Óratervzalai-iskola.hu/files/ir_oravazlat.pdf · 2016-08-31 · bedőné fatér tímea, söjtöri...

15
Bedőné Fatér Tímea, Söjtöri Deák Ferenc Általános Iskola OM 037596 Óraterv A pedagógus neve: Bedőné Fatér Tímea Műveltségi terület: magyar nyelv és irodalom Tantárgy: magyar irodalom Osztály: 7. Az óra témája: A néhai bárány c. novella Az óra cél- és feladatrendszere: A szövegértés, lényegkiemelés és befogadói képességek fejlesztése az ismeretszerzés során. Koncentrált figyelem, emlékezet, analizáló gondol- kodási képességek és problémamegoldó képesség fejlesztése a csoportmunka és egyéni feladatmegoldások során. Fejlődjön az ismeretek átadá- sának képessége. A csoportmunka során a tanulói önbizalom, felelősségvállalás, segítőkészség és udvarias együttműködés alakítása. Digitális eszközhasználat támogatása. A megismert novella cselekményszerkezetének elkészítése. A romantikus (mesei) elemek, realizmus és népiesség megjelenésének megfigyelése. Az óra didaktikai feladatai: A tanórai tudásépítéshez szükséges motiválás, aktivizálás, a már meglévő ismeretek felidézése, ismétlése. A tanu- lók megelőző tudására építve, részben önálló ismeretszerzésre támaszkodó ismeretbővítés. Majd ennek a közös megbeszéléssel, egyéni kiselő- adással, tanári magyarázattal történő kiegészítése, megerősítése. Kompetenciafejlesztés változatos és differenciált feladathelyzetekben. Szóbeli kifejezésformák változatos gyakorlása. Házi feladat előkészítése. Tanulói reflexió a végzett munkafolyamatról, értékelés. Tantárgyi kapcsolatok: Földrajz (topográfia), Hon és népismeret (palócok) Magyar nyelvtan (nyelvjárási, tájnyelvi szavak és jelentésük), Művészetek (népviselet, illuszt- ráció), Ének-zene (népzene), Fizika (energia- hanghullám), Informatika (kiselőadás prezentációja) Tantárgyi belső kapcsolatok:

Upload: others

Post on 07-Jan-2020

0 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Óratervzalai-iskola.hu/files/ir_oravazlat.pdf · 2016-08-31 · Bedőné Fatér Tímea, Söjtöri Deák Ferenc Általános Iskola OM 037596 Idő perc Tanegység, tevékenység Tartalom,

Bedőné Fatér Tímea, Söjtöri Deák Ferenc Általános Iskola

OM 037596

Óraterv

A pedagógus neve: Bedőné Fatér Tímea

Műveltségi terület: magyar nyelv és irodalom

Tantárgy: magyar irodalom

Osztály: 7.

Az óra témája: A néhai bárány c. novella

Az óra cél- és feladatrendszere:

A szövegértés, lényegkiemelés és befogadói képességek fejlesztése az ismeretszerzés során. Koncentrált figyelem, emlékezet, analizáló gondol-

kodási képességek és problémamegoldó képesség fejlesztése a csoportmunka és egyéni feladatmegoldások során. Fejlődjön az ismeretek átadá-

sának képessége. A csoportmunka során a tanulói önbizalom, felelősségvállalás, segítőkészség és udvarias együttműködés alakítása. Digitális

eszközhasználat támogatása. A megismert novella cselekményszerkezetének elkészítése. A romantikus (mesei) elemek, realizmus és népiesség

megjelenésének megfigyelése.

Az óra didaktikai feladatai: A tanórai tudásépítéshez szükséges motiválás, aktivizálás, a már meglévő ismeretek felidézése, ismétlése. A tanu-

lók megelőző tudására építve, részben önálló ismeretszerzésre támaszkodó ismeretbővítés. Majd ennek a közös megbeszéléssel, egyéni kiselő-

adással, tanári magyarázattal történő kiegészítése, megerősítése. Kompetenciafejlesztés változatos és differenciált feladathelyzetekben. Szóbeli

kifejezésformák változatos gyakorlása. Házi feladat előkészítése. Tanulói reflexió a végzett munkafolyamatról, értékelés.

