ellenőrzés.
Igaz-hamis
Projektor,
laptop,
megoldókul
cs.
Bedőné Fatér Tímea, magyar nyelv és irodalom
………………………… Általános Iskola
Idő Tanegység,
tevékenység Tartalom, az óra menete
Nevelési-oktatási stratégia Megjegyzés
Munkaforma Módszer Eszköz
hamis. Gondolkozzatok, melyik mondatok a hamisak?
Háromig számolok, két magasba tartott kezeteken mu-
tassátok a hamis mondatok sorszámát! Tegyétek igazzá
őket!
technika,
gyakorlás.
41-
43.
Házi feladat
megbeszélése
Piros csapat tagjai: Mf. 100. o./2. 101. o./4.
Kék csapat tagjai: Mf. 99. o./1. 100. o./5.
Plusz pontos feladat: 100. o./3.
Differenciált
házi feladat
Munkafüzet
44-
45.
Órai munka érté-
kelése
Tanulói értékelés: Mit viszek magammal az óráról?
Rövid szóbeli nevelői értékelés a munka hatékonyságá-
ról.
Bedőné Fatér Tímea, magyar nyelv és irodalom
………………………… Általános Iskola
Mellékletek (megvalósításhoz kapcsolódó dokumentumok)
Tollbamondás szavai:
forrásból, jéggé, rendőrtől, tündérré, madarak közül, halomba, rólad, olyanná, belőlünk, azzá
T-tábla (kék)
Csoportosíts, helyezd el a tollbamondás szavait a T-táblába! Figyelj a fejlécben megadott csoportosítási szempontra!
Bedőné Fatér Tímea, magyar nyelv és irodalom
………………………… Általános Iskola
T-tábla (piros)
Csoportosítsd a szavakat a jelentésük alapján a T táblába! Gondolkozz, mi a közös az azonos oldalra került kifejezésekben! Mit fejeznek
ki? Adj címet a fejlécben a két szócsoportnak!
Bedőné Fatér Tímea, magyar nyelv és irodalom
………………………… Általános Iskola
Szempontsor a szövegfeldolgozáshoz (piros):
Az eredethatározó
Mondatbeli szerepe
Elemzéskor alkalmazott jelölése
Kifejezőeszközei
Kérdései
Az eredményhatározó
Mondatbeli szerepe
Elemzéskor alkalmazott jelölése
Kifejezőeszközei
Kérdései
Mondatok az elemzéshez (kék)
Az asztalos fából készítette az asztalt.
Válassz a ceruzák közül!
Ebből bármikor kinőhet egy hajtás.
A melegben hamar vízzé válik a jég.
A hentes darabokra vágta a húst.
A hátszéltől a vitorla szélesre dagadt.
Igaz-hamis állítások
Az eredményhatározók gyakran -vá, -vé kézős névszók.
Az eredethatározó jellemző kifejezőeszköze a -ból, -ből ragos névszó.
Az eredményhatározó mindig előzményhatározó.
Az eredethatározós szószerkezet alaptagja gyakrabban ige, máskor igenév.
Bedőné Fatér Tímea, magyar nyelv és irodalom
………………………… Általános Iskola
Értékelés
A tanórán ismét a pozitív megerősítést célzó szóbeli fejlesztő értékelésre törekedtem. A tollbamondást követően alkalmaztuk a tanulók tapssal
való jutalmazását, az ünneplést. A mai órán az ünneplő csoport választotta a tapsot. Az óra végén kiemeltem a véleményem szerint leghatéko-
nyabban megoldott feladatokat.
A tanulóknak is adtam lehetőséget a szóbeli értékelésre: az általuk elsajátított tudáselemekre vonatkozóan kaptam reflektálásokat. A differenciált
„színes” házi feladatok mellett megjelenő szorgalmi feladatot a tanulók plusz pontokért oldhatják meg. Három plusz pont összegyűjtését egy
ötössel értékelem.
Reflexió
Ez az óra a tematikus terv 7. foglalkozása volt. Az előkészítő tollbamondás ebben a mozgásos formájában motiváló erővel bírt. A tanóra gerincét
a differenciált rétegmunkára építettem fel. A tanóra elején még a megszokott alapcsoportban folyt a munka, majd rövid szervezéssel megoldha-
tóvá vált az új ismeretek két szinten való elsajátítása, jobban előtérbe kerülhetett az egyéni különbségekre nagyobb hangsúlyt fektető óravezetés.
A piros csapat nagyobb önállóságot kapott a tanórán, inkább előkészítő és ellenőrző szerepben voltam jelen köztük. A kék csapat tagjainak szük-
sége volt e témában a tanári közreműködésre, magyarázatra, a közös értelmezésre. Fontosnak tartottam, hogy az óra elején együtt induljanak a
rétegek, majd a tanóra végén újra közös legyen a reflektálás, értékelés, zárás. Ez adott keretet a foglalkozásnak, melyben a tartalom elsajátítására
kétféle úton közelíthették meg a gyerekek. Legközelebb érdemes lesz újra próbálkozni három réteg alkotásával, mert tapasztalataim szerint a
tehetséges tanulók és a lassabban, nehézkesebben haladók között most is alkotható lett volna még egy középréteg is, részben önálló feladatokkal.
Bedőné Fatér Tímea, magyar nyelv és irodalom
………………………… Általános Iskola
Így még inkább lehetővé tudtam volna tenni számukra a saját ütemüknek megfelelő tanulást. Tapasztalom, hogy a kooperativitás és differenciálás
következetes alkalmazása révén kevésbé jönnek létre problematikus helyzetek az órán. Ezekkel olyan tanulási módokat biztosíthatok a gyerekek-
nek, amelyekben ők maguk is érdekeltebbek, motiváltabbak, aktívabbak.
A differenciált házi feladatok mellett szokás szerint adtam lehetőséget plusz pontos feladat megoldására is.