Tantárgyi kapcsolatok:

Földrajz (topográfia), Hon és népismeret (palócok) Magyar nyelvtan (nyelvjárási, tájnyelvi szavak és jelentésük), Művészetek (népviselet, illuszt-

ráció), Ének-zene (népzene), Fizika (energia- hanghullám), Informatika (kiselőadás prezentációja)

Tantárgyi belső kapcsolatok:

Page 2: Óratervzalai-iskola.hu/files/ir_oravazlat.pdf · 2016-08-31 · Bedőné Fatér Tímea, Söjtöri Deák Ferenc Általános Iskola OM 037596 Idő perc Tanegység, tevékenység Tartalom,

Bedőné Fatér Tímea, Söjtöri Deák Ferenc Általános Iskola

OM 037596

Megelőző, 48. tanóra (Az új novella elolvasása dúsító-apasztó olvasási technikával. Szövegértelmezés, szövegértési készség fejlesztése, ismeretlen kifejezé-

sek magyarázatával, megbeszélésével szókincsbővítés. Tartalommondás – történetlánc - labdajátékkal, majd diafilm megtekintés – kifejező olvasás gyakorlat.)

A korábban megismert novella fogalmának felelevenítése, tanult ismeretek alkalmazása.

Utalás Szondi két apródja c. balladára, Drégely várára

Page 3: Óratervzalai-iskola.hu/files/ir_oravazlat.pdf · 2016-08-31 · Bedőné Fatér Tímea, Söjtöri Deák Ferenc Általános Iskola OM 037596 Idő perc Tanegység, tevékenység Tartalom,

Bedőné Fatér Tímea, Söjtöri Deák Ferenc Általános Iskola

OM 037596

Felhasznált taneszközök, források:

Alföldy Jenő – Valaczka András: Irodalom 7. tankönyv

Szmolyan Gabriella: Munkafüzet és olvasmányok 7.

Bencze E.: Jobb leszek irodalomból 7.

Magyar nyelv és irodalom gyakorlókönyv 7. osztályos tanulóknak (Raabe Klett Kiadó)

http://tudasbazis.sulinet.hu/hu/magyar-nyelv-es-irodalom/irodalom/irodalom-5-osztaly/mikszath-kalman-a-nehai-barany/mikszath-kalman-a-

nehai-barany-cimu-novella

https://magyartanarok.files.wordpress.com/2015/06/11-tanc3a1r-7-petc591fi-arany-romantikus-szc3a9pprc3b3za.pdf

http://www.lib.jgytf.u-szeged.hu/folyoiratok/tiszataj/97-01/vadai.htm

http://tudasbazis.sulinet.hu/hu/magyar-nyelv-es-irodalom/irodalom/irodalom-7-osztaly/mikszath-kalman-a-jo-palocok/mikszath-kalman-a-nehai-

barany

http://www.sulinet.hu/oroksegtar/data/tudomany_es_ismeretterjesztes/Szegedi_nagyarviz/pages/006_fuggelek.htm

https://www.mozaweb.hu/Lecke-MGY-Sokszinu_irodalom_7-Mikszath_Kalman_A_nehai_barany-107722

http://nemzetismeret.hu/?id=4.45

http://www.irodalomismeret.hu/files/2011_2/molnarne_vamos_katalin.pdf

http://dydudu.hu/diafilm/056/56.html

Dátum: 2016. április 7. 8.55-9.40 (2. tanóra)

Helyszín: Söjtöri Deák Ferenc Általános Iskola, 7. osztályosok terme

Page 4: Óratervzalai-iskola.hu/files/ir_oravazlat.pdf · 2016-08-31 · Bedőné Fatér Tímea, Söjtöri Deák Ferenc Általános Iskola OM 037596 Idő perc Tanegység, tevékenység Tartalom,

Bedőné Fatér Tímea, Söjtöri Deák Ferenc Általános Iskola

OM 037596

Idő perc

Tanegység,

tevékenység Tartalom, az óra menete

Nevelési-oktatási stratégia Megjegyzés

Munkaforma Módszer Eszköz

5 Ráhangolás

Játékos előkészítő

feladat

Motiváció

A szükséges, meglevő tudás felelevenítése játékos motiváló

feladatokkal, csoportokban.

Dominó játék (ld. mellékletben)

Rejtvény megfejtése (ld. mellékletben)

Mozaik játék szöveg kiegészítéssel (ld. melléklet-

ben)

Időkitöltő kérdező kockával: Dobj egy kérdést játék, a tarta-

lom felelevenítése

Kooperatív

csoportmunka

kerekasztal,

kupaktanács

dominó fel-

adat,

rejtvény,

mozaik fel-

adat,

kérdező koc-

ka (Kópélá-

dából)

Alkalmazott

kooperatív

csoportszere-

pek a meglevő

alapcsoportok-

ban: Bátorító,

Nyomolvasó,

Jegyző, Idő-

gazda.

3 Ellenőrzés - Másik csoport eltérő feladatmegoldásának megtekintése,

értékelése sémákkal

Kooperatív

csoportmunka

Képtárlátoga-

tás

értékelés

sémákkal

Elkészült

megoldások

az asztalokon

kiállítva.

2 Ismeretek feleleve-

nítése

- Közös vonás, kapcsolódási pont felfedezése a csoportfel-

adatok megoldásaiban. (A néhai bárány, novella)

Frontális munka Megbeszélés

1 Jelentésteremtés

Célkitűzés

„Jóslás”

A mai óra témája

Frontális munka Jóslás

Közlés

4 Ismeretbővítés

Motiváció

Palócföld és palócok a Kárpát-medencében, a Duna és Tisza

közti területen.

A novella helyszínei: a képzelet szüleménye

Egyéni munka Szemléltetés

prezentáció-

val (ppt)

projektor,

laptop,

ppt

15 Ismeretbővítés

Tudásmegosztás

Egyéni feladatmegoldások, ismeretbővítés

Bátorítók: Romantikus (mesei) elemek, realista és népies

elemek (bizonyítás)

Nyomolvasók: Szereplők csoportosítása és rövid jellemzése

Jegyzők: Népi babona, természeti megfigyelések megjele-

nése

Időgazdák: A monda cselekményszerkezete

Kooperatív

csoportmunka

Szakértői

mozaik

differenciált

feladatadással

(Bloom rend-

szere alapján)

füzet,

laptop, hang-

fal

A szerepekhez

tartozó felada-

tok, az algo-

ritmus, a táblá-

ra is felkerül.

Munka közben

Page 5: Óratervzalai-iskola.hu/files/ir_oravazlat.pdf · 2016-08-31 · Bedőné Fatér Tímea, Söjtöri Deák Ferenc Általános Iskola OM 037596 Idő perc Tanegység, tevékenység Tartalom,

Bedőné Fatér Tímea, Söjtöri Deák Ferenc Általános Iskola

OM 037596

Idő perc

Tanegység,

tevékenység Tartalom, az óra menete

Nevelési-oktatási stratégia Megjegyzés

Munkaforma Módszer Eszköz

Szakértői megbeszélés

Tudásmegosztás kiscsoportban szóforgóval

Időkitöltő feladat (amelyik csoport előbb végez):

- Indián beszélgetés igaz állításokkal az elhangzottakból

vagy

- Kérdező kockával „dobj egy kérdést” játék a csoportban

szóforgóval

Szóforgó

Dobj egy

kérdést!

vagy

Indián be-

szélgetés

kérdező koc-

ka (Kópélá-

dából)

a háttérben

halk palóc

népzene szól)

6 Ellenőrzés

A megértés ellen-

őrzése, megszerzett

tudás alkalmazása.

Ellenőrzés, megbeszélés osztályszinten

Csoporttagok beszámolója

Kiegészítő feladatok (ha lesz rá idő):

- ki ő? (jellemek)

- történetpiramis

Frontális munka Diák kvartett

megbeszélés,

magyarázat,

füzetek,

laptop, pro-

jektor

5 Reflektálás

Fogalmazzátok meg Soós Pál bűnét!

Mi lett volna a helyes magatartás?

Mi lehet a sorsa a lelepleződés után?

Mi értékesebb? Miért?

Frontális munka kérdve kifej-

tés,

Sarkok

2 Házi feladat meg-

beszélése

Választható feladatok:

1.) Alkossatok és adjatok elő párbeszédes jelenetet a párod-

dal! (pl. bodokiak árvíz után, Ágnes-vőlegény, Mihály-

Egyéni munka Differenciá-

lás (érdeklő-

dés szerint)

tankönyv,

feladatkár-

tyák

Page 6: Óratervzalai-iskola.hu/files/ir_oravazlat.pdf · 2016-08-31 · Bedőné Fatér Tímea, Söjtöri Deák Ferenc Általános Iskola OM 037596 Idő perc Tanegység, tevékenység Tartalom,

Bedőné Fatér Tímea, Söjtöri Deák Ferenc Általános Iskola

OM 037596

Idő perc

Tanegység,

tevékenység Tartalom, az óra menete

Nevelési-oktatási stratégia Megjegyzés

Munkaforma Módszer Eszköz

Ágnes, bodokiak a mise után, Soós Pál-Mihály)

vagy

2.) Meséld el a történetet egyik szereplő vagy egy tudósító

szemszögéből!

3.) TK 207./G. 1.2

2 Órai munka értéke-

lése

Nevelői értékelés

Tanulói visszajelzés kilépőkártyával:

A legsikeresebb pillanatom…

Legtöbb nehézséget okozó feladat …

Frontális mun-

ka,

Egyéni munka

Értékelés,

visszajelzés

„Leg-leg-leg”

technikával

kilépőkártyán

kilépőkártya

laptop, hang-

fal

Munka közben

a háttérben

halk palóc

népzene szól)

Page 7: Óratervzalai-iskola.hu/files/ir_oravazlat.pdf · 2016-08-31 · Bedőné Fatér Tímea, Söjtöri Deák Ferenc Általános Iskola OM 037596 Idő perc Tanegység, tevékenység Tartalom,

Bedőné Fatér Tímea, Söjtöri Deák Ferenc Általános Iskola

OM 037596

Mellékletek

Dominó játék elemei:

Nyári vihar

Pletykák a láda

tartalmáról

Baló Mihály a

bíróval és a tize-

dessel nyomoz

Boriska megszólít-

ja Soós Pált

A gyermek és a

tekintélyes felnőtt,

Soós Pál összeüt-

közése

Kiönt a Bágy pa-

tak, árvíz kelet-

kezik

Elsodor házakat,

viszi „egész életek

munkáját”

Ágnes ravaszul

kikérdez min-

denkit

A lány belebeteg-

szik a kudarcba

A hazug Soós

Pál védekezik Az esküre emelt kéz

A titokzatos

láda és „utasa”

Eltűnik a ho-

zomány és a

bárány

Boriska is „vilá-

got lát”

Ágnes megvá-

dolja a mezőbí-

rót

A véletlen műve

Kiderül az igaz-

ság

Page 8: Óratervzalai-iskola.hu/files/ir_oravazlat.pdf · 2016-08-31 · Bedőné Fatér Tímea, Söjtöri Deák Ferenc Általános Iskola OM 037596 Idő perc Tanegység, tevékenység Tartalom,

Bedőné Fatér Tímea, Söjtöri Deák Ferenc Általános Iskola

OM 037596

Mozaik, képkirakó feladathoz tartozó szöveg:

A novella (elbeszélés)

az …………….. műnembe tartozó, ………………….. terjedelmű, ……………. írt műfaj.

Cselekménye …………….. idő alatt pereg le. Általában egy ………………………….. épül.

A konfliktus a hősök ellentéte, összeütközése. A novellának ………………… szereplője

van. A szereplők egyéniségét, gondolkodását, érzéseit az ……………………………….. vilá-

gítják meg, amelyek hatására maradandó változás következik be a hősök életében vagy

gondolkodásában.

Page 9: Óratervzalai-iskola.hu/files/ir_oravazlat.pdf · 2016-08-31 · Bedőné Fatér Tímea, Söjtöri Deák Ferenc Általános Iskola OM 037596 Idő perc Tanegység, tevékenység Tartalom,

Bedőné Fatér Tímea, Söjtöri Deák Ferenc Általános Iskola

OM 037596

Rejtvény

1. Birkabőr kabát, általában rövid, prémjével befelé varrva.

2. Tulipánokkal díszített láda, melyben a falusiak a kelengyét (hozományt) tartották.

3. Szálas takarmányból két rúdon vihető rakás, csomó.

4. Szalag

5. A harangnak emelt állvány olyan helységben, ahol a templomban nincs harang.

6. Elhunyt, már nem él.

Page 10: Óratervzalai-iskola.hu/files/ir_oravazlat.pdf · 2016-08-31 · Bedőné Fatér Tímea, Söjtöri Deák Ferenc Általános Iskola OM 037596 Idő perc Tanegység, tevékenység Tartalom,

Bedőné Fatér Tímea, Söjtöri Deák Ferenc Általános Iskola

OM 037596

Kiselőadás prezentációja

- külön mellékletként

Ellenőrzés során használt rajzos értékelők

Helyes megoldás, egyetértek

Hibás megoldás, nem értek egyet

Kérdésem van, nem értjük

Hiányos megoldás

(Utóbbi három esetben indokolniuk, pontosítaniuk kell az jelzést, értékelést: pl. Mi a hiba? Mi a kérdés? Mi hiányzik? stb…)

Page 11: Óratervzalai-iskola.hu/files/ir_oravazlat.pdf · 2016-08-31 · Bedőné Fatér Tímea, Söjtöri Deák Ferenc Általános Iskola OM 037596 Idő perc Tanegység, tevékenység Tartalom,

Bedőné Fatér Tímea, Söjtöri Deák Ferenc Általános Iskola

OM 037596

A differenciált feladatok a kooperatív csoportmunka során

1. Sorold fel az epikai művek cselekményszerkezetének elemeit! Majd segítségével mutasd be a novella cselekményszerkezetét! (I) Tanulók: B, M; Á; Kl

2. Tudósíts a viharra utaló természeti jelenségekről! Fejtsd ki, mi minden utal a közelgő veszedelemre! Magyarázd meg, milyen népi babona jelent meg ebben

a részben! (J) Tanulók: N, L; D; D

3. Csoportosítsd a történet szereplőit legalább kétféleképpen! Csoportosításodat indokold meg a szereplőkre jellemző tulajdonságokkal! (NY) Tanulók: V; B,

B

4. Igazold, bizonyítsd, hogy a történet meseszerű (romantikus), ugyanakkor realista és népies stílusú elemei is vannak! (B) Tanulók: E; M; D

Kilépőkártya

A legsikeresebb pillanatom…

Legtöbb nehézséget okozó fel-

adat…

Page 12: Óratervzalai-iskola.hu/files/ir_oravazlat.pdf · 2016-08-31 · Bedőné Fatér Tímea, Söjtöri Deák Ferenc Általános Iskola OM 037596 Idő perc Tanegység, tevékenység Tartalom,

Bedőné Fatér Tímea, Söjtöri Deák Ferenc Általános Iskola

OM 037596

………………………………………….

- Ágnes és Borcsa apja, özvegyember

- szegény ember, nem módos

- szereti, félti a gyermekeit, mindent megtesz értük

- a ládát és a bárányt hatalmi úton, a bíró segítségével próbálja visszaszerezni, hisz a törvényes eljárásban

- udvarias, tiszteli a feljebbvalóit

………………………………………….

- eladósorba került szép nagylány

- a láda elvesztése tragédia számára, a hozománya, a jövője veszett el

- keservesen sír, zokog, elkeseredett

- már a határban várja apját, tud uralkodni magán, előbb a bárányt kérdezi

- kitartóan keresi a ládát és a bárányt

- furfangos, ravasz, fürkésző

- belebetegszik a kudarcba

- szókimondó, megkeseredett, megmondja Borisnak, ki vitte el a bárányt

………………………………………….

- nyolcéves, félárva, nagyon anyás volt

Page 13: Óratervzalai-iskola.hu/files/ir_oravazlat.pdf · 2016-08-31 · Bedőné Fatér Tímea, Söjtöri Deák Ferenc Általános Iskola OM 037596 Idő perc Tanegység, tevékenység Tartalom,

Bedőné Fatér Tímea, Söjtöri Deák Ferenc Általános Iskola

OM 037596

- legkedvesebb pajtása Cukri bárány, szeretetéhes

- Borcsaként emlegeti az elbeszélő, familiáris viszonyt sejtet

- kitartó, bizakodó

- ártatlanságával leleplezi a gazdag tolvajt, kék szeme is az ártatlanságát jelzi

- szelíden, de bátran szólítja meg az urakat

- őszintén, megejtően gyászolja a báránykát, zokogva borul a báránybőrre

………………………………………….

- gazdag, módos paraszt

- alsóvégi

- mohó, kapzsi, nem elégszik meg saját vagyonával

- ellopja a szegény Balóék kincseit, konfliktusba kerül a faluval

- lelepleződik a falu előtt, gonoszsága miatt szégyenével bűnhődik, az erkölcsi jó győzedelmeskedik felette

Page 14: Óratervzalai-iskola.hu/files/ir_oravazlat.pdf · 2016-08-31 · Bedőné Fatér Tímea, Söjtöri Deák Ferenc Általános Iskola OM 037596 Idő perc Tanegység, tevékenység Tartalom,

Bedőné Fatér Tímea, Söjtöri Deák Ferenc Általános Iskola

OM 037596

Házi feladat:

PÁRBAN

1.) Alkossatok és adjatok elő párbeszédes jelenetet a pároddal!

(pl. bodokiak árvíz után, Ágnes-vőlegény, Mihály-Ágnes, bodokiak a mise után, Soós Pál-

Mihály…)

vagy

EGYÉNILEG

2.) Meséld el a történetet egyik szereplő vagy egy tudósító szemszögéből!

vagy

3.) TK 207.o. /Gondolkodó 1.2. feladat megoldása

Page 15: Óratervzalai-iskola.hu/files/ir_oravazlat.pdf · 2016-08-31 · Bedőné Fatér Tímea, Söjtöri Deák Ferenc Általános Iskola OM 037596 Idő perc Tanegység, tevékenység Tartalom,

Bedőné Fatér Tímea, Söjtöri Deák Ferenc Általános Iskola

OM 037